Відмінності між версіями «Спасо-Преображенський собор (Чернігів)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
(→‎Галерея: оформлення, доповнення, зображення)
(Виправлено джерел: 2; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta15))
(Не показані 29 проміжних версій 23 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{also|Спасо-Преображенський собор|Спаський собор}}
 
{{also|Спасо-Преображенський собор|Спаський собор}}
   
{{Картка:Культова споруда
+
{{Культова споруда
 
|зображення = Спасо-Преображенский собор Чернигова-2.jpg
 
|зображення = Спасо-Преображенский собор Чернигова-2.jpg
 
|підпис =
 
|підпис =
Рядок 21: Рядок 21:
 
|стиль =
 
|стиль =
 
|адреса =
 
|адреса =
|карта розташування = Україна Чернігівська область
+
|карта розташування = Україна Чернігівська область
 
|релігійна конфесія = Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» /[[УПЦ МП]]
 
|релігійна конфесія = Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» /[[УПЦ МП]]
|
 
 
}}
 
}}
  +
[[Файл:Спасо-Преображенский собор 23 Апреля 2017 года Чернигов.jpg|міні|праворуч|Спасо-Преображенський собор (квітень 2017 року)]]
 
'''Спасо-Преображенський (Спаський) собор у [[Чернігів|Чернігові]]''' — одна з найстаріших збережених монументальних кам'яних будов України, головна споруда [[Чернігівське князівство|Чернігівського князівства]]. Пам'ятник [[Архітектура Київської Русі|давньоруського зодчества]].
+
'''Спа́со-Преображе́нський собо́р''', або '''Спа́ський собо́р''' у [[Чернігів|Чернігові]] — одна з найстаріших збережених монументальних кам'яних будов України, головна споруда [[Чернігівське князівство|Чернігівського князівства]]. Пам'ятник [[Архітектура Київської Русі|давньоруського зодчества]]. Зала храму є чи не найкращою в Україні для звучання голосу; акустичні характеристики зали — вражаючі і неперевершені.
   
 
== Історія ==
 
== Історія ==
Після смерті [[Володимир Святославич|Володимира Святославича]], в [[1015]] році почалися часи князівських чвар та ворожих нападів. Мир настав тільки після того, як [[Ярослав Мудрий|Ярослав Володимирович]] та [[Мстислав Хоробрий|Мстислав Володимирович]] поділили між собою землі. У перші десятиліття князювання Ярослава великого будівництва у Києві не проводилося. На противагу цьому в Чернігові, який був центром князівства у якому правиви Мстислав починається спорудження князівського центру. Дослідники припускають, що князь багато в чому наслідував свого батька Володимира. Ще будучи князем у Тмуторокані, [[1022]]. Мстилав побудував Богородичну церкву, можливо взявши за взірець Богородичну Десятинну церкву в Києві. Під час Тмутороканської експедиції 1952 р. Борис Рибаков дослідив залишки кам’яної церкви, яка за своїми технічними та архітектурими харктеритиками була дуже схожа на Десятинну церкву в Києві. Таким чином, можна припустити, що це і була та сама Богородична церва, адже інших кам’яних споруд знайдено не було.
+
Після смерті [[Володимир Святославич|Володимира Святославича]], в [[1015]] році почалися часи князівських чвар та ворожих нападів. Мир настав тільки після того, як [[Ярослав Мудрий|Ярослав Володимирович]] та [[Мстислав Хоробрий|Мстислав Володимирович]] поділили між собою землі. У перші десятиліття князювання Ярослава великого будівництва у Києві не проводилося. На противагу цьому в Чернігові, який був центром князівства у якому правив Мстислав починається спорудження князівського центру. Дослідники припускають, що князь багато в чому наслідував свого батька Володимира. Ще будучи князем у Тмуторокані, [[1022]] року Мстилав побудував Богородичну церкву, можливо взявши за взірець Богородичну Десятинну церкву в Києві. Під час Тмутороканської експедиції [[1952]] року археолог Борис Рибаков дослідив залишки кам'яної церкви, яка за своїми технічними та архітектурними характеристиками була дуже схожа на Десятинну церкву в Києві. Таким чином, можна припустити, що це і була та сама Богородична церква, адже інших кам'яних споруд знайдено не було.
  +
 
