Ставицький Едуард Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едуард Анатолійович Ставицький
Едуард Анатолійович Ставицький
Едуард Ставицький
Міністр енергетики та вугільної промисловості України
24 грудня 2012 — 27 лютого 2014
Президент Віктор Янукович
Прем'єр-міністр

Микола Азаров

Сергій Арбузов
Попередник Юрій Бойко
Наступник Юрій Продан
Міністр екології та природних ресурсів України
20 квітня 2012 — 24 грудня 2012
Попередник Микола Злочевський
Наступник Олег Проскуряков
Голова Державної служби геології та надр України
28 грудня 2010 — 20 квітня 2012
Наступник Олег Проскуряков
Народився 4 жовтня 1972(1972-10-04) (48 років)
м. Лебедин, Сумська область, Українська РСР, СРСР
Відомий як політик
Громадянство Україна Україна
Освіта НТУ ДП і Національна академія державного управління при Президентові України (НАДУ)
Політична партія Партія регіонів

Ставицький Едуард Анатолійович (нар. 4 жовтня 1972, м. Лебедин, Сумська область, Українська РСР, СРСР) — політик, державний службовець, Міністр енергетики та вугільної промисловості України (з 24 грудня 2012 по 27 лютого 2014). Депутат Житомирської обласної ради 6-го скликання (з листопада 2010 року), член Постійної комісії з питань Чорнобильської катастрофи, екології та використання природних ресурсів.

24 березня 2014 оголошений у розшук.[1][2]

Життєпис

Народився 4 жовтня 1972, Лебедин, Сумська область.

Одружений, має двох синів.

Освіта

Закінчив Державну гірничу академію України (1994, гірничий інженер); Українську академію державного управління при Президентові України (2003, маґістр державного управління).

Кар'єра

У 19942002 працював менеджером ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання „Екологічне паливо України“» (м. Олександрія, Кіровоградська область), у 20022006 роках — голова правління.

З 2002 — почесний президент ТОВ «Дитячо-юнацький футбольний клуб „Кристал-аметист“» (м. Олександрія, Кіровоградська область).

У 20062007 — радник Міністра охорони навколишнього природного середовища України.

31 січня 20072010 — голова правління Національної акціонерної компанії «Надра України» (призначений[3]); 30 січня 2008 року звільнений[4]; 20 серпня 2009 року поновлений[5] на посаді та відразу звільнений[6]; розпорядження про звільнення від 20 серпня 2009 року скасовано 24 березня 2010 року та Ставицький поновлений на посаді[7]; 29 грудня 2010 року звільнений у зв'язку з переходом на іншу роботу[8].)

З 28 грудня 2010[9] по 20 квітня 2012 року[10] — Голова Державної служби геології та надр України.

20 квітня 2012 по 24 грудня 2012 — Міністром екології та природних ресурсів України.([11]).

Депутат Житомирської обласної ради 6 скликання (з листопада 2010 року), член Постійної комісії з питань Чорнобильської катастрофи, екології та використання природних ресурсів. Фракція Партії регіонів.

25 червня 2011 присвоєний третій ранг державного службовця[12].

24 грудня 2013 — 27 лютого 2014 — Міністром енергетики та вугільної промисловості України ([13]).

Професійна діяльність

Під час роботи у Державній службі геології та надр України:

Реформовано структуру Держгеонадр; створено шість територіально-регіональних органів Держгеонадр, держслужбовці яких, згідно з законодавством і статусом, мають право виконувати всі функції (такі як проведення геоаудиту, науково-технічний супровід ліцензійної діяльності з надрокористування тощо); Дерегульовано й тим самим спрощено відносини між державою та надрокористувачами; введено поняття науковий супровід і геологічна експертиза; Укладено меморандуми про взаємодію й обмін конфіденційною інформацією й досвідом з усіма провідними нафтогазовими компаніями, зокрема, з такими провідними компаніями, як ExxonMobil, Shell, Chevron, Eni, а також із бразильською Petrobpas, німецькою RWE. І з геологічними компаніями — Westerngeco і Degolyer and Macnaughton; Відкрито науково-дослідний геологічний центр у Полтаві;

Розроблено тендерні умови та оголошено конкурс по вивченню Юзівської й Олеської площ;

Укладені договори про купівлю інформації з компаніями Chevron і Shell.

