Список птахів України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орнітофауна України
Europe location UKR.png
Територія України на карті Європи
Біорегіон
Фауністичне царство Арктогея
Біогеографічний екорегіон Палеарктика
Екозона Палеарктика
Місцевість
Континент Європа
Країна Україна
Фауна вищого рангу
За географією Птахи Європи
За систематикою орнітофауна
За екологією морська фауна, суходільна фауна
За біогеографією Фауна Землі
Період існування
Особливості
Видовий обсяг 436

Список птахів фауни України включає 436 видів, які траплялися або трапляються на території України. Кількість видів птахів у фауні України залежить від двох чинників — визнання достовірності зустрічей окремих рідкісних видів у минулому, а також застосування певного систематичного підходу (оскільки різні систематики один і той самий таксон можуть розглядати як вид або підвид).

Список складено на основі публікацій Г. В. Фесенка, А. А. Бокотея (2007)[1], у якій наведено 424 види та В. М. Грищенка (2004)[2], у якій згадується 423 види. Список доповнено з урахуванням більш пізніх знахідок. Статуси видів та інформацію щодо поширення наведено за виданнями Г. В. Фесенка, А. А. Бокотея (2002)[3][1], якщо не вказано інших джерел.

Пояснення до таблиці

Види, позначені *, внесені до списку фауни України на основі лише згадування в літературі про реєстрацію цього виду, але опудала або чіткої фотографії виявленого птаха в музейних фондах чи будь-яких фототек немає. Українські назви та систематика наведені за Г. В. Фесенком та А. А. Бокотеєм (2007) та Г. В. Фесенком, І. В. Шидловським (2017)[4].

Природоохоронний статус

   Таким кольором позначені види птахів, що перебувають під державною охороною на території України й включені до списків третього видання Червоної книги України (2009 рік)[5].

Теги, що використовуються для виділення охоронного статусу кожного виду за оцінками МСОП:

Вимерлий вид Extinct Зниклий
Вид, що вимер у дикій природі Extinct in the Wild Зниклий у дикій природі
Вид на межі зникнення Critically Endangered Перебуває під критичною загрозою
Перебуває під загрозою зникнення Endangered Перебуває під загрозою
Уразливий вид Vulnerable Уразливий
Вид, близький до загрозливого стану Near Threatened Близький до загрозливого стану
Вид поза небезпекою Least Concern У найменшій загрозі
Вид з невизначеним статусом Data Deficient Відомості недостатні
Вид з невизначеним статусом Not Evaluated Види з недослідженим статусом

Статус приналежності до фауни

Види птахів, що зустрічаються в межах України, за характером перебування, гніздування і сезонним переміщенням поділені на кілька груп[6][7]:

  • Осілий — вид, який цілий рік тримається певної невеликої території й за її межі не переміщується. До цієї групи також відносяться Синантропи — види, які живуть поблизу людини і так чи інакше залежать від нього.
  • Гніздовий — вид із доведеним гніздуванням у межах території країни. Для таких видів встановлено перебування в гніздових біотопах у період розмноження, виявлені гнізда, пташенята; спостерігали будівництво гнізд, вигодовування пташенят та інші елементи гніздової поведінки.
  • Ймовірно гніздиться — вид, що спостерігається протягом гніздового періоду в потрібних для гніздування біотопах, але його гніздування на території країни не підтверджено.
  • Кочовий — вид, що поза сезоном розмноження постійно переміщується з місця на місце в пошуках їжі. Такі переміщення не пов'язані з циклічністю і цілком залежать від доступності кормової бази та погодних умов.
  • Перелітний — здійснює регулярні сезонні переміщення між місцями гніздування і зимівлі. Часто переліт проходить із зупинками для відпочинку та на годівлю.
  • Зимуючий — осілий, або такий що прилітає на зимівлю вид птахів.
  • Пролітний — вид, що з'являється в межах регіону тільки під час сезонних міграцій (прольоту, кочівлі), переважно під час зупинок для відпочинку і годування на пролітному шляху.
  • Залітний — вид, який випадково опинився на території України з якихось причин, шляхи міграції й місця гніздування яких знаходяться далеко (часто за кілька тисяч км від їх постійного гнізового або зимового ареалу) за межами країни. Найчастіше зальоти відбуваються під час осінніх або весняних міграцій.
  • Літуючий — вид птахів, який не розмножується в межах території України, але регулярно зустрічається в літній період, затримується на шляхах прольоту за межами свого гніздового ареалу.
  • Інтродукований — вид, який був завезений людиною і утворив стійкі гніздові угруповання в місцях завезення.

Зміст

ГагароподібніПірникозоподібніБуревісникоподібніПеліканоподібніЛелекоподібніФламінгоподібніГусеподібніСоколоподібніКуроподібніЖуравлеподібніСивкоподібніГолубоподібніПапугоподібніЗозулеподібніСовоподібніДрімлюгоподібніСерпокрильцеподібніСиворакшоподібніОдудоподібніДятлоподібніГоробцеподібні

Ряд Гагароподібні (Gaviiformes)

Гагари — це водоплавні птахи середніх і великих розмірів, з валькуватим тілом і досить довгою шиєю. Забарвлення зверху темно-буре або чорне, низ світлий. Добре плавають і пірнають, злітають тільки з води, по суші пересуваються погано[8]. Поширені у багатьох районах Північної Америки та Північної Європи. Відомо 5 видів гагар, з них 4 види трапляються в Україні. Зустрічаються досить часто, особливо на прольотах і зимівлях.

Родина Гагарові (Gaviidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Гагароподібні (Gaviiformes)
Родина: Гагарові (Gaviidae)
Гагара червоношия Gavia stellata  Brunnich, 1764 Вид поза небезпекою Рідкісний пролітний, зимуючий вид. Під час міграції може зустрічатися на водоймах по всій Україні. Окремі птахи періодично зимують на узбережжі Чорного моря, включно з прибережними акваторіями Криму. Відомі випадки зимових зустрічей птахів у Закарпатській області.
Flickr - Rainbirder - Red-throated Diver (Gavia stellata) (1).jpg
Гагара чорношия Gavia arctica  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, мігруючий, зимуючий. Зустрічається по всій Україні, але тільки під час весняних (менше) і осінніх (більше) міграцій. У невеликій кількості птахи зимують біля берегів Чорного й Азовського морів, а в теплі зими на незамерзаючих ділянках у пониззях Дністра, Прута, Серету, Тиси. Іноді поодинокі птахи залітають на внутрішні водойми і гірські річки Криму[9]. Невелика кількість кочових птахів зустрічається влітку на затоках Чорного моря і на водоймах всередині країни.
Gavia arctica1.jpg
Гагара полярна Gavia immer  Brunnich, 1764 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Відомі поодинокі випадки зальоту мігруючих птахів у західні області України[10]. Не зустрічався в Україні з другої половини XX століття.
Common Loon with chick.jpg

Гагара білодзьоба Gavia adamsii  Gray, 1859 Вид, близький до загрозливого стану Рідкісний залітний. Про випадки зальотів у західні області свого часу писав Володимир Дзедушицький (1880, 1895)[10]. Не зустрічався в Україні з другої половини XX століття. Зареєстрований на Тернопільщині.
Gavia adamsii.jpg

До списку рядів

Ряд Пірникозоподібні (Podicipediformes)

Пірникози — це невеликих і середніх розмірів водоплавні птахи, зовнішньо схожі на гагар, але менших розмірів. Кожен палець має окрему плавальну перетинку. Добре плавають і пірнають. Ноги розміщені далеко позаду тіла, що робить їх досить незграбними на суші. Злітають з води важко, після великого розбігу. Забарвлення статей однакове; зимове оперення відрізняється від шлюбного. Відомо 20 видів пірникоз, з них 5 видів трапляються в Україні на водоймах повсюдно; іноді зимують[8].

Родина Пірникозові (Podicipedidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Пірникозоподібні (Podicipediformes)
Родина: Пірникозові (Podicipedidae)
Пірникоза мала Podiceps ruficollis  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться повсюдно, крім Карпатських і Кримських гір; мігрує скрізь. Регулярно зимує на незамерзаючих водоймах півдня, Поділля, Прикарпаття та на Закарпатті.
Zwergtaucher 060319 3.jpg
Пірникоза велика Podiceps cristatus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться повсюдно, крім гір; мігрує скрізь. Регулярно зимує на Чорному і Азовському морях, незамерзаючих лиманах, гирлі Дністра; зрідка на водоймах на Дніпрі під Києвом.
Podiceps cristatus 5 (Marek Szczepanek).jpg
Пірникоза сірощока Podiceps grisegena  Boddaert, 1783 Вид поза небезпекою Нечисленний гніздовий, перелітний, зимуючий. Регулярно зимує на Чорному і Азовському морях, незамерзаючих лиманах, Дністрі; зрідка на водоймах на Дніпрі під Києвом.
Podiceps grisegena6.jpg
Пірникоза червоношия Podiceps auritus  Boddaert, 1783 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. У теплі зими його було відмічено на Дністровському лимані і затоках Чорноморського заповідника.
Podiceps auritus1.jpg
Пірникоза чорношия Podiceps nigricollis  Brehm, 1831 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться по всій території, крім Криму і гірських районів Карпат. Зимує на Чорному морі.
Podiceps nigricollis (Marek Szczepanek).jpg

До списку рядів

Ряд Буревісникоподібні (Procellariiformes)

Буревісникоподібні — це морські птахи. Відомо 117 видів буревісникоподібних, з них в Україні трапляється 4 види.

БуревісниковіКачуркові

Родина Буревісникові (Procellariidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Буревісникоподібні (Procellariiformes)
Родина: Буревісникові (Procellariidae)
Буревісник кочівний* Fulmarus glacialis  Linnaeus, 1761 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний, спостерігався на Дністрі.
Fulmarus glacialis on cliff.jpg
Буревісник середземноморський* Calonectris diomedea  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Спостерігався в акваторії Чорного моря, зграї з приблизно 90 і 180 птахів біля Ялти і Алупки 1998 року[11][2][12].
Calonectris diomedea, Cabrera National Park (12076283283).jpg
Буревісник малий Puffinus yelkouan  Brünnich, 1764 Уразливий вид Звичайний кочуючий птах на Чорному морі. У двох районах Чорного моря відзначається постійне скупчення: миси Чауда і Меганом за 50—60 км від берега, і в північно-західній частині Чорного моря — від мису Тарханкут до гирла Дунаю[13]. Влітку залітає також на Азовське.
Ma - Puffinus yelkouan.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Качуркові (Hydrobatidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Буревісникоподібні (Procellariiformes)
Родина: Качуркові (Hydrobatidae)
Качурка морська Hydrobates pelagicus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний, зареєстрований на Азовському морі.
Hydrobates pelagicus.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Пеліканоподібні (Pelecaniformes)

Пеліканоподібні — це середніх або великих розмірів прибережні морські птахи. Мають дуже великий плоский і широкий дзьоб, який закінчується гачком, та довгою шиєю, під дзьобом міститься еластичний шкірний мішок[8]. Добре літають і плавають. Живляться рибою, полюючи на неї на поверхні. Відомо приблизно 70 видів, з них 5 видів спостерігалися в Україні.

ПелікановіБакланові

Родина Пеліканові (Pelecanidae)

Пеліканові — це великих розмірів прибережні морські птахи. Мають дуже великий плоский і широкий дзьоб, який закінчується гачком, та довгою шиєю, під дзьобом міститься еластичний шкірний мішок[8]. Добре літають і плавають, але не пірнають. Заселяють внутрішні водойми, дельти річок, морське узбережжя. Гніздяться колоніями. Живляться рибою, полюючи на неї на поверхні. Відомо 7 видів, в Україні спостерігались 2 види під час кочівель і добових міграцій. Потребують охорони; занесено до Червоної книги[5].

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Пеліканоподібні (Pelecaniformes)
Родина: Пеліканові (Pelecanidae)
Пелікан рожевий[5] Pelecanus onocrotalus  Bruch, 1832 Уразливий вид Гніздовий, перелітний. Рідкісний на гніздуванні на узбережжі Чорного моря — в дельті Дунаю зустрічаються великими бродячими зграями, в районі Чорноморського заповідника. 1999 року був помічений в Криму на Лебединих островах[14]. Під час поодиноких зальотів інколи трапляється в материковій частині України.
Zoo in Yalta 001.jpg
Пелікан кучерявий[5] Pelecanus crispus  Bruch, 1832 Уразливий вид Гніздовий, перелітний, іноді літує. Зустрічається в Придунайському і приморських регіонах. Спорадично гніздиться на придунайських озерах Кугурлуй та Картал, на перельоті спорадично спостерігається на морському узбережжі. 2000 року була невдала спроба розмноження в Дунайському біосферному заповіднику. 2009 року почав гніздитися на Азовському узбережжі (Крива коса)[5]. У Криму кочівний і вкрай рідкісний птах на зимівлі, зустрічали в Каркінітській затоці[14].
Krauskopfpelikan Daehlhoelzli 22 Pelecanus crispus.JPG

До списку родиндо списку рядів

Родина Бакланові (Phalacrocoracidae)

Бакланові — водоплавні птахи, розміром з гуску або менші, трохи нагадують гагар. Забарвлення чорне, із зеленим блиском на спині. Тримаються зграями. При плаванні глибоко занурюють тіло у воду, у повітря піднімаються важко, після розбігу. Досить мовчазні[8]. Заселяють прісні водойми та морське узбережжя. Гніздяться колоніями на скелях, деревах, у заростях очерету і на землі. Відомо 30 видів; в Україні — 3 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Пеліканоподібні (Pelecaniformes)
Родина: Бакланові (Phalacrocoracidae)
Баклан великий Phalacrocorax carbo  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на Дунаї, Дніпрі, Дністрі, на морському узбережжі, а також у окремих районах заходу країни. Під час міграцій трапляється на більшій частині території країни. Зимує біля морського узбережжя, а також незамерзаючих водойм. У Криму на Сиваші, Лебедячих островах і Керченському півострові (найбільша колонія виду в Європі — 14 тис. пар)[14].
Phalacrocorax carbo Vic.jpg
Баклан чубатий[5] Phalacrocorax aristotelis  Linnaeus, 1761 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться на узбережжі Криму (півострів Тарханкут, південне узбережжя, південь Керченського півострова), приблизно 850—900 пар[5]. Зустрічається на о. Зміїний.
Phalacrocorax aristotelis desmarestii.jpg
Баклан малий[5] Phalacrocorax pygmaeus  Pallas, 1773 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться і зимує на Азово-Чорноморському узбережжі, переважно у дельтах Дунаю (колонія до 2 тис.), Дністра, Дніпра та на східному Сиваші, невеликі поселення є в інших місцях півдня країни[5].
Pygmy Cormorant (19511279462).jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Лелекоподібні (Ciconiiformes)

Лелекоподібні — великі або середніх розмірів птахи із довгими ногами та шиєю. Полюють на здобич на мілководді та луках. Відомо 119 видів, з яких 13 видів трапляється в Україні.

