Сонячна енергетика України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта сонячного випромінювання — Україна

Сонячна енергетика України — відносно нова галузь електроенергетики України, яка стрімко розвивається.

В Україні річне надходження сонячного випромінювання перебуває на одному рівні з країнами, які активно використовують сьогодні сонячні колектори (Швеція, Німеччина, США тощо).

Загальний опис[ред. | ред. код]

Уся територія України придатна для розвитку систем теплопостачання з використанням сонячної енергії. Найперспективнішими регіонами країни для розвитку сонячної енергетики є Кримський півострів та степова Україна. Каве Ертефай, генеральний директор Activ Solar, пояснює реалізацію проектів компанії саме в Криму тим, що на півдні України рівень сонячної активності можна порівняти з рівнем у Північній Італії, яка є лідером за кількістю сонячних інсталяцій у світі: «Кримський півострів історично страждає від дефіциту енергії. Тому проекти, подібні до наших, принесуть півострову суттєву як економічну так і екологічну вигоду»[1].

Інститут проблем матеріалознавства (ІПМ НАНУ) має єдиний на території колишнього СРСР геліоцентр, розташований у Криму (Кацівелі). Геліоцентр спеціалізується на дослідженнях властивостей матеріалів, які створюють для роботи в спеціальних умовах. Дослідження здійснюють за допомогою високотемпературних сонячних установок, що використовують концентроване сонячне випромінювання. Температура в гарячій зоні таких установок може досягати 3900 К, що дозволяє моделювати в лабораторних умовах температурні поля, які розвиваються, наприклад, у двигунах ракет та реактивних літаків. Результати роботи геліоцентру застосовуються для створення нових матеріалів та вивчення їх властивостей.

2010 року Україна рік не мала жодної великої сонячної електростанції, 2011-го в країні вже працювали батареї потужністю 67,55 МВт, у Криму було збудовано найбільший сонячний парк Європи та світу. За короткий час Україні вдалося зробити ривок і вийти в перші ряди за темпами розвитку фотовольтаїки.

Старт[ред. | ред. код]

Іноземний інвестор, австрійська компанія Activ Solar, взялася за проектування сонячного парку в селі Родникове (Сімферопольський район, АРК) і в короткий термін побудувала станцію потужністю 7,5 МВт, яка стала найбільшою на пострадянських просторах. У лютому 2011 року пілотний сонячний парк запрацював на повну потужність[2]. Цей проект отримав нагороду в конкурсі «Успіх року» в номінації «Лідер Інновацій»[3].

Компанія ввела в експлуатацію сонячну електростанцію «Омао Солар» потужністю 20 мегават у Сакському районі АР Крим. За інформацією Activ Solar, це лише 1-а черга проекту «Охотникове» — однієї з найбільших PV-інсталяцій у світі. «Омао Солар» складається приблизно з 90 000 кристалічних сонячних модулів, встановлених на площі 40 га. Станція буде виробляти 25 000 мегават-годин «чистої» електроенергії на рік, якої досить, щоб задовольнити потреби близько 5000 домашніх господарств і дозволить скоротити до 20000 тонн викидів вуглекислого газу на рік[1].

Незабаром Activ Solar почала будувати ще одну геліоелектростанцію в Охотниковому (Сакський район АРК), до кінця 2011-го його потужність сягла 80 МВт. Розміри геліоелектростанції еквівалентні 207 футбольним полям, після завершення будівництва об'єкт буде оснащено 360 тис. наземних модулів. Сонячний парк в Охотниковому буде четвертою за потужністю PV-інсталяцією у світі і третьою — в Європі. «Проект такого масштабу означає поворотний момент у розвитку сонячної енергетики в Європі», — прокоментував представник компанії[4].

23 грудня 2011 року поблизу села Перового в Криму завершено будівництво найбільшої сонячної електростанції у світі[5].

Розвиток[ред. | ред. код]

Знак «Have a sunny day!» на Дунайській СЕС

Після пілотного проекту у Родниковому розпочалося будівництво сонячних електростанцій у різних регіонах України. Наприклад, у Вінницькій області у січні розпочала роботу сонячна електростанція потужністю 35 кВт, змонтована на даху виробничого будинку Гніванського шиноремонтного заводу.

