Відмінності між версіями «Стан гонитви»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Рядок 62: Рядок 62:
 
* [[Синхронізація процесів]]
 
* [[Синхронізація процесів]]
 
* [[Атомарна операція]]
 
* [[Атомарна операція]]
  +
* [[Перегони сигналів]]
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==

Версія за 16:00, 31 січня 2018

Стан гонитви (англ. race condition, race hazard) — помилкова ситуація під час виконування програми, в якій робота системи чи результат операції залежить від того, в якій послідовності, або ж з якою тривалістю виконуються деякі окремі інструкції коду. Стан гонитви є специфічною помилкою проектування системи і часто трапляється в багатонитевих і розподілених програмах. Проявляється неконтрольовано в випадкові моменти часу і досить часто симптоми стану гонитви зникають, якщо спробувати її злокалізувати. Свою назву отримала від схожої помилки проектування електронних схем та поняття "перегонів сигналів".

Програмне забезпечення

Стани гонитви проявляються в застосунках, де окремі процеси або ниті виконування залежать від одного спільного стану. Дії над спільним станом є критичними секціями, що мають бути несумісними. Невдача в цьому призводить до можливості пошкодження спільного стану.

Стани гонитви горезвісно складні для відтворення і зневадження, бо кінцевий результат не є детерміністичним і дуже залежить від відносного перебігу виконування процесів, що взаємодіють. Проблеми, що зустрічаються в готових системах можуть зникнути при запуску в режимі зневадження, коли відбувається додаткове журналювання і перевіряння або коли приєднується зневаджувач. Часто такий стан називають гайзенбагом. Дуже радять уникати станів гонитви через уважне розробляння програми, а не через виправляння проблеми потім.

Приклад

Як простий приклад розглянемо дві ниті, що хочуть збільшити на одиницю глобальну цілочисельну змінну. В ідеалі, потрібна така послідовність операцій:

Нить 1 Нить 2 Ціле
0
прочитати 0
збільшити 0
записати 1
прочитати 1
збільшити 1
записати 2

так ми отримаємо 2, як і очікували. Однак, якщо дві ниті запустяться одночасно без блокування або синхронізації:

Нить 1 Нить 2 Ціле
0
прочитати 0
прочитати 0
збільшити 0
збільшити 0
записати 1
записати 1

Кінцеве значення 1, а не 2. Це станеться через те, що операції збільшення виконуються сумісно. несумісні дії — це такі, які не можна перервати під час доступу до деяких ресурсів, таких як пам'ять. У першому випадку, Нить 1 не переривали під час доступу до змінної, отже його операція була несумісною.

C++

Стандарт С++11 у параграфі 1.10 визначає стан гонитви так:

  • Обчислення двох виразів конфліктує якщо один з виразів змінює ділянку пам'яті, а другий читає або також змінює ту саму ділянку пам'яті.
  • Перебіг програми має стан гонитви, якщо він містить в різних потоках дві дії, що конфліктують, щонайменше одна з яких не атомарна і жодна не відбувається перед іншою.

Див. також

Посилання