Відмінності між версіями «Сонячна енергетика України»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Мітка: редагування коду 2017
Мітка: редагування коду 2017
Рядок 196: Рядок 196:
 
{{-}}{{Промисловість України}}
 
{{-}}{{Промисловість України}}
 
{{Енергогенеруючі потужності України}}
 
{{Енергогенеруючі потужності України}}
  +
{{Європа за темами|Сонячна енергетика}}
   
 
[[Категорія:Сонячна енергетика України| ]]
 
[[Категорія:Сонячна енергетика України| ]]

Версія за 13:56, 23 лютого 2018

Карта сонячного випромінювання — Україна

Сонячна енергетика України — відносно нова галузь електроенергетики України, яка стрімко розвивається.

В Україні річне надходження сонячного випромінювання перебуває на одному рівні з країнами, які активно використовують сьогодні сонячні колектори (Швеція, Німеччина, США тощо).

Загальний опис

Уся територія України придатна для розвитку систем теплопостачання з використанням сонячної енергії. Найперспективнішими регіонами країни для розвитку сонячної енергетики є Кримський півострів та степова Україна. Каве Ертефай, генеральний директор Activ Solar, пояснює реалізацію проектів компанії саме в Криму тим, що на півдні України рівень сонячної активності можна порівняти з рівнем у Північній Італії, яка є лідером за кількістю сонячних інсталяцій у світі: «Кримський півострів історично страждає від дефіциту енергії. Тому проекти, подібні до наших, принесуть півострову суттєву як економічну так і екологічну вигоду»[1].

Інститут проблем матеріалознавства (ІПМ НАНУ) має єдиний на території колишнього СРСР геліоцентр, розташований у Криму (Кацівелі). Геліоцентр спеціалізується на дослідженнях властивостей матеріалів, які створюють для роботи в спеціальних умовах. Дослідження здійснюють за допомогою високотемпературних сонячних установок, що використовують концентроване сонячне випромінювання. Температура в гарячій зоні таких установок може досягати 3900 К, що дозволяє моделювати в лабораторних умовах температурні поля, які розвиваються, наприклад, у двигунах ракет та реактивних літаків. Результати роботи геліоцентру застосовуються для створення нових матеріалів та вивчення їх властивостей.

2010 року Україна рік не мала жодної великої сонячної електростанції, 2011-го в країні вже працювали батареї потужністю 67,55 МВт, у Криму було збудовано найбільший сонячний парк Європи та світу. За короткий час Україні вдалося зробити ривок і вийти в перші ряди за темпами розвитку фотовольтаїки.

Старт

Іноземний інвестор, австрійська компанія Activ Solar, взялася за проектування сонячного парку в селі Родникове (Сімферопольський район, АРК) і в короткий термін побудувала станцію потужністю 7,5 МВт, яка стала найбільшою на пострадянських просторах. У лютому 2011 року пілотний сонячний парк запрацював на повну потужність[2]. Цей проект отримав нагороду в конкурсі «Успіх року» в номінації «Лідер Інновацій»[3].

Компанія ввела в експлуатацію сонячну електростанцію «Омао Солар» потужністю 20 мегават у Сакському районі АР Крим. За інформацією Activ Solar, це лише 1-а черга проекту «Охотникове» — однієї з найбільших PV-інсталяцій у світі. «Омао Солар» складається приблизно з 90 000 кристалічних сонячних модулів, встановлених на площі 40 га. Станція буде виробляти 25 000 мегават-годин «чистої» електроенергії на рік, якої досить, щоб задовольнити потреби близько 5000 домашніх господарств і дозволить скоротити до 20000 тонн викидів вуглекислого газу на рік[1].

Незабаром Activ Solar почала будувати ще одну геліоелектростанцію в Охотниковому (Сакський район АРК), до кінця 2011-го його потужність сягла 80 МВт. Розміри геліоелектростанції еквівалентні 207 футбольним полям, після завершення будівництва об'єкт буде оснащено 360 тис. наземних модулів. Сонячний парк в Охотниковому буде четвертою за потужністю PV-інсталяцією у світі і третьою — в Європі. «Проект такого масштабу означає поворотний момент у розвитку сонячної енергетики в Європі», — прокоментував представник компанії[4].

