Статева рівність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Символ гендерної рівності

Статéва рíвність, також, рíвність чоловікíв та жінóк, ге́ндерна рíвність, сексуа́льна рíвність, — концепція, що припускає досягнення рівності в правах між чоловіками і жінками в сімейних та інших правових відносинах. На думку деяких дослідників[1], статева рівність є наступною сходинкою соціально-статевих відносин після патріархальної системи[2]. Статева рівність, як принцип, полягає в тому, щоб вивчити і усунути всі соціальні бар'єри, що заважають людині проявитися як особистості, а також створити рівні соціальні можливості для реалізації особистості чоловіків і жінок в усіх сферах життєдіяльності в залежності від уподобань автономної особи.

Статева рівність в СРСР і Росії[ред.ред. код]

У Росії першими за рівноправність статей стали боротися анархісти. У програмі Слов'янської секції Інтернаціоналу і «Революційному катехізисі» відомий анархіст М. О. Бакунін вимагав повного політичної і соціальної рівності жінки з чоловіком, а також заміни сучасної йому сім'ї, узаконеної релігійно-юридичним шлюбом, шлюбом вільним. Також Бакунін вимагав знищення сімейного права і права спадщини. Він виступав за соціальні гарантії матері і дитині на період від зачаття до повноліття. Лейтмотивом жіночого руху П. О. Бакунін вважав боротьбу за вищу освіту. З цією метою в Росії у XIX столітті організовувалися жіночі гуртки. Жінки домагалися відкриття вищих жіночих курсів[3].

Також російські анархісти боролися за звільнення жінок від робіт по дому. Князь Петро Олексійович Кропоткін писав про жінку так[3]:

"Вона більше не хоче бути в'ючною твариною свого будинку; досить з неї і того, що вона стільки років свого життя віддає на виховання дітей. Вона не хоче більше бути в будинку куховаркою, посудницею, покоївкою! Звільнення жінок передбачалося механізацією домашнього господарства, відкриттям закладів служби побуту та громадського харчування, їдалень для кожної групи будинків. «Звільнити жінку, — писав П. О. Кропоткін, — не означає відкрити для неї двері університету, суду чи парламенту; бо звільнена жінка завжди звалює домашню працю на яку-небудь іншу жінку. Звільнити жінку — значить позбавити її від праці на кухні та прання, що знижує розумові здібності; це означає — влаштуватися так, щоб дати їй можливість разом з годуванням і вирощуванням своїх дітей, мати достатньо вільного часу, щоб брати участь у суспільному житті».

Росія одна з перших країн у світі, законодавчо й офіційно проголосила рівність прав чоловіків і жінок в 1917 році. Велика Жовтнева соціалістична революція дала жінкам рівні з чоловіками юридичні права, оскільки рівність проголошувалася загальною пролетарською ідеєю.

Умови для справжнього вирішення даного питання були вперше в історії створені в Радянській Росії. У перші ж місяці існування Радянської влади були скасовані всі закони, що закріплювали нерівноправність жінок. Постанова про утворення робітничого і селянського уряду, прийняте 2-м Всеросійським з'їздом Рад 25-27 жовтня (7-9 листопада) 1917 року, передбачало участь організацій робітниць, поряд з іншими масовими організаціями, в управлінні державою.

Політичне рівноправ'я жінок було закріплено в першій радянській конституції (1918 рік). Разом з актами 1917—1918 років Радянська влада повністю зрівняла жінку з чоловіком в трудовому праві, правах цивільних, сімейно-шлюбних, в галузі освіти, прийняла заходи з охорони жіночої праці, материнства і дитинства, закріпила принцип рівної оплати за рівну працю. У результаті створення соціалістичних виробничих відносин, індустріалізації країни і колективізації сільського господарства, культурної революції було в основному досягнено фактичної рівноправності жінки з чоловіком в радянському суспільстві (особливо великі труднощі довелося подолати в боротьбі за розкріпачення жінок Радянського Сходу, де на його шляху стояли вікові традиції рабського становища жінки).

Права жінок зафіксовані в статті 122 Конституції СРСР 1936 року :

«Жінці в СРСР надаються рівні права з чоловіком у всіх галузях господарського, державного, культурного і громадсько-політичного життя.»

