Відмінності між версіями «Секвенційна логіка»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
(Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 1. #IABot (v2.0beta15))
 
(Не показана 1 проміжна версія ще одного користувача)
Рядок 54: Рядок 54:
 
* '' А. Фрідман, П. Менон.'' Теорія перемикальних схем. — М.: Мир, 1978. — 580с.
 
* '' А. Фрідман, П. Менон.'' Теорія перемикальних схем. — М.: Мир, 1978. — 580с.
 
* '' Васюкевіч В. О.'' Вен'юнкція — логіко-динамічна операція. Визначення, реалізація, додатки. / / Автоматика і обчислювальна техніка. — 1984. — №  6. — С. 73-78.
 
* '' Васюкевіч В. О.'' Вен'юнкція — логіко-динамічна операція. Визначення, реалізація, додатки. / / Автоматика і обчислювальна техніка. — 1984. — №  6. — С. 73-78.
* '' Васюкевіч В. О.'' Елементи асинхронної логіки. Вен'юнкція і секвенція. — 2009. — 123с. — URL: http://asynlog.balticom.lv/Content/Files/ru.pdf.
+
* '' Васюкевіч В. О.'' Елементи асинхронної логіки. Вен'юнкція і секвенція. — 2009. — 123с. — URL: http://asynlog.balticom.lv/Content/Files/ru.pdf{{Недоступне посилання|date=червень 2019 |bot=InternetArchiveBot }}.
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
* Http://asynlog.balticom.lv/
+
* https://web.archive.org/web/20120227135150/http://asynlog.balticom.lv/
 
* Http://www.mathnet.ru/php/getFT.phtml?jrnid=intv&paperid=28&what=fullt&option_lang=rus Теорія автоматів
 
* Http://www.mathnet.ru/php/getFT.phtml?jrnid=intv&paperid=28&what=fullt&option_lang=rus Теорія автоматів
   
  +
{{Цифрова електроніка}}
 
[[Категорія:Дискретна математика]]
 
[[Категорія:Дискретна математика]]
 
[[Категорія:Математична логіка]]
 
[[Категорія:Математична логіка]]

Поточна версія на 23:48, 10 червня 2019

Секвенці́йна ло́гіка — це логіка пам'яті цифрових пристроїв. Назва «секвенційна» походить з англ. sequential. Відповідна логіка може називатися також «послідовна», хоча останній термін переважно вживається у зв'язку з логічними автоматами.

Секвенційна логіка відрізняється від комбінаційної логіки тим, що моделює цифрові пристрої з урахуванням передісторії їх функціонування.

Характеристика[ред. | ред. код]

Секвенційна логіка є розділом математичної логіки. Вона розвивається в рамках теорії цифрових схем в тісному зв'язку з комбінаційною логікою, булевою алгеброю і кінцевими автоматами. В залежності від регламенту функціонування цифрові пристрої підрозділяються на синхронні і асинхронні. Відповідно їх поведінка підкоряється або синхронній, або асинхронній логіці.

Синхронна секвенційна логіка[ред. | ред. код]

При логічному моделюванні пристроїв з пам'яттю особлива роль відводиться фактору часу, який в синхронних схемах природним чином враховується тактами кінцевого автомата. Такти визначають моменти зміни станів автомата, тобто, синхронізують відповідну функцію.
Математичний апарат синхронної логіки задають автоматні моделі Мілі і Мура.[1]

Асинхронна секвенційна логіка[ред. | ред. код]

Асинхронна секвенційна логіка для вираження ефекту запам'ятовування використовує моменти зміни станів, які задаються не в явному вигляді, а виходячи із зіставлення логічних величин за принципом «раніше-пізніше». Для асинхронної логіки достатньо встановити черговість зміни станів безвідносно будь-яких прив'язок до реального або віртуального часу.

Теоретичний апарат секвенційної логіки складають математичні інструменти секвенції і вен'юнкції, а також логіко-алгебраїчні рівняння на їх основі.

Секвенція[ред. | ред. код]

Секвенція (лат. sequentia — послідовність) — це послідовність пропозиційних елементів, яка надається впорядкованою множиною, наприклад, ,де

За допомогою секвенції реалізується двійкова функція , така, що має місце тільки в разі

при умові, що для всіх (Символ задає відношення випередження).

Секвенційна функція набуває значення одиниці при одиничних значеннях аргументів, установка яких здійснюється почергово, починаючи з і закінчуючи . У всіх інших випадках —

Вен'юнкція[ред. | ред. код]

Вен'юнкція — це асиметрична логіко-динамічна операція відповідно до якої зв'язка приймає одиничне значення тільки в разі при умові, що в момент встановлення рівність вже мало місце.

Істинність вен'юнкціі обумовлена ​​перемиканням на фоні

Логічна невизначеність виражається за допомогою вен'юнкціі:

Вен'юнкція і мінімальна (Двохелементна) секвенція функціонально ідентичні:

Реалізація[ред. | ред. код]

Вен'юнктор є основним операційним елементом пам'яті секвенційної логіки. Він реалізується на підставі рівності

де формула представляє функцію SR-тригера.

Секвентор будується на основі композиції із з'єднаних певним чином вен'юнкторів. Наприклад, для реалізації секвентора придатні наступні формули:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • А. Фрідман, П. Менон. Теорія перемикальних схем. — М.: Мир, 1978. — 580с.
  • Васюкевіч В. О. Вен'юнкція — логіко-динамічна операція. Визначення, реалізація, додатки. / / Автоматика і обчислювальна техніка. — 1984. — №  6. — С. 73-78.
  • Васюкевіч В. О. Елементи асинхронної логіки. Вен'юнкція і секвенція. — 2009. — 123с. — URL: http://asynlog.balticom.lv/Content/Files/ru.pdf[недоступне посилання з червень 2019].

Посилання[ред. | ред. код]