У [[1035]] році [[Мстислав Хоробрий|Мстислав Володимирович]] починає будівництво Спасо-Преображенського собору. Про його спорудження можна дізнатися з рядків літопису, що описує під 1036 роком смерть Мстислава: ,,Мстислав пішов на полювання. Розхворівся і помер. І поклали його в церкві у святому Спасі, адже він сам його заложив і за його часу були стіни його возведені на висоту вершника, який сидів на коні з піднятою рукою’’.
  +
 
За припущенням дослідників Тіло Мистислава було поховане у склепі, який розташовувався у лівій прибудові собору.
   
 
Будівництво собору було завершене сином Ярослава Мудрого Святославом, який після смерті Мстислава очолив Чернігівське князівство.
У [[1035]] [[Мстислав Хоробрий|Мстислав Володимирович]] починає будівництво Спасо-Преображенського собору. Про його спорудження можна дізнатися з рядків літопису, що описує під 1036 роком смерть Мстислава: ,,Мстислав пішов на полювання. Розхворівся і помер. І поклали його в церкві у святому Спасі, адже він сам його заложив і за його часу були стіни його возведені на висоту вершника, який сидів на коні з піднятою рукою’’.
 
   
 
Під час татаро-монгольської навали собор зазнав руйнувань, зокрема було частково зруйновано склепіння та знищено бані.
За припущенням дослідників Тіло Мистислава було поховане у склепі, який розташовувався у лівій прибудові Собору.
 
 
Спасо-Преображенський собор стояв у центрі палацових будов княжого «стольного граду» і був також усипальницею князів.
Будівництво собору було завершене сином Ярослава Мудрого Святославом, який після смерті Мстислава очолив Чернігівське князівство.
 
Під час татаромонгольської навали собор зазнав руйнувань, зокрема було частково зруйновано склепіння та знищено бані.
 
Спасо-Преображенський собор стояв у центрі палацових будов княжого «стольного града» і був також усипальницею князів.
 
   
 
=== Архітектура ===
 
=== Архітектура ===
   
У плані — прямокутник, поділений двома рядами опорних стовпів на три нави, завершені на сході трьома півкруглими апсидами, з 5 банями. Об'ємно-просторова композиція собору надавала йому оригінальну форму піраміди. Архітектурні форми собору спокійні та урочисті. Центральні частини фасадів високо здіймаються над боковим та просторово виділяється архітектурний хрест. Площини фасадів стримано членуються пілястрами, які в другому яусі мають складний профіль. Фасади прикрашено численними орнаментами з цегли. Тут і своєрідні ,,віяла’’, і шахові візерунки, і хрести, і ,.сонечка’’ Середню частину західного фасаду членує великий пояс меандру. Особливо багато рикрашені візерунками та орнаментами з цегли центральний барабан та башта.
+
У плані — прямокутник, поділений двома рядами опорних стовпів на три нави, завершені на сході трьома півкруглими апсидами, з 5-ма банями. Об'ємно-просторова композиція собору надавала йому оригінальну форму піраміди. Архітектурні форми собору спокійні та урочисті. Центральні частини фасадів високо здіймаються над боковим та просторово виділяється архітектурний хрест. Площини фасадів стримано членуються пілястрами, які в другому ярусі мають складний профіль. Фасади прикрашено численними орнаментами з цегли. Тут і своєрідні «віяла», і шахові візерунки, і хрести, і «сонечка». Середню частину західного фасаду членує великий пояс меандру. Особливо багато прикрашені візерунками та орнаментами з цегли центральний барабан та башта.
Вседелині собору бокові відгалуження просторового хреста відокремлені від під купольного простору трифоріями, що спираються знизу на мамурові колони. Мармурові колони поставлені на профілійовані бази і завершуються стилізованими іонійськими капітеліями з ововим орнаментом. Подібні капітелії відомі в Херсонесі, а в радя візантійських споруд.
 
