Відмінності між версіями «Серія Гендріка Гольціуса Сім планет»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (→‎Опис серії Гендріка Гольціуса: replaced: університета → університету за допомогою AWB)
м
 
(Не показана 1 проміжна версія ще одного користувача)
Рядок 22: Рядок 22:
 
* [[Аполлон]] і [[Сонце]] були у одній особі і керували королями і володарями князівств згідно знань тої доби.
 
* [[Аполлон]] і [[Сонце]] були у одній особі і керували королями і володарями князівств згідно знань тої доби.
   
Але Гендрік низводив богів-покровителів на землю і подав їх у власній серії як скульптурні [[монумент]]и. Навколо скульптур, що на [[постамент]]ах, зручно розташовані персонажі (уособлення різних темпераментів і професій), котрим покровительствує відповідна [[планета]] і відповідні знаки зодіака. Деталі, вигадані персонажі і краєвиди на тлі — не менш цікаві, ніж скульптури, що нагадують [[Садово-паркова скульптура|садово-паркову скульптуру]] розкішних магнацьких [[сад]]ів доби [[маньєризм]]у і раннього [[бароко]].
+
Але Гендрік низводив богів-покровителів на землю і подав їх у власній серії як скульптурні [[монумент]]и. Навколо скульптур, що на [[постамент]]ах, зручно розташовані персонажі (уособлення різних темпераментів і професій), котрим покровительствує відповідна [[планета]] і відповідні знаки зодіака. Деталі, вигадані персонажі і краєвиди на тлі — не менш цікаві, ніж скульптури, що нагадують [[Садово-паркова скульптура|садово-паркову скульптуру]] розкішних магнатських [[сад]]ів доби [[маньєризм]]у і раннього [[бароко]].
   
До 20 століття зберіглося чотири оригінальні, підготовчі малюнки до серії «Сім планет», два з котрих потрапили до збірок [[Державний музей (Амстердам)|Державного музея в місті Амстердам]], а два інші в бібліотеці [[Лейденський університет|Лейденського університету]]. Малюнки були переведені у друковану графіку художником Яном Санредамом, що надало можливість знати і вивчати повний комплект серії.
+
До 20 століття збереглося чотири оригінальні, підготовчі малюнки до серії «Сім планет», два з котрих потрапили до збірок [[Державний музей (Амстердам)|Державного музею в місті Амстердам]], а два інші в бібліотеці [[Лейденський університет|Лейденського університету]]. Малюнки були переведені у друковану графіку художником Яном Санредамом, що надало можливість знати і вивчати повний комплект серії.
   
 
== Графічні твори, галерея ==
 
== Графічні твори, галерея ==
Рядок 47: Рядок 47:
   
 
[[Категорія:Графіка]]
 
[[Категорія:Графіка]]
[[Категорія:Маньєризм]]
+
[[Категорія:Маньєристський живопис]]

Поточна версія на 00:48, 4 травня 2020

«Сім планет» (Septem Planetae) — графічна серія, котру створив нідерландський художник Гендрік Гольціус (1558–1617), малюнки котрого переводив у гравюри Ян Санредам (1565–1607).

Передісторія[ред. | ред. код]

Гендрік Гольціус не був першим, хто звернувся до теми «Сім планет».

  • Алегоричні скульптури «Сім планет» створив антверпенський скульптор Жак Йонгелінк (1530—1606), нині — Королівський палац (Мадрид).
  • Власні серії «Сім планет» вже розробляли до нього нідерландські художники Мартен ван Гемскерк (близько 1531 року) та Мартен де Вос (не раніше 1588 року). Обидва попередники подавали планети у особі алегорій, що мешкають на небі і керують людьми на землі з неба. Вони сидять на хмарах або керують колісницями тощо, втручаються у земне життя людей, але їх не видно.

Вони лише небесні патрони людей і їх впливи формують як їх різноманітні характери, так і темпераменти, вибір професій тощо. Все це сприяло зближенню планет з астрологією та знаками зодака.

Опис серії Гендріка Гольціуса[ред. | ред. код]

«Меркурій і особи, котрими він керує», серія «Сім планет», 1597 р.

Гендріка Гольціуса, завзятого графіка, зацікавила тема і він створив сім малюнків, де теж подав сім планет як покровителів окремих людей, їх характеру і фахової приналежності. Вибір планет обмежився на семи класичних на той час планетах, серед котрих — Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн, Місяць та Сонце або Аполлон.

  • Меркурій був покровителем художніх професій
  • Венера керувала в царині людського кохання
  • Марс був богом вояків і покровителем війни
  • Юпітер вважався покровителем гуманістів
  • Сатурн керував в царині людського сільського господарства
  • Місяць керував моряками
  • Аполлон і Сонце були у одній особі і керували королями і володарями князівств згідно знань тої доби.

Але Гендрік низводив богів-покровителів на землю і подав їх у власній серії як скульптурні монументи. Навколо скульптур, що на постаментах, зручно розташовані персонажі (уособлення різних темпераментів і професій), котрим покровительствує відповідна планета і відповідні знаки зодіака. Деталі, вигадані персонажі і краєвиди на тлі — не менш цікаві, ніж скульптури, що нагадують садово-паркову скульптуру розкішних магнатських садів доби маньєризму і раннього бароко.

До 20 століття збереглося чотири оригінальні, підготовчі малюнки до серії «Сім планет», два з котрих потрапили до збірок Державного музею в місті Амстердам, а два інші в бібліотеці Лейденського університету. Малюнки були переведені у друковану графіку художником Яном Санредамом, що надало можливість знати і вивчати повний комплект серії.

Графічні твори, галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hendrick Goltzius (1558–1617): drawings, prints and paintings. Zwolle: Waanders; Amsterdam: Rijksmuseum; New York: Metropolitan Museum of Art; Toledo (Ohio): Museum of Art, 2003

Див. також[ред. | ред. код]