23 грудня 2011 року поблизу села Перового в Криму завершено будівництво найбільшої сонячної електростанції у світі[5].

Розвиток

Знак «Have a sunny day!» на Дунайській СЕС

Після пілотного проекту у Родниковому розпочалося будівництво сонячних електростанцій у різних регіонах України. Наприклад, у Вінницькій області у січні розпочала роботу сонячна електростанція потужністю 35 кВт, змонтована на даху виробничого будинку Гніванського шиноремонтного заводу.

Компанія «Зоря 2003» запустила мікросонячну електростанцію в Луганській області. Її панелі потужністю 15 кВт розташовано над трасою «Харків-Ростов». У серпні інвестори мають намір закупити обладнання для другої черги станції потужністю 30 кВт. Фінансує проект власник однієї з шахт, який повірив у перспективність сонячної енергетики.

На кінець серпня — початок вересня призначено запуск першої черги геліоелектростанції потужністю 250 кВт, яка будується біля Слобода-Бушанської малої ГЕС у Вінницькій області. Власник обох енергооб'єктів — компанія «Енергоінвест» планує збільшити потужність сонячних панелей до 1,786 МВт. За словами президента компанії Володимира Житника, надалі таку ж сонячну електростанцію «Енергоінвест» побудують біля ще однієї малої ГЕС[6].

Подібні плани є у ще одного оператора ГЕС — компанія «Новосвіт». Вона має намір розташувати сонячні панелі потужністю 140 кВт біля малої гідроелектростанції в Тальнівському районі Черкаської області. Директор компанії Сергій Кульматицький підкреслює: будівництво сонячної електростанції поблизу малої ГЕС дозволяє задіяти існуюче підключення до електричних мереж і таким чином здешевити проект. «До того ж у нас на гідроспорудах є південний схил, на якому можна встановити батареї, не використовуючи для цього цінні орні землі», — підкреслює він[7].

У стадії реалізації ще кілька проектів з будівництва сонячних станцій, наприклад, в Одеській і Вінницькій областях.

У грудні 2011 року, австрійська компанія Activ Solar завершила будівництво в Криму останньої, п'ятої, 20-мегаватної черги сонячного парку Перово, в результаті чого його сумарна встановлена ​​потужність зросла до рекордних 100 МВт.

Встановлена пікова потужність СЕС України[8][9][10][11][12]
Рік МВт
2009
0
2010
10
2011
180
2012
320
2013
560
2014
350
2015
360
2016
568
2017
742

Перово у складі п'яти черг, стало найбільшим фотоелектричним парком у світі за показником встановленої потужності. За ним ідуть канадська електростанція Sarnia (97 МВт), італійська Montalto di Castro (84,2 МВт) і німецька Finsterwalde (80,7 МВт)[13][14].

Завершує світову п'ятірку найбільших фотоелектричних парків інший проект у Криму — 80-мегаватна електростанція Охотникове, побудована також у 2011 році, в Сакському районі півострова.

У липні 2012 року компанія «Енергоінвест» (Вінницька область) завершила будівництво Слобода-Бушанської сонячної електростанції (СЕС) потужністю 1,875 МВт в Ямпільському р-ні Вінницької області[15][16].

У серпні 2012 року компанія «Сонячна енергія плюс» побудувала та ввела в експлуатацію сонячну електростанцію потужністю 5,4 МВт, розташовану в Ужгородському районі Закарпатської області. Фотоелектричні панелі будуть щорічно виробляти близько 4,8 млн кВт-год електроенергії, достатньої для забезпечення понад 1,3 тис. домогосподарств із щомісячним споживанням 300 кВт-год[17] [18].

У жовтні 2012 року група компаній «Ekotechnik Praha» (Чехія) запустила сонячну електростанцію в селі Ясенівка Ярмолинецького району Хмельницької області. Її потужність становить 1 МВт, яку група компаній планує з часом підвищити до 5 МВт. Електростанція займає земельну ділянку площею 2,5 га, пізніше її буде розширено до 10 га. Станція буде виробляти 2 300 000 кВт-годин на рік[19][20].

