Відмінності між версіями «Уґедей»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
32 байти додано ,  4 роки тому
нема опису редагування
(Додаткова інформація)
Угедей був третім сином ЧингісХана і Борте Юін. Він брав участь в бухливих подіях піднесення його батька. Коли ЧингісХану було 17 років він пережив поразку Халахадських Пісків проти армії Джамухи. Угедей був серйозно поранений і загубився на полі бою. Його зведений брат та компаньйон Борохула визволили його. Також майже одружененому, в 1204 році батько дав йому жінку на імя Торенге, яка була жінкою переможеного капітана Меркіта. В додаток до цього її культура була зовсім незвичною для нього.
 
Після того як Чингісхан був оголошений імператором Кагану в 1206, тисячі людей з Джалірських, Бесудських, Судуських, і Хонгантських кланів були дані йому як його апанаж (від лат. appano  — постачаю хлібом). Угедейська територія окупувала річки Еміл і Хобок. Спираючись на бажання його батька, Ілугей, командир Джалаїру, став тренером Угедея.
 
Угедей як і його брати вели свої кампанії незалежно в часи листопада 1211 року проти Династії Цзінь (1115-12341115—1234). Він був посланий спустошити землі південної Хебеї і північної Шанхі в 1213. Угедейські війська вигнали гарнізон Цзіня від земель Ордоса і поїхали на стик областей Кси Ксія, Цзінь і Сун.
 
Під час монгольського завоювання Східної Персії, Угедей і Чагатай винищували жителів Отрара після п'ятимісячної облоги в 1219-20 і приєдналися до Джучі, який був за стінами Ургенча. Тому що Джучі і Чагатайський сварилися над військовою стратегією, Угедей був призначений Дженіс Ханом, спостерігати за облогою Ургенча. Вони захопили місто в 1221 році. Коли спалахнуло повстання в південно-східній Персії і Афганістані, Угедей також втихомирив Газні.
'''Цікаві факти:'''
 
* Угедей мав репутацію п'яниці, зловживав алкоголем - — до того ж, не традиційним монгольським напоєм айраком (перебродиле кобиляче молоко), а вином. Його свита, з медичних міркувань, наказавши Угедею споживати менше кубків вина в день, призначила спеціального чиновника, в обов'язок якого входило рахувати випиті ханом чари; однак зниження їх кількості означало лише те, що Угедей роздобув собі кубок побільше .
* Обставини смерті Угедея докладно описані Рашид-ад-Діном: його важка хвороба, подальше часткове одужання, виїзд в грудні 1241 року на зимове полювання всупереч заборонам лікарів і нічна гулянка в суспільстві мусульманина-відкупщика Абдурахмана, яка в кінцевому підсумку і привела до його кончини.
* Угедей з двома старшими братами і батьком є ​​героями одного з роликів серії «Всесвітня історія, Банк Імперіал». У сюжеті по-новому обігрується діалог Чингіз-хана з Боорчу, Борохулом і іншими наближеними, наведений в «Збірнику літописів» Рашид ад-Діна. На питання батька «У чому полягає найбільша насолода для людини?» Саме юний Угедей дає очікуваний їм відповідь: «Піклуватися про батьківщину - — ось найбільша насолода для людини».
 
= Панування в Верховному Хані =
Імператриця Їсуі наполягала на тому, щоб Дженіс Хан призначив спадкоємця до вторгнення Квазермідської імперії в 1219 році. Після страшної бійки між Джучі і Чагатаем, вони погодилися, що Угедей повинен бути обраний в якості спадкоємця. Чингісхан підтвердив своє рішення.
 
Дженіс Хан помер в 1227 році, і Джучі помер через рік або два раніше. Молодший брат Угедея Толуй тримав регентство до 1229. Угедей був обраний верховним ханом в 1229 році, відповідно до курултаї, що відбувся в Кодое Арал на річці Херлен після смерті Чингісхана, хоча це ніколи не було сумнівом, що це було відоме бажання Чингісхана, щоб його замінив Угедей. Після того, як ритуально йому відмовили три рази, Угедей був проголошений каганом монголів 13 вересня 1229  р.   Чагатай продовжував підтримувати вимоги свого молодшого брата.
 
Дженіс Хан побачив в Угедеї  важливого і щедрого персонажа. Його харизма яка була ключовою частиною його успіху у збереженні імперії на шляху свого батька. В основному завдяки організації, залишеній Дженіс Ханом, і особистій харизмі Угедея, справи монгольської імперії залишалися здебільшого стабільними під час його правління. Угедей був надзвичайно прагматичною людиною, хоча він зробив кілька помилок під час свого правління. У нього не було ілюзій, що він був копією його батька як воєначальника або організатора і використовував можливості тих, кого він вважав найбільш здібними.      
 
= Вторгнення в Корею =
У 1224  р. монгольський посол був убитий за нез'ясованих обставин і Корея перестала платити данину. Угедей направив Сірітая, щоб підкорити Корею і помститися за мертвого посланця в 1231. Таким чином, монгольські війська почали вторгнення в Корею для того, щоб підпорядкувати собі царство. Король Горейо тимчасово був виданий і погодився прийняти монгольських наглядачів. Як вони домовилися на літо, Чхве  переносить столицю з Каесонгу на острів Канхвадо. Сарітай був поранений отруєною стрілою і помер, коли боровся проти них.
 
Угедей оголосив про плани завоювання Кореї, Південної Сун, Кипчаків і їх європейських союзників, всі з яких убили монгольських послів на курултаї в Монголії в 1234. Угедей призначив Данку командиром монгольської армії і зробив Бог Вонга, генерала з Кореї який був дезиртиром, губернатором 40 міст з їх суб'єктами. Коли Корі порушив мир в 1238 рік, Угедей сказав, щоб король Корі приїхав до нього особисто. В кінці кінців, Король Корі послав свого родича Йеонг Нонг-гун Сугна з десятьма благородними хлопцями в Монголію в якості заручників,  щоб тимчасово припинити війну в 1241 році.
 
= Європа =
Монгольська імперія розширилася на захід, під командування Батия підпорядкувати руський степ і їхати в Європу. Їх західні завоювання проводились практично по всій Русі (за винятком Новгорода, який став васалом, і Мінська, який став частиною Литви), Угорщини, Польщі, Сербії та Болгарії. Під час облоги Коломни, зведений брат кагана Хлуген був убитий стрілою.
 
Після завоювання Волзької Болгарії, Аланіі, і князівств Русі, син Угедея Гуюк і онук Чагатая в Бурі висміювали Батия, а монгольський табір зазнав розбіжностей. Каган піддав різкій критиці Гуюка: «Ви порушили дух кожної людини в вашій армії ... Як ви думаєте, що руси здалися через те, що ви були жалюгідні до ваших власних людей?». Потім він послав Гуюк назад продовжити завоювання Європи. Гуюк і інший син Угедея, Кадан, напали на Трансільванію і Польщу.
 
Оджеда Хану був наданий дозвіл на вторгнення в інші частини Європи, аж до «Великого моря», Атлантичного океану, але його смерть завадила подальшій інвазії на захід.
1365

редагувань

Навігаційне меню