В Конституції СРСР 1977 року рівноправність чоловіків і жінок зафіксовано у статті 35:

«Жінка і чоловік мають в СРСР рівні права. Здійснення цих прав забезпечується наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей в отриманні освіти та професійної підготовки, у праці, у винагороді за неї і просуванні по роботі, у громадсько-політичній і культурній діяльності, а також спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров'я жінок; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям, поступове скорочення робочого часу жінок, які мають малолітніх дітей.»

Зростаюча різноманітна державна допомога жінці-матері забезпечувала жінці можливість користуватися цими правами. Мережа установ, створених для охорони матері і дитини, зростала з року в рік. У 1971 році в постійних дитячих садах і яслах знаходилося 9,5 млн дітей (у 1914 році — 4,5 тис.). У 1956 відпустка по вагітності та пологах була збільшена з 77 до 112 днів. Пенсії по старості надавалися жінці на 5 років раніше за чоловіків і при меншому (на 5 років) стажі роботи (багатодітні матері користувалися додатковими пільгами щодо пенсійного забезпечення).

У СРСР глибоко вкоренилося повага до жінки як до рівноправного і діяльного громадянина соціалістичної держави. Жінки (53,9 % населення СРСР на початку 1971 року) становили в 1970 році 51 % чисельності робітників і службовців, зайнятих у народному господарстві країни (24 % в 1928), 48 % працівників, зайнятих у промисловості. Серед фахівців з вищою і середньою спеціальною освітою в 1968 році було 58 % жінок (з вищою освітою 52 %, з середньою спеціальною освітою — 63 %), причому число їх зросло порівняно з 1928 роком в 58 разів. 31 % інженерів, 38 % техніків, 72 % лікарів (до революції 10 %), 69 % педагогів і культурно- просвітницьких працівників, 39 % науковців — жінки (1968 рік). Серед обраних 14 червня 1970 депутатів Верховної Ради СРСР 8-го скликання 463 жінки (30,5 %; серед депутатів Верховної Ради 1-го скликання, обраного в 1937 році, їх було 16,5 %). Жінки складають 45,8 % депутатів місцевих Рад депутатів трудящих (вибори 1971). Науково-технічний прогрес сприяє звільненню жінок від домашньої праці і їх подальшому залученню у виробничу і громадську діяльність[4].

У решті світу[ред.ред. код]

З кінця XIX у світі активно починається процес надання права голосування жінкам нарівні з чоловіками;

До 1998 р. жінки мали право голосування майже скрізь, окрім п'яти країн на Близькому Сході (Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудівська Аравія) і в Султанаті Бруней[3].

В Норвегії є Інститут статевої рівності Північних країн (заснований в 1970, за підтримки Ради міністрів Північних країн) фінансував проекти рівних можливостей.

Критика концепції[ред.ред. код]

Критики даної концепції, розкладаючи основні постулати, стверджують, що поняття рівності є надання кожному рівних можливостей. Однак, так як і чоловік, і жінка влаштовані відмінно один від одного, причому не тільки фізіологічно, а й ментально[5], то ні про яку «рівноправність» і мови йти не може, оскільки чоловік не може бути щасливий, якщо суспільство примусить його робити те, що люблять жінки: ходити по магазинах, купувати ошатний одяг, прикрашати обличчя косметикою, піклуватися про дітей, наводити затишок в домі. Жінка, в свою чергу не буде щаслива, якщо суспільство примусить її виконувати суто чоловічу роботу: ремонтувати машини, керувати бульдозером, працювати асенізатором.

Критики, визнаючи в загальному плані суть концепції, дають проте інше її визначення: статева рівність є можливістю розвитку жінки як жінки, а чоловіка як чоловіка, оскільки немає нічого більш протилежного і одночасно немає нічого, що краще б доповнювало одне одного, як чоловік і жінка[6].

Також критики, відповідаючи на вимоги прихильників фемінізму надати жінкам рівні з чоловіками права, заперечують, що людині ініціативній і впевненій в собі не властиво сидіти склавши руки і твердити, що його обмежили в правах. Хоча така людина і буде усвідомлювати, що політичний, професійний та економічний поділ завжди був, є і буде, оскільки така суть людської цивілізації, він навряд чи буде зациклюватