Стадія дзеркала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
дитина та дзеркало

Стадія дзеркала - це поняття з психоаналітичної теорії Жака Лакана. Спочатку Лакан пропонував, що стадія дзеркала є частиною розвитку немовляти від 6 до 18 місяців, як описано у його першому і єдиному офіційному внеску до ширшої психоаналітичної теорії на 14-му Міжнародному Психоаналітичному Конгресі у Марієнбаді у 1936. До ранніх 1950-х, Лаканове розуміння поняття стадії дзеркала пройшло еволюцію: він вже не вважав стадію дзеркала як період у житті немовляти, а як репрезентацію постійної структури суб'єктивності, або як парадигму "порядку Уявного".

Історія поняття

Концепція стадії дзеркала виникла у Лакана під впливом робіт Анрі Валлон, ідеї якого грунтувалися на спостереженнях над тим, як тварини і людина реагують на власне відображення в дзеркалі <ref name = "Webster"> Webster, Richard. (2002) «The cult of Lacan: Freud, Lacan and the mirror stage.» </ Ref>. Валлон зауважив, що з настанням шестимісячного віку у дітей людини і шимпанзе починає проявлятися те, що може здатися впізнавання власного відображення. У той час як шимпанзе досить швидко втрачають інтерес до свого відкриття, люди зазвичай виявляються в ньому сильно зацікавленими і починають приділяти значні зусилля і час дослідженню зв'язку між власним тілом і його відображенням <ref name = "Evans, 2005"> Evans, 2005 </ ref>. У роботі 1931 року Валлон стверджував, що дзеркало допомагає дитині розвинути почуття власної ідентичності.

Ідеї ​​Валлона про роль дзеркала в розвитку дитини розвивалися поза психоаналітичної традиції і були слабо відомі до того, як привернули увагу Лакана. Останній використовував спостереження Валлона в якості основи для своїх уявлень про розвиток людської суб'єктивності, яка по суті своїй, хоча часто і неявно, має порівняльну природу [1]. Лакан зробив спробу пов'язати ідеї Валлона з психоаналізом, проте спроба ця не мала успіху в психоаналітичному співтоваристві.

У 1930-і Лакан відвідував семінари Кожева, присвячені Гегелем. Філософія Гегеля в інтерпретації Кожева, зокрема діалектика раба і пана, вплинула на опис Лаканом діахронічний структури стадії дзеркала. Протягом усіх наступних років Лакан продовжував звертатися до стадії дзеркала в своїх роботах. У міру розвитку поняття стадії дзеркала увагу Лакана зміщується від історичного її значення до структурному. «Історичне значення» відноситься тут до розумовому розвитку дитини, а «структурне значення» - до лібідо ЗНОМ відношенню до образу тіла [2]. У своєму четвертому циклі семінарів La relation d'objet , Лакан говорить, що «стадія дзеркала далека від того, щоб бути простим феноменом, що трапляються в розвитку дитини. Вона ілюструє конфліктну природу дуальних відносин ». Термін «дуальні стосунки» (фр. relation duelle) відноситься не тільки до відносини між Я і тілом, які завжди характеризуються ілюзіями подібності та взаємності, але також і до відношення між Уявним і [ [Реальне (Лакан) | Реальним]]. Візуальна ідентичність, дана в дзеркальному відображенні забезпечує уявну цілісність досвіду фрагментированного реального.

Стадія дзеркала описує освіту Я за допомогою процесу ідентифікації з власним відбитим чином. До шести місяців дитині ще бракує моторної координації, однак Лакан припускав, що дитина може почати впізнавати себе в дзеркалі до набуття такої координації. Дитина бачить в дзеркалі свій образ як ціле, при збереженні нездатності координації рухів свого тіла, що призводить до сприйняття свого тіла як фрагментированного. На думку Лакана, цей контраст спочатку відчувається дитиною як суперництво з власним образом, оскільки цілісність образу таїть в собі загрозу розпаду. Відповідно, стадія дзеркала дає початок агресивної напрузі між суб'єктом і способом. Для розрядки цього напруження суб'єкт починає ідентифікувати себе з образом. У цій первинної ідентифікації з двійником-відображенням формується Я [3]. Момент цієї ідентифікації Лакан розглядає як момент тріумфу, оскільки він веде до уявного почуттю панування. Однак ця радість може супроводжуватися і депресивної реакцією, коли дитина порівнює своє хитке відчуття панування з всемогутністю матері. Ця ідентифікація також включає ідеал Я, що функціонує як обіцянку майбутньої цілісності, що додає сили Я в очікуванні. По мысли Лакана, стадия зеркала демонстрирует, что Я является продуктом непонимания (фр. méconnaissance) — ложного опознавания. Именно на стадии зеркала возникает отчуждение субъекта от самого себя и устанавливается воображаемый порядок.

На думку Лакана, стадія дзеркала демонструє, що Я є продуктом нерозуміння (фр. méconnaissance) - помилкового впізнання. Саме на стадії дзеркала виникає відчуження суб'єкта від самого себе і встановлюється уявний порядок.

Стадія дзеркала має також важливе символічне вимір. Порядок символічного присутній в фігурі дорослого, який несе дитини. У момент, наступний за радістю визнання способу як свого власного, дитина звертається до дорослого - Великому іншому, санкціонує цей образ <ref> Семінар X, «L'angoisse», 1962-1963 </ ref>.

Див. Також

Примітки

  1. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок Evans, 2005 не вказаний текст
  2. Evans, тисяча дев'ятсот дев'яносто шість
  3. Evans, 1 996

Література

Ссылки