Компанія «Зоря 2003» запустила мікросонячну електростанцію в Луганській області. Її панелі потужністю 15 кВт розташовано над трасою «Харків-Ростов». У серпні інвестори мають намір закупити обладнання для другої черги станції потужністю 30 кВт. Фінансує проект власник однієї з шахт, який повірив у перспективність сонячної енергетики.

На кінець серпня — початок вересня призначено запуск першої черги геліоелектростанції потужністю 250 кВт, яка будується біля Слобода-Бушанської малої ГЕС у Вінницькій області. Власник обох енергооб'єктів — компанія «Енергоінвест» планує збільшити потужність сонячних панелей до 1,786 МВт. За словами президента компанії Володимира Житника, надалі таку ж сонячну електростанцію «Енергоінвест» побудують біля ще однієї малої ГЕС[6].

Подібні плани є у ще одного оператора ГЕС — компанія «Новосвіт». Вона має намір розташувати сонячні панелі потужністю 140 кВт біля малої гідроелектростанції в Тальнівському районі Черкаської області. Директор компанії Сергій Кульматицький підкреслює: будівництво сонячної електростанції поблизу малої ГЕС дозволяє задіяти існуюче підключення до електричних мереж і таким чином здешевити проект. «До того ж у нас на гідроспорудах є південний схил, на якому можна встановити батареї, не використовуючи для цього цінні орні землі», — підкреслює він[7].

У стадії реалізації ще кілька проектів з будівництва сонячних станцій, наприклад, в Одеській і Вінницькій областях.

У грудні 2011 року, австрійська компанія Activ Solar завершила будівництво в Криму останньої, п'ятої, 20-мегаватної черги сонячного парку Перово, в результаті чого його сумарна встановлена ​​потужність зросла до рекордних 100 МВт.

Встановлена пікова потужність СЕС України[8][9][10][11][12]
Рік МВт
2009
0
2010
10
2011
180
2012
320
2013
560
2014
411
2015
432
2016
568
2017
742

Перово у складі п'яти черг, стало найбільшим фотоелектричним парком у світі за показником встановленої потужності. За ним ідуть канадська електростанція Sarnia (97 МВт), італійська Montalto di Castro (84,2 МВт) і німецька Finsterwalde (80,7 МВт)[13][14].

Завершує світову п'ятірку найбільших фотоелектричних парків інший проект у Криму — 80-мегаватна електростанція Охотникове, побудована також у 2011 році, в Сакському районі півострова.

У липні 2012 року компанія «Енергоінвест» (Вінницька область) завершила будівництво Слобода-Бушанської сонячної електростанції (СЕС) потужністю 1,875 МВт в Ямпільському р-ні Вінницької області[15][16].

У серпні 2012 року компанія «Сонячна енергія плюс» побудувала та ввела в експлуатацію сонячну електростанцію потужністю 5,4 МВт, розташовану в Ужгородському районі Закарпатської області. Фотоелектричні панелі будуть щорічно виробляти близько 4,8 млн кВт-год електроенергії, достатньої для забезпечення понад 1,3 тис. домогосподарств із щомісячним споживанням 300 кВт-год[17] [18].

У жовтні 2012 року група компаній «Ekotechnik Praha» (Чехія) запустила сонячну електростанцію в селі Ясенівка Ярмолинецького району Хмельницької області. Її потужність становить 1 МВт, яку група компаній планує з часом підвищити до 5 МВт. Електростанція займає земельну ділянку площею 2,5 га, пізніше її буде розширено до 10 га. Станція буде виробляти 2 300 000 кВт-годин на рік[19][20].

У грудні 2012 року на території приміського села Ралівка Самбірського району запрацювала перша на Львівщині сонячна електростанція потужностью 1,1 Мвт. Вона складається з 3888 сонячних елементів. Побудована сонячна електростанція завдяки ТзОВ «Еко-Оптіма» спільно з чеськими інвесторами[21][22].

У грудні 2012 року компанія «Енергоінвест» ввела в експлуатацію 4 чергу Гальжбіївської сонячної електростанції у Вінницькій області. Загальна потужність 4 черг становить 1,264 МВт[23].