ЧаплевіІбісовіЛелекові

Родина Чаплеві (Ardeidae)

Чаплеві — це птахи середніх і великих розмірів. Дзьоб довгий, конусоподібний, хвіст короткий. Ноги довгі, у польоті виступають за хвостом. Заселяють прісні водойми та морське узбережжя, в позагніздовий період трапляються на відкритих просторах, на орних землях. Гніздяться на деревах, кущах, в очереті, нерідко колоніями. Зоофаги, часто рибоїдні. Відомо 61 вид; з яких в Україні зустрічається 9 видів.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Чаплеві (Ardeidae)
Бугай Botaurus stellaris  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться та мігрує по всій країні, крім гір. Зимує переважно на півдні, може траплятись взимку на водоймах материкової території.
Botaurus stellaris (Marek Szczepanek).jpg

Бугайчик Ixobrychus minutus  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться по всій території країни, крім гір та суходолу в степовій смузі. Мігрує скрізь.
Little bittern (Ixobrychus minutus).JPG
Квак Nycticorax nycticorax  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в лісостеповій, степовій смугах; в періоди міграцій може траплятися скрізь. Зимує в пониззях Дунаю та Дністра, з 1980 року в степовому Криму, на Керченському півострові (Казантипська затока)[14].
Black-crowned Night Heron - flickr.jpg
Чапля жовта[5] Ardeola ralloides  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Дунаю, Дністра і Дніпра, в Криму (Лебедині острови, Східний Сиваш), на півдні Запорізької області (заплава річки Молочної)[5][14]. Під час міграцій зустрічається майже на всіх водоймах півдня країни.
Чапля жовта (Ardeola ralloides) в пошуках смачненького.jpg
Чапля єгипетська Bubulcus ibis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Рідкісний, відмічені окремі випадки гніздування в Криму[15][16]. Під час міграцій зустрічається в Північному Причорномор'ї.
Cattle Egret (Bubulcus ibis) -Florida Keys.jpg
Чепура мала Egretta garzetta  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на півдні країни, в басейнах Дніпра, Дністра та Сіверського Дінця. Рідко зимує в Придунав'ї та Криму (Сиваш, Каркінітська затока, Перекопський перешийок)[14].
Little Egret Reflection.jpg
Чепура велика Ardea alba  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Поширений на більшій частині території України, за винятком Карпат, Закарпаття, більшої частини Полісся. У Криму на Сиваші, Лебединих островах, Керченському півострові[14].
Ardea alba in flight - by Mike Baird.jpg
Чапля сіра Ardea cinerea  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Поширений на більшій частині території України. Зимує на Закарпатті, в Придунав'ї та на півдні Криму; іноді на інших ділянках морського узбережжя і на водоймах в глибині материкової частини.
Ardea cinerea Luc Viatour.jpg

Чапля руда Ardea purpurea  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в степовій і лісостеповій зонах; під час міграції може траплятись скрізь. У Криму на Сиваші, Каркінітській затоці, на деяких внутрішніх водоймах Західного Криму і Керченського півострова[14].
Ardea purpurea0.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Ібісові (Threskiornitidae)

Ібісові — це птахи середніх і великих розмірів. Оперення від білого до темно-бурого. Заселяють різноманітні зволожені місцевості. Гніздяться колоніями. Моногами. Нагніздні. Зоофаги. Відомо 30 видів; в Україні — 2 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Ібісові (Threskiornithidae)
Коровайка[5] Plegadis falcinellus  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на озерах та лиманах півдня України: Кугурлуй, Картал, Китай, острові Малий Татару в дельті Дунаю, дельтах Дністра і Дніпра, верхів'ях Тилігульського лиману, заводях Інгулу, на Лебединих островах, Сиваші, в дельті річки Молочної[5].
Plegadis falcinellus (aka) background blurred.jpg
Косар[5] Platalea leucorodia  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. На території країни гніздиться 200—250 пар: головна популяція вздовж чорноморського узбережжя, в пониззях Дунаю і Дністра, а також в Присивашші, Каркінітській затоці; зустрічається на Закарпатті та місцями в інших регіонах, Кіровоградській, Дніпропетровській, Черкаській, Львівській областях[5][14]. Залітний в інших регіонах.
Косарі в дельті ДУнаю.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Лелекові (Ciconiidae)

Лелекові — це птахи великих розмірів, з довгими ногами, шиєю і дзьобом, добре ширяють. У забарвленні оперення домінують чорні і білі кольори. Заселяють зволожені місцевості, лісові масиви, можуть траплятися на відкритих просторах, орних землях. Деякі види синантропні. Гніздяться на деревах, скелях окремими парами, зрідка — невеликими групами. Зоофаги. Відом 17 видів; з них в Україні зустрічаються 2 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Лелекові (Ciconiidae)
Лелека білий Ciconia ciconia  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території, крім високогір'я Карпат, крайніх південно-східних районів і Криму[14]. Зареєстровані окремі випадки зимівлі. Під час міграції може траплятися скрізь. Влаштовує гнізда на дахах будинків та інших споруд.
Ciconia ciconia juv small.jpg

Лелека чорний[5] Ciconia nigra  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Поширений на Поліссі, в Карпатському регіоні та місцями в Лісостепу. Під час міграції трапляється на всій території. В Україні чисельність досягає 400—450 пар[5].
Ciconia nigra 1 (Marek Szczepanek).jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Фламінгоподібні (Phoenicopteriformes)

Фламінго — це зграйні прибережні птахи. Живляться молюсками та водоростями, фільтруючи їх із мулу. Відомо 6 видів фламінго, з яких в Україні спостерігається один вид.

Родина Фламінгові (Phoenicopteridae)

Фламінгові — це великі птахи, з довгими ногами і шиєю. Дзьоб короткий, масивний, загнутий донизу. Заселяють зволожені місцевості серед відкритих просторів, переважно у тропіках. Гніздяться колоніями. Зоофаги. Монотипна родина з 2 видами; в Україні зустрічається 1 вид.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Фламінгоподібні (Phoenicopteriformes)
Родина: Фламінгові (Phoenicopteridae)
Фламінго рожевий Phoenicopterus roseus  Pallas, 1811 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний та гніздовий вид півдня України. Відомі зальоти в Запорізьку, Миколаївську, Одеську, Київську, Чернігівську та Харківську області[17]. У Криму реєструвався у північних районах рівнинної частини, гніздування у 2017 році на Сиваші[18][19]; 1997 року на солоному озері Аджіголь; на Сімферопольському водосховищі[14].
Phoenicopterus roseus -Bhigwan, Maharashtra, India -four-8.jpg

До списку рядів

Ряд Гусеподібні (Anseriformes)

Гусеподібні — це водоплавні птахи середніх і великих розмірів. Ряд містить близько 290 видів, що поширені майже всіма континентами; з них на території України трапляється 39 видів, усі з родини качкових.

Родина Качкові (Anatidae)

Качкові — це водоплавні птахи середніх і великих розмірів. Мають перетинчасті лапи, пристосовані до водного способу життя. Дзьоб переважно сплощений, широкий, хвіст здебільшого короткий. Заселяють зволожені місцевості та відкриті простори, рідше — узлісся, урвисті лесові береги водойм. Гніздяться серед болотяної рослинності, а також у норах, дуплах.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Казарка канадська* Branta canadensis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Спостерігався на Шацьких озерах та сході країни.
Branta canadensis DSC03376.JPG

Казарка білощока Branta leucopsis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Переважно північно-західні та північні райони країни.
Branta leucopsis -standing in a field-8.jpg
Казарка чорна Branta bernicla  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Переважно північно-західні та північні райони країни.
Branta bernicla2.jpg

Казарка червоновола[5] Branta ruficollis  Pallas, 1769 Перебуває під загрозою зникнення Пролітний, зимуючий. Біля морського узбережжя та на Сиваші; під час міграцій трапляються в глибині суходолу.
Red-breasted Goose (Branta ruficollis) -side.jpg
Гуска сіра Anser anser  Latham, 1790 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться майже на всій території, крім Карпат та Криму; мігрує скрізь; зимує на півдні.
Anser anser 2 (Piotr Kuczynski).jpg
Гуска білолоба Anser albifrons  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Пролітний, зимуючий. Пролітний на всій території, зимує на півдні країни.
Anser albifrons 30009.JPG
Гуска мала[5] Anser erythropus  Linnaeus, 1758 Уразливий вид Рідкісний пролітний та зимуючий. Під час міграцій зрідка трапляється по всій території, регулярніше у Північно-західному Приазов'ї, де обмежено може залишатися і на зимівлю. Також зрідка зимує у південній частині Сивашу.
Anser erythropus.jpg
Гуменник Anser fabalis  Latham, 1787 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. Трапляється під час міграцій на всій території, але переважно в західних та північних областях; зимує на окремих ділянках чорноморського узбережжя, зрідка — вздовж західного берега Азовського моря.
Bean.goose.600pix.jpg
Гуменник короткодзьобий Anser brachyrhynchus  Baillon, 1834 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний[2].
Anser brachyrhynchus.jpg
Гуска біла Anser caerulescens  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Переважно північний, центральний та південний регіони.
Anser caerulescens 2010.JPG
Гуска гірська* Anser indicus  Latham, 1790 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Зареєстрований на Одещині; можливо особини, що втекли з неволі.
Bar-headed Goose - St James's Park, London - Nov 2006.jpg
Лебідь-шипун Cygnus olor  Gmelin, 1789 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території, крім гір і Керченського півострова; мігрує скрізь; регулярно зимує в південних районах, на решті території — за наявності незамерзаючих водойм.
Cygnus olor Toronto.JPG
Лебідь-кликун Cygnus cygnus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, пролітний, зимуючий. Гніздування відмічено з 1998 року на території Чорнобильської зони відчуження[20]. Пролітний на всій території; регулярно зимує біля морського узбережжя, зрідка — на інших водоймах.
Cygnus cygnus from zh.JPG
Лебідь малий Cygnus bewickii  Yarrell, 1830 Вид поза небезпекою Пролітний, зимуючий. Під час міграцій зустрічається переважно взадовж Азово-Чорноморського узбережжя та на Дніпрі. Зимує на узбережжі Чорного та Азовського морів[21].
Cygnus bewickii 01.jpg
Огар[5] Tadorna ferruginea  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на північному узбережжі Чорного та Азовського морів, у Криму (Сиваш, Керченський півострів) та в Луганській області. Залітний в інших регіонах.
Rostgans.jpg
Галагаз звичайний Tadorna tadorna  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздовий на Азово-Чорноморському узбережжі й залітний на решті території, чисельність 1400—1700 пар.
Common Shelduck (Tadorna tadorna) at Sylvan Heights.jpg
Крижень Anas platyrhynchos  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Зустрічається на всій території країни.
Ducks in plymouth, massachusetts.jpg
Чирянка мала Anas crecca  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться головним чином у Поліському регіоні; під час міграцій трапляється по всій країні; регулярно зимує біля морського узбережжя, інколи тримається взимку на водоймах в глибині суходолу.
Common Teal (Anas crecca) near Hodal, Haryana W IMG 6512.jpg
Чирянка-квоктун* Anas formosa  Georgi, 1775 Уразливий вид Рідкісний залітний з Сибіру, спостерігався на Дніпрі в Кіровоградській області.
Anas formosa1.jpg
Нерозень[5] Anas strepera  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздовий ареал мозаїчний: охоплює долини Дністра, Дніпра, Прип'яті, у дельті Дунаю, північного узбережжя Азовського та Чорного морів. Мігрує скрізь. Іноді зимує біля морського узбережжя та на Дніпрі.
Anas-strepera-001.jpg
Свищ Anas penelope  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на північному сході країни; під час міграцій трапляється на всій території; зимує у Північно-Західному Причорномор'ї, на Сиваші, в Західному Приазов'ї, в інших місцях — випадково.
Wigeon (Anas penelope) (2).jpg
Шилохвіст Anas acuta  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Зрідка гніздиться на Поліссі і в північних районах Лісостепу, поодинокими парами на островах чорноморського узбережжя. Під час міграцій трапляється на всій території країни. Зимує біля берегів Північно-Західного Причорномор'я, на Сиваші і лиманах Приазов'я, зрідка трапляється на водоймах у глибині суходолу.
Northern.pintail.arp.500pix.jpg
Чирянка велика Anas querquedula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території країни, крім гір та більшої частини Криму; мігрує скрізь; іноді зимує в Північному Причорномор'ї та на незамерзаючих водоймах в глибині суходолу.
Garganey I2 IMG 1122.jpg
Широконіска Anas clypeata  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території країни, крім Карпат і Криму; мігрує скрізь; зимує біля узбережжя морів та в пониззі Дунаю.
Anas clypeata 2.jpg
Чернь червонодзьоба[5] Netta rufina  Pallas, 1773 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Рідкісний гніздовий птах степової смуги приморських районів Азово-Чорноморського регіону, а також в Рівненській області[22]. Залітний в інших регіонах.
Red-crested-pochard.JPG
Попелюх Aythya ferina  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території, крім гір; мігрує скрізь; регулярно зимує біля морського узбережжя, зрідка трапляється взимку на водоймах в глибині суходолу.
Aythya ferina Sandwell 2.jpg
Чернь білоока[5] Aythya nyroca  Güldenstädt, 1770 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний, зимуючий. Місця масового гніздування розташовані в Одеській області та Криму (Східний Сиваш), в інших регіонах гніздиться окремими парами. Під час міграцій трапляється на всій території країни. Зимує біля морського узбережжя.
Aythya nyroca16.jpg
Чернь чубата Aythya fuligula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться головним чином у Поліссі; мігрує скрізь; регулярно зимує біля морського узбережжя та в пониззі Дніпра, трапляються взимку і в інших регіонах.
Tufted-Duck-male-female.jpg
Чернь морська Aythya marila  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, зимуючий. Пролітний на всій території; зимує вздовж морського узбережжя.
Greater-scaup-male2.jpg
Каменярка* Histrionicus histrionicus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, спостерігався на Шацьких озерах.
Halequin duck.jpg
Морянка Clangula hyemalis  Linnaeus, 1758 Уразливий вид Рідкісний пролітний та зимуючий.
Clangula hyemalis Hokkaido25.jpg
Гоголь[5] Bucephala clangula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в Західному Поліссі та пониззі Дніпра; в період міграцій трапляється на всій території; регулярно зимує вздовж морського узбережжя на великих річках та інших водоймах.
Bucephala clangula ja 03.jpg
Гага звичайна[5] Somateria mollissima  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. ГГніздиться в районі Чорноморського біосферного заповідника. В інших регіонах — залітний.
Somateria mollissima male female.jpg
Синьга Melanitta nigra  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний взимку птах, на всій території крім гір.
Eurasian common scoter.jpg
Турпан Melanitta fusca  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний пролітний та зимуючий. На всій території, взимку на Чорному морі та Дніпрі.
Velvet Scoter from the Crossley ID Guide Britain and Ireland.jpg
Савка[5] Oxyura leucocephala  Scopoli, 1769 Перебуває під загрозою зникнення Рідкісний пролітний та зимуючий. У степовій зоні, проте головним чином на водоймах Криму[23].
White-headed Duck.jpg
Крех малий Mergellus albellus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, зимуючий. Під час міграцій трапляється на всій території; регулярно зимує вздовж морського узбережжя, на Дніпрі, Дунаї та Сіверському Дінці, інколи на інших водоймах.
Smew.both.arp.600pix.jpg
Крех середній[5] Mergus serrator  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на островах і косах Чорного й Азовського морів; під час міграцій трапляється на всій території; регулярно зимує біля морського узбережжя, інколи спостерігається на водоймах в глибині суходолу.
Mergus serrator.jpg
Крех великий Mergus merganser  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в Північно-Західному Поліссі та на Закарпатті. У періоди міграцій трапляється скрізь. Регулярно зимує біля морського узбережжя та на водоймах у глибині суходолу.
Mergus merganser -Sandwell -England -male-8.jpg

