Скелелазіння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скелелазіння, скелі Довбуша, Україна
Скелелазіння в Кам'янець-Подільському
Скелелазіння в Кам'янець-Подільському

Скелелазіння — олімпійський вид спорту, який полягає у вільному лазінні (найчастіше – сходженню) по природному (скелі) або штучному (скалодром) рельєфу. Це самостійний вид спорту, який вийшов з альпінізму й нерозривно пов'язаний з ним.

Різниця між альпінізмом і скелелазінням у тому, що в скелелазінні, як правило, є постійні (статичні) точки опори — гаки, які забетовані у скелю, а в альпізмі навпаки, всі точки страховки, як правило, є тимчасові (френди, закладки тощо), а також що альпінізм, на відміну від скелелазіння, дозволяє лазіння з застосування спеціальних інструментів та додаткового спорядження для подолання маршруту, лише у якості страховки.

Скелелазіння є скадно-коордінаційним видом спорту, у якому фізична, технічна та ментальна складова мають приблизно рівну вагу[1].

Історія[ред. | ред. код]

Перші наскельні малюнки, що зображають людину на скелі, відносяться до 400 року до н.е. та були знайдені на території Китаю. У Європі перші спроби скелелазіння відносяться до випадків, коли на шляху до вершини поставала скеля. Скелелазіння як окремий рід занять приблизно у 1880 році з'явився одночасно в трьох місцях: Лейк-Дістрікт у Великій Британії, Саксонія біля Дрездену у Німеччині та Доломіти в Італійських Альпах.

Значний поштовх скелелазіння отримало після Другої світової війни у наслідок появи дешевих військових крюків, карабінів та нейлонових мотузок[2].

Початок 1980-х - початок 1990-х вважаються "золотою ерою скелелазіння", бо саме в цей час було відкрито багато нових категорій та почали проводити комерційні змагання спочатку на скелях, а потім і на штучних стендах. Перші змагання відбулися в 1985 році в італійському містечку Бардонеккія та мали назві Sportroccia[3].

З 2020 року скелелазіння входить до олімпійських видів спорту[4].

Різновиди скелелазіння[ред. | ред. код]

Болдеринг[ред. | ред. код]

Докладніше: Болдеринг
Болдеринг

Болдеринг (англ. bouldering — лазіння по валунах) — різновид спортивного скелелазіння. Полягає в проходженні серії коротких, але дуже складних трас. На відміну від інших видів скелелазіння, здійснюється без використання мотузок, карабінів і інших страхувальних пристосувань. Щоб зменшити ризик отримання травми від падіння, скелелази не піднімаються вище, ніж 3-5 метрів над землею (у деяких випадках до 7 метрів). Для страховки використовуються спеціальні мати — креш педи, або ж напарник, стоячи знизу страхує руками. Змагання й тренування по болдерингу можуть проходити як на природному рельєфі, так і на штучному. Необхідне спорядження — скельні туфлі, магнезія (навіть якщо руки не пітніють), іноді може придатися каніфоль для просушування вологого рельєфу.

Deep-water solo[ред. | ред. код]

Deep-water solo — відносно новий різновид скелелазіння, поки не має закріпленої назви. Особливість цього виду полягає в тому, що лазіння на природному рельєфі здійснюється без страховки, а у випадку зриву спортсмен падає у воду.

Оцінка складності маршрутів[ред. | ред. код]

В Україні застосовується французька числова система оцінки складності скелелазних маршрутів, згідно з якою категорії мають числові очінки від 1 (найпростіші) до 9 (найскладніші). Кожна категорія також ділиться на три підкатегорії — a, b, c. Додатково може вживатися знак плюс (+) щоб розрізняти складніші маршрути всередині підкатегорії.

Приклади оцінок складності у послідовності зростання: 6c, 6c+, 7a, 7a+, 7b, 7b+ і т. д.

Скелелазіння, Україна, Крим, г. Парагільмен.

Найскладніші скелелазні маршрути у світі[ред. | ред. код]

На березень 2015 р.

Маршрут Складність Гора Країна Рік Перше проходження Повторення
The Change 9b + Flatanger Норвегія 2012 Адам Ондра
La Dura Dura 9b + Oliana Іспанія 2013 Адам Ондра Кріс Шарма (2013)
Vasil Vasil 9b + Слоуп (Моравський карст) Чехія 2013 Адам Ондра
El Bon Combat 9b / + Cova de Ocelli Іспанія 2015 Кріс Шарма
Silence 9c Flatanger Норвегія 03.09.2017 Адам Ондра

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Хорст, Ерік. Тренировки в скалолазании. Полное руководство по улучшению ваших результатов. (російська). 
  2. Timothy W. Kidd, Jennifer M. Hazelrigs (2009). Rock Climbing (англійська). Wilderness Education Association. 
  3. What is the IFSC? (англійською). 
  4. Скалолазание – олимпийский вид спорта! | ФАиС города Киева (uk). Процитовано 2019-09-30. 

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Спутник туриста. М.: Физкультура и спорт. 1970, 336 с.
  • Маєрковіч Ст Ст. Гурьян Ю. А., На скелі! Довідник-путівник для скелелазів і туристів, Л., 1971, Скелелазіння спортивне
  • УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія): СКЕЛЕЛАЗІННЯ

Посилання[ред. | ред. код]