З південного та північного боків собору згодом були прибудовані каплиці-усипальниці, де [[Чернігівські князі| князів Чернігівської династії]]. На жаль, нині невідомо про те, наскільки Спаський собор наслідував архітектуру Десятинної церкви. Невідомо також, яким його задумував Мстислав Володимирович. Будівництво собору після його смерті було на певний час припинене, оскільки на бокових фасадах видно, що після другого поверху мурування має дещо інший характер. Не виключена можливість того, що мармурові колони, які можна побачити всередині храму були також і в Десятинній церкві, а під головними стовпами у церквах Тмуторокані та Івана Предстечі в Керчі. Цікаво те, що цей характерний для візантійського будівництва 10-11 ст. прийом в давньоруській архітектурі більше не повторюється. Крім візантійських столичних константинопольських споруд складний тип хрестовокупльної системи зутрічається в храмах 10 ст. в Болгарії та Абхазії. Певними аналогіями Спасо-Преображенського собору за планом є деякі будови Константинополя.
 
   
 
Всередині собору бокові відгалуження просторового хреста відокремлені від підкупольного простору трифоріями, що спираються знизу на мармурові колони. Мармурові колони поставлені на профілійовані бази і завершуються стилізованими іонійськими капітеліями з овочевим орнаментом. Подібні капітелі відомі в Херсонесі, в ряді візантійських споруд.
   
 
З південного та північного боків собору згодом були прибудовані каплиці-усипальниці, де [[Чернігівські князі|князів Чернігівської династії]]. На жаль, нині невідомо про те, наскільки Спаський собор наслідував архітектуру Десятинної церкви. Невідомо також, яким його задумував Мстислав Володимирович. Будівництво собору після його смерті було на певний час припинене, оскільки на бокових фасадах видно, що після другого поверху мурування має дещо інший характер. Не виключена можливість того, що мармурові колони, які можна побачити всередині храму були також і в Десятинній церкві, а під головними стовпами у церквах [[Тмуторокань|Тмуторокані]] та [[Церква Івана Предтечі (Керч)|Івана Предтечі]] в [[Керч]]і. Цікаво те, що цей характерний для візантійського будівництва 10-11 ст. прийом в давньоруській архітектурі більше не повторюється. Крім візантійських столичних константинопольських споруд складний тип хрестовокупльної системи зустрічається в храмах 10 ст. в [[Болгарія|Болгарії]] та [[Абхазія|Абхазії]]. Певними аналогіями Спасо-Преображенського собору за планом є деякі будови Константинополя.
1795-98 ніжінськими майстрами С. Волощенком та С. Білопольським за проектом архітектора І. Яснигіна було виготовлено розкішний іконостас. Іконоисні роботи виконувалися борзнянським священником Т. Мізком. Іконостас також був декілька разів перероблений.На місце усипальниць добудовано тамбури з бароковими декоративними фронтонами, збудовано бокові закомари: надбудовано північну і добудовано південну (на місце хрещальні) башти, завершені високими шпилями.
 
   
  +
=== Перебудови і реставраційні заходи ===
1814 р. за ініціативою єпископа М. Десницького складено проект розпису інтрер’єру храму, який так і не був реалізований. Натомість у життя був втілений спрощений проект єпископа, який виконав художник Я. Юринов з помічниками. Тоді, через недбалість майстрів було частково замальовано фрески 11 століття. Після цього стінопис ще кілька разів поновлювався.
 
  +
Перша капітальна реставрація була проведена за ініціативи чернігівського єпископа [[Лазар (Баранович)|Лазаря Барановича]] у 60-і роки ХVІІ ст. Окрім відновлювальних робіт велись і перебудови. Так, доведену до аварійного стану, хрещальню знесли, а замість неї прибудували праву башту. Замість напівсферичних куполів на обох баштах встановили шпилі, які до сьогодні є характерною особливістю собору.
   