До списку рядів

Ряд Соколоподібні (Falconiiformes)

Соколоподібні — це денні активні хижаки. Характеризуються міцною будовою тіла, гострими кігтями та дзьобом, швидким польотом. Відомо близько 290 видів, з них в Україні трапляється 36 видів.

СкоповіЯструбовіСоколові

Родина Скопові (Pandionidae)

Скопові — це рибоїдні птахи розміром більші за качку. Дзьоб короткий, міцний, загнутий донизу, біля основи верхньої щелепи восковиця. Пальці знизу вкриті горбиками з дрібними гострими шипами. Населяють лісові місцевості біля водойм. Монотипова родина, представлена одним видом, який поширений і в Україні.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Скопові (Pandionidae)
Скопа[5] Pandion haliaetus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Вся територія країни входить в гніздовий ареал, проте на гніздуванні рідкісний — відомі 2 гніздові пари у Волинській області: Черемський заповідник (2006) і нацпарк «Прип'ять-Стохід» (2008)[5]. Під час міграцій трапляється по всій країні. У 1980-1990-х роках було відомо два гнізда в заплаві Десни (Чернігівська й Сумська область), одне на Корнинському водосховищі (Житомирська область)[5].
Osprey mg 9605.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Яструбові (Accipitridae)

Яструбові — це птахи середніх і великих розмірів. Дзьоб короткий, загнутий донизу, біля основи верхньої щелепи восковиця. Кігті гострі. Заселяють різноманітні біотопи. Відомо 220 видів; в Україні зустрічаються 26 видів.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Осоїд Pernis apivorus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також частково в степовій смузі та гірському Криму; мігрує скрізь.
Осоед Гродно.JPG
Шуліка рудий[5] Milvus milvus  Linnaeus, 1758 Вид, близький до загрозливого стану Рідкісний гніздовий, перелітний. Відомі окремі випадки гніздування в західних областях України у 2010-ті роки. Залітний в інших регіонах.
Milvus milvus Jura.jpg
Шуліка чорний[5] Milvus migrans  Boddaert, 1783 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться практично на всій території, за винятком Криму та високогірних районів Карпат; мігрує скрізь; у невеликій кількості зимує, переважно на півдні країни.
Milvus migrans head.jpg
Лунь польовий[5] Circus cyaneus  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. На гніздуванні рідкісний, трапляється в деяких північних районах Полісся, гніздиться 10-20 пар; мігрує скрізь; зимує на всій території країни, переважно в степовій та лісостеповій смугах.
Northern (Hen) Harrier.jpg
Лунь степовий[5] Circus macrourus  Gmelin, 1770 Вид, близький до загрозливого стану Пролітний. Останні випадки гніздування відмічені у Луганській області в 1980-ті роки. Під час міграцій трапляється на всій території, але частіше на півдні країни.
Pallid Harrier.jpeg
Лунь лучний[5] Circus pygargus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. До гніздового ареалу належить майже вся територія України входить, крім Карпат та Кримських гір, проте гніздиться спорадично. Під час сезонних міграцій трапляється на всій території.
Male monty01.jpg
Лунь очеретяний Circus aeruginosus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться по всій території, крім гірських районів; мігрує скрізь; іноді зимує на півдні, значно рідше трапляється взимку на решті території.
Rohrweihe2.JPG
Яструб великий Accipiter gentilis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, перелітний. Трапляється на всій території.
Accipiter nisus 1 (Martin Mecnarowski).jpg
Яструб малий Accipiter nisus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на сході степової смуги і в гірському Криму; під час міграцій та на зимівлі трапляється на всій території.
Sparrowhawk-Male.JPG
Яструб коротконогий[5] Accipiter brevipes  Severtzov, 1850 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться виключно в Луганській області; не більше 10-20 пар.
Accipiter brevipes 1.jpg
Зимняк Buteo lagopus  Pontoppidan, 1763 Вид поза небезпекою Пролітний, зимуючий. На всій території.
Buteo lagopus 29283.JPG
Канюк степовий[5] Buteo rufinus  Cretzschmar, 1827 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться у степовій смузі, на більшій частині лісостепової, в гірському Криму; під час міграцій трапляється майже на всій території країни; зимує головним чином на півдні степової смуги.
Long-legged Buzzard,female.jpg
Канюк звичайний Buteo buteo  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Звичайний вид. Гніздиться на всій території, крім півдня степової смуги; мігрує скрізь; взимку трапляється на більшій частині території. [24]
Buteo buteo 5 (Marek Szczepanek).jpg

Змієїд[5] Circaetus gallicus  Gmelin, 1788 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться переважно на Поліссі та в лісостеповій зоні; зустрічається в Українських Карпатах і Кримських горах. Під час міграцій трапляється практично на всій території.
Circaetus gallicus 01.JPG
Орел-карлик[5] Hieraaetus pennatus  Gmelin, 1788 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться головним чином у лісостеповій зоні, у степову заходить долинами річок і деякими байраками; 450—500 пар. У періоди міграцій може траплятися скрізь.
Booted Eagle (Hieraaetus pennatus) (2821390977).jpg
Орел степовий[5] Aquila nipalensis  Hodgson, 1833 Перебуває під загрозою зникнення Рідкісний пролітний птах; останні випадки гніздування спостерігались у 80-х роках в заповіднику Асканія-Нова.
Stepnoy orel.jpg
Підорлик великий[5] Aquila clanga  Pallas, 1811 Уразливий вид Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Рідкісний гніздовий птах Полісся[25]. У зимовий період зрідка відмічали в Закарпатській області та на півдні країни.
Great spotted Eagle I2 IMG 8358.jpg
Підорлик малий[5] Aquila pomarina  Brehm, 1831 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на заході, в центрі та на півночі країни; під час міграцій трапляється на всій території.
Aquila pomarina orlik krzykliwyAM.jpg
Орел-могильник[5] Aquila heliaca  Savigny, 1809 Уразливий вид Гніздовий, перелітний, зимуючий. Поширений у межах лісостепової, окремих лісових масивах та лісосмугах степової зони, в Кримських горах; близько 100 пар. Мігрує на всій території. Зимує в Криму.
Eastern Imperial Eagle.jpg
Беркут[5] Aquila chrysaetos  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, перелітний, зимуючий. Гніздиться лише в Карпатах; 10-15 пар. Під час міграцій та зимівлі трапляється на всій території.
GoldenEagle-Nova.jpg
Орлан-довгохвіст Haliaeetus leucoryphus  Pallas, 1771 Уразливий вид Рідкісний залітний. Відомо два випадки добуття птахів (1910 рік — Херсонська область, 1964 — Полтавська область) та декілька спостережень. Останній з них — 27.04.2011 р. на межі Полтавської та Дніпропетровської областей.[26]
Pallas's Fish Eagle ( Haliaeetus leucoryphus) 2.jpg
Орлан-білохвіст[5] Haliaeetus albicilla  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, перелітний. Практично на всій території, крім Карпат та гірського Криму, поблизу водойм. Під час сезонних міграцій та взимку трапляється практично на всій території.
Haliaeetus albicilla LC0194.jpg
Ягнятник Gypaetus barbatus  Linnaeus, 1758 Уразливий вид Рідкісний залітний. Відмічали в Карпатах.[27]
Bearded Vulture with bone - Catalan Pyrenees - Spain.jpg
Стерв'ятник[5] Neophron percnopterus  Savigny, 1809 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Трапляється в Криму та інших регіонах. До 1980-х років поодинокими парами гніздився в скелястих урвищах по берегах Дністра і в горах Криму.[27]
Egyptian vulture.jpg
Гриф чорний[5] Aegypius monachus  Linnaeus, 1766 Вид, близький до загрозливого стану Осілий. Гніздися лише в Криму поодинокими парами (5-11 пар), в інших областях рідкісний залітний вид.[27]
Black Vulture 1.jpg
Сип білоголовий[5] Gyps fulvus  Hablizl, 1783 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздяться в Криму, в гірській частині і на Південному березі, 10-15 пар. В інших регіонах країни — залітний вид[27].
Gyps fulvus Ayódar.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Соколові (Falconidae)

Соколові — це великі та середні за розміром хижі птахи, з відносно великою головою, короткими ногами, коротким, гачкоподібно загнутим донизу дзьобом і вузьким відносно довгим хвостом. Крила порівняно вузькі, довгі й гострі. Дуже рухливі птахи. У фауні України 8 видів.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Соколові (Falconidae)
Кречет Falco rusticolus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Трапляється на всій території країни в зимовий період.
Falco rusticolus white cropped.jpg
Балабан[5] Falco cherrug  Gray, 1834 Уразливий вид Гніздовий, перелітний, зимуючий. На гніздуванні поширений у степовій зоні. Під час міграцій трапляється скрізь. Регулярно зимує в Криму та деяких інших причорноморських районах, інколи взимку спостерігається на решті території країни.
Falco cherrug 1 (Bohuš Číčel).jpg
Сокіл середземноморський Falco biarmicus  Temminck, 1825 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний, єдине спостереження у 2008 році в Криму[28].
Lanner Falcon 800.jpg
Сапсан[5] Falco peregrinus  Tunstall, 1771 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Рідкісний, гніздиться у гірському у Криму, чисельність становить 120—130 пар. У період міграцій та взимку трапляється на всій території країни.
Falco peregrinus - 01.jpg
Підсоколик великий Falco subbuteo  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться скрізь крім Степового Криму. Під час міграцій трапляється на всій території країни.
Falco subbuteo from Kadzidlowo.jpg
Підсоколик малий Falco columbarius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Перелітний, зимуючий. На всій території країни.
Falco columbarius front.jpg
Кібчик Falco vespertinus  Linnaeus, 1766 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний. Гніздиться головним чином у степовій смузі. Під час міграцій трапляється на всій території країни.
Rotfußfalke Falco vespertinus.jpg
Боривітер степовий Falco naumanni  Fleischer, 1818 Уразливий вид Гніздовий, перелітний. Зрідка трапляється в степовій смузі. Гніздиться тільки в Криму.
Male and female Lesser Kestrels.jpg
Боривітер звичайний Falco tinnunculus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Звичайний вид. У гніздовий та міграційний періоди зустрічається на всій території країни. Зимує на півдні, зрідка спостерігається в інших регіонах.
Common-Kestrel-4.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Куроподібні (Galliformes)

Куроподібні — це широко поширений ряд птахів. Мають міцні лапи, пристосовані для швидкого бігу і риття землі. Літати вміють не всі види та, в кращому випадку, лише на невеликі відстані. Відомо близько 250 видів, з них у фауні України зареєстровано 9 видів.