У 2013 р. холдинг Martifer Solar (Португалія) побудував сонячні електростанції встановленою потужністю 4,5 МВт і 7 МВт в Томашпільському та Бершадському районах Вінницької області для Rengy Development. [24]

У 2013 р. ТОВ «Геліос Енерджі» завершило будівництво наземної мережевої сонячної електростанції (СЕС) встановленою потужністю 3,993 МВт в селі Радча Тисменицького району Івано-Франківської області.[25]

В січні 2018 року біля села Підбережжя (Івано-Франківська область) виділили 116,8 гектарів для будівництва та обслуговування сонячної електростанції.[26]

У Херсонській області в селі Музиківка планують побудувати фотогальванічну електростанцію, роботи почнуть уже в лютому 2018 року. Площа об'єкту складе 7 га, загальна потужність — 5 МВт. Сонячна станція в Музиківці стане другою в Білозерському районі. Першу СЕС потужністю 9 МВт відкрили 12 червня 2017 року.[27]

У Бериславі, що на Херсонщині, запрацювала перша у місті сонячна електростанція потужністю 8,2 МВт. Більше 30 тис. сонячних модулів генеруватимуть близько 10 МВт*год «чистої» електроенергії у рік.[28]

Було оголошено про плани будівництва сонячної електростанції в Черкаській Лозовій (Харківська обл.). Мова йде про будівництво першої черги електростанції потужністю в 1 Мвт. Вона займе площу в 2 га.[29]

Комунальне підприємство «Альтен» Вознесенської міської ради Миколаївської області за результатами тендеру 15 січня замовило будівництво сонячної електростанції за 68 млн грн потужністю 2,24 МВт.[30]

У місті Тростянець Сумської області навесні 2018 року розпочнуть будівництво сонячної електростанції.[31]

Бельгійська компанія Upgrade Energy має намір побудувати на території Житомирської області сонячну електростанцію потужністю 25-30 МВт. Це передбачає створення 45 робочих місць. Очікується, що загальний обсяг інвестицій в реалізацію даного проекту досягне 21-24 млн євро. Проект планують реалізувати протягом 2018—2020 років.[32]

Львівська фірма «Інвестмен енерджі компані» побудувала сонячну електростанцію у селі Луквиця, Богородчанського району, потужністю 4500 кВт.[33]

Французька компанія Global Ecopower SA має намір збудувати сонячну електростанцію потужністю 20МВт на території Хорошівської ОТГ, в Житомирській області.[34]

У селі Росоша Липовецького району на Вінниччині готуються до будівництва сонячної електростанції.[35]

Протягом 2014—2017 років українці інвестували майже 52 млн євро в будівництво сонячних електростанцій для приватних домогосподарств. Вцілому з 2015 року сонячну енергію почали використовувати 3010 домогосподарств. Індивідуальна потужність приватних сонячних електроустановок — до 30 кВт, а загальна — 51 МВт. Сьогодні їх власники можуть продавати електроенергію по 18,09 євроцента/кВт·год. При цьому «зелений» тариф прив'язаний до курсу євро. На сонячну енергію переходять сім'ї в усіх регіонах країни, однак топ-5 складають: Київська, Дніпропетровська, Тернопільська, Івано-Франківська та Херсонська області. Щоб стимулювати населення, у Львівській області, наприклад, домогосподарствам повертають 10 % суми кредиту на сонячні панелі, а в Житомирській — 20 % суми кредиту. У той же час міська влада Хмельницького і Бродів (Львівська обл.) Відшкодовують 10 % вартості робіт з установки сонячних електростанцій.[36]

2018[ред. | ред. код]

На початку березня 2018 року ДніпроОДА та ірландська «Altostrata» підписали угодоу про будвництво електростанції потужністю 250 МВт загальною вартістю 255 млн євро поблизу села Левадки у Павлоградському районі Дніпропетровської області.[37]

В Україні протягом чотирьох місяців 2018 року було збільшено обсяги виробництва сонячної електроенергії на 52 % — до 245 млн кВт.[38]

У Дніпропетровській області на землях Троїцького сільради буде побудована нова сонячна електростанція. Загальна площа станції складе 210 га. Фотоелектричні сонячні елементи займатимуть площу в 183 га. Передбачувана потужність електростанції — 90 МВт. Також на території СЕС буде розташована електропідстанція 35/150 кВ, пункт охорони, адміністративно-побутова споруда, установка для очищення стічних вод, склад і навіс на три автомобілі. 18,5 га території підпадає під озеленення.[39]

ПАТ «Укргідроенерго» у травні-червні 2018 року за результатами тендерів уклало чотири угоди з ТОВ "Проектно-дослідницький інститут «Енергоінжпроект» щодо проектування сонячних електростанцій біля водосховищ на загальну суму 2,42 млн грн. Цьогоріч виконають техніко-економічне обґрунтування будівництва чотирьох СЕС загальною потужністю 53-55 МВт.[40]

