Спитко II Мельштинський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спитко II Мельштинський
Spytko II z Melsztyna
Spytek z Melsztyna († 1399).pngСпитко II з Мельштина. Фрагмент з сімейного дерева, Августин Тілл, 1644.
Спитко II Мельштинський
Князь подільський
1395 — 1399
Попередник: Федір Коріятович
Наступник: Свидригайло Ольгердович
 
Ім'я при народжені: Спитек
Народження: 1364(1364)
Мельштин
Смерть: 12 серпня 1399(1399-08-12)
Ворскла
Громадянство: Польща
Династія: Мельштинські
Батько: Ян Мельштинський
Мати: Софія
У шлюбі з: Елізабет Бебек
Діти: Дорота, Ядвіґа, Катерина, Ян, Спитко

Спитко II з Мельштина (пол. Spytko II z Melsztyna, також Спитек; 1364 — 12 серпня 1399) — польський шляхтич, військовий, державний діяч Королівства Польського. Представник магнатського роду Мельштинських. Володар[1] Поділля у 1395—99 роках.

Біографія[ред. | ред. код]

Син краківського каштеляна Яна Мельштинського та його дружини Софії. Правдоподібно, був названий як старший брат, який помер до його народження. Краківський воєвода, став перед 3 червня 1384 року, після смерті батька. Після смерті короля Людовика Угорського став одним з прихильників розірвання угоди з мадярами, заміну королеви Марії на Ядвіґу. 2 лютого 1386 року брав участь в церемонії привітання Ягайла як «опікуна та керівника Королівства» в Любліні.

Наприкінці лютого — початку березня 1387 року взяв участь в поході королеви Ядвіги на Галичину. Для себе взяв (акт відсутній) Самбірську округу як окреме територіальне володіння; почав вважатися тут наступником руських князів («ducum terrae Rusiae praedecessorum nostrorum», 1392 року)[джерело?]. Воював проти князя Владислава Опольчика[джерело?].

13 червня (21 червня за новим стилем) 1395 року польський король Владислав II Ягайло передав Спиткові на «повному княжому праві», «яке мають інші наші князі литовські і руські»[2] західну частину Поділля (округи Кам'янця-на-Поділлі, Смотрича, Бакоти, Червоногороду й Скали). Саме в цьому акті вперше згадано топонім «Поділля». Це викликало значний «ґвалт» серед краківських «панів», тому було прийняте компромісне рішення:
10 липня 1395 року, за присутності біскупів краківського Пйотра, перемиського — Мацея, сандомирського воєводи Яна з Тарнова, каліського — Сендзівоя, ленчицького — Яська Ліґензи та інших шляхтичів з оточення королеви Ядвіґи, з її рук повторно отримав Поділля як «дідичне князівство, ленно залежне від Корони, королеви Ядвіґи та її дідичів, Ягайла на тих самих засадах, на яких складали „ленний голд“ в 13861387 роках литовські князі, що осіли на Землях Руських».

У книзі «Поділля» (Санкт-Петербург, 1891 року) зазначено:

« «Під владою Спитка Західне Поділля і далі зберігало певну осібність щодо Польщі. »

[3]

На початку січня 1397 року Спитко відвідав столицю Молдавії — Сучаву. Тут мав перемовини з молдавським воєводою Штефаном, правдоподібно, з князем Федором II Коріятовичем[2]. Ймовірно, вступив в особисті стосунки з Штефаном для перемовин про спільні дії проти татар. Відтоді Спитко вже не брав діяльної участі у власне польських справах і майже не з'являвся у Кракові. У пізнішого письменника збереглася темна звістка про розрив Спитка не тільки з королевою Ядвіґою I, але навіть із королем Владиславом II Ягайлом, який підозрював його в якихось честолюбних задумах і остерігався поганих для королівства наслідків від військових споруд, зведених новим володарем Поділля"[4]. В середині липня 1397 року брав участь в зустрічі королівської пари Польщі з Сигізмундом I Люксембургом у Старому Селі (пол. Stara Wieś) над Дунайцем, де порушувалось питання претензій Угорщини на Галичину, укладено мир Польщі — Угорщини на 16 років. Тоді підписувався як «пан ті дідич Князівства Подільського і Самбірської землі, воєвода і староста краківський». Не вживав титулу князь.

