Сполучна тканина: відмінності між версіями

Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Немає опису редагування
Немає опису редагування
'''Тверда сполучна тканина''' представлена [[кісткова тканина|кістковою]] і [[хрящова тканина|хрящовою тканинами]], а '''рідка''' — [[кров|кров'ю]] та [[лімфа|лімфою]].
 
== Класифікація клітин сполучної тканини ==
Клітини сполучної клітини розрізняють як: '''резиденти''' ( макрофаги, тучні, адипоцити, хондробласти, хондроцити, остеобласти, остеоцити, фібробласти, фіброцити) і '''мігранти''' (лейкоцити ( нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, моноцити), плазматичні клітини).
 
'''Фібробласти''' - численна група клітин сполучної тканини з різним ступенем диференціації. Це клітини, що відповідають за синтез молекул позаклітинної речовини. За формою вони є дуже різні, розмір 20 мкм. Також здатні до проліферації та міграції. Секретують три основні продукти: '''проколаген''', '''глікозаміноглікани''' та '''проеластин.''' Активно здійснюють синтез білків ( для формування компонентів міжклітиної речовини).
 
'''Фіброцити -''' це є старі (зрілі) фібробласти, які не здатні до поділу. Є веретеноподібної форми. Виконують функцію - підтримання тканинної структури.
 
'''Макрофаги''' - клітини в межах тканин, які походять від специфічних білих кров'яних тілець, моноцитів. Інша назва - гістіоцити. Це клітини з невеликим округлим ядром (їх є від 1 до 3) і цитоплазмою, що містить украплення у вигляді часток, пошкоджених ядер, ліпідів, бактерій, рідше цілих клітин. Їхній діаметр становить 20-60 мкм. Вони здатні до проліферації і поділяють їх на '''резиденті''' та '''рухливі'''. Не мають сталої форми. Їхня функція полягає втому, що вони беруть участь в утворені міжклітинної речовини.
 
'''Тучні клітини''' - це клітини які являють собою лейкоцити, отримані з плюрипотентних гемопоетичних клітин кісткового мозку, які завершають своє дозрівання в тканинах. Вони є практично у всіх групах хребетних; у людини вони мають округлу або овальну форму, діаметром 20-35 мкм. В собі мають багато мітохондрій та добре розвинений апарат Гольджі. За своїм складом вони подібні до базофільних гранулоцитів тому всередині наявні - гістамін ( викликає розширення капілярів крові та підвищує проникність капілярів) та гепарин ( потужний антикоагулянт крові). Локалізуються вздовж капілярів, під шкірою, в слизових дихальної і травної систем. Їхня функція є зв'язування та нагромадження в цитозолі сульфатів ( регуляція складу міжклітинної речовини )
 
== Джерела ==