Смоленський художній музей
Смоленський художній музей ( Смоленська художня галерея ) — мистецький відділ Смоленського державного музею-заповідника.
Зміст
Формування колекцій
Формування колекцій розпочалося в добу дикого капіталізму наприкінці 19 ст. Значних зусиль в цьому напрямку доклала княгиня Тенішева, що мала неподалік Смоленську садибу, яку намагалася перетворити на мистецько-виробничий центр з майстернями декоративно-ужиткового мистецтва ( поширена мода серед тогочасних меценатів з осередку багатіїв ). Мистецтвом займалася і сама княгиня Тенішева, що відновила техніку створення емалей, які демонструвала навіть в Парижі. До кола знайомих Тенішової належали -
- Рєпін Ілля Юхимович (що створив портрет меценатки)
- художник Малютін та ін.
Добрі ділові і приятельські стосунки деякий час мала Тенішева з відомим теоретиком, художнім критиком і художником Бенуа Олександром Миколайовичем. Ґрунтовні знання мистецтва і французької мови Бенуа - Тенішева використала для створення власної мистецької колекції. Вона надала Олександру Миколайовичу грошові суми з правом самостійно купувати твори мистецтва на аукціонах в Парижі. Про це писав Олександр Миколайович в листах та власних щоденниках. Твори, придбані Бенуа за кордоном, і досі найкоштовніша частина збірок мистецького відділу Смоленського державного музею-заповідника.
Твори мистецтва мали також деякі дворянські садиби Смоленської губернії ( Хмеліта Грибоєдових - Волкових, родинна садиба «Городок» - Нахімових, розкішна ампірна садиба Дугіно вельмож Паніних тощо ). Речі з дворянських садиб були реквізовані після жовтневого перевороту і вивезені що у Москву, що у Смоленськ. Частка мистецьких збірок і історичні меблі в Смоленську були знищені в роки другої світової війни під час руйнацій міста.
Доля дворянських садиб Смоленського краю за часів СРСР трагічно звична - використання не за призначенням, експлуатація до розвалу, пожежі, знищення до фундаментів. У 1960-ті рр. трохи пощастило лише бароковій садибі Хмеліта Грибоєдових - Волкових, яку титанічними зусиллями відновили з руїн після пожеж і руйнацій. ( Але досі Хмеліта експонує копійні речі поряд з небагатьма другорядними мистецькими чи побутовими ). Садиба Дугіно знищена вщент.
Музей отримав частку колишніх колекцій з приватних збірок княгині Тенишевоі, а також декотрих аристократів-меценатів – А.І. Баришнікова, графів Паніних, родини Хлудових тощо. Найдавніша частина музейної збірки — твори зі збірок княгині М.К.Тенішевої ( це ікони 15 — 19 ст.)
Меценаткою була ще одна пані — Хлудова Віра Олександрівна, друга дружина бізнесмена Михайла Олексійовича Хлудова (1843-1883). Чоловік зробив її спадкоємицею лише за умов, що вона не піде наново заміж. Хлудова підкорилась умовам і придбала у Москві особняк ( опрічник українською ), де мешкала у період 1885-1905 рр. і котрий перетворила на розкішну буржуазну резиденцію. Відомо, що вона купувала старовинні видання і порцеляну, графічні твори, ікони, твори живопису. Серед них був і мармуровий портрет самої власниці роботи італійського скульптора Рафаелло Романеллі (1856-1921). Лише частка збірок меценатки потрапила до музея у місті Смоленськ.
Леон Бакст, Портрет Бенуа О.М. 1898 р. фрагмент
Будівля
В Смоленську, поруйнованому війною, відремонтували триповерхову будівлю колишнього Олександрівського реального училища, побудованого у 1877 році в стилі сецесія (проект — архітектори М.Ф. Мейшер и О.Ф. Хартен). В будинку розмістили Будівельний технікум, а згодом - радянський заклад Будинок молоді.