У серпні 1399 року Спитек пропав безвісти в битві на Ворсклі. За версією польського історика Яна Длугоша, саме він був справжнім героєм битви. Побувавши в таборі неприятеля, оцінив його силу й усіляко відмовляв Великого князя Литовського Вітовта від зіткнення з татарами. Коли усупереч його доказам Вітовт розпочав битву, Спитек виявив дивовижну мужність і не скористався шансом урятувати собі життя, вдягнувши шапку з особливими відзнаками, яку його подарував Єдигей — воєначальник Золотої Орди.[5].

Після оголошення Спитка безвісти зниклим Владислав II Ягайло передав його землі в управління Свидригайлу Ольгердовичу, а 1403 року викупив Західне Поділля у вдови Спитка.

Власність[ред. | ред. код]

Успадкував від батька значні маєтки, швидко збільшив їх через надання королем, заставами. Про його господарську діяльність відомо мало. Зокрема, заснував місто Новий Самбір, сприяв наданню йому магдебургії, колонізації руських земель. Утримував значну особову адміністрацію, мав власного підскарбія, великий двір. За 1500 польських гривень взяв у заставу Бецьку землю 12 грудня 1385 року.

Сім'я, нащадки[ред. | ред. код]

Дружина — Елізабет, донька угорського вельможі Емерика (за Я. Длугошем). Польські дослідники Кароль Шайноха, Кароль Пйотрович[6] вважали, що це — Емерик Бебек з роду Акос. Угорець М. Вертнер, поляки Ґавенда, Двожачек вважали, що тесть — Анджей, син Емерика Лячкфі. Шлюб був перед 1390 роком, може, водночас з шлюбом королеви. В 1402 році володіла Самбірською землею. Діти:

 • Дорота (*перед 1390) — монахиня-клариска (кляштор св. Андрія на Страдомі, Краків)
 • Ядвіґа (бл.1388 —23 жовтня 1424) — дружина нємодлінського і стшелецького князя Бердарда (згодом отримав титули князя прудницького і глоговецького), княжна опольська
 • Катерина Мельштинська (*перед 1394) — дружина мазовецького князя Януша (†1422), краківського кастеляна Миколая з Міхалува
 • Ян з Мельштина (†1429, Буда) — помер на королівському дворі
 • Спитко III Мельштинський — (1388 — 6 травня 1439) — каштелян бецький. Синами опікувався стрийко — Ян з Тарнова.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. є ваірант князь → Андрій Блануца (Київ). Михайловський В. Еластична спільнота. Подільська шляхта в другій половині XIV — 70-х роках XVI ст. — К. : Темпора, 2012. — ххіі + 450 с., іл.
 2. а б Strzelecka A. Melsztyński Spytek (Spytek z Melsztyna) h. Leliwa (zm. 1399)… — S. 414.
 3. Подолия. — Санкт-Петербург, 1891. — С. 36.
 4. Подолия. — Санкт-Петербург, 1891. — С. 36.
 5. Русина Олена. Україна під татарами і Литвою. — К. : Альтернативи, 1998. — С. 93.
 6. Piotrowicz K. BUBEK (Bebek, Webek, Wubek) Emeryk, starosta Rusi Czerwonej // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1937. — T. III. — 480 s. — S. 73. (репринт 1989 р.) — ISBN 83-04-03291-0. (пол.)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Федір II Коріятович
Alex K Podolia.svg Князь подільський
1395-1399
Alex K Podolia.svg Наступник
Свидригайло Ольгердович