ТетеруковіФазанові

Родина Тетерукові (Tetraonidae)

Тетерукові — це птахи великих і середніх розмірів. Ноги оперені до пальців. Літають важко. Заселяють лісисті місцевості та відкриті ландшафти. Гніздяться на землі. Переважно рослиноїдні. Відомо 17 видів; в Україні — 4 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Куроподібні (Galliformes)
Родина: Тетерукові (Tetraonidae)
Тетерук[5] Tetrao tetrix  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширений на Поліссі (включно з Розточчям), в Карпатах та на півночі лісостепової смуги. Чисельність в Україні за останні десятиліття сильно скоротилася, з 66,5 тис. на початку 1970-х, до близько 13 тис. особин, включно з 0,3 тис. в Карпатському біосферному заповіднику, на кінець 2000-х[5].
Birkhahn.jpg

Глушець[5] Tetrao urogallus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширений на Поліссі, в Карпатах. Чисельність в Україні за останні десятиліття сильно скоротилася і становить близько 3 тис. особин, включно з 0,3 тис. в Карпатському біосферному заповіднику[5].
Capercaillie (8751340764).jpg
Орябок[5] Tetrastes bonasia  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширений на Поліссі (включно з Розточчям), в Карпатах. Чисельність в Україні за останні десятиліття сильно скоротилася, з 38-42 тис. на початку 1970-х, до близько 22 тис. особин на кінець 2000-х[5].
Haselhuhn-01.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Фазанові (Phasianidae)

Фазанові — це птахи дрібних, середніх і великих розмірів. Крила широкі, короткі. Хвіст різної довжини. Ноги міцні, з тупими кігтями, пристосовані до копання, задній палець на нозі знаходиться на вищому рівні, ніж інші. Заселяють відкриті простори, скелі й полонини в горах. Гніздяться на землі. Еврифаги. Відомо 175 видів; в Україні — 5 видів.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Куроподібні (Galliformes)
Родина: Фазанові (Phasianidae)
Кеклик азійський Alectoris chukar  Gray, 1830 Вид поза небезпекою Інтродукований, осілий у Кримських горах, мешкає від Севастополя до Феодосії[2][14]. Вперше вид завезли до Криму ще на початку XIX століття, але птахи були повністю знищені браконьєрами. 1947 року було випущено 29 кекликів в районі Алушти, наступного року було випущено ще 188 особин[29]. Останній раз кекликів завозили до мисливських господарств у 1959—1960 роках і восени 1961 року[30].
Alectoris-chukar-001.jpg
Куріпка біла Lagopus lagopus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. До XIX століття гніздилася, а тепер залітає в північні райони Сумської, Чернігівської та Житомирської областей. У голоцені проникала до лісостепу, степу, в Карпати та Крим включно[31].
WillowPtarmigan23.jpg
Куріпка сіра Perdix perdix  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий птах всіх регіонів окрім Карпат і суцільних лісових масивів Полісся.
Rebhuehner.jpg
Куріпка даурська Perdix dauurica  Pallas, 1811 Вид поза небезпекою Інтродукований вид. Була невдала спроба інтродукції виду 1950 року на території Київської області (випущено 100 птахів)[29]. Невеликі популяції існували кілька років, але пізніше зникли[2]. Невдала спроба інтродукції 1959 року в Білогірському районі Криму[32].
Perdix dauurica family (8368860390).jpg
Перепілка звичайна Coturnix coturnix  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться на всій території, крім гірських районів Карпат і лісових масивів Полісся; популяція становить 100—160 тис. особин. Під час міграцій може траплятися скрізь. Взимку іноді спостерігається на півдні країни.
Weibliche Wachtel (Coturnix coturnix).jpg

Фазан звичайний Phasianus colchicus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Інтродукований, осілий вид. Поширений у степовій та лісостеповій зонах, у Закарпатті й Волинський області.
Phasianus colchicus 2 tom (Lukasz Lukasik).jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Журавлеподібні (Gruiformes)

Журавлеподібні — великий ряд різноманітних за зовнішнім виглядом, особливостями зовнішньої будови і способу життя птахів. Переважно болотні й наземні птахи, рідше ті, що гніздяться на деревах. Відомо близько 190 видів, з них у фауні України спостерігалося 14 видів.

ЖуравлевіПастушковіДрохвові

Родина Журавлині (Gruidae)

Журавлині — птахи великих розмірів із довгими шиєю, ногами і дзьобом. Властива шлюбна поведінка (токування) у вигляді своєрідного танцю. Дуже обережні птахи; на дерева не сідають. Під час перельотів летять зграями, утворюючи, як правило, кут, або «ключ». Звуки — сильне різноманітне «курликання». Заселяють багаті на рослинність болотисті місцевості або степи. Гніздяться окремими парами. Відомо 15 видів; в Україні — 3 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Родина: Журавлині (Gruidae)
Журавель білий Grus leucogeranus  Pallas, 1773 Вид на межі зникнення Рідкісний, залітний. Відомі випадки зустрічей у Центральній і Східній Україні, в Криму.
Schneekranich Grus leucogeranus 090501 We 147.JPG
Журавель сірий[5] Grus grus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться на Поліссі, іноді в заболочених долинах річок Лівобережного Лісостепу. Під час сезонних міграцій зустрічається повсюдно. Взимку трапляється в Присивашші.[5]
Grus grus 1 (Marek Szczepanek).jpg

Журавель степовий[5] Anthropoides virgo  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на півдні та південному сході степової зони: в Херсонській, Донецькій, Запорізькій областях і Криму. Чисельність в гніздовий період 600—700 особин (200—250 гніздових пар), у предміграційний період — до 1 тис. особин[5].
Odesa-zoo (Anthropoides virgo).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Пастушкові (Rallidae)

Пастушкові — невеликі птахи з коротким або дещо видовженим дзьобом. Шия і хвіст короткі, ноги середньої довжини, з довгими пальцями. Заселяють зволожені місцевості з густою рослинністю. Гніздяться окремими парами або невеликими групами з кількох пар. Відомо 122 види, що поширені майже космополітно; в Україні зареєстровано 8 видів.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Родина: Пастушкові (Rallidae)
Пастушок Rallus aquaticus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території, крім гір; під час міграцій може траплятися скрізь; регулярно зимує в деяких районах півдня, іноді на водоймах решти країни. У Криму уперше на гніздуванні зареєстрований 1970 року (озеро Донузлав)[14].
Ralaqu.jpg
Погонич звичайний Porzana porzana  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір; під час міграцій може траплятися скрізь
Porzana porzana 5 (Marek Szczepanek).jpg
Погонич малий Porzana parva  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір. Оціночна чисельність 26-43 тис. пар. Під час міграцій може траплятися скрізь.
Porzana parva Vlaskop cropped.jpg
Погонич-крихітка Porzana pusilla  Pallas, 1776 Вид поза небезпекою Залітний, можливе гніздування. Зустрічається переважно в межах Закарпаття.
Almost! (6165018831).jpg
Деркач Crex crex  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території країни, крім високогір'я тадеяких приморських районів; мігрує скрізь.
Corncrake2.jpg

Курочка водяна Gallinula chloropus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться скрізь крім Карпат; мігрує скрізь; регулярно зимує в південних регіонах та на Закарпатській рівнині, інколи трапляється взимку на водоймах в глибині суходолу.
Common Moorhen (Gallinula chloropus) in a Nelumbo nucifera (Indian Lotus) pond W IMG 8779.jpg
Султанка Porphyrio porphyrio  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид південних регіонів, зокрема, спостерігали в плавнях Дніпра і Дністра, на Сиваші[33]. У 1971 році трьох самців було здобуто в Чернівецькій області[34].
Purple Swamp Hen Wollongong.jpg
Лиска Fulica atra  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території, крім Карпат; мігрує скрізь; регулярно зимує на Закарпатті та на півдні країни, трапляється взимку на водоймах решти території.
Common Coots.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Дрохвові (Otididae)

Дрохвові — птахи середніх та великих розмірів. У них довгі ноги й шия, на ногах по три пальці. Заселяють відкриті простори. Відомо 23 види; в Україні зустрічаються 3 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Родина: Дрохвові (Otididae)
Дрохва[5] Otis tarda  Linnaeus, 1758 Уразливий вид Осілий, кочовий, перелітний. Гніздиться на півдні степової смуги. Регулярно зимує на півдні, в м'які зими окремі особини трапляються на Лівобережжі, включно з Кримом; скупчення — в Херсонській і Запорізькій областях, Керченському півострові. Чисельність в гніздовий період становить до 850 особин, взимку — до 12,4 тис. особин[5].
Otis tarda (Kiev zoo).jpg
Хохітва[5] Tetrax tetrax  Linnaeus, 1758 Вид, близький до загрозливого стану Рідкісний осілий, кочовий, перелітний вид. Гніздиться і регулярно зимує на Керченському півострові; в періоди міграцій і взимку трапляється в інших районах півдня; під час зальотів може спостерігатися на решті території країни. Мігрує та зимує у Присивашші, степовому Криму, північно-західному Приазов'ї. Чисельність в гніздовий період близько 30-50 особин, взимку — до 70-80 особин[5].
Tetrax male 1.JPG
Джек Chlamydotis undulata  Jacquin, 1784 Уразливий вид Рідкісний, залітний. Спостерігали 5 разів на початку XX століття на сході України[2].
Chlamydotis undulata fuertaventurae 3.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Сивкоподібні (Charadriiformes)

Сивкоподібні — один з найбільших рядів водних і навколоводних птахів, поширених у всьому світі, що значно розрізняються як за морфологією, так і поведінковими характеристиками. Відомо 343 види, з них 79 видів трапляються в Україні.

ЛежневіСивковіЧоботаровіКуликосороковіБаранцевіДерихвостовіПоморниковіМартиновіАлькові

Родина Лежневі (Burhinidae)

Лежневі — птахи середніх розмірів. У них міцний, видовжений, загострений дзьоб; міцні ноги. Заднього пальця на нозі нема. Заселяють сухі відкриті місцевості. Зоофаги. Відомо 9 видів; в Україні — 1 вид.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Лежневі (Burhinidae)
Лежень[5] Burhinus oedicnemus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться переважно в Сухостеповій зоні[5].
Burhinus indicus, central India.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Сивкові (Charadriidae)

Сивкові — це дрібні й середніх розмірів птахи. Дзьоб видовжений. Крила відносно довгі, загострені. Заселяють зволожені місцевості. Зоофаги. Відомо 64 види; в Україні зустрічається 14 видів.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Сивкові (Charadriidae)
Сивка морська Pluvialis squatarola  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. Мігрує скрізь; інколи зимує в Придунайському регіоні, на водоймах степового Криму[14]. Полюбляє зволожені місцевості.
Pluvialis squatarola (summer plumage).jpg
Сивка бурокрила Pluvialis fulva  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Спостерігали в приморському регіоні.
Pluvialis fulvaUSFWS003413A.jpg
Сивка звичайна Pluvialis apricaria  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний. Зустрічається по всій країні по берегам водойм.
Rohkunborri Pluvialis Apricaria.jpg
Пісочник великий[5] Charadrius hiaticula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, спостерігалися випадки гніздування. Під час міграцій трапляється скрізь по піщаним берегам річок і морів, на косах, мілинах. Гніздиться на кордоні з Білоруссю, на гніздуванні виявлений з 1995 року, під час міграцій трапляється по всій країні; чисельність на гніздуванні — 12-15 пар (2006 рік)[5].
Charadrius hiaticula He.jpg

Пісочник малий Charadrius dubius  Scopoli, 1786 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім високогір'я; під час міграцій може траплятися скрізь.
Charadrius dubius 4 (Marek Szczepanek).jpg
Пісочник товстодзьобий Charadrius leschenaultii  Lesson, 1826 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний, спостерігався біля Дністровського лиману, на Керченському півострові[35], в гирлі Тилігульського лиману[36].
Greater Sand Plover.jpg
Пісочник каспійський Charadrius asiaticus  Pallas, 1773 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах. Спостерігався біля Одеси, до 1950 року приводився для фауни України[2].
Caspian Plover.jpg
Пісочник морський[5] Charadrius alexandrinus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Зустрічається на піщаному узбережжі Чорного й Азовського морів, берегах солоних водойм (Сиваш), у Дніпропетровській області. Чисельність на гніздуванні — 1,7-2,1 тис. особин.
Snowy Plover Morro Strand.jpg
Хрустан Charadrius morinellus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний птах, що трапляється повсюдно на солонцях, полях і вигонах. У Криму зимує в степовій зоні, під час міграцій перетинає Кримські гори[14].
Charadrius morinellus male with chicks.jpg
Чайка степова Vanellus gregarius  Pallas, 1771 Вид на межі зникнення Рідкісний залітний. Зустрічається в степу на відкритих просторах. До середини XIX століття гніздився на території України (сучасні Донецька і Полтавська області).
SociablePlover.jpg
Чайка Vanellus vanellus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться на всій території, крім Карпат; мігрує скрізь; іноді зимує на півдні.
Northern-Lapwing-Vanellus-vanellus crop.jpg
Чайка білохвоста Vanellochettusia leucura  Lichtenstein, 1823 Вид поза небезпекою Залітний, спостерігалися випадки гніздування. Зустрічається в степу. Зареєстровані випадки гніздування в Криму (гирло Салгиру), Херсонській та Дніпропетровській областях[37].
White-tailed Lapwing (Vanellus leucurus) (8079438406).jpg
Чайка шпорова Vanellus spinosus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, спостерігався біля Одеси.
Spur-winged lapwing (Vanellus spinosus).jpg