Фотостанція «Сонячна» потужністю 50МВт будується на території смт Молодіжне. Проект реалізується ТОВ "НВЦ «ПРОМІНЬ» за рахунок власних та інвестиційних коштів. На даний момент підприємство завершило будівництво першої черги на 5 МВт, загальна вартість якої склала 170 млн грн.[41]

Під Мелітополем зі східного боку міста почалося будівництво фотогальванічної електростанції. До об'єкту вже прокладена дорога і роботи йдуть повним ходом. ФЕС займе ділянку площею 200000 м квадратних. Потужність електростанції — 10000 кВт. Замовником будівництва виступила київська компанія «Скіфія-Солар-1». Генпідрядник — вінницька компанія ТОВ «НЕСС КОНСТРАКШН».[42]

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) в рамках програми USELF виділить ТОВ «Екотехніка Широке» кредит на EUR 5,6 млн для будівництва сонячної електростанції (СЕС) в Дніпропетровській області встановленою потужністю 7 МВт.[43]

Словенська компанія Riko d.o.o. перемогла в тендері на розробку проекту та будівництво сонячної електростанції потужністю 10,79/9,35 МВт у Житомирі.[44]

В березні 2018-го року в Енергодарі Запорізької області було відкрито завод із виробництва сонячних панелей з річною потужністю 15 МВт.[45]

25 липня 2018 року у Чемеровецькому районі Хмельницької області в режимі реального часу відбувся запуск нової фотогальванічної станції (ФЕС) «Кутківці» з піковою потужністю 5,09 МВт.[46]

У селі Ярове Тарутинсткого району закінчено першу чергу будівництва сонячної електростанції «Ярове». Встановлена потужність по фотоелектричним модулям СЕС складає 4158 кВт. У смт Сергіївка Білгород-Дністровської міської ради введено в експлуатацію нову сонячну електростанцію по вул. Транспортна, 3. Її встановлена потужність складає 350 кВТ.[47]

3 серпні 2018 року бізнесмен Василь Хмельницький (група UFuture) повідомив про відкриття нової сонячної електростанції (СЕС) потужністю 18 Мвт в селі Риково Херсонської області. Херсонська область стає безумовним лідером у будівництві СЕС в Україні. Лише протягом 2-го кварталу поточного року в Херсонській області, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), введено в експлуатацію 61,7 МВт сонячних станцій. Такий ажіотаж пов'язаний з високою інтенсивністю сонця в регіоні, що робить СЕС тут на 18 % ефективніше, ніж, приміром, у Київській області. Станція Хмельницького займає 32 га землі промислового призначення, яку підприємець орендує у місцевої громади. Він також підкреслює, що все обладнання, окрім самих сонячних панелей, вироблено в Україні. Це вже друга станція, яку збудував Хмельницький. У селі Димерка Київської області інвестор будує спільно з іспанськими партнерами сонячну електростанцію, яка буде мати пікову потужність 57 МВт і стане найбільшою на неокупованій території України. На даний час запущена перша черга потужністю 6 Мвт. Проекти Хмельницького у сфері сонячної енергетики здійснюються  командою компанії UDPRenewables, яка є частиною інвестиційної групи UFuture.[48]

У Вінниці вже стартувало будівництво сучасного заводу з виробництва сонячних панелей. Проектна потужність заводу складе 400 МВт на рік, а прогнозований річний обсяг товарної продукції очікується в обсязі $180 млн. Завод будує компанія KNESS GROUP. За їхніми даними, майбутній завод забезпечить роботою близько 400 вінничан. Завод планують добудувати в 2019 році.[49]

У II кварталі 2018 р. ще 1107 домогосподарств перейшли на електроенергію з енергії сонця, що вдвічі більше, ніж у I кварталі 2018 року. Загалом, вже 4660 приватних домогосподарств встановили сонячні панелі загальною потужністю майже 90 МВт станом на кінець I півріччя 2018 року. Лідерами за кількістю встановлених приватних СЕС є Київська, Дніпропетровська та Тернопільська області.[50]

У селі Шестерня Широківського району збудують сонячну електростанцію. Вона вироблятиме 7 МВт енергії на годину. Всі роботи — коштом українського та французького інвесторів.[51]