Підготовлено для конкурсу у 2012 році на українському Причорноморському шельфі площі «Скіфська» і «Таврія». Вирішено питання фінансування геологічних робіт: держава має отримати прибуток від використання надр та інвестицій у цю галузь, наскільки це можливо з урахуванням геологічних ризиків.

Під час роботи у Міністерстві екології та природних ресурсів України:

Розв'язання успадкованої ще з часів колишнього СРСР проблеми очищення території регіонів від небезпечних відходів, пестицидів та небезпечних хімічних речовин, таких як гексахлорбензол та мононітрохлорбензол. За півтора року за межі України на знешкодження було вивезено у 6,5 разів більше небезпечних відходів, ніж за всі роки незалежності України.

Активна робота із залучення інвесторів для видобутку вуглеводнів, зокрема сланцевого газу. Розроблення та підготовка до підписання угод про розподіл продукції.

Очолював делегацію України для участі в Конференції ООН зі збалансованого (сталого) розвитку «Ріо+20» (UNCSD), що відбулась 20-22 червня 2012 року в м. Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Виступив на конференції та запропонував від імені України:

- Започаткування процесу підготовки проекту концепції Екологічної Конституції Землі та його публічного обговорення; — Заснування на базі ЮНЕП Світової Екологічної Організації; — Запровадження процесу екологізації освіти у всіх навчальних закладах з метою підготовки фахівців для сталого розвитку, підвищення рівня екологічної освіти населення. — Ухвалення 10-річних рамок політики сталого споживання та виробництва.

Започаткування нової державної екологічної політики: «зеленої» економіки. Уперше в практиці природоохоронного законодавства України включено положення про здійснення принципів ефективного екологічного управління, запровадження політики сталого споживання та виробництва, розвитку головних механізмів сталого і збалансованого розвитку.

Реалізовано перший етап природоохоронного заходу «Впровадження технологій дистанційного зондування землі для проведення державного моніторингу навколишнього природного середовища із застосуванням засобів автоматизації та геоінформаційних систем». Для створення системи космічного моніторингу використано сучасне програмне забезпечення світових лідерів у галузі обробки космічних знімків, таких як ERDAS inc. та ESRI.

Забезпечено моніторинг об'єктів, підпорядкованих Мінприроди України.

Внесено зміни до розділу VIII «Екологічний податок» Податкового кодексу України. У результаті фінансового аналізу застарілих та занижених ставок екологічних податків ставки податку за викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами збільшено у 3,6 раза, за використання палива — у середньому у 3,9 раза, за скидання забруднюючих речовин — у 4,8 раза, за розміщення відходів — у середньому у 8,1 рази. Введення цих норм забезпечує наповнення Державного бюджету та стимулює виробників до впровадження чистіших технологій.

Під час роботи у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості:

Прийнято оновлену Енергетичну стратегію України на період до 2030 року.

Розпочато інвестиційні проекти: 2013 р. — підписання Угоди про роботи з пошуку сланцевого газу з компанією Shevron Ukraine B.V. Згідно з угодою, 350 млн доларів буде вкладено у розвідку родовищ сланцевого газу у Львівській та Івано-Франківській областях. Загальні інвестиції у видобуток газу можуть перевищити 10 млрд доларів та забезпечать створення 15 тис. роб. місць.

2013 — підписання Угоди про розподіл продукції, що видобуватиметься в межах Юзівської ділянки корпорацією Royal Dutch Shell, що залучить в українську економіку понад 10 млрд дол.

2014 — підписано Договір про укладення Угоди про розподіл вуглеводнів, що видобуватиметься в межах ділянки Скіфська на шельфі Чорного моря із групою компаній ExxonMobil Exploration and Production Ukraine B.V. За підрахунками фахівців консорціуму на чолі з компанією ExxonMobil, промисловий видобуток на ділянці до 2017 року має складати 8-10 млрд куб. газу на рік.

