Святий Томас Бекет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

То́мас Бе́кет (англ. Thomas Becket; 21 грудня 111829 грудня 1170) — архієпископ Кентерберійський з 1162 до 1170. Вшановується як святий і мученик Англіканською і Римо-католицькою церквами.

У молодості Томас Бекет не мав ніякого стосунку до церкви, був другом та радником Генріха II, хорошим адміністратором. З 1155 року був канцлером королівства. Ставши архієпископом колишній блискучий царедворець повністю змінив спосіб життя і став суворим аскетом. Почав протидіяти політиці Генріха ІІ направленій на підкорення церкви світській владі зокрема підсудності церковних осіб королівському суду. Після прийняття так званих Кларендонських постанов у 1164 році втік з Англії до Франції. Вигнання продовжувалося 6 років і перетворило Бекета на затятого фанатика. Він намагався знайти підтримку в папи, але не отримавши її замирився з королем і повернувся на батьківщину. Томас Бекет розраховуючи на підтримку населення серед якого був дуже популярним знову розпочав боротьбу з королем, але був вбитий прихильниками Генріха[1] в Кентерберійському соборі. На вимогу народу, який уважав Бекета мучеником король змушений був скасувати судові положення Кларедонських постанов. В 1173 році Томаса Бекета було канонізовано папою Олександром III.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Саме щоби подивитися на домовину Томаса Бекета в Кентербері, здійснювали свою мандрівку герої «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера.
  • Конфлікт вірності товришеві та вірності обов'язкові лежить в основі п'єси Жана Ануя «Бекет» про непрості стосунки єпископа з королем.

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Король не надавав прямого наказу щодо вбивства, але неодноразово висловлював побажання аби хтось змусив замовкнути «цього попа».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)


Посилання[ред. | ред. код]