Британська компанія Touchstone Capital Group Holdings Ltd цікавиться проектом будівництва офшорної комбінованої вітро-сонячної електростанції гігаватного класу потужності в Україні.[52]

На початку жовтня 2018 року у селі Малинівка розпочалося будівництво сонячної електростанції потужністю 1,2 МВт. Це перший такий проект в Чернігівській області. Станція займатиме понад два гектари землі, яка належала сільській раді, а в останні роки стояла пусткою.[53]

11 жовтня 2018 голова обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв провів робочу зустріч з представниками ТОВ «Атлас Кепітал Енерджи» щодо реалізації проекту будівництва сонячної електростанції потужністю 50 МВт поблизу Старої Збур'ївки Голопристанського району Херсонської області.[54]

Китайська компанія поставила фотоелектричних модулів загальною потужністю 123 МВт для Нікопольської СЕС.[55]

В жовтні 2018 на Львівщині поблизу села Терновиця відкрили першу чергу будівництва сонячної електростанції «Яворів-1». Потужність СЕС, яку називають найбільшою в Західній Україні, становить 72 МВт. Вона зможе виробляти приблизно 80 млн кВт/год енергії щороку.[56]

У межах ХVIII Міжнародного економічного форуму відбулось відкриття енергоострову. Група компаній у продовж 2017 — 18 років реалізували інвестиційні проекти в сфері альтернативної енергетики, створивши потужний комплекс сонячних електростанцій на території Яворівського району. Сумарна потужність сонячних електростанцій становить близько 100 мВт. 1 листопада, відбулось відкриття першої черги сонячної електростанції «Яворів-1», потужністю 36 МВТ, яка є проектом компанії «Еко-Оптіма». Розташована СЕС в с. Терновиця Яворівського району, Львівської області.[57]

Представники інвестиційного фонду ESE Investment AG (Ліхтенштейн) налагоджують співпрацю з Воронізькою селищною радою. Протягом місяця тривали переговори стосовно реалізації проекту у галузі регенеративної енергетики.

Результатом стало підписання 29 жовтня Меморандуму на меті котрого є будівництво та введення в експлуатацію електростанцій (сонячної та вітрової) енергетики проектною потужністю на першому етапі до 50 Мвт, що забезпечить смт Вороніж та Шосткинський район електроенергією місцевого виробництва.[58]

В листопаді 2018 в смт Суворове Одеської області завершився монтаж сонячної станції потужністю 11,8 МВт. Станція складається з понад 36 тисяч модулів. Нова станція є продовженням проекту «Суворове I» та є вже дванадцятим об'єктом, побудованим Rengy Development. Перший об'єкт потужністю 3,2 МВт компанія ввела в експлуатацію у 2016 році.[59]

В грудні 2018 було підключено першу в Житомирській області промислову станцію у Бердичівському районі. «Ганська СЕС» займає територію площею 30 гектарів і працюватиме в комплексі з екофермою. На першому етапі сонячна електростанція складатиметься з 19 700 окремих фотоелектричних модулів загальною потужністю 6,4 МВт, а згодом потужність станції планують збільшити до 19 МВт. Передбачається, що СЕС дозволить забезпечити понад 1000 будинків «зеленою» електроенергією. При цьому викиди CO2 скоротяться приблизно на 5 500 тонн у рік. Загальний обсяг інвестицій в проект складе 6,6 млн євро.[60]

2019[ред. | ред. код]

У 2019 році у Знам'янському районі Кропивницької області розпочнеться будівництво сонячних електростанцій загальною потужністю понад 55 МВт. З метою розміщення тa будівництвa об'єктів aльтернaтивної енергетики, сонячних електростaнцій, розробляється містобудівнa документaція: детaльні плaни територій зa межaми нaселених пунктів по Диківській сільській рaді — ТОВ «Солaр Фaрм-8», проектнa потужність — 50 МВт; Богдaнівській сільській рaді — ТОВ «Знaм'янськa енергетичнa компaнія», проектнa потужність — 5 МВт; Петрівській сільській рaді — ТОВ «Укррос-трaнс», проектнa потужність — 550 кВт.[61]