Введено в експлуатацію: 20 грудня 2013 введено в експлуатацію гідроагрегат № 2 Дністровської ГАЕС, найбільша гідроакумулююча станція Європи, шоста за масштабами гідроенергетики в світі. До її складу входитить 7 гідроагрегатів.

У м. Бар Вінницької області введено в дію нову лінію електропередач у рамках заходів з оновлення системи передавання електроенергії в Україні. Це нова високовольтна лінія електропередач довжиною 72,9 км і розширення підстанції напругою 330 кВ. Нова лінія дасть змогу підтримувати стабільнішу напругу в мережі завдяки безперебійному постачанню електроенергії, яке забезпечуватиметься використанням на повну потужність ресурсів Дністровської гідроелектростанції, та приведе до заощадження близько 250 млн грн. на рік.

У м. Вишгород Київської області завершено реконструкцію та розширення електропідстанції 330 кіловольт «Північна» Центральної електроенергетичної системи ДП "НЕК «Укренерго», що входить до кільця 330 кіловольт м. Києва. Наприкінці 2013 року відбулося введення в експлуатацію новітнього обладнання та автоматизованої системи керування технологічними процесами, що забезпечить надійне електропостачання споживачів Києва та північних районів Київської області.

Розширення Каховської ГЕС — будівництво Каховської ГЕС-2. Йдеться про скорочення пускових і маневрових витрат при роботі теплових станцій, зменшення споживання вуглеводнів при виробництві електроенергії, застосування потужностей гідроенергетики для регулювання пікових навантажень в Об'єднаній енергетичній системі України, у перспективі зменшення навантаження на оптову ринкову ціну електроенергії. Планується, що потужність станції становитиме близько 270 МВт при діючих 6 агрегатах. Завершення будівництва станції очікується до 2019 року. Фінансування даного проекту очікується за рахунок коштів ЄБРР, ЄІБ та KfW. Загальна вартість проекту близько 400 млн євро.

Підписано Угоду з Китайською національною хімічною інжиніринговою корпорацією та її дочірньою компанією «Вухуань Інжиніринг» про співробітництво з будівництва заводів з виробництва синтетичного газу в Україні. Підписання угоди відбулося в рамках виконання Програми заміщення споживання природного газу вітчизняним вугіллям відповідно до кредитної угоди між Банком розвитку Китаю та НАК «Нафтогаз України», підписаної 25 грудня 2012 року, на загальну суму 3,656 млрд дол. США.

17 грудня 2013 р. — підписання додатка до контракту між «Газпромом» і НАК «Нафтогаз України», згідно з яким відбулося зниження ціни на газ до 268,5 дол. за тис. м³ з січня 2014 р.

У вересні 2013 року розпочалося будівництво заводу з виробництва ядерного палива в Україні, яке здійснюється з метою розвитку ядерно-паливного циклу в Україні як одного з головних завдань Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України». Це забезпечить створення понад 400 нових робочих місць (після запуску заводу у 2015 році) та понад 1500 — на період будівництва, сприятиме розвитку інфраструктури регіонів.

7 лютого 2014 р. — підписання у Відні (Австрія) «Меморандуму про взаєморозуміння, що передбачає реалізацію партнерства Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Секретаріату Енергетичного Співтовариства» за участі Директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства Януша Копача. Згідно з цим документом Україна офіційно прийняла головування в Енергетичному Співтоваристві у 2014 року.

Кримінальне провадження

21 березня 2014 р. — Генпрокуратура разом з УБОЗ МВС України провела обшук в помешканнях та офісах, які належать колишньому міністру палива та енергетики Едуарду Ставицькому. Ставицький проходить у кримінальному провадженні, відкритому за фактами вчинення особами з числа вищого керівництва держави злочинів за статтями «привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах», а також «легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом».