Крем'яшник Arenaria interpres  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Звичайний пролітний птах на всій території.
Arenaria interpres (habitus).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Чоботарові (Recurvirostridae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Чоботарові (Recurvirostridae)
Чоботар Recurvirostra avosetta  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гнізовий, перелітний, зрідка зимуючий. Звичайний птах узбережжя Чорного й Азовського морів: від Дунаю до Східного Приазов'я, гніздування також спостерігалось в інших регіонах; гніздиться 5-7 тис. пар. Іноді зимує в південних районах.
Pied Avocet Recurvirostra avosetta.jpg
Кулик-довгоніг Himantopus himantopus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою ніздовий, перелітний. Гніздиться біля Чорного й Азовського морів, на сході країни, випадки гніздування також спостерігалось в інших регіонах. У періоди міграцій трапляється практично на всій території.
Black winged Stilt I MG 9747.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Куликосорокові (Haematopodidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Кулики-сороки (Haematopodidae)
Кулик-сорока Haematopus ostralegus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться на Азово-Чорноморському узбережжі, в долинах річок Дніпро, Десна та Прип'ять; чисельність — близько 650—800 пар. У невеликій кількості зимує на півдні країни.
Haematopus ostralegus He.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Баранцеві (Scolopacidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Баранцеві (Scolopacidae)
Коловодник лісовий Tringa ochropus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться на Поліссі та заході Лісостепу; під час міграцій трапляється скрізь. У зимовий період спостерігається здебільшого на півдні, інколи — на решті території країни.
Green Sandpiper (Tringa ochropus)- In Breeding plumage at Bharatpur I IMG 5533.jpg
Коловодник болотяний Tringa glareola  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, спостерігались випадки гніздування. Під час міграцій трапляється скрізь; на гніздуванні зареєстрований в Західному Поліссі.
Tringa glareola-USFWS.jpg
Коловодник великий Tringa nebularia  Gunnerus, 1767 Вид поза небезпекою Пролітний птах, трапляється на всій території.
Tringa nebularia0.jpg
Коловодник звичайний Tringa totanus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір та Закарпатської рівнини; мігрує скрізь.
Rotschenkel (Tringa totanus) 01.jpg
Коловодник чорний Tringa erythropus  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Пролітний, трапляється на всій території країни.
Dunkler Wasserlaeufer1.JPG
Коловодник ставковий[5] Tringa stagnatilis  Bechstein, 1803 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться спорадично на Лівобережжі Лісостепу; 50-100 пар. Під час міграцій може траплятися скрізь.
Tringa stagnatilis.jpg
Набережник Actitis hypoleucos  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території, крім високогір'я та більшої частини степової смуги; мігрує скрізь.
Actitis hypoleucos 1 tb (Marek Szczepanek).jpg
Мородунка Xenus cinereus  Güldenstädt, 1775 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в басейні Десни та Середнього Дніпра. У періоди міграцій може траплятися скрізь.
Xenus cinereus (Alnus).jpg
Плавунець плоскодзьобий Phalaropus fulicarius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах на всій території. Відомо близько 20 зустрічей.[38]
Phalaropus fulicaria1.jpg
Плавунець круглодзьобий Phalaropus lobatus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний мігруючий птах на всій території.
Phalaropus lobatus.jpg
Турухтан Philomachus pugnax  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться на Поліссі; мігрує на всій території; взимку інколи трапляється біля морського узбережжя.
Kampfläufer 2007-06-08 118.jpg
Лопатень Calidris pygmeus  Linnaeus, 1758 Вид на межі зникнення Рідкісний залітний. Спостерігали на Чернігівщині та в Запорізькій області на Молочному лимані у XX ст.
Eurynorhynchus pygmeus - Pak Thale.jpg
Побережник малий Calidris minuta  Leisler, 1812 Вид поза небезпекою Пролітний, трапляється на всій території.
Little Stint.jpg
Побережник білохвостий Calidris temminckii  Leisler, 1812 Вид поза небезпекою Нечисленний пролітний на всій території.
Temmincks Stint.jpg
Побережник червоногрудий Calidris ferruginea  Pontoppidan, 1763 Вид поза небезпекою Пролітний на всій території.
Calidris ferruginea (Marek Szczepanek).jpg
Побережник чорногрудий Calidris alpina  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. Під час сезонних міграцій зустрічається на всій території, під час зимівлі — в дельті Дунаю та на Сиваші.
Calidris-alpina-001 edit.jpg
Побережник морський Calidris maritima  Brünnich, 1764 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. Відомо 3 спостереження — два в Криму та одне — на Кінбурнському півострові в Миколаївській області[39].
Purple sandpiper New Brighton.jpg
Побережник ісландський Calidris canutus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, трапляється на прольотах здебільшого понад Дніпром та морського узбережжя.
Red knot Delaware.jpg
Побережник білий Calidris alba  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. Мігрує скрізь; взимку тапляється в дельті Дунаю.
Calidris-alba-001.jpg
Жовтоволик Calidris subruficollis  Vieillot, 1819 Вид, близький до загрозливого стану Випадково залітний птах в південних областях.
Tryngites subruficollis -USA-8.jpg
Побережник болотяний Limicola falcinellus  Pontoppidan, 1763 Вид поза небезпекою Пролітний, трапляється на морському узбережжі, на Сиваші, зрідка в інших регіонах.
Broad billed sandpiper by Sreedev Puthur.jpg
Баранець малий Lymnocryptes minimus  Brunnich, 1764 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. Мігрує на всій території, інколи трапляється взимку на півдні країни.
Lymnocryptes minimus.jpg
Баранець звичайний Gallinago gallinago  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на півночі степової смуги; мігрує скрізь; інколи зимує на південному заході країни та на Сиваші.
Common Snipe (Gallinago gallinago) (26144727151).jpg

Баранець великий[5] Gallinago media  Latham, 1787 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний. Гніздиться на Поліссі та частково в Лісостепу; мігрує скрізь.
Gallinago media - Museo Civico di Storia Naturale Giacomo Doria - Genoa, Italy - DSC03103.JPG
Слуква Scolopax rusticola  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Поліссі, Лісостепу, в деяких районах степової смуги та в Кримських горах. Під час міграцій трапляється скрізь. Регулярно зимує в гірському Криму, зрідка — в заплаві Дунаю.
Woodcock earthworm.jpg
Кульон тонкодзьобий[5] Numenius tenuirostris  Vieillot, 1817 Вид на межі зникнення Рідкісний пролітний. Мігрує вздовж морського узбережжя.
Slender-billed Curlew.jpg
Кульон великий[5] Numenius arquata  Linnaeus, 1758 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в західних областях та в окремих районах півдня країни; мігрує скрізь; зимує на півдні.
Numenius arquata Reculver.jpg
Кульон середній[5] Numenius phaeopus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний. Трапляється під час міграцій на морському узбережжі та в інших регіонах.
Ecuador 3159a.jpg
Грицик великий Limosa limosa  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Поширений в лісовій, лісостеповій та частково степовій смугах; під час міграції зустрічається на всій території.
Limosa limosa (flying)-2.jpg
Грицик малий Limosa lapponica  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний пролітний. Зустрічається переважно поблизу морського узбережжя.
BartailedGodwit24.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Дерихвостові (Glareolidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Дерихвостові (Glareolidae)
Бігунець Cursorius cursor  Latham, 1787 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, спостерігався на Дніпропетровщині в 1840 р.[29]
Cream-coloured Courser.jpg
Дерихвіст лучний[5] Glareola pratincola  Linnaeus, 1766 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний. Поширений в Азово-Чорноморському регіоні від Дунаю до східних кордонів країни.
Glareola pratincola in Ambosélie National Park kenya.jpg
Дерихвіст степовий[5] Glareola nordmanni  Nordmann, 1842 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Приазов'ї; під час міграцій трапляється в інших приморських районах.
Naumann Glareola pratincola Glareola nordmanni.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Поморникові (Stercorariidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Поморникові (Stercorariidae)
Поморник великий* Stercorarius skua  Brunnich, 1764 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. На території України відомо п'ять зустрічей.[40]
Skua Runde.jpg
Поморник середній Stercorarius pomarinus  Temminck, 1815 Вид поза небезпекою Залітний майже на всій території.
Stercorarius pomarinus snow.jpg
Поморник короткохвостий Stercorarius parasiticus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний на всій території.
Arctic skua at svalbard norway.jpg
Поморник довгохвостий Stercorarius longicaudus  Vieillot, 1819 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, який спостерігали на Сиваші і біля Києва.
Stercorarius longicaudus.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Мартинові (Laridae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Мартинові (Laridae)
Мартин каспійський[5] Larus ichthyaetus  Pallas, 1773 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться у Причорномор'ї та Приазов'ї, частіше у Каркінітській затоці на Сиваші та у невеликій кількості — на Дніпрі; гніздова чисельність — 1-1,5 тис. пар. У невеликій кількості трапляється взимку в дельті Дунаю, біля південного узбережжя Криму та в Приазов'ї.
Pallas's Gull (Larus ichthyaetus) W IMG 6665.jpg
Мартин середземноморський Ichthyaetus melanocephalus  Temminck, 1820 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться в Причорномор'ї та Приазов'ї. Залійтний практично по всій країні. Іноді зимує біля південного узбережжя Криму.
Larus melanocephalus aka Mediterranean Gull rare guest in Sweden2.jpg
Мартин малий Larus minutus  Pallas, 1776 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Нерегулярно і спорадично гніздиться на Поліссі (Волинська область) та в заплаві Десни. Під час міграцій трапляється скрізь. Іноді зимує біля узбережжя Чорного моря.
Bird Yyterin lietteet 2.jpg
Мартин звичайний Larus ridibundus  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою гніздиться на всій території крім Карпат і Криму; мігрує скрізь; регулярно зимує біля морського узбережжя і на Дніпрі.
Black-headed Gull - St James's Park, London - Nov 2006.jpg
Мартин тонкодзьобий Larus genei  Breme, 1839 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території крім Карпат і Криму; мігрує скрізь; регулярно зимує біля морського узбережжя і на Дніпрі, зрідка — на інших водоймах.
Larus genei.jpg
Мартин чорнокрилий Larus fuscus  Linnaeus 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, зрідка зимуючий. Під час міграцій трапляється в приморських районах і в долині Дніпра, рідше — на решті території країни; інколи зимує біля чорноморського узбережжя.
Larus fuscus.jpg
Мартин сріблястий Larus argentatus  Pontoppidan, 1763 Вид поза небезпекою Залітний птах, трапляється переважно в північно-західному регіоні та приморських районах.
Larus argentatus01.jpg
Мартин східний* Larus heuglini  Bree, 1876 Вид поза небезпекою Пролітний, трапляється на морському узбережжі та на Дніпрі.
HeuglinGull2.jpg
Мартин жовтоногий Larus cachinnans  Pallas, 1811 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території, крім гір та Північного Лівобережжя. Найбільші колонії розташовані на Азово-Чорноморському узбережжі, звідки птахи з 1970-х років розселилися по Дніпру[41] Мігрує скрізь. Регулярно зимує вздовж морського узбережжя та на Дніпрі, на інших водоймах трапляється взимку зрідка.
Larus cachinnans 3 (Marek Szczepanek).jpg
Мартин скельний Larus michahellis  Naumann, 1840 Вид поза небезпекою Осілий, кочуючий. Гніздиться на приморських скелях південного узбережжя Криму, на заході півострова Тарханкут і на півночі Керченського півострова. Чисельність кримської популяції становить близько 250 пар.[42]
Seagull July 2014-3.jpg
Мартин полярний Larus hyperboreus  Gunnerus, 1767 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Спостерігався в долині Дніпра та в Азово-Чорноморському регіоні.
Glaucous Gull (Larus hyperboreus) (13667579863).jpg
Мартин морський Larus marinus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний пролітний та зимуючий птах. Зустрічається в долині Дніпра, в Азово-Чорноморському регіоні та в західних областях країни.
Great Black-backed Gull Larus marinus.jpg
Мартин сизий Larus canus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на заході країни та на Десні; мігрує на всій території. Регулярно зимує на півдні та Дніпрі, зрідка трапляється взимку на водоймах решти території країни.
Sturmmöwe - Auenlandschaft Hohenrode HA 222 Landkreis Schaumburg.jpg
Мартин трипалий Rissa tridactyla  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид, траплявсь понад Дніпром, Десною та в Причорномор'ї.
Black-legged-Kittiwake.jpg
Крячок чорний Chlidonias niger  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території крім Карпат та більшої частини Криму; мігрує скрізь.
Mustviiresed.jpg
Крячок білокрилий Chlidonias leucopterus  Temminck, 1815 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Поширений нерівномірно на всій території, крім гір та Закарпаття.
ChlidoniasLeucopterus.jpg
Крячок білощокий Chlidonias hybrida  Pallas, 1811 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір; мігрує скрізь.
Chlidonias hybrida 2 (Marek Szczepanek).jpg
Крячок чорнодзьобий Gelochelidon nilotica  Gmelin, 1789 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на півночі та заході чорноморського узбережжя, Сиваші та Керченському півострові.
Gull-billed Tern.jpg
Крячок каспійський[5] Hydroprogne caspia  Pallas, 1770 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Азово-Чорноморському регіоні; в періоди міграцій може траплятися на всій території країни.
Sterna-caspia-010.jpg
Крячок рябодзьобий Thalasseus sandvicensis  Latham, 1787 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Поширений у Причорномор'ї та Приазов'ї; чисельність 5-40 тис. пар.
Cabot's Tern in Flight.jpg

Крячок річковий Sterna hirundo  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться скрізь, крім гір, 40-50 тис. пар. У періоди міграцій може траплятися скрізь.
Common Tern.jpg

Крячок полярний Sterna paradisaea  Pontoppidan, 1763 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, трапляється на перельоті в приморських районах і долині Дніпра.
Arctic terns.jpg
Крячок малий[5] Sterna albifrons  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться вздовж Азово-Чорноморського узбережжя та у басейнах великих рік.
Koajisashi 05a2432s.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Алькові (Alcidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Алькові (Alcidae)
Люрик Alle alle  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний, залітний птах у західному регіоні країни. Молоду самку було здобуто у Хмельницькій області 7 листопада 1981 року.[43]
Little Auk (js) 24.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Голубоподібні (Columbiformes)

Голуби — це дрібні птахи із міцною тілобудовою та короткою шиєю. Харчуються насінням, плодами. Відомо 319 видів, з них на території України трапляються 9 видів.