Сонячні електростанції України[ред. | ред. код]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • У СРСР перша промислова сонячна електростанція СЕС-5 була побудована в Криму 1985 р. поблизу Щолкіного. Вона мала потужність 5 МВт, тобто таку ж, як і перший ядерний реактор. За 10 років роботи вона дала 2 млн кВт год. електроенергії. В середині 90-х років її закрили[62][63].
 • 2016 року в Антонівці на Херсонщині в одній зі шкіл встановлено першу систему електричних сонячних батарей, які при наявності сонця повністю покривають потреби в електроенергії та опалюванні навчального закладу. Надлишки енергії передаються до централізованої системи і викуповуються державою. [64]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б В Україні вводиться в експлуатацію одна з найбільших сонячних станцій у світі
 2. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 3. роект сонячної електростанції в с. Родниковое
 4. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 5. В Україні завершено будівництво найбільшої сонячної електростанції у світі
 6. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 7. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 8. Річний звіт ДП "НЕК "Укренерго" за 2013 рік
 9. Річний звіт ДП "НЕК "Укренерго" за 2014 рік
 10. В 2016 году производство «зеленой» электроэнергии в Украине превысило 1,7 млрд кВт⋅ч
 11. В Україні загальна потужність СЕС перевищить 1000 МВт: до кінця 2017 року буде збудовано 54 сонячні електростанції
 12. Потужності відновлюваної електроенергетики у 2017 році зросли у два рази. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-0127. Процитовано 28 січня 2018. 
 13. Top 10 World's Largest Solar PV Power Plants
 14. В Крыму построили крупнейшую гелиоэлектростанцию в мире
 15. Слобода-Бушанська СЕС на Вінничині почала роботу. Ukrаїнська Energетика. 2012-07-12. Процитовано 2013-01-15. 
 16. Перша сонячна електростанція запрацювала у Вінницькій області. Кореспондент. 2012-07-06. Процитовано 2013-01-15. 
 17. Первая солнечная электростанция уже заработала в Ужгородском районе. Издательство Фокус. 2012-08-17. Процитовано 2013-01-15. 
 18. Слобода-Бушанська СЕС на Вінничині почала роботу. UA- Reporter.com. 2012-07-12. Процитовано 2013-01-15. 
 19. Чешская Ekotechnik Praha запустила солнечную электростанцию в Хмельницкой области. Українські Новини. 2012-10-23. Процитовано 2013-01-15. 
 20. «Экотехник Прага» открыла в Хмельницкой области солнечную электростанцию. Блиц-Информ. 2012-10-23. Процитовано 2013-01-15. 
 21. На Самбірщині запрацювала перша в області сонячна електростанція. Українські Новини. 2013-01-13. Процитовано 2013-01-15. 
 22. Запрацювала перша у Західній Україні сонячна електростанція. Голос України. 2013-01-02. Процитовано 2013-01-15. 
 23. «Энергоинвест» ввел в эксплуатацию 4 очередь Гальжбиевской солнечной электростанции в Винницкой области. Транспортный бизнес. 2013-01-13. Процитовано 2013-01-15. 
 24. Martifer Solar побудував дві СЕС у Вінницькій області
 25. «ГЕЛІОС ЕНЕРДЖІ» ПОБУДУВАЛА СОНЯЧНУ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЮ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
 26. Івано-Франківській області побудують сонячну електростанцію площею 117 га. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-23. Процитовано 26 січня 2018. 
 27. Наступного місяця у Херсонській області почнуть будувати сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-28. Процитовано 28 січня 2018. 
 28. В Бериславі ввели в експлуатацію фотоелектричну сонячну електростанцію потужністю 8,2 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-30. Процитовано 30 січня 2018. 
 29. На Харківщині побудують сонячну електростанцію потужністю 1 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-01-30. Процитовано 30 січня 2018. 
 30. У Миколаївській області побудують сонячну електростанцію потужністю 2,24 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-01. Процитовано 31 січня 2018. 
 31. Навесні на Сумщині почнуть будувати сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-04. Процитовано 4 лютого 2018. 
 32. Бельгійська компанія побудує на Житомирщині сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-08. Процитовано 8 лютого 2018. 
 33. Львівська компанія на Івано-Франківщині побудувала сонячну електростанцію потужністю 4,5МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-13. Процитовано 13 лютого 2018. 
 34. Французька компанія побудує на Житомирщині сонячну електростанцію потужністю 20МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-17. Процитовано 22 лютого 2018. 
 35. На Вінничині побудують нову сонячну електростанцію вартістю $1 млн. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-23. Процитовано 23 лютого 2018. 
 36. Інфографіка: Українці за три роки інвестували в будівництво сонячних електростанцій майже 52 млн євро. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-02-26. Процитовано 26 лютого 2018. 