Було встановлено одну із квартир, яка до 15 березня 2014 належала дружині Ставицького. Під час обшуку у цій квартирі слідчі вилучили близько 5 мільйонів доларів США, майже 50 кілограмів золота у злитках та коштовності, попередня вартість яких становить декілька мільйонів доларів.[14]

Розшукується Інтерполом.

Нагороди та звання

22 липня 2011 р — нагрудний знак «За доблесну службу» 2 ступеня (Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України) 22 серпня 2011 р- нагрудний знак «За вагомий внесок у розвиток геологічної галузі України» 1 ступеня (Державна служба геології та надр України) 22 серпня 2011 р. — Почесна грамота «За вагомий особистий внесок у соціально- економічний розвиток України та її столиці — міста Києва, багаторічну самовіддану працю з нагоди 20-ї річниці незалежності України» (Київський міський голова) 15 вересня 2011 р. — звання "Почесний член Всеукраїнської громадської організації «Спілка геологів України» 4 жовтня 2011 р. — звання «Почесний розвідник надр» (Державна служба геології та надр України)

Власність

З ім'ям Едуарда Ставицького пов'язують:

 • ТОВ "Фаворит Систем"
 • ТОВ "Кувейт Енерджі Юкрейн" сьогодні відома як ТОВ "Арабський Енергетичний Альянс Юей"
 • ТОВ "Голден Деррік"

Захоплення

Футбол

Доброчинна діяльність

Сприяння розвитку дитячо-юнацькому футбольному клубу «Кристал-аметист» (м. Олександрія, Кіровоградська область)

Публікації

Стратегія використання ресурсів питних підземних вод для водопостачання, за ред. Е. А. Ставицького, Г. І. Рудька, Є. О. Яковлєва, Київ, 2011, у 2-х т.

Нафтогазоперспективні об'єкти України. Наукові і практичні основи пошуків родовищ вуглеводнів в українському секторі Прикерченського шельфу Чорного моря, Київ, 2011.

Див. також

Примітки

 1. Екс-міністра енергетики Ставицького оголосили у розшук. unian.net. УНІАН. Процитовано 24 березня 2014. 
 2. ОСОБИ, ЯКІ ПЕРЕХОВУЮТЬСЯ ВІД ОРГАНІВ ВЛАДИ // Сайт МВС
 3. Постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 127 «Про призначення Ставицького Е. А. головою правління Національної акціонерної компанії „Надра України“»
 4. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 січня 2008 р. № 187-р «Про звільнення Ставицького Е. А. з посади голови правління Національної акціонерної компанії „Надра України“»
 5. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2009 р. № 981-р «Про поновлення Ставицького Е. А. на посаді голови правління Національної акціонерної компанії „Надра України“»
 6. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2009 р. N 982-р «Про звільнення Ставицького Е. А. з посади голови правління Національної акціонерної компанії „Надра України“»
 7. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 березня 2010 р. № 665-р «Про голову правління Національної акціонерної компанії „Надра України“»
 8. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 2340-р «Про звільнення Ставицького Е. А. з посади голови правління Національної акціонерної компанії „Надра України“»
 9. Указ Президента України № 1258/2010 від 28 грудня 2010 року «Про призначення Е. Ставицького Головою Державної служби геології та надр України»
 10. Указ Президента України № 279/2012 від 20 квітня 2012 року «Про звільнення Е.Ставицького з посади Голови Державної служби геології та надр України»
 11. Указ Президента України № 280/2012 від 20 квітня 2012 року «Про призначення Е. Ставицького Міністром екології та природних ресурсів України»
 12. Указ Президента України № 709/2011 від 25 червня 2011 року «Про присвоєння рангу державного службовця»
 13. Поіменне голосування про проект Постанови про звільнення з посад членів Кабінету Міністрів України (№ 4300)
 14. НА ОДНІЙ ІЗ КВАРТИР У КИЄВІ ПРАВООХОРОНЦІ ВИЛУЧИЛИ 5 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ, МАЙЖЕ 50 КГ ЗОЛОТА ТА КОШТОВНОСТІ. МВС України. 2014-03-22. 

Джерела