У грудні 2012 року на території приміського села Ралівка Самбірського району запрацювала перша на Львівщині сонячна електростанція потужностью 1,1 Мвт. Вона складається з 3888 сонячних елементів. Побудована сонячна електростанція завдяки ТзОВ «Еко-Оптіма» спільно з чеськими інвесторами[21] [22].

У грудні 2012 року компанія «Енергоінвест» ввела в експлуатацію 4 чергу Гальжбіївської сонячної електростанції у Вінницькій області. Загальна потужність 4 черг становить 1,264 МВт[23].

У 2013 р. холдинг Martifer Solar (Португалія) побудував сонячні електростанції встановленою потужністю 4,5 МВт і 7 МВт в Томашпільському та Бершадському районах Вінницької області для Rengy Development. [24]

У 2013 р. ТОВ «Геліос Енерджі» завершило будівництво наземної мережевої сонячної електростанції (СЕС) встановленою потужністю 3,993 МВт в селі Радча Тисменицького району Івано-Франківської області.[25]

В січні 2018 року біля села Підбережжя (Івано-Франківська область) виділили 116,8 гектарів для будівництва та обслуговування сонячної електростанції.[26]

У Херсонській області в селі Музиківка планують побудувати фотогальванічну електростанцію, роботи почнуть уже в лютому 2018 року. Площа об’єкту складе 7 га, загальна потужність – 5 МВт. Сонячна станція в Музиківці стане другою в Білозерському районі. Першу СЕС потужністю 9 МВт відкрили 12 червня 2017 року.[27]

У Бериславі, що на Херсонщині, запрацювала перша у місті сонячна електростанція потужністю 8,2 МВт. Більше 30 тис. сонячних модулів генеруватимуть близько 10 МВт*год «чистої» електроенергії у рік.[28]

Було оголошено про плани будівництва сонячної електростанції в Черкаській Лозовій (Харківська обл.). Мова йде про будівництво першої черги електростанції потужністю в 1 Мвт. Вона займе площу в 2 га.[29]

Комунальне підприємство “Альтен” Вознесенської міської ради Миколаївської області за результатами тендеру 15 січня замовило будівництво сонячної електростанції за 68 млн грн потужністю 2,24 МВт.[30]

У місті Тростянець Сумської області навесні 2018 року розпочнуть будівництво сонячної електростанції.[31]

Бельгійська компанія Upgrade Energy має намір побудувати на території Житомирської області сонячну електростанцію потужністю 25-30 МВт. Це передбачає створення 45 робочих місць. Очікується, що загальний обсяг інвестицій в реалізацію даного проекту досягне 21-24 млн. євро. Проект планують реалізувати протягом 2018-2020 років.[32]

Львівська фірма «Інвестмен енерджі компані» побудувала сонячну електростанцію у селі Луквиця, Богородчанського району, потужністю 4500 кВт.[33]

Французька компанія Global Ecopower SA має намір збудувати сонячну електростанцію потужністю 20МВт на території Хорошівської ОТГ, в Житомирській області.[34]

У селі Росоша Липовецького району на Вінниччині готуються до будівництва сонячної електростанції.[35]

Сонячні електростанції України

Цікаві факти

 • У СРСР перша промислова сонячна електростанція СЕС-5 була побудована в Криму 1985 р. поблизу Щолкіного. Вона мала потужність 5 МВт, тобто таку ж, як і перший ядерний реактор. За 10 років роботи вона дала 2 млн кВт год. електроенергії. В середині 90-х років її закрили[36][37].
 • 2016 року в Антонівці на Херсонщині в одній зі шкіл встановлено першу систему електричних сонячних батарей, які при наявності сонця повністю покривають потреби в електроенергії та опалюванні навчального закладу. Надлишки енергії передаються до централізованої системи і викуповуються державою. [38]

