Спусковий гачок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спусковий гачок та скоба револьверу одиночної дії
Спусковий гачок та скоба пістолету із самозводом

Спускови́й гачо́к, гаше́тка[1], ци́нгель[2] (пол. cyngiel < нім. Züngel, буквально — «язичок»)[3] — деталь ударно-спускового механізму ручної вогнепальної зброї, на яку безпосередньо діє стрілець для відкриття або припинення вогню. Для здійснення пострілу, стрілець натискає пальцем на хвіст спускового гачка, останній діє на шептало (безпосередньо або через проміжні деталі) і відбувається спуск курка або ударника з бойового зводу. Від випадкового натиснення хвіст спускового гачка зазвичай захищений спусковою скобою.

Крім того, у самозвідних механізмах натисненням спускового гачка курок встановлюється на бойовий звід. Хід спускового гачка і зусилля в цьому випадку на ньому набагато більше. У низці автоматичних пістолетів (Кольт M1911, ТТ, Vis.35 тощо) роль спускового гачка виконує плоска пластина, що переміщається поздовж у направних рамках.

Різновиди[ред. | ред. код]

  • Шнеллер (від нім. schnell — швидкий) — пристрій для прискорення спуску при невеликому зусиллі натиску (до сотень грамів, проти кілограмів у звичайного механізму) на спусковий гачок в мисливській, спортивній та снайперській вогнепальній зброї. Полегшує точну стрільбу, але вимагає витримки від стрільця. Зазвичай шнеллер має вигляд другого спускового гачка, розташованого позаду чи попереду основного. Зброя зі шнеллером виходить складніше і дорожче.
УСМ револьвера з сосковим спуском
  • Сосковий спуск — спусковий гачок не має скоби, а ховається в довгастому припливі ствольної коробки або рамки. Таке рішення досить часто застосовувалося у XIX ст.
  • Спусковий гачок який прибирається — також не захищений скобою, натомість хвіст в неробочому положенні повертається на шарнірі вперед і притискається до нижньої поверхні рамки. Застосовувався на кишенькових револьверах XIX ст.
Вертикальні руків'я управління і гашетка станкового кулемета.
  • Гашетка — раніше часто використовувалася в кулеметах, приклад — кулемет Максима; в даний час навіть важкі кулемети найчастіше мають пістолетне руків'я і звичайний спусковий гачок.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Материальная часть стрелкового оружия. Под ред. А. А. Благонравова. М.: Оборонгиз НКАП, 1945

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гашетка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Цингель // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.