  +
1795-98 ніжинськими майстрами С. Волощенком та С. Білопольським за проектом архітектора [[Яснигін Іван Денисович|Івана Яснигіна]] було виготовлено розкішний іконостас. Іконостасні роботи виконувалися борзнянським священиком Тимофієм Мізком.<ref>{{публікація|стаття
1818 р. за проектом архітектора А. Карташевського біля біля західного, північного та південного порталів було зведено просторі тамбури, а в кіні 19 ст. позолочено верхи . Після таких змін собор фактично і набув сучасного вигляду.
 
  +
| автор = Кочергін Ігор
  +
| частина = ВЕЛИКА РОДИНА
  +
| частина посилання =
  +
| частина оригінал =
  +
| частина вид =
  +
| частина співавтори =
  +
| частина відповідальний =
  +
| назва = Борзнянський дворянський рід Мізків в історії Катеринославщини
  +
| посилання =
  +
| оригінал =
  +
| вид =
  +
| співавтори =
  +
| відповідальний =
  +
| видання = Ніжинська старовина
  +
| видання відповідальний =
  +
| тип =
  +
| рік = 2012
  +
| місяць =
  +
| день =
  +
| номер =
  +
| том =
  +
| volume =
  +
| випуск = 13 (16)
  +
| issue =
  +
| сторінки = 141
  +
| pages =
  +
| удк = 94(477.51/63)
  +
| мова = uk
  +
| issn = 2078-063X
  +
| ref =
 
}}</ref> Іконостас також був декілька разів перероблений. На місце усипальниць добудовано тамбури з бароковими декоративними фронтонами, збудовано бокові закомари: надбудовано північну і добудовано південну (на місце хрещальні) башти, завершені високими шпилями.
   
 
[[1814]]&nbsp;р. за ініціативою єпископа [[Михаїл Десницький|Михаїла Десницького]] складено проект розпису інтер'єру храму, який так і не був реалізований. Натомість у життя був втілений спрощений проект єпископа, який виконав художник Я. Юринов з помічниками. Тоді, через недбалість майстрів було частково замальовано фрески 11 століття. Після цього стінопис ще кілька разів поновлювався.
Від давнього декоративного оздоблення собору збереглися різьблені шиферні парапети на хорах, деякі фраґменти фресок з [[11 століття]] (серед інших зображення святої Теклі, що зберігалося в музеї, загинуло 1941); підлогу з шиферних інкрустованих мозаїчних плит, прикрито керамічними.
 
   
 
[[1818]]&nbsp;р. за проектом архітектора [[Карташевський Антон Іванович|Антона Карташевського]] біля західного, північного та південного порталів було зведено просторі тамбури, а в кінці 19&nbsp;ст. позолочено верхи. Після таких змін собор фактично і набув сучасного вигляду.
=== Дослідження ===
 
   
 
Від давнього декоративного оздоблення собору збереглися різьблені шиферні парапети на хорах, деякі фраґменти фресок з [[11 століття]] (серед інших зображення [[Фекла Іконійська|святої Теклі]], що зберігалося в музеї, загинуло 1941); підлогу з шиферних інкрустованих мозаїчних плит, прикрито керамічними.
1923 організовано масштабні архітектурно-археологічні дослідження Спасо-Преображенського собору в Чернігові. Її проводила група видатних українських науковців: [[Макаренко Микола Омелянович|Микола Макаренко]], [[Іван Моргилевський]], [[Євфимовський Володимир Степанович|Володимир Євфимовський]].
 
   
=== Сучасний стан ===
+
=== Дослідження ===
   
 
[[1923]] організовано масштабні архітектурно-археологічні дослідження Спасо-Преображенського собору в Чернігові. Її проводила група видатних українських науковців: [[Макаренко Микола Омелянович|Микола Макаренко]], [[Іван Моргилевський]], [[Євфимовський Володимир Степанович|Володимир Євфимовський]].
Частина багатої колись золотої і срібної церковної утварі зберігається в [[Чернігівський історичний музей|Чернігівському історичному музеї]]. З [[1967]] Спасо-Преображенський собор входить до складу [[Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» | Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»]].
 