 37. Ірландські інвестори побудують на Дніпропетровщині сонячну електростанцію за 255 млн євро. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-03-02. Процитовано 2 березня 2018. 
 38. Обсяги виробництва сонячної електроенергії за перші чотири місяці поточного року збільшились на 52%. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-06-12. Процитовано 12 червня 2018. 
 39. В Дніпропетровській області побудують сонячну електростанцію загальною потужністю 90 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-07-16. Процитовано 16 липня 2018. 
 40. «Укргідроенерго» побдує сонячні електростанції біля водосховищ на загальну суму 2,42 млн грн. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-07-23. Процитовано 23 липня 2018. 
 41. Фото: На Кіровоградщині завершили будівництво першої черги нової сонячної електростанції. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-07-24. Процитовано 23 липня 2018. 
 42. Під Мелітополем почали будівництво сонячної електростанції потужністю 10 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-07-24. Процитовано 23 липня 2018. 
 43. На Дніпропетровщині побудують нову сонячну електростанцію потужністю 7 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-07-26. Процитовано 26 липня 2018. 
 44. Словенська компанія побудує сонячну електростанцію в Житомирі. Словенська компанія побудує сонячну електростанцію в Житомирі. Національний промисловий портал. 2018-07-26. Процитовано 26 липня 2018. 
 45. За три місяці ще 1100 українських домогосподарств перейшли на сонячні панелі. Tokar.ua. 2018-08-02. Процитовано 2019-02-13. 
 46. На Хмельниччині ввели в експлуатацію нову фотогальванічну електростанцію потужністю 5МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-07-28. Процитовано 28 липня 2018. 
 47. В Одеській області завершили будівництво двох сонячних електростанцій. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-08-02. Процитовано 1 серпня 2018. 
 48. Відео: Група UFuture побудувала сонячну електростанцію потужністю 18 МВт в Херсонської області. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-08-03. Процитовано 3 серпня 2018. 
 49. У Вінниці почали будівництво нового заводу з виробництва сонячних панелей. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-08-03. Процитовано 4 серпня 2018. 
 50. У другому кварталі поточного року понад 1000 домогосподарств встановили сонячні панелі. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-08-04. Процитовано 4 серпня 2018. 
 51. На Дніпропетровщині побудують нову сонячну електростанцію потужністю 7 МВт коштом українського та французького інвесторів. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-08-04. Процитовано 4 серпня 2018. 
 52. В Україні може з’явитися перша офшорна електростанція гігаватного класу потужності. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-09-26. Процитовано 26 вересня 2018. 
 53. На Чернігівщині почали будівництво першої сонячної електростанції в області потужністю 1,2 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-10-03. Процитовано 3 жовтня 2018. 
 54. У листопаді поточного року турецька компанія розпочне будівництво сонячної електростанції потужністю 50 МВт на Херсонщині. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-10-14. Процитовано 13 жовтня 2018. 
 55. Китайська компанія поставила фотоелектричних модулів загальною потужністю 123 МВт для Нікопольської СЕС. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-10-17. Процитовано 17 жовтня 2018. 
 56. На Львівщині відкрили першу чергу будівництва сонячної електростанції потужністю 72 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-10-25. Процитовано 24 жовтня 2018. 
 57. На Львівщині відкрили нову сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-11-04. Процитовано 4 листопада 2018. 
 58. Інвестори з Ліхтенштейну побудують на Сумщині сонячну та вітрову електростанцію загальною потужністю 50 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-11-04. Процитовано 4 листопада 2018. 
 59. На Одещині побудували сонячну електростанцію потужністю 11,8 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-11-27. Процитовано 30 листопада 2018. 
 60. На Житомирщині відкрито промислову сонячну електростанцію. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-12-15. Процитовано 18 грудня 2018. 
 61. У Кропивницькому районі зведуть низку сонячних електростанцій загальною потужністю понад 55 МВт. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-12-02. Процитовано 2 грудня 2018. 
 62. Первая советская солнечная электростанция. Фэшн Пресс "Популярная Механика". 2012-03-20. Процитовано 2013-01-18. 
 63. Солнечная электростанция (СЭС-5). Suntime.com.ua. Процитовано 2013-01-18. 
 64. В Україні відкрилась перша школа, що продає електроенергію » Tokar.ua. Tokar.ua. Процитовано 2017-04-28. 

Посилання[ред. | ред. код]