РябковіГолубові

Родина Рябкові (Pteroclidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Голубоподібні (Columbiformes)
Родина: Рябкові (Pteroclidae)
Рябок чорночеревий Pterocles orientalis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах; спостерігали в степах півдня країни, в пониззі Дону та Криму.
Pterocles orientalis (Charyn).jpg
Рябок білочеревий Pterocles alchata  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах. Зальоти відмічали у період з 1800 до 1949 років на території сучасної Дніпропетровської області.
Pin-tailed sandgrouse (Pterocles alchata).jpg
Саджа звичайна Syrrhaptes paradoxus  Pallas, 1773 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах. На території України садж помічали під час періодичних нальотів, що були відмічені в 1859, 1863, 1872, 1876, 1888 та 1908 р. В 1888 та 1908 роках саджі траплялись майже в усіх областях України, а окремі пари гніздилися в степовій зоні, Дніпропетровській та Херсонській областях (Асканія-Нова). Востаннє цих птахів спостерігали в Пирятинському районі Полтавської області і в Прилуцькому районі Чернігівської в травні і червні 1921 року.
Syrrhapte paradoxal.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Голубові (Columbidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Голубоподібні (Columbiformes)
Родина: Голубові (Columbidae)
Припутень Columba palumbus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться скрізь крім високогір'я Карпат. Мігрує всюди. Регулярно зимує на півдні, в інших регіонах — спорадично.
Common Wood Pigeon.jpg
Голуб-синяк[5] Columba oenas  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в західних, північних, центральних областях і в Кримських горах. Мігрує скрізь. Регулярно зимує на півдні, в інших регіонах — спорадично.
Columba oenas0.jpg
Голуб сизий Columba livia  Gmelin, 1789 Вид поза небезпекою Осілий. У дикому стані трапляється в деяких (переважно гірських) районах Криму, а також у Придунайському регіоні, напіводомашнені популяції Columba livia var. urbana існують практично в усіх містах країни.
Columba livia.jpg
Горлиця садова Streptopelia decaocto  Frivaldszky, 1838 Вид, близький до загрозливого стану Осілий. Поширена на всій території, крім високогір'я; гніздиться 280—435 тис. пар.
Streptopelia decaocto -balcony -two-8.jpg
Горлиця звичайна Streptopelia turtur  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Поширена скрізь, крім високогірних районів Карпат.
Streptopelia turtur01.JPG
Горлиця велика Streptopelia orientalis  Latham, 1790 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Спостерігалась у жовтні 1902 року біля Сімферополя (Крим).
Orientalturtledove.JPG

До списку родиндо списку рядів

Ряд Папугоподібні (Psittaciformes)

Папуги — ряд середніх і малих тропічних птахів. Нараховує 393 види.

Родина Папугові (Psittacidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Папугоподібні (Psittaciformes)
Родина: Папугові (Psittacidae)
Папуга Крамера Psittacula krameri  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. Відомо кілька фактів зустрічі в Криму й Донецькій області. У Криму одна особина була добута 31 серпня 1976 року на Солоноозерній ділянці Чорноморського біосферного заповідника. Стан оперення вказував на життя птаха в дикій природі[44]. У Донецькій області відомо декілька зустрічей цього виду[45][46]. Існують сумніви природного характеру зальоту виду на сході України, скоріше вони втекли з приватних колекцій.
Psittacula krameri, Israel.jpg

До списку рядів

Ряд Зозулеподібні (Cuculiformes)

Зозулі — птахи середнього розміру зі струнким тілом, довгим хвостом й сильними ногами. Серед зозуль поширений гніздовий паразитизм. Відомо 138 видів, з них в Україні — 3 види.

Родина Зозулеві (Cuculidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Зозулеподібні (Cuculiformes)
Родина: Зозулеві (Cuculidae)
Зозуля звичайна Cuculus canorus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території.
Cuculus cannorus.jpg
Зозуля глуха Coccyzus saturatus  Blyth, 1843 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах; двічі спостерігалась на території Кримського півострова, 20 липня 1902 року біля Феодосії та 17 серпня 1976 року на околицях Ялти[47].
HimalayanCuckoo.jpg
Зозуля чубата Clamator glandarius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах з Північної Африки. Відомо 4 зустрічі — птахів спостерігали на острові Зміїний та Арабатській стрілці (Херсонщина).
Clamator glandarius (juvenile).jpg

До списку рядів

Ряд Совоподібні (Strigiformes)

Сови — нічні хижаки середніх і великих розмірів. Вони мають великі, звернені вперед очі й вуха та лицевий диск. Відомо 211 видів, з них в Україні — 13 видів.

СововіСипухові

Родина Совові (Strigidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Совоподібні (Strigiformes)
Родина: Совові (Strigidae)
Сова біла Bubo scandiacus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний взимку. Зафіксовані спостереження білої сови в лісовій та лісостеповій смугах, зрідка — у степовій. Особливо значні міграції білої сови на території України було відмічено в кінці XIX — початку XX століть.
Snowy.owl.overall.arp.750pix.jpg
Пугач звичайний[5] Bubo bubo  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширений мозаїчно, переважно на півночі, в районі Карпат та сході, гніздиться бл. 200 пар.
Uhu-muc.jpg
Сова вухата Asio otus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться на всій території, не зимує лише в Карпатах.
Waldohreule in freier Wildbahn.jpg
Сова болотяна[5] Asio flammeus  Pontoppidan, 1763 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться на усій території України, за винятком Карпатських та Кримських гір, можливе гніздування у Закарпатській області; зимує на усій території України; чисельність — 800—1700 пар.
Asio-flammeus-001.jpg
Совка[5] Otus scops  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на півдні лісостепу, в степу, Криму і на Закарпатті; 2-4 тис. пар.
Centro provinciale (2).jpg
Сич волохатий[5] Aegolius funereus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться у Карпатах (Львівська область), на Поліссі (Житомирська, Чернігівська, Київська, Сумська області), ймовірно гніздиться в соснових лісах Криму та на Розточчі. На решті території рідкісний залітний.
Aegolius-funereus-001.jpg
Сич хатній Athene noctua  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Осілий. Гніздовий птах всієї території, крім високогір'я.
Mochuelo Común ( Athene noctua )(1).jpg
Сичик-горобець[5] Glaucidium passerinum  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширений у Карпатах, Розточчі та на півночі Полісся; 150—350 пар.
Värbkakk.JPG
Сова яструбина Surnia ulula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах взимку на Поліссі і в північних районах лісостепу.
Surnia-ulula-002.jpg
Сова сіра Strix aluco  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширена в лісовій та лісостеповій смузі, а також значній частині степової смуги, пониззі Дніпра, Придунайському регіоні і гірському Криму.
Tawny wiki edit1.jpg

Сова довгохвоста[5] Strix uralensis  Pallas, 1771 Вид поза небезпекою Осілий. Рідкісний гніздовий вид Карпатських гір, Прикарпаття та Закарпаття.
Strix uralensis.jpg
Сова бородата[5] Strix nebulosa  Forster, 1772 Вид поза небезпекою Осілий. Вперше гніздування виду в Україні спостерігали у 1985 р. (північна частина Житомирської області). Поширений на півночі Полісся: Київська, Житомирська, Рівненська та Волинська області.
Strix nebulosaRB.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Сипухові (Tytonidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Совоподібні (Strigiformes)
Родина: Сипухові (Tytonidae)
Сипуха[5] Tyto alba  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Осілий. Зареєстрований на гніздуванні в Криму та на Закарпатті[48]. У негніздовий період може з'являтися в інших районах України. Гніздова чисельність до 30 пар.
Tyto alba close up.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Дрімлюгоподібні (Caprimulgiformes)

Дрімлюги — дрібних і середніх розмірів нічні птахи, які зазвичай гніздяться на землі. У них довгі крила, короткі ноги і дуже короткий дзьоб зі щетинками в кутах. Розріз рота широкий. Пальці слабкі, не здатні охоплювати гілки. Літають безшумно. Заселяють розріджені ліси, різноманітні відкриті місцевості, передгір'я. Комахоїдні. Монотиповий ряд, в якому відомо 86 видів, з яких один поширений в Україні.

Родина Дрімлюгові (Caprimulgidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Дрімлюгоподібні (Caprimulgiformes)
Родина: Дрімлюгові (Caprimulgidae)
Дрімлюга Caprimulgus europaeus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім високогір'їв; мігрує скрізь.
Caprimulgus europaeus 1200x855.jpg

До списку рядів

Ряд Серпокрильцеподібні (Apodiformes)

Серпокрильцеподібні — невеликі птахи з дуже довгими і вузькими крилами. Відомо 341 вид серпокрильцеподібних, це другий за різноманітністю ряд птахів після горобцеподібних (Passeriformes). В Україні зустрічається 2 види.

Родина Серпокрильцеві (Apodidae)

Серпокрильцеві — дрібні птахи з дуже довгими і вузькими крилами з укороченою плечовою кісткою й коротким другорядними маховими пір'ями, що забезпечують швидкий маневрений політ. Хвіст з вирізкою. Заселяють населені пункти, гірські місцевості та ліси на рівнинах. Комахоїдні. Відомо 84 види; в Україні — 2 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Серпокрильцеподібні (Apodiformes)
Родина: Серпокрильцеві (Apodidae)
Серпокрилець білочеревий Tachymarptis melba  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Кримських горах[14][47]. Залітний вид на півдні країни. Чисельність — 500-3000 пар.
Tachymarptis melba -Barcelona, Spain -flying-8.jpg

Серпокрилець чорний Apus apus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться повсюдно, перелітний вид. Є одним з найчисленніших видів птахів великих міст, зустрічається також і в сільській місцевості, і у відносно дикій природі.
Apus apus -Barcelona, Spain-8 (1).jpg

До списку рядів

Ряд Сиворакшоподібні (Coraciiformes)

Сиворакшоподібні — невеликі, яскраво забарвлені комахоїдні та рибоїдні птахи. Відомо близько 90 видів сиворакшоподібних, з них в Україні спостерігаються 5 видів.

СиворакшевіРибалочковіБджолоїдкові

Родина Сиворакшові (Coraciidae)

Сиворакшові — птахи середніх розмірів, з міцним дзьобом і відносно короткими ногами. В оперенні часто присутні синій та рудий кольори. Заселяють узлісся та відкриті місцевості. Переважно комахоїдні. Відомо 11 видів; в Україні зустрічається лише 1 вид.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сиворакшоподібні (Coraciiformes)
Родина: Сиворакшові (Coraciidae)
Сиворакша[5] Coracias garrulus  Linnaeus, 1758 Вид, близький до загрозливого стану Гніздовий, перелітний. Зустрічається на узліссях старих лісів, у балках, урвища, на стрімких берегах річок серед відкритих сухих місцевостей лісостепу та степу, можливі випадки гніздування в інших регіонах. Чисельність оцінюють в 4–5 тис. пар[5].
European roller.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Рибалочкові (Alcedinidae)

Рибалочкові — птахи дрібних і середніх розмірів, з довгим загостреним дзьобом і короткими ногами. Заселяють рідколісся та відкриті місцевості, часто поблизу водойм. Переважно рибоїдні. Відомо 91 вид; в Україні — 2 види,

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сиворакшоподібні (Coraciiformes)
Родина: Рибалочкові (Alcedinidae)
Рибалочка Alcedo atthis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться майже на всій території, крім Кримського півострова (відомі лише окремі випадки[14]) і високогір'їв Карпат; мігрує скрізь; регулярно зимує в окремих районах півдня та на Прикарпатті, зрідка на решті території.
Kingfisher eating a tadpole.jpg
Рибалочка строкатий Ceryle rudis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид, 1926 року спостерігався біля міста Судак в Криму[14].
Pied Kingfisher - Gambia (31808209044).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Бджолоїдкові (Meropidae)

Бджолоїдкові — птахи середніх розмірів, з яскравим оперенням, видовженим, загостреним і трохи загнутим дзьобом та короткими ногами. Заселяють рідколісся та відкриті простори. Комахоїдні. Відомо 24 види; в Україні — 2 види.

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Сиворакшоподібні (Coraciiformes)
Родина: Бджолоїдкові (Meropidae)
Бджолоїдка звичайна Merops apiaster  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, за винятком гір; мігрує скрізь. Чисельність оцінюють в 2-4 тис. пар.
Merops-apiaster.JPG
Бджолоїдка зелена Merops persicus  Pallas, 1773 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, переважно степової зони країни. Зареєстровано щонайменше 7 випадків спостережень на півдні (Одеська, Миколаївська область та Крим), сході (Донецька й Харківська області) та заході (Чернівецької області)[49].
Merops persicus Mozambique 2.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Одудоподібні (Upupiformes)

Одудоподібні — невеликі птахи зі строкатим оперенням, що походять з Африки південніше Сахари. Раніше відносились до ряду Сиоворакшеподібних (Coraciiformes). Заселяють відкриті простори та узлісся. Комахоїдні. Відомо 1 рід з 1 видом, який представлений і в Україні.