   
  +
=== Сучасний стан ===
Богослужіння в храмі відправляють клірики [[Українська православна церква (Московський патріархат)|Української православної церкви (Московського патріархату)]].<ref>[http://www.thisisukraine.org/index.php/uk/what-to-see/cherkvy/47.html Спасо-Преображенський собор]&nbsp;— ThisIsUkraine.org</ref>
 
  +
 
Частина багатої колись золотої і срібної церковної утварі зберігається в [[Чернігівський історичний музей|Чернігівському історичному музеї]]. З [[1967]] Спасо-Преображенський собор входить до складу [[Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»|Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»]].
  +
 
Богослужіння в храмі відправляють клірики [[Українська православна церква (Московський патріархат)|Української православної церкви (Московського патріархату)]].<ref>[http://www.thisisukraine.org/index.php/uk/what-to-see/cherkvy/47.html Спасо-Преображенський собор] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20111015074536/http://thisisukraine.org/index.php/uk/what-to-see/cherkvy/47.html |date=15 жовтень 2011 }}&nbsp;— ThisIsUkraine.org</ref>
   
 
Зображення Спасо-Преображенського собору використовується чернігівським пивзаводом як бренд місцевого алкогольного напою.
 
Зображення Спасо-Преображенського собору використовується чернігівським пивзаводом як бренд місцевого алкогольного напою.
   
  +
== Цікаві факти ==
==Галерея==
 
  +
  +
У серпні [[1914]]&nbsp;року у Спаському соборі майбутній український письменник [[Казка Аркадій Васильович|Аркадій Казка]] за дорученням майбутнього знаного поета та політика [[Василь Еллан-Блакитний|Василя Елланського]] прийняв присягу на вірність [[Братство самостійників|Братству самостійників]] у юнака-гімназиста [[Бжеський Роман Степанович|Романа Бжеського]].<ref>{{cite web | url = http://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/znayomstvo-z-arkadiyem-kazkoyu-prysyaga | title = Знайомство з Аркадієм Казкою. Присяга | publisher = Газета «День» | author = Тамара Демченко, Володимир Бойко | date = 27 серпня 2015 | accessdate = 10 жовтня 2016 }}</ref>
  +
 
== Галерея ==
 
<center>
 
<center>
<gallery widths="225px" heights="225px">
+
<gallery widths="225" heights="225">
Spasopreobrazh-cathedral-chernihiv.JPG|Спасо-Преображенський собор, 2011
+
Файл:Spasopreobrazh-cathedral-chernihiv.JPG|Спасо-Преображенський собор, 2011
Saint Thecla.jpg|[[Фреска]]. [[Свята Текля]], [[11 століття]]
+
Файл:Saint Thecla.jpg|[[Фреска]]. [[Свята Текля]], [[11 століття]]
Stamp of Ukraine s220.jpg|Спасо-Преображенський собор на поштовій марці України, 1998
+
Файл:Stamp of Ukraine s220.jpg|Спасо-Преображенський собор на поштовій марці України, 1998
Преображенский собор (Чернигов)-2.jpg|Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Задній план
+
Файл:Преображенский собор (Чернигов)-2.jpg|Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Задній план
Екскурсія до вручення дипломів ВікіСтудіїDSCN1784 04.JPG|Всередині
+
Файл:Екскурсія до вручення дипломів ВікіСтудіїDSCN1784 04.JPG|Всередині
Екскурсія до вручення дипломів ВікіСтудіїDSCN1784 06.JPG|Всередині
+
Файл:Екскурсія до вручення дипломів ВікіСтудіїDSCN1784 06.JPG|Всередині
Coin of Ukraine Sobor Ch R.jpg|[[Спаський собор у Чернігові (срібна монета)|Срібна пам'ятна монета]]
+
Файл:Coin of Ukraine Sobor Ch R.jpg|[[Спаський собор у Чернігові (срібна монета)|Срібна пам'ятна монета]]
  +
Файл:Спасо-Преображенський собор у Чернігові 2.jpg|Спасо-Преображенський собор. Осінь 2018
 
