Соціалістична єдина партія Німеччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соціалістична єдина партія Німеччини

Sozialistische Einheitspartei Deutschlands
Країна Flag of Germany.svg Німеччина
Голова партії
Ген. секретар Вальтер Ульбріхт, Еріх Гонеккер і Еґон Кренц
Дата заснування 1946
Дата розпуску 1990
Штаб-квартира Former Reichsbank buildingd, Мітте, Берлін, НДР
Ідеологія комунізм, марксизм-ленінізм
Молодіжна організація Free German Youthd
Кількість членів  2 260 979
Друкований орган Neues Deutschland

Соціалістична єдина партія Німеччини (нім. Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED) — ліва політична партія, створена у 1946 році в радянській окупаційній зоні Німеччини внаслідок об'єднання комуністичної (КПН) та соціал-демократичної партій Німеччини. Грала провідну роль у будівництві соціалістичної системи в НДР. У 1990 році на її основі створена Партія демократичного соціалізму (ПДС).

Історія[ред. | ред. код]

СЄПН була заснована 21 квітня 1946 у результаті злиття членами Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) і Комуністичної партії Німеччини (КПН), які проживали в радянській окупаційній зоні Німеччини та окупованому Радянським Союзом секторі Берліна. Об'єднавчий з'їзд обрав двох співголів, щоб представляли обидві партії: Вільгельм Пік, колишній лідер КПН, і Отто Гротеволь, лідер СДПН. Союз двох партій мав спочатку поширюватися на всю окуповану Німеччину, проте він був відхилений послідовно в трьох західних окупаційних зон, в яких обидві партії залишалися незалежними. Об'єднання двох партій, таким чином пройшло тільки в радянській зоні.

II з'їзд партії було скликано 20-24 липня 1947 року. Він прийняв свіжий статут партії і перетворив виконавчий комітету партії в ЦК. Третій з'їзд партії був скликаний у липні 1950 року і підкреслив важливість промислового прогресу. Промисловий сектор, у якому було задіяно 40% працездатного населення, був підданий подальшій націоналізації, яка призвела до утворення «народних підприємств» (нім. Volkseigener Betrieb, VEB). Ці підприємства охоплювали 75% промислового сектора.

VI з'їзд партії було скликано 15-21 січня 1963 року. З'їзд схвалив нову програму партії і новий статут членства в партії. Вальтер Ульбріхт був переобраний першим секретарем партії.


Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Nefjodov V. V. SED a kultura NDR. Historicka monografie. Hradec Kralove, 2009.
  • Нефёдов В. В. СЕПГ и культура ГДР. Историческая монография. Градец-Кралове, 2009.