Родина Одудові (Upupidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Одудоподібні (Upupiformes)
Родина: Одудові (Upupidae)
Одуд Upupa epops  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Україні повсюдно, крім високогір'я; під час міграцій може траплятися скрізь.
Common Hoopoe (Upapa epops) preening at Kolkata I2 IMG 6985.jpg

До списку рядів

Ряд Дятлоподібні (Piciformes)

Дятлоподібні — невеликого та середнього розміру птахи, що ведуть переважно деревний спосіб життя. Із 440 видів дятлоподібних в Україні трапляється 10 видів.

Родина Дятлові (Picidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Дятлоподібні (Piciformes)
Родина: Дятлові (Picidae)
Крутиголовка Jynx torquilla  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться по всій території, крім високогір'я; мігрує скрізь; 35-55 тис. пар.
Jynx torquilla vlaskop cropped.jpg
Жовна зелена[5] Picus viridis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться на Поліссі, у західних районах та, спорадично, у пониззях р. Дунай та Дністер; 500—800 пар.
RO B Carol Park green woodpecker crop.jpg
Жовна сива Picus canus  Gmelin, 1788 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Поширений у лісовій і лісостеповій смугах, крім високогір'я Карпат, а також у північній частині степової смуги і Придунайському регіоні; 11-15 тис. пар
Седой дятел.jpg
Жовна чорна Dryocopus martius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться в лісовій та частково лісостеповій смугах.
BlackWoods.jpg
Дятел звичайний Dendrocopos major  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Поширений на всій території держави.
Dendrocopos major 2 (Martin Mecnarowski).jpg

Дятел сирійський Dendrocopos syriacus  Hemprich & Ehrenberg, 1833 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. На всій території України, гніздиться крім гір; 2-4 тис. пар.
Dendrocopos syriacus.jpg
Дятел середній Dendrocopos medius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий та кочовий птах лісової та лісостепової смуги, крім Карпат. Гніздиться 6-9 тис. пар.
Dendrocopos medius (Marek Szczepanek).jpg
Дятел білоспинний[5] Dendrocopos leucotos  Bechstein, 1802 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Лісова та частково лісостепова смуги, крім високогір'я Карпат. Гніздиться до 1000 пар.
Dendrocopos leucotos 2.jpg
Дятел малий Dryobates minor  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться в лісовій та лісостеповій смузі, крім Карпат, а також частково на півночі степової смуги.
PicoidesMinorBack.jpg
Дятел трипалий[5] Picoides tridactylus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Гніздиться в Карпатах та на Поліссі (ліси півночі Житомирської, Рівненської і Волинської областей); понад 300 пар.
Picoides tridactylus NAUMANN.jpg

До списку родиндо списку рядів

Ряд Горобцеподібні (Passeriformes)

Горобцеподібні — переважно дрібні і середньої величини птахи, що значно різняться за зовнішнім виглядом, способом життя, умовами проживання і способами добування їжі. Поширені по всьому світу. Відомо близько 5400 видів, з них на території України спостерігалось 183 види.

ЛастівковіЖайворонковіПлисковіСорокопудовіВивільговіШпаковіВороновіОмелюховіПронурковіВоловоочковіТинівковіКропив'янковіЗолотомушковіМухоловковіДроздовіВусаті синиціДовгохвостосиницевіСиницевіПовзиковіПідкоришниковіГоробцевіВ'юрковіВівсянкові

Родина Ластівкові (Hirundinidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Ластівкові (Hirundinidae)
Ластівка берегова Riparia riparia  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір; у періоди міграцій може траплятися скрізь.
Riparia Riparia-2006-Ejdzej-1.jpg
Ластівка скельна Ptyonoprogne rupestris  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Спостерігали в Криму у травні 1977 року та на острові Зміїний.
Ptyonoprogne rupestris -Europe-8.jpg
Ластівка сільська Hirundo rustica  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Зустрічається на всій території країни.
Landsvale.jpg

Ластівка даурська Cecropis daurica  Linnaeus, 1771 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний, пролітний та гніздовий вид. Зальоти трапляються в південних регіонах країни. Відмічено поодинокі випадки гніздування в Криму протягом 2006—2012 років[50][51].
Red-rumped Swallow (Hirundo daurica) in Anantgiri, AP W IMG 8735.jpg
Ластівка міська Delichon urbicum  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. повсюдно
Delichon urbica0.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Жайворонкові (Alaudidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Жайворонкові (Alaudidae)
Посмітюха Galerida cristata  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Зустрічається на всій території, крім гір.
Crested Lark (Galerida cristata) at Sultanpur I Picture 118.jpg
Жайворонок малий Calandrella brachydactyla  Leisler, 1814 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться і мігрує в степовій смузі та частково у Лісостепу
Red-capped lark.jpg
Жайворонок сірий[5] Calandrella rufescens  Vieillot, 1820 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться у Причорномор'ї, Північно-західному Приазов'ї, північній частині Криму; зимує у Присивашші.
Calandrella rufescens -Canary Islands -Spain-8.jpg
Жайворонок степовий Melanocorypha calandra  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Мешкає у степовій і частково лісостеповій смугах.
Bereşe.jpg
Жайворонок білокрилий Melanocorypha leucoptera  Pallas, 1811 Вид поза небезпекою Залітний взимку на півдні степової зони.
Melanocorypha leucoptera2.jpg
Жайворонок чорний Melanocorypha yeltoniensis  Forster, 1767 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний взимку в південній частині степової смуги, у тому числі в Криму[50].
Zwarte leeuwerik.jpg
Жайворонок рогатий Eremophila alpestris  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Зимуючий. Під час зимівлі трапляється на всій території.
Shore Lark.jpg
Жайворонок лісовий Lullula arborea  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, крім високогір'я Карпат, а також в північній частині степової смуги і в Кримських горах; мігрує скрізь; зимує в Криму.
Lullula arborea (Ján Svetlík).jpg
Жайворонок польовий Alauda arvensis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Трапляється на всій території крім гір, зимує в південних регіонах.
Alauda arvensis 2.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Плискові (Motacillidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Плискові (Motacillidae)
Щеврик польовий Anthus campestris  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір; мігрує скрізь.
Anthus campestris-3.jpg
Щеврик лісовий Anthus trivialis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Трапляється майже на всій території країни, окрім східних областей та степової частини Криму.
Anthus trivialis -Syddanmark, Denmark-8.jpg
Щеврик лучний Anthus pratensis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на Поліссі і в північному Лісостепу; на прольотах численний в усіх зонах. Зимує на півдні.
Meadow-Pipit.jpg
Щеврик червоногрудий Anthus cervinus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний птах на всій території.
Red-throated Pipit.jpg
Щеврик гірський Anthus spinoletta  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. Гніздиться в Карпатах; взимку трапляється в Кримських горах, на Закарпатті та в дельті Дунаю.[52][53][54][50]
Anthus spinoletta.jpg
Щеврик американський Anthus rubescens  Tunstall, 1771 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Самку було здобуто 16 березня 1979 року в Криму[55].
Anthus rubescens -Harney County, Oregon, USA-8.jpg
Плиска жовта Motacilla flava  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім гір та приморських районів; мігрує скрізь.
Motacilla flava.jpg
Плиска чорноголова Motacilla feldegg  Michahelles, 1830 Гніздовий, перелітний. Гніздиться в приморських районах Азовського і Чорного морів; 2,5-3 тис. пар.
Трясогузка черноголовая — Motacilla feldegg Mich.jpg
Плиска жовтоголова Motacilla citreola  Pallas, 1776 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в лісовій та лісостеповій смугах, а також північній частині Степу.
Himalayan Citrine Wagtail.jpg
Плиска гірська Motacilla cinerea  Tunstall, 1771 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в Карпатах і гірському Криму; під час міграцій трапляється на всій території країни. Зимує в передгір'ях, зрідка трапляється взимку на водоймах решти території країни.
GreyWagtail Kent.jpg
Плиска біла Motacilla alba  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий. На гніздуванні та під час міграцій — звичайний птах на всій території країни. У невеликій кількості зимує на півдні країни.
Motacilla alba alba cropped.JPG

До списку родиндо списку рядів

Родина Сорокопудові (Laniidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Сорокопудові (Laniidae)
Сорокопуд терновий Lanius collurio  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. На всій території; гніздиться 350—450 тис. пар.
Lanius collurio 2 (Martin Mecnarowski).jpg
Сорокопуд червоноголовий[5] Lanius senator  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Пролітний, можливе гніздування. Спостерігали в Азово-Чорноморському регіоні від Дунаю на заході до східних кордонів Донецької області, на північ до м. Луганська. Спорадичне гніздування можливе в Криму.[50]
Lanius senator01 new.jpg
Сорокопуд маскований Lanius nubicus  Lichtenstein, 1823 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Єдине спостереження — на початку травня 2004 року відловили на о. Зміїний[56].
Lanius nubicus (unmirrored).jpg
Сорокопуд чорнолобий Lanius minor  Gmelin, 1788 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться скрізь крім гір; чисельність становить 20-35 тис. пар
Lesser Grey Shrike by Daniel Bastaja.jpg
Сорокопуд сірий[5] Lanius excubitor  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, зимуючий. Гніздиться в Поліссі, Передкарпатті, на Закарпатті та місцями в північних районах лісостепу; за оцінками гніздиться 500—1000 пар. Зимує на всій території.
Lanius excubitor 1 (Marek Szczepanek).jpg
Сорокопуд північний Lanius borealis  Vieillot, 1808 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний в осінньо-зимовий період[57].
Northern Shrike, Arvada, Jefferson, Colorado.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Вивільгові (Oriolidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Вивільгові (Oriolidae)
Вивільга звичайна Oriolus oriolus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території крім високогір'ята південного узбережжя Криму; мігрує скрізь.
Oriole 2.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Шпакові (Sturnidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Шпакові (Sturnidae)
Шпак звичайний Sturnus vulgaris  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на всій території, крім високогір'я; мігрує скрізь; зимує на півдні інколи біля населених пунктів на решті території.
Toulouse - Sturnus vulgaris - 2012-02-26 - 2.jpg

Шпак рожевий[5] Sturnus roseus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться у південно-східних районах степової зони та в Криму; трапляються зальоти на решті території країни.
Rosy Starling (Sturnus roseus) near Hyderabad W2 IMG 4837.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Воронові (Corvidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воронові (Corvidae)
Кукша Perisoreus infaustus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах Західного Полісся.
Siberian Jay Kittila 20100312.jpg
Сойка Garrulus glandarius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться на всій території, крмі високогір'я.
Garrulus glandarius 1 (Marek Szczepanek).jpg

Сорока звичайна Pica pica  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий. Поширений на всій території, за винятком високогір'я Карпат та Кримських гір.
Sroka Pica Pica II.jpg

Горіхівка Nucifraga caryocatactes  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, кочовий, залітний. Гніздиться в Карпатах та у північних районах Полісся. Періодично трапляються нальоти з більш північних регіонів, пов'язані із нестачею їжі. Під час зальотів в осінньо-гніздовий період може траплятись на всій території країни.
Orzechówka, orzechówka zwyczajna (Nucifraga caryocatactes)2.jpg
Галка альпійська* Pyrrhocorax graculus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, спостерігався в Карпатах в Чернівецькій області.
Pyrrhocorax-graculus-0016-a.jpg
Галка Corvus monedula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться і зимує на всій території, крім гір. Мігрує скрізь.
Dohle (Corvus monedula) d1.jpg
Грак Corvus frugilegus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться і зимує на всій території України, крім гір. Мігрує скрізь.
Corvus frugilegus 2.jpg
Ворона чорна* Corvus corone  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. Є відомості про гніздування на території країни в першій половині ХІХ ст.[58] Пізніше надходили повідомлення про зальоти на на заході країни.
Corvus corone Rabenkrähe 1.jpg
Ворона сіра Corvus cornix  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Поширений на всій території.
Wrona Siwa.jpg

Крук Corvus corax  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Поширений на всій території.
Corvus corax (NPS).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Омелюхові (Bombycillidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Омелюхові (Bombycillidae)
Омелюх звичайний Bombycilla garrulus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Зимуючий. Зустрічається на всій території, чисельність сильно коливається в різні роки. В окремі роки спостерігаються масові нальоти — інвазії.
Bombycilla garrulus 1 (Martin Mecnarowski).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Пронуркові (Cinclidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Пронуркові (Cinclidae)
Пронурок Cinclus cinclus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий. Гніздиться в Карпатах, зимує також в Передкарпатті. Зальоти трапляються в інші регіони заходу країни.
Cinclus cinclus R(ThKraft).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Воловоочкові (Troglodytidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воловоочкові (Troglodytidae)
Волове очко Troglodytes troglodytes  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, перелітний. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також в Кримських горах; мігрує скрізь.
Troglodytes troglodytes -fence-8a.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Тинівкові (Prunellidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Тинівкові (Prunellidae)
Тинівка альпійська[5] Prunella collaris  Scopoli, 1769 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Карпатах у межах Івано-Франківської та Закарпатської областей головним чином на Чорногорі на висоті 1600—2060 м.
Alpine accentor saganta.jpg
Тинівка сибірська Prunella montanella  Pallas, 1776 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Може траплятись на всій території країни. В Україні до 2015 р. було зафіксовано 4 зальоти (1985, 1996 та двічі у 2000). У листопаді і грудні 2015 року поодиноких птахів виявили тричі.[59]
Siberian Accentor (Prunella montanella) - Сибирийн хайруулдай (16435139700).jpg
Тинівка лісова Prunella modularis  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться на заході країни та в горах Криму; мігрує скрізь; зимує в приморських районах та інколи — в інших регіонах країни.
Dunnock crop2.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Кропив'янкові (Sylviidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Кропив'янкові (Sylviidae)
Очеретянка середземноморська Cettia cetti  Temminck, 1820 Вид поза небезпекою рідкісний залітний птах, зареєстрований в Полтавській області, а також на межі Харківської і Донецької областей.
37-090505-cettis-warbler-at-Kalloni-east-river.jpg
Кобилочка солов'їна Locustella luscinioides  Savi, 1824 Вид поза небезпекою гніздовий птах майже на всій території, крім Карпат
Locustellaluscinioides.jpg