</gallery>
 
</gallery>
 
</center>
 
</center>
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
*[[Список давньоруських архітектурних споруд домонгольського періоду]]
+
* [[Список давньоруських архітектурних споруд домонгольського періоду]]
 
* [[Архітектура Візантійської імперії]]
 
* [[Архітектура Візантійської імперії]]
 
* [[Креслення архітектора]]
 
* [[Креслення архітектора]]
Рядок 87: Рядок 128:
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
 
{{примітки}}
 
{{примітки}}
 
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
{{Портал|Історія|Мистецтво|Архітектура|Україна}}
 
{{Портал|Історія|Мистецтво|Архітектура|Україна}}
 
* [http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=107749f40e496266f645b63b05b45c8e&prevstart=0 3D-модель Спасо-Преображенського Собору (Google Earth)]
 
* [http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=107749f40e496266f645b63b05b45c8e&prevstart=0 3D-модель Спасо-Преображенського Собору (Google Earth)]
 
* [https://web.archive.org/web/20170829091425/http://www.procn.tut.su/ Сайт про місто Чернігів]
* [http://tour-cn.com.ua/ Туристично-інформаційний портал "Чернігів для туриста"]
 
* [http://procn.tut.su Сайт про місто Чернігів]
 
   
 
== Література ==
 
== Література ==
  +
* ''Коваленко В. П.'' [http://corp.nbuv.gov.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?Z21ID=&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Spaskyj_sobor Спаський собор у Чернігові] // {{ЕІУ|9|742}}
 
 
* {{ЕУ}}
 
* {{ЕУ}}
  +
* [[iarchive:hrestomatija2015/page/n29|Напис першої половини ХІ ст. на Спасо-Преображенському соборі в Чернігові]] // [[Німчук Василь Васильович|Німчук В]].[http://chtyvo.org.ua/authors/Nimchuk_Vasyl/Istoriia_ukrainskoi_movy_Khrestomatiia_X-XIII_st/ Історія української мови. Хрестоматія Х-ХІІІ ст.] — Житомир: Полісся, 2015. — С. 31—32.
   
 
{{commonscat|Transfiguration cathedral (Chernigov)}}
 
{{commonscat|Transfiguration cathedral (Chernigov)}}
 
{{Reli-stub}}
 
   
 
{{Храми Чернігова}}
 
{{Храми Чернігова}}
Рядок 107: Рядок 145:
 
[[Категорія:Церкви Чернігова]]
 
[[Категорія:Церкви Чернігова]]
 
[[Категорія:Собори України]]
 
[[Категорія:Собори України]]
[[Категорія:Пам'ятки архітектури]]
+
[[Категорія:Пам'ятки архітектури Чернігівської області]]
  +
[[Категорія:Храми Української православної церкви (Московського патріархату)]]
[[Категорія:Культові споруди України]]
 
  +
[[Категорія:Дитинець]]
 
{{Reli-stub}}

Версія за 00:50, 26 липня 2019

Спасо-Преображенський собор
Спасо-Преображенский собор Чернигова-2.jpg
51°29′20″ пн. ш. 31°18′28″ сх. д. / 51.4890139° пн. ш. 31.30778° сх. д. / 51.4890139; 31.30778Координати: 51°29′20″ пн. ш. 31°18′28″ сх. д. / 51.4890139° пн. ш. 31.30778° сх. д. / 51.4890139; 31.30778
Тип споруди катедральний собор[d]
Розташування Україна УкраїнаЧернігів
Поч. будівництва до 1036
Належність Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» /УПЦ МП
Веб-сайт orthodox.com.ua/uk/eparxiya/xramy/spaso-preobrazhenskij-sobor-g-chernigova
Спасо-Преображенський собор (Чернігів). Карта розташування: Чернігівська область
Спасо-Преображенський собор (Чернігів)
Спасо-Преображенський собор (Чернігів) (Чернігівська область)
Спасо-Преображенський собор у Вікісховищі?
Спасо-Преображенський собор (квітень 2017 року)