На початку 1990-х після розпаду СРСР - будівлю віддали Смоленському державному музею-заповідника. Тут 20 років тривали ремонтно-відновлювальні роботи. Реставровані лише історичні фасади. Зали перебудовані і переобладнані під музейні вимоги, бо рятувати історичні інтер'єри було неможливо ( будівля значно пошкоджена від вибуху бомби ). Відновлені лише чавунні сходи, характерна деталь споруд доби сецесія, що незвично через кепське ставлення сучасних посадовців до коштовних реставрацій речей і будівель епохи модерн. Але на відновленні сходів наполягали саме музейники. Після 20 років реставрацій і ремонтів в будівлі відкрили худождній музей навесні 2011 року.
Фонди
- сакральне мистецтво ( переважно ікони )
- твори художників і скульпторів часів Російської імперії
- твори художників і скульпторів часів СРСР
- західноєвропейські збірки
Експозиція

Експозиції створені на трьох поверхах за історично-хронологічним принципом. Другий поверх відведено під експозиції сакрального мистецтва 18 - 19 - початку 20 століть.
В залах художників і скульпторів Російської імперії -
- Айвазовський Іван Костянтинович
- Полєнов Василь Дмитрович
- Шишкін Іван Іванович
- Суриков Василь Іванович
- Куїнджі Архип Іванович
- Бенуа Олександр Миколайович
- Борис Кустодієв
- Васнецов Віктор Михайлович
- Коньонков Сергій Тимофійович.
В музейній збірці представлені твори представників російського авангарду ( Попова Любов ( 1889-1924 ), Гончарова Наталія Сергіївна ( 1881 - 1962) тощо, які було легше зберігти в провінції від пильного ока радянської цензури, що наполягала на знищенні ціх творів ), твори митців Смоленська та Смоленської області.
Західноєвропейська збірка
Третій поверх сучасної галереї - відведено під твори митців Західної Європи - Італії 15 -17 століть, Нідерландів 16 століття, Голландії і Фландрії 17 ст., Іспанії 17 ст., поодиноким творам митців Франції тощо.
Західноєвропейська збірка художнього відділу - серед найкращих на теренах європейської частини сучасної Росії. В її основі - унікальні мистецькі твори, зібрані ще Бенуа. В експозиції представлені -
- Алессо Бальдовінетті ( 1425 ? - 1499 ) « Поклонніння намовляті Христу »
- венеціанський анонім 16 ст. « Втеча св. Родини в Єгипет »
- анонім з Італії 16 ст. « Портрет ювеліра »
- Франсіско де Сурбаран « Св. Юста » ( варіант - Св. Руфіна ? )
- два портрети іспанського аноніма 17 ст, Мадридська школа
- Хуан де Арельяно (Juan de Arellano, 1614—1676), « Натюрморт. Квіти в вазі » (єдиний твір майстра на теренах сучасної Росії )
- П'єтро Лібері ( 1614 - 1694 ) « Мадонна з немовлям і Іваном Хрестителем »
- Бернардо Строцці ( 1581 - 1644) « Св. Маргарита » Генуезька школа
- коло Ганса Мемлінга, « Мадонна з немовлям »
- анонім 16 ст. з Нідерландів « Св. Єронім в келії »
- Ієронімус ван Кессель « Портрет вельможної пані » (єдиний твір майстра на теренах сучасної Росії )
- Йоханнес Мейтенс ( 1614 - 1670 ) «Портрет вельможної пані в жовтому біля фонтану »
- Ян Асселейн ( 1615 - 1652 )« Зимовий пейзаж » з датою 1634
- Давід Тенірс молодший ( 1610 - 1690 )
- Клод Жозеф Верне( 1714 - 1789 )
- Жюль Жак Вейрасс
- низка майстрів Голланді 17 ст.( Я. Бот, В. Міріс, Я. Моленар, П. Клас тощо.)
Складові частини
- зали музею
- фондосховища
- лекційна зала
- Зала виставок
Адреса
- Смоленськ, вул. Комуністична, б. 4.
Вартість квитка - 50 рублів
Джерела
- сборник "Русская усадьба" (вып.7, М., 2001. С.404-433 ( Усадьба ДУГИНО Паниных ).
- http://www.rg.ru/2011/05/19/reg-roscentr/galereya.html ( Художня галерея в місті Смоленськ )
- http://nasledie.smolensk.ru/pkns/index.php?option=com_content&task=view&id=3028&Itemid=126 ( Усадьба ДУГИНО Паниных, статья А. Чекмарёва ).