Кобилочка річкова Locustella fluviatilis  Wolf, 1810 Вид поза небезпекою гніздиться майже на всій території, крім Карпат, Криму, південних та південно-східних районів Степу; мігрує скрізь
Flodsangare.jpg
Кобилочка-цвіркун Locustella naevia  Boddaert, 1783 Вид поза небезпекою гніздовий і перелітний птах лісової смуги, крім Карпат. Найбільш численним є у Західному Поліссі; 5-8 тис. пар
Grashoppsangare-070512.jpg
Кобилочка тайгова Locustella fasciolata  Gray, 1861 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид, спостерігавсь на Полтавщині[60].
LocustellaFasciolataKeulemans.jpg
Очеретянка тонкодзьоба Acrocephalus melanopogon  Temminck, 1823 Вид поза небезпекою гніздиться у Дунай-Дністровському регіоні.
Acrocephalus melanopogon ad03 CB.jpg
Очеретянка прудка[5] Acrocephalus paludicola  Vieillot, 1817 Уразливий вид гніздиться у Волинській, Рівненській, Київській і Чернігівській обл.
Acrocephalus paludicola 5 by-dpc.jpg
Очеретянка лучна Acrocephalus schoenobaenus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою гніздиться майже на всій території, крім Карпат, Криму та деяких районів півдня степової смуги
Acrocephalus schoenobaenus 1 (Marek Szczepanek)-2.jpg
Очеретянка індійська Acrocephalus agricola  Jerdon, 1845 Вид поза небезпекою гніздиться в приморських районах та подекуди на сході країни
Paddyfield Warbler (Acrocephalus agricola) in Kolkata Im IMG 0496.jpg
Очеретянка садова Acrocephalus dumetorum  Blyth, 1849 Вид поза небезпекою гніздиться на півночі Харківщини
Acrocephalus dumetorum.jpg
Очеретянка чагарникова Acrocephalus palustris  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою гніздиться майже на всій території, крім Карпат, Криму та деяких інших південних районів; під час міграцій трапляється скрізь.
Acrocephalus palustris (Marek Szczepanek).jpg
Очеретянка ставкова Acrocephalus scirpaceus  Hermann, 1804 Вид поза небезпекою гніздиться майже скрізь, крім Карпат і південної частини Криму.
Acrocephalus scirpaceus Vlaskop cropped.jpg
Очеретянка велика Acrocephalus arundinaceus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою досить поширений
Drosselrohrsänger Great reed warbler.jpg

Берестянка звичайна Hippolais icterina  Vieillot, 1817 Вид поза небезпекою гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, крім високогір'я Карпат, а також на значній частині степової смуги; мігрує скрізь
Hippolais icterina2.jpg
Берестянка мала* Hippolais caligata  Lichtenstein, 1823 Вид поза небезпекою рідкісний залітний птах північно-східних регіонів
Бормотушка Iduna caligata.JPG
Берестянка бліда Hippolais pallida]]  Ehrenberg, 1833 Вид поза небезпекою поширена в придунайському регіоні
Hippolais pallida Akko Israel 2.jpg
Берестянка оливкова Hippolais olivetorum  Strickland, 1837 Вид поза небезпекою спостерігався в Криму біля міста Алупка у ХІХ столітті та на початку ХХІ в місті Одеса
Olive-tree warbler, Hippolais olivetorum, at Mkuze Game Reserve, (39230388474).jpg
Кропив'янка рябогруда Sylvia nisoria  Bechstein, 1795 Вид поза небезпекою трапляється скрізь, крім гір; 60-100 тис. пар
Sylvia nisoria.jpg
Кропив'янка співоча Sylvia hortensis  Gmelin, 1789 Вид поза небезпекою рідкісний залітний вид, спостерігавсь в Криму на півострові Тарханкуті та на острові Зміїний
Sylvia hortensis, Morocco 1.jpg
Кропив'янка чорноголова Sylvia atricapilla  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою гніздиться скрізь, крім деяких районів півдня степової зони.
Sylvia atricapilla male 2.jpg
Кропив'янка садова Sylvia borin  Boddaert, 1783 Вид поза небезпекою гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги; мігрує на всій території; бл. 500 тис. пар
Sylvia borin (Örebro County).jpg
Кропив'янка сіра Sylvia communis  Latham, 1787 Вид поза небезпекою Повсюдно, 1,5-2 млн пар
Flickr - Rainbirder - Common Whitethroat (Sylvia communis).jpg
Кропив'янка прудка Sylvia curruca  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги; мігрує на всій території; 150—250 тис. пар
Sylvia curruca 1 (Martin Mecnarowski).jpg
Кропив'янка червоновола Sylvia cantillans  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою рідкісний залітний вид, траплялася в Північно-Західному Причорномор'ї
Western Subalpine Warbler Sylvia inornata, Aiguamolls de l'Empordà.jpg
Кропив'янка пустельна* Sylvia nana  Hemprich & Ehrenberg, 1833 Вид поза небезпекою рідкісний, залітний вид, траплявся в Криму
Asian Desert Wrabler.jpg
Кропив'янка Рюппеля Sylvia rueppelli  Temminck, 1823 Вид поза небезпекою рідкісний, залітний вид, спостерігався в придунайському регіоні.
Ruppell's warbler.jpg
Кропив'янка середземноморська* Sylvia melanocephala  Gmelin, 1789 Вид поза небезпекою рідкісний залітний вид, зареєстровано на півострові Тарханкут
Sardinian Warbler.jpg
Вівчарик весняний Phylloscopus trochilus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також в північній частині степової смуги; мігрує на всій території
BG Phylloscopus sibilatrix 2002.jpg

Вівчарик-ковалик Phylloscopus collybita  Vieillot, 1817 Вид поза небезпекою досить поширений
Common Chiffchaff- Bhopal I IMG 0605.jpg

Вівчарик світлочеревий Phylloscopus bonelli  Vieillot, 1819 Вид поза небезпекою рідкісний залітний вид, трапляється на заході та півдні країни
Phylloscopus bonelli in the wild.jpg
Вівчарик жовтобровий Phylloscopus sibilatrix  Bechstein, 1793 Вид поза небезпекою гніздиться на всій території, за винятком південної частини степу; мігрує скрізь; чисельність 200—250 тис. пар
Flickr - Rainbirder - Wood Warbler (Phylloscopus sibilatrix).jpg

Вівчарик зелений Phylloscopus trochiloides  Sundevall, 1837 Вид поза небезпекою поширений у північно-східному регіоні; 40-70 пар
Greenish Warbler I IMG 0565.jpg
Вівчарик жовточеревий Phylloscopus nitidus  Blyth, 1843 Вид поза небезпекою рідкісний залітний вид, спостерігався у Криму.
Green warbler.jpg
Вівчарик золотомушковий Phylloscopus proregulus  Pallas, 1811 Вид поза небезпекою рідкісний залітний вид, зареєстрований на острові Зміїний
20070304贵阳-黄腰柳莺.jpg
Вівчарик товстодзьобий Phylloscopus schwarzi  Radde, 1863 Вид поза небезпекою рідкісний залітний птах, спостерігався на півострові Тарханкут
Radde's Warbler (Phylloscopus schwarzi).jpg
Вівчарик алтайський Phylloscopus humei  Brooks, 1878 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. Відомо 4 спостереження протягом 2004—2008 рр.: по два — на о. Зміїний та в м. Одеса[61].
Hume's Warbler (Phylloscopus humei) at Delhi W.jpg
Вівчарик арктичний Phylloscopus borealis  Blasius, 1858 Вид поза небезпекою Залітний з Сибіру[62].
Arctic Warbler 4683b.jpg
Вівчарик бурий Phylloscopus fuscatus  Blyth, 1842 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. Зареєстрований на о. Зміїний[63].
Phylloscopus fuscatus.jpg
Вівчарик лісовий Phylloscopus inornatus  Blyth, 1842 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид. Зареєстровано в Запорізькій області та в Криму[64]
Phylloscopus inornatus (Yellow-browed Warbler).jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Золотомушкові (Regulidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Золотомушкові (Regulidae)
Золотомушка жовточуба Regulus regulus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, перелітний. Гніздиться в Поліссі, Карпатах та Кримських горах; мігрує і зимує на всій території країни.
Regulus regulus 60North cropped.jpg

Золотомушка червоночуба[5] Regulus ignicapillus  Temminck, 1820 Вид поза небезпекою Осілий, кочовий, перелітний. Гніздиться в гірських місцевостях Карпат та Криму, локально — на Західному Поліссі. Взимку трапляється тільки в гірському Криму.
Regulus ignicapilla Arundel.jpg

До списку родиндо списку рядів

Родина Мухоловкові (Muscicapidae)

Українська назва Біномінальна назва Автор таксона Статус МСОП Статус і поширення в Україні Ілюстрація
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Мухоловкові (Muscicapidae)
Мухоловка строката Ficedula hypoleuca  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на півночі степової смуги; 260—330 тис. пар. Мігрує на всій території.
Trauerschnäpper auf Esche cutted.jpg

Мухоловка білошия Ficedula albicollis  Temminck, 1815 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на більшій частині степової смуги; гніздиться 580—700 тис. пар. Мігрує на всій території.
Collared flycatcher (Ficedula albicollis).jpg
Мухоловка кавказька Ficedula semitorquata  Homeyer, 1885 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. На гніздуванні зареєстрований на Кримському півострові[65].
SemicollaredFlycatcher.jpg
Мухоловка мала Ficedula parva  Bechstein, 1792 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на півночі степової смуги; мігрує на всій території.
Red-breasted Flycatcher.jpg
Мухоловка сіра Muscicapa striata  Pallas, 1764 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім рівнинної частини Криму; популяція нараховує 500—600 тис. пар. Мігрує скрізь.
Muscicapa striata 1 (Martin Mecnarowski).jpg
Трав'янка лучна Saxicola rubetra  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території, крім Криму та Приазов'я. Мігрує скрізь.
Saxicola rubetra poklaskwa AM.jpg
Трав'янка європейська Saxicola rubicola  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території, крім Полісся, Криму й Приазов'я. Мігрує скрізь.
Saxicola rubicola.jpg
Трав'янка білошия Saxicola maurus  Pallas, 1773 Вид поза небезпекою Нечисленний гніздовий, перелітний на півдні Донецької та Запорізької областей. З'явився на гніздування на початку 2010-х років.
Common Stonechat I -Haryana IMG 9865.jpg
Кам'янка звичайна Oenanthe oenanthe  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території; популяція нараховує 50 тис. пар.
Oenanthe oenanthe 01 II.jpg
Кам'янка лиса Oenanthe pleschanka  Lepechin, 1770 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Поширений у степовій зоні та горах Криму.
Oenanthe pleschanka.jpg
Кам'янка іспанська Oenanthe hispanica  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Трапляється в Кримських горах; 50 гніздових пар.
45-090506-black-eared-wheatear-at-Ipsilou-Monastery-.jpg
Кам'янка попеляста Oenanthe isabellina  Temminck, 1829 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. У степовій смузі.
Isabelline wheatear (Oenanthe isabellina) male, non-breeding.jpg
Кам'янка білогуза Oenanthe leucura  Gmelin, 1789 Вид поза небезпекою Залітний з Південної Європи; спостерігався в Криму.
Black Wheatear - Merzouga Marocco 07 3429 (19400616192).jpg
Кам'янка пустельна Oenanthe deserti  Temminck, 1825 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний. Єдине спостереження в Одеській області в Кілійській дельті Дунаю (Дунайський біосферний заповідник) відбулося 12 листопада 2013 року[66].
Oenanthe deserti1.jpg
Соловейко рудохвостий* Cercotrichas galactotes  Temminck, 1820 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний вид, спостерігався на заході країни
Agrobate roux au Parc National de l'Ichkeul (Tunisia), crop.jpg
Скеляр строкатий[5] Monticola saxatilis  Linnaeus, 1766 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться в Гірському Криму та Карпатах; до 1000 гніздових пар.
Monticola saxatilis NAUMANN.jpg
Скеляр синій Monticola solitarius  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Рідкісний залітний птах, спостерігався в околицях Львова.
Monticola solitarius, Spain 1.jpg
Горихвістка звичайна Phoenicurus phoenicurus  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться майже на всій території, крім південних і південно-східних степових районів; під час міграцій трапляється скрізь.
Gekraagde Roodstaart 20040627.JPG
Горихвістка чорна Phoenicurus ochruros  Gmelin, 1774 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. гніздиться скрізь, крім більшої частини території Криму; популяція нараховує 200—350 тис. пар. Мігрує скрізь.
HausrotschwanzIMG 0185.jpg
Вільшанка Erithacus rubecula  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться у лісовій і лісостеповій зонах, а також на значній частині степової зони і в Криму. Мігрує на всій території. Зимує на півдні, зрідка — на решті території країни.
ErithacusRubecula.jpg

Соловейко західний Luscinia megarhynchos  Brehm, 1831 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Трапляється в Закарпатті, Передкарпатті, Криму та південних областях правобережжя країни.
Luscinia megarhynchos Istria 01.jpg

Соловейко східний Luscinia luscinia  Linnaeus, 1758 Вид поза небезпекою Гніздовий, перелітний. Гніздиться на всій території, крім Карпат і більшої частини Криму.
Luscinia luscinia vogelartinfo chris romeiks CHR3635.jpg