Сосна румелійська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 18:33, 16 лютого 2019, створена Andrew J.Kurbiko (обговорення | внесок) (clean up, replaced: Республіка Македонія → Північна Македонія за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосна румелійська
Pinus peuce Maliovitsa.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Вид: Сосна румелійська
Біноміальна назва
Pinus peuce
Griseb., 1845
CL-10 Pinus peuce range map.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pinus peuce
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pinus peuce
EOL logo.svg EOL: 991102
IPNI: 263209-1
ITIS logo.svg ITIS: 822559
IUCN logo.svg МСОП: 34193
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 71646

Сосна румелійська, також сосна балканська, сосна македонська[1] (Pinus peuce) — вид хвойних рослин роду сосна родини соснових.

Опис

Сосна румелійська належить до групи білих сосен, та, як і всі члени цієї групи, вона має голки зібрані в пучку (з листяної оболонки) які зберігаються до п'яти років. Вони 6-11 см завдовжки. Шишки македонської сосни в основному 8-16 см, іноді до 20 см завдовжки, спочатку зелені, в зрілості стають жовто-коричневими, з широким, плоским, вигнуто-низовим масштабом (довжиною 6-7 мм). Насіння має 2 см.

Foliage and Cones

Поширення

Зростає в горах Македонії, Болгарії, Албанії, Чорногорії, Косово, крайньому південному заході Сербії, а на крайній півночі Греції, росте як правило, на висоті (600 — 1,000) (2,200 −2300) метрів. Часто доходить до альпійської лінії дерев у цій галузі. Зрілі розміром до 35-40 м заввишки і 1,5 м при діаметрі стовбура.

Паразити

Як і в інших європейських і азійських білих сосен, македонські сосни дуже стійкий до одного грибкового захворювання (Cronartium ribicola). Це грибкове захворювання було випадково завезене з Європи до Північної Америки, де вона викликала серйозну смертність в американських білих сосен у багатьох областях. Македонські сосни мають велике значення для досліджень в області гібридизації і генетичної модифікація для розробки корозійної стійкості в цих видів. Гібриди з сосни Східної Білої успадковують деяку протидію.

Македонські сосни також є популярним декоративним дерево в парках і великих садах, наділені надійністю і стійкістю. Це дуже терпимі до суворої холодної зими, витривалі до низьких температур, (мінімальна −45 °C).

Синоніми: Pinus cembra var. fruticosa (Griseb.), Pinus excelsa var. peuce Beissn., Pinus peuce var. vermiculata (Christ) і балканська сосна.

Примітки