Спа́со-Преображе́нський собо́р, або Спа́ський собо́р у Чернігові — одна з найстаріших збережених монументальних кам'яних будов України, головна споруда Чернігівського князівства. Пам'ятник давньоруського зодчества. Зала храму є чи не найкращою в Україні для звучання голосу; акустичні характеристики зали — вражаючі і неперевершені.

Історія

Після смерті Володимира Святославича, в 1015 році почалися часи князівських чвар та ворожих нападів. Мир настав тільки після того, як Ярослав Володимирович та Мстислав Володимирович поділили між собою землі. У перші десятиліття князювання Ярослава великого будівництва у Києві не проводилося. На противагу цьому в Чернігові, який був центром князівства у якому правив Мстислав починається спорудження князівського центру. Дослідники припускають, що князь багато в чому наслідував свого батька Володимира. Ще будучи князем у Тмуторокані, 1022 року Мстилав побудував Богородичну церкву, можливо взявши за взірець Богородичну Десятинну церкву в Києві. Під час Тмутороканської експедиції 1952 року археолог Борис Рибаков дослідив залишки кам'яної церкви, яка за своїми технічними та архітектурними характеристиками була дуже схожа на Десятинну церкву в Києві. Таким чином, можна припустити, що це і була та сама Богородична церква, адже інших кам'яних споруд знайдено не було.

У 1035 році Мстислав Володимирович починає будівництво Спасо-Преображенського собору. Про його спорудження можна дізнатися з рядків літопису, що описує під 1036 роком смерть Мстислава: ,,Мстислав пішов на полювання. Розхворівся і помер. І поклали його в церкві у святому Спасі, адже він сам його заложив і за його часу були стіни його возведені на висоту вершника, який сидів на коні з піднятою рукою’’.

За припущенням дослідників Тіло Мистислава було поховане у склепі, який розташовувався у лівій прибудові собору.

Будівництво собору було завершене сином Ярослава Мудрого Святославом, який після смерті Мстислава очолив Чернігівське князівство.

Під час татаро-монгольської навали собор зазнав руйнувань, зокрема було частково зруйновано склепіння та знищено бані. Спасо-Преображенський собор стояв у центрі палацових будов княжого «стольного граду» і був також усипальницею князів.

Архітектура

У плані — прямокутник, поділений двома рядами опорних стовпів на три нави, завершені на сході трьома півкруглими апсидами, з 5-ма банями. Об'ємно-просторова композиція собору надавала йому оригінальну форму піраміди. Архітектурні форми собору спокійні та урочисті. Центральні частини фасадів високо здіймаються над боковим та просторово виділяється архітектурний хрест. Площини фасадів стримано членуються пілястрами, які в другому ярусі мають складний профіль. Фасади прикрашено численними орнаментами з цегли. Тут і своєрідні «віяла», і шахові візерунки, і хрести, і «сонечка». Середню частину західного фасаду членує великий пояс меандру. Особливо багато прикрашені візерунками та орнаментами з цегли центральний барабан та башта.

Всередині собору бокові відгалуження просторового хреста відокремлені від підкупольного простору трифоріями, що спираються знизу на мармурові колони. Мармурові колони поставлені на профілійовані бази і завершуються стилізованими іонійськими капітеліями з овочевим орнаментом. Подібні капітелі відомі в Херсонесі, в ряді візантійських споруд.

