Соссуфлей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 03:00, 17 червня 2019, створена Zvr (обговорення | внесок) (→‎Дюна 45)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соссуфлей

Соссуфлей — солончак і сухе озеро[1] оточене високими червоними дюнами, розташоване у південній частині пустелі Наміб, у національному парку Наміб-Науклуф у Намібії. Назва «Соссуфлей» часто застосовується у розширеному значенні до навколишньої території (включаючи інші сусідні vlei, такі як Дедфлей та інші солончаки), що є одним з основних туристичних пам'яток Намібії.[2]

Назва «Соссуфлей» («Sossusvlei») змішаного походження і може бути приблизно перекладена як «тупикові марші». Vlei — це слово з африкаанс для «марші», тоді як «sossus» — слово з мови Нама, що означає «без повернення» чи «тупик». Соссуфлей завдячує своїм іменем тому факту, що це безстічний басейн (тобто басейн річки без стоку) для ваді Тсаухаб[en].

Навколишнє середовище[ред. | ред. код]

Територія Соссуфлей. Власне сама Соссуфлей це плоский еліпс світлішого кольору, який видно за дюною на задньому плані (переважно справа)

Область Соссуфлей належить до більшого регіону південної Намібії з однорідними рисами (близько 32.000 км²), що простягається між річками Koichab і Кусейб. Вона характеризується високими піщаними дюнами яскравого рожево-оранжевого кольору, що є наслідком високого вмісту заліза у піску, і відповідних процесів окиснення. Найстарішими є дюни більш інтенсивного червоного кольору. Ці дюни одні з найвищих в світі. Багато які з них вище 200 метрів. Найвищою є дюна, яка називається Біг Дедді, вона близько 380 метрів заввишки.

Сліди на піску, залишені комахами та іншими маленькими тваринами

Найвищі і найбільш стабільні дюни частково вкриті відносно багатою рослинністю, яка зволожується переважно підземними та ефемеральними річками, які сезонно затоплюють площину, створюючи марші, які серед місцевих відомі як vlei; коли сухо, ці площини виглядають майже білими за кольором, через високу концентрацію солі. Також важливим джерелом води для Соссуфлей є вологість, яку приносить щодня ранковий туман, що приходить в пустелю з Атлантичного океану.

Фауна Соссуфлей відносно багата. Вона переважно складається з дрібних тварин, які можуть виживати за умов малої кількості води, включаючи деяких членистоногих, дрібних плазунів і ссавців, таких як гризуни чи шакали; з більших тварин є антилопи (переважно орикси і спрингбоки) та страуси. Протягом сезону паводків, кілька видів мігруючих птахів з'являється вздовж маршів і річок. Більшість фауни Соссуфлею і Намібу ендемічна і високо пристосована до специфічних особливостей Намібу. Зокрема відомі жуки, такі як Onymacris unguicularis, що розробили спосіб збирання води з ранкових туманів через виступи на своїй спині.

Визначні місця[ред. | ред. код]

Супутниковий знімок Соссуфлей (Landsat 7)

Сесріем[ред. | ред. код]

Докладніше: Сесрієм

Доступ до області Соссуфлей в Національному парку Наміб-Науклуфт відкривається воротами Сесрієм, які розташовані навколо однойменного каньйону. Від Сесрієм до Соссуфлей йде 60 км дорога з асфальтобетону.

Дюна Елім[ред. | ред. код]

Дюна Елім це найвища і відносно ізольована дюна, розташована на відстані 5 км після воріт Сесріем, на відгалуженні від головної дороги, котра з'єднує Сесріем та Соссуфлей. Дюна отримала свою назву від ферми, що колись була розташована тут до того, як був створений національний парк.

Дюна 45[ред. | ред. код]

Дюна 45
Докладніше: Дюна 45

Дюна 45 отримала свою назву через те, що вона знаходиться на відстані 45 км від Сесріем по дорозі до Соссуфлей.[3] Вона також відома як "дюна, яку фотографують найбільше в світі", тому що через її просту форму та близькість до дороги, відвідувачам зручно спинятися і фотографувати її.[4] Вона 80 м заввишки і не дуже крута, тому на неї легко можна залізти.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Deadvlei. Atlasobscura.com. Процитовано 2012-12-26. 
  2. Sossusvlei. Sossusvlei. Процитовано 2012-12-26. 
  3. Sossusvlei. Sossusvlei. Процитовано 2014-09-16. 
  4. Дюна - фотомодель. Вокруг Света. Процитовано 2014-09-16.