Сиро-маланкарська католицька церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сиро-маланкарська католицька церква

Офіційний сайт majorarchdioceseoftrivandrum.com

Сиро-малабарська католицька церква (лат. Ecclesia Syro-Malankara Catholica, малаялам മലങ്കര സുറിയാനി കത്തോലിക്കാ സഭ) — східнокатолицька церква. Дотримується західно-сирійського літургійного обряду, який походить від старовинного Антиохійському обряду (крім сиро-Малабарської церкви цей обряд використовується також Сирійська католицька церква). Одна з чотирьох східнокатолицьких церков, що мають статус верховного архієпископства. Церква поширена, головним чином, в Індії, є однією з частин давньої індійської християнської громади, відомої як християни апостола Фоми.

Історія

Відповідно до церковного передання Євангелію в Індію приніс апостол Фома. З давніх часів на південному заході країни, головним чином в штаті Керала, утворилась християнська церковна громада з оригінальними традиціями. Громада перебувала в євхаристійному спілкуванні з несторіанською Ассірійською церквою Сходу, яка регулярно надсилала до Індії єпископів і митрополитів, які очолювали місцевих християн. Це призвело до того, що індійські християни використовували в літургійному житті східно-сирійський або халдейский обряд як і Ассірійська церква Сходу, хоча і привнесли в нього деякі свої риси. Однак, незважаючи на це, християни апостола Фоми не прийняли несторіанську догматику. Аж до XV століття індійські християни не контактували з європейськими церквами.

У XV столітті на індійському узбережжі висадилися португальські мореплавці, які зустріли там на свій подив склалася давню християнську церкву, яка була прийнята в літургійне спілкування з Римом. Португальці не поставились з повагою до місцевої традиції та почали діяльність щодо поступової латинізації церкви. Це призвело до численних розколів і негараздів серед християн апостола Фоми.

У 1653 році значна їх частина заявила про розрив відносин з Римом. Оскільки древні зв'язки з Ассірійською церквою Сходу до XV століття були втрачені, пошуки цією групою союзників привели їх до контактів з давньосхідною Сиро-яковитською церквою. У 1665 році патріарх цієї церкви погодився послати єпископа очолити громаду за умови, що вона прийме сирійську монофізитську христологію і західно-сирійський (антиохійський) літургійний обряд. Ця група стала автономною Церквою в рамках сирійського патріархату та відома під назвою Маланкарська церква. Інші християни апостола Фоми залишилися в сопричасті з Римським єпископом, поклавши таким чином початок Сиро-малабарській католицькій церкві та зберігаючи східно-сирійський обряд.

Рим, втім не залишав спроб відновити втрачене спілкування з західно-сирійською Маланкарською церквою. У XVIII столітті було здійснено ряд спроб відновлення єдності, що не увінчалися успіхом. У 1926 році п'ять єпископів маланкарців увійшли в конфлікт з ієрархією Сиро-яковитською церквою і почали переговори зі Святим Престолом. Природною умовою Ватикану була відмова від монофізитства та прийняття решти католицької догматики. Зі свого боку Святий Престол погодився прийняти священників і єпископів маланкарців та зберегти за ними їх західно-сирійський обряд. На таких умовах погодилися возз'єднатися з Католицькою церквою двоє єпископів і кілька священиків, які були 20 вересня 1930 року урочисто прийняті в Католицьку церкву. Цей день фактично є датою народження нової Сиро-Маланкарської католицької церкви західно-сирійського обряду.

У наступні десятиліття церква відчувала помітне зростання. У 30-х роках з Маланкарської церкви перейшли ще два єпископи. У 1950 році церква налічувала 65 588, в 1960 році - 112 478, а в 1970-183 490 віруючих.

14 березня 1953 року церква перейшла на григоріанський календар.

Єпархії були розподілені - з єпархії Тірувалли були виділені єпархії Батері (1978) та Муваттупужа (2003), з архиєпархії Трівандрума єпархії Мартандома і Мавелікари (1996). 10 лютого 2005 року папа Бенедикт XVI підвищив церкви статус до Верховного архієпископства. У 2006 році Єпархія Тірувалли стала архиєпархією. У 2010 році була створена єдина діаспоральна структура церкви - Апостольський екзархат в США.

Сучасний стан

Сиро-Малабарська католицька церква має статус Верховного архієпископства. Верховний архієпископ церкви також іменується «Католикосом». Резиденція розташована в південно-індійському місті Тіруванантапураме (Трівандруме). З лютого 2007 року церква очолює верховний архієпископ Моран мор Баселіос Клееміс Тоттункал.

Крім верховної архиєпархії Трівандрума до церкви входить архиєпархія Тірувалли та шість єпархій - Мартандома, Мавелікари, Батері, Муваттупужа, Патанамтітти і Путура. Парафії церкви є і за межами Індії: в США і Канаді (єпархія Пресвятої Діви Марії, Цариці Миру), Європі і на Близькому Сході. Членами цих парафій є представники індійської діаспори.

Згідно з даними Annuario Pontificio за 2016 рік число членів церкви перевищує 450 тисяч чоловік. В церкви 14 єпископів, 716 священиків, 234 монаха (включаючи 116 ієромонахів), 978 парафій.

Головна семінарія церкви - Св. Марії в Тіруванантапураме, заснована в 1983 році. Церква проводить активну діяльність у галузі освіти, їй належить 7 коледжів і 270 шкіл.

Богослужіння проводяться на мові малаялам, сирійській, англійській, хінді та тамільською.

Посилання