Солдат майбутнього

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 06:58, 9 квітня 2020, створена Иван Дулин (обговорення | внесок) (вікіфікація)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Generation III Extended Cold Weather Clothing System.jpg
Французький комплект FELIN завдяки розташованої на гвинтівці відеокамері передає зображення на нашлемний дисплей, тим самим дозволяючи вести вогонь з укриття

Солдат майбутнього (англ. Future Soldier) — концепція і проекти зі збільшення продуктивності та ефективності окремо взятого військовослужбовця, який бере участь у бойових діях в пішому порядку, на основі технологічних досягнень XXI століття. Це в першу чергу однойменна концепція США і їх союзників. Майже всі проекти включають в себе інтеграцію солдатів у цифрову систему керування боєм.

Сьогодні як мінімум чотири десятки країн реалізують національні програми по створенню свого «солдата майбутнього». Так, системи індивідуальних бойових комплектів розробляються в США (Land Warrior і Mounted Warrior), в Німеччині (IdZ), Великій Британії (FIST), Іспанії (COMFUT), Швеції (IMESS), Франції (FELIN) Росії («Ратник»), Китаї, Індії, Південній Кореї, Японії, Норвегії, Румунії, Польщі («Титан»), Чехії та інших країнах. Практично скрізь екіпірування солдата — це комплексне рішення з 5-10 підсистем, включаючи засоби захисту, ведення вогню, зв'язку, управління, а також життє- і енергозабезпечення та інші. Боєць, одягнений в бойову екіпіровку, стає одиницею єдиної мережі управління, здатної вести двосторонній обмін даними з командуванням[1].

Екіпіровка[ред. | ред. код]

У радянські часи був дуже популярним костюм «Гірський» (або просто костюм «Гірка»), під яким зазвичай мається на увазі узагальнена назва комплектів (куртка і штани), виготовлених з брезенту. На сьогоднішній день, радянська «Гірка» вже морально застаріла. «Гірка 21 століття» — легка літня куртка з високоякісного матеріалу, яку можна використовувати влітку, ранньої осені і пізньої весни, і яка в умовах пустелі або жаркого тропічного клімату наближається до максимально провітрюваної легкої сорочки.

Висока зносостійкість «Mount Trac MK-2» — «Гірки 21 століття» була досягнута використанням новітнього матеріалу, склад якого (65 % бавовна, 35 % поліестер), з успіхом пройшов лабораторні та польові випробування. У його виробництві використовується інноваційний підхід до структури в'язки волокон і армування тканини. Високоякісна фурнітура також відповідає високим вимогам, що пред'являються до одягу військової специфікації. Виняткова ступінь зручності і унікальна багатофункціональність «Гірки MK-2» були відзначені операторами провідних спецпідрозділів України, внаслідок деяких оригінальних особливостей «Mount Trac MK-2»[2].

Система дополненной реальности солдата ARC4(США)

З часом комплект доповнять бойовим шоломом з вбудованими приладом нічного бачення, мікровідеокамерою, а також надійними засобами індивідуального захисту — легким протиосколковим бронежилетом. У рядового бійця буде GPS-приймач, щоб командир бачив і орієнтувався, де цей солдат знаходиться. Передбачені також мікрокомп'ютер з дисплеєм, куди надходитиме інформація від командира, портативна радіостанція для цілевказівок, датчики, що вимірюють температуру тіла бійця, тиск, пульс і дозволяють стежити за його станом.

Перспективним комплектам екіпіровки будуть притаманні високотехнологічні компоненти — лазерний дальномер, шоломний дисплей (зокрема, з системою доповненної реальності, наприклад, ARC4 (США)[3]), персональний хаб[3], електронні 3D-карти, комбіновані системи позиціювання, екзоскелет. Передбачається, що у майбутньому відділення солдат будуть оснащуватися розвідувальними безекіпажними системами, керувати якими зможе як командир відділення, так і звичайний солдат.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Український солдат майбутнього носить зручний костюм, шолом і супер-окуляри(рос.)
  2. Обзор. Куртка горная летняя P1G-TAC «Mount Trac MK-2» (ч.1)[недоступне посилання з липня 2019]
  3. а б Слюсар В. И. Персональный хаб как элемент экипировки.//Озброєння та військова техніка. — № 1 (17). — 2018. — С. 79 — 84.[1]