Союз руських молочарських спілок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сою́з ру́ських молоча́рських спіло́к — союз молочарських кооперативів, заснований у 1904—1905 рр. в Стрию при філії «Просвіти». 1907 р. перетворений на Крайовий молочарський союз «Маслосоюз».

До 1914 р. об'єднував приблизно 100 невеликих молочарських спілок, куди селяни здавали близько 7,5 млн. л молока. З цієї кількості вироблялося на рік близько 300 тис. кг масла.

Провідні діячі «Маслосоюзу»: Євген Олесницький, Остап Нижанківський, Микола Рибак, Микола Рогуцький, Юліян Павликовський, І. Бачинський, М. Денисюк та ін.

Після Першої світової війни відновив свою діяльність 1924 р.. При керівництві Союзу у міжвоєнний період було багато фахівців, що мали спеціальну освіту, здобуту за кордоном: Ольга Бачинська, А. Мудрик, Т. Котик, А. Палій та ін.

Експорт масла у 1935 р. досяг 423 т. Обороти організації у 1938 р. — 12,1 млн злотих.

Після подій золотого вересня 1939 р. «Маслосоюз» включено до так званої молочарської кооперації, яка була кооперацією лише за назвою. Відновив свою діяльність під час німецької окупації, захищаючи права українського населення від німців. Остаточно ліквідований 1944 р..

Джерела

Посилання