Див. також

Примітки

 1. а б В Україні вводиться в експлуатацію одна з найбільших сонячних станцій у світі
 2. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 3. роект сонячної електростанції в с. Родниковое
 4. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 5. В Україні завершено будівництво найбільшої сонячної електростанції у світі
 6. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 7. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 8. Річний звіт ДП "НЕК "Укренерго" за 2013 рік
 9. Річний звіт ДП "НЕК "Укренерго" за 2014 рік
 10. В 2016 году производство «зеленой» электроэнергии в Украине превысило 1,7 млрд кВт⋅ч
 11. В Україні загальна потужність СЕС перевищить 1000 МВт: до кінця 2017 року буде збудовано 54 сонячні електростанції Подробнее: https://prel.prom.ua/n231669-ukrayin-zagalna-potuzhnst.html
 12. Потужності відновлюваної електроенергетики у 2017 році зросли у два рази. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-0127. Процитовано 28 січня 2018. 
 13. Top 10 World's Largest Solar PV Power Plants
 14. В Крыму построили крупнейшую гелиоэлектростанцию в мире
 15. Слобода-Бушанська СЕС на Вінничині почала роботу. Ukrаїнська Energетика. 2012-07-12. Процитовано 2013-01-15. 
 16. Перша сонячна електростанція запрацювала у Вінницькій області. Кореспондент. 2012-07-06. Процитовано 2013-01-15. 
 17. Первая солнечная электростанция уже заработала в Ужгородском районе. Издательство Фокус. 2012-08-17. Процитовано 2013-01-15. 
 18. Слобода-Бушанська СЕС на Вінничині почала роботу. UA- Reporter.com. 2012-07-12. Процитовано 2013-01-15. 
 19. Чешская Ekotechnik Praha запустила солнечную электростанцию в Хмельницкой области. Українські Новини. 2012-10-23. Процитовано 2013-01-15. 
 20. «Экотехник Прага» открыла в Хмельницкой области солнечную электростанцию. Блиц-Информ. 2012-10-23. Процитовано 2013-01-15. 
 21. На Самбірщині запрацювала перша в області сонячна електростанція. Українські Новини. 2013-01-13. Процитовано 2013-01-15. 
 22. Запрацювала перша у Західній Україні сонячна електростанція. Голос України. 2013-01-02. Процитовано 2013-01-15. 
 23. «Энергоинвест» ввел в эксплуатацию 4 очередь Гальжбиевской солнечной электростанции в Винницкой области. Транспортный бизнес. 2013-01-13. Процитовано 2013-01-15. 
 24. Martifer Solar побудував дві СЕС у Вінницькій області
 25. «ГЕЛІОС ЕНЕРДЖІ» ПОБУДУВАЛА СОНЯЧНУ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЮ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
 26. Івано-Франківській області побудують сонячну електростанцію площею 117 га. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-23. Процитовано 26 січня 2018. 
 27. Наступного місяця у Херсонській області почнуть будувати сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-28. Процитовано 28 січня 2018. 
 28. В Бериславі ввели в експлуатацію фотоелектричну сонячну електростанцію потужністю 8,2 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-30. Процитовано 30 січня 2018. 
 29. На Харківщині побудують сонячну електростанцію потужністю 1 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-30. Процитовано 30 січня 2018. 
 30. У Миколаївській області побудують сонячну електростанцію потужністю 2,24 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-01. Процитовано 31 січня 2018. 
 31. Навесні на Сумщині почнуть будувати сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-04. Процитовано 4 лютого 2018. 
 32. Бельгійська компанія побудує на Житомирщині сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-08. Процитовано 8 лютого 2018. 
 33. Львівська компанія на Івано-Франківщині побудувала сонячну електростанцію потужністю 4,5МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-13. Процитовано 13 лютого 2018. 
 34. Французька компанія побудує на Житомирщині сонячну електростанцію потужністю 20МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-17. Процитовано 22 лютого 2018. 
 35. На Вінничині побудують нову сонячну електростанцію вартістю $1 млн. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-23. Процитовано 23 лютого 2018. 
 36. Первая советская солнечная электростанция. Фэшн Пресс "Популярная Механика". 2012-03-20. Процитовано 2013-01-18. 
 37. Солнечная электростанция (СЭС-5). Suntime.com.ua. Процитовано 2013-01-18. 
 38. В Україні відкрилась перша школа, що продає електроенергію » Tokar.ua. Tokar.ua. Процитовано 2017-04-28. 

Посилання