З південного та північного боків собору згодом були прибудовані каплиці-усипальниці, де князів Чернігівської династії. На жаль, нині невідомо про те, наскільки Спаський собор наслідував архітектуру Десятинної церкви. Невідомо також, яким його задумував Мстислав Володимирович. Будівництво собору після його смерті було на певний час припинене, оскільки на бокових фасадах видно, що після другого поверху мурування має дещо інший характер. Не виключена можливість того, що мармурові колони, які можна побачити всередині храму були також і в Десятинній церкві, а під головними стовпами у церквах Тмуторокані та Івана Предтечі в Керчі. Цікаво те, що цей характерний для візантійського будівництва 10-11 ст. прийом в давньоруській архітектурі більше не повторюється. Крім візантійських столичних константинопольських споруд складний тип хрестовокупльної системи зустрічається в храмах 10 ст. в Болгарії та Абхазії. Певними аналогіями Спасо-Преображенського собору за планом є деякі будови Константинополя.

Перебудови і реставраційні заходи

Перша капітальна реставрація була проведена за ініціативи чернігівського єпископа Лазаря Барановича у 60-і роки ХVІІ ст. Окрім відновлювальних робіт велись і перебудови. Так, доведену до аварійного стану, хрещальню знесли, а замість неї прибудували праву башту. Замість напівсферичних куполів на обох баштах встановили шпилі, які до сьогодні є характерною особливістю собору.

1795-98 ніжинськими майстрами С. Волощенком та С. Білопольським за проектом архітектора Івана Яснигіна було виготовлено розкішний іконостас. Іконостасні роботи виконувалися борзнянським священиком Тимофієм Мізком.[1] Іконостас також був декілька разів перероблений. На місце усипальниць добудовано тамбури з бароковими декоративними фронтонами, збудовано бокові закомари: надбудовано північну і добудовано південну (на місце хрещальні) башти, завершені високими шпилями.

1814 р. за ініціативою єпископа Михаїла Десницького складено проект розпису інтер'єру храму, який так і не був реалізований. Натомість у життя був втілений спрощений проект єпископа, який виконав художник Я. Юринов з помічниками. Тоді, через недбалість майстрів було частково замальовано фрески 11 століття. Після цього стінопис ще кілька разів поновлювався.

1818 р. за проектом архітектора Антона Карташевського біля західного, північного та південного порталів було зведено просторі тамбури, а в кінці 19 ст. позолочено верхи. Після таких змін собор фактично і набув сучасного вигляду.

Від давнього декоративного оздоблення собору збереглися різьблені шиферні парапети на хорах, деякі фраґменти фресок з 11 століття (серед інших зображення святої Теклі, що зберігалося в музеї, загинуло 1941); підлогу з шиферних інкрустованих мозаїчних плит, прикрито керамічними.

Дослідження

1923 організовано масштабні архітектурно-археологічні дослідження Спасо-Преображенського собору в Чернігові. Її проводила група видатних українських науковців: Микола Макаренко, Іван Моргилевський, Володимир Євфимовський.

Сучасний стан

Частина багатої колись золотої і срібної церковної утварі зберігається в Чернігівському історичному музеї. З 1967 Спасо-Преображенський собор входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Богослужіння в храмі відправляють клірики Української православної церкви (Московського патріархату).[2]

Зображення Спасо-Преображенського собору використовується чернігівським пивзаводом як бренд місцевого алкогольного напою.

Цікаві факти

У серпні 1914 року у Спаському соборі майбутній український письменник Аркадій Казка за дорученням майбутнього знаного поета та політика Василя Елланського прийняв присягу на вірність Братству самостійників у юнака-гімназиста Романа Бжеського.[3]

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Кочергін Ігор. ВЕЛИКА РОДИНА. — В: Борзнянський дворянський рід Мізків в історії Катеринославщини : [укр.] // Ніжинська старовина. — 2012. — Вип. 13 (16). — С. 141. — УДК 94(477.51/63). — ISSN 2078-063X.
  2. Спасо-Преображенський собор Архівовано 15 жовтень 2011 у Wayback Machine. — ThisIsUkraine.org
  3. Тамара Демченко, Володимир Бойко (27 серпня 2015). Знайомство з Аркадієм Казкою. Присяга. Газета «День». Процитовано 10 жовтня 2016. 

Посилання

Література