Відмінності між версіями «Сомалійський півострів»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (робот додав: yo:Horn of Africa)
м (робот додав: hu:Szomáli-félsziget)
Рядок 94: Рядок 94:
 
[[hi:हार्न ऑफ़ अफ्रीका]]
 
[[hi:हार्न ऑफ़ अफ्रीका]]
 
[[hr:Afrički rog]]
 
[[hr:Afrički rog]]
  +
[[hu:Szomáli-félsziget]]
 
[[hy:Սոմալի (թերակղզի)]]
 
[[hy:Սոմալի (թերակղզի)]]
 
[[id:Tanduk Afrika]]
 
[[id:Tanduk Afrika]]

Версія за 11:25, 25 лютого 2010

Держави Африканського Рогу
Африканський Ріг вид з космосу


Сомалійський півострів (Африканський Ріг або Північно-Східна Африка(сом. Geeska Afrika, геєз የአፍሪካ ቀንድ, араб. القرن الأفريقي‎) - півострів у Східній Африці, вздовж Аравійського моря на південь від Аденської затоки. Найсхідніша точка Африки. За середньовіччя відома як Bilad al Barbar (Земля берберів),[1][2], На Африканському Розі розташовані держави: Сомалі, Ефіопія, Джибуті, Еритрея[3][4][5][6][7]. Займає площу біля 2 000 000 км ² і має населення біля 90,2 млн. осіб (Ефіопія: 75 млн. осіб, в Сомалі: 10 млн. осіб, Еритрея: 4,5 млн. осіб, и Джибуті: 0,7 млн.).

Географія і клімат

Африканський Ріг знаходиться майже на равній відстані між тропіком Рака і екватором. Складається з піднятих гір утворених при формуванні Великої Рифтової долини, тріщина в земній поверхні простяглася від Туреччини до Мозамбіку, що є межею Африканської і Аравійської плити. В цьому регіоні гори утворені при формуванні Рифтової долини, найвища точка знаходиться в горах Семіен (Рас-Дашен, 4 550 м) в північно-західній Ефіопії. Гори Бейл і гори Семіен на початку голоцену зазнали заледеніння. Гори закінчуються урвищем на березі Червоного моря і більш полого закінчуються на узбережі Індійського океану.

Низовини півострова посушливі, не дивлячись на близькість до екватору. Через те що вітри тропічних мусонів лишають вологу західніше в Сахелі і Судані. Таким чином вони лишають вологу до досягнення Джибуті, Сомалі тому регіон отримує замало опадів в сезон мусонів. З навітряного боку гір Заходу Ефіопії і крайнього півдня Еритреї опадів під час мусонів вдосталь. В горах Ефіопії випадає до 2 000 мм опадів на рік, навіть Асмара отримує 570 мм опадів на рік. Ці опади є єдиним джерелом води в країні розташованої далеко звідси — Єгипті.

Взимку північно-східні вітри не несуть вологи окрім північної частини Сомалі, де в гірських районах наприкінці осені випадає річна норма опадів — 500 мм. На східному узбережжі через потужний апвелінг і через те що вітри дмуть паралельно узбережжю кількість опадів не перевищує 51 мм на рік.

Температури на узбережжі Червоного моря є однією з найвищих на планеті середня в липні 41 °C і 32 °C в січні. На східному узбережжі, через апвелінг, трошки прохолодніше але також спекотно. Через зменшення температури з рівнем висоти в Асмарі найвища температура у січні 20 °C, не дивлячись на морозні безхмарні ночі. На найвищих точках температура в січні рідко сягає 14 ° C і може падати до -10 ° С в безхмарні ночі.

Історія

Античні торгівельні центри на Африканському Розі і Аравійському півострові згідно Периплу Еритрейського моря

Давня історія

Аксумська імперія (або просто Аксум) давня держава на півночі сучасної Ефіопії і Еритреї, яке зазнало розквіт між 1 і 7 сторіччям від Р.Х. Користуючись розташуванням Рогу обмежувало доступ о Червоного моря.

Цей регіон був джерелом біологічних ресурсів у античність: давні римляни, греки, єгиптяни спрямовували експедиції в цей регіон за ладаном, міррой, драконівською кров'ю і кіновар'ю, цей крам прямував Шляхом пахощів. Вважається що саме тут розташовувалась легендарний Пунт.

Сучасна історія

В останні десятиріччя район Африканського Рогу знаходиться постійно у кризі. Ефіопія займає провідне місце через демографічні показники: 85% відсотків населення регіону мешкає тут. Велика частина Африканського Рогу була під владою Італії: Еритрея (1880-1941), протекторат Італійський Сомаліленд (1890-1960) и короткочасна окупація Ефіопії (1936-1941). Британія колонізувала Північний Сомалі (Британський Сомаліленд) і Франція — Джибуті (Французьке Сомалі). Також в історії Ефіопії мали місце конфлікти між мусульманами і християнами за ресурси і життєвий простір, а також між націоналізмом и марксизмом-ленінізмом в сьогодення. В інших частинах регіону схожі проблеми: Сомалі з кінця 1980-х до цього часу в стані громадянської війни, Ефіопія й Еритрея постійно ведуть бойові дії.

Крім того регіон постійно зазнає природні катастрофи: посухи й повені. Як наслідок в регіоні найвищий рівень недоїдання, і регіон постійно під загрозою гуманітарної кризи. В період 1982 — 1992, біля двох мільйонів осіб загинули на Африканському Розі, в результаті цієї комбінації війни і голоду.

Починаючи з 2002, до Африканського Рогу прикута увага США, Франції, Німеччини й одинадцяти африканських держав по боротьбі з тероризмом.

Етнолінгвістичні групи Африканського Рогу

Економіка

Держави цього регіону в значній мірі залежать від декількох ключових видів експорту:

  • Ефіопія: Кава 80% від загального обсягу експорту.
  • Сомалі: Банани та тваринництво понад 50% від загального обсягу експорту.


Джерела Інтернету

Посилання

  1. J. D. Fage, Roland Oliver, Roland Anthony Oliver, The Cambridge History of Africa, (Cambridge University Press: 1977), p.190
  2. George Wynn Brereton Huntingford, Agatharchides, The Periplus of the Erythraean Sea: With Some Extracts from Agatharkhidēs "On the Erythraean Sea", (Hakluyt Society: 1980), p.83
  3. Robert Stock, Africa South of the Sahara, Second Edition: A Geographical Interpretation, (The Guilford Press: 2004), p. 26
  4. IRIN Africa
  5. Michael Hodd, East Africa Handbook, 7th Edition, (Passport Books: 2002), p. 21: "To the north are the countries of the Horn of Africa comprising Ethiopia, Eritrea, Djibouti and Somalia."
  6. Encyclopaedia Britannica, inc, Jacob E. Safra, The New Encyclopaedia Britannica, (Encyclopaedia Britannica: 2002), p.61: "The northern mountainous area, known as the Horn of Africa, comprises Djibouti, Ethiopia, Eritrea, and Somalia."
  7. Sandra Fullerton Joireman, Institutional Change in the Horn of Africa, (Universal-Publishers: 1997), p.1: "The Horn of Africa encompasses the countries of Ethiopia, Eritrea, Djibouti and Somalia. These countries share similar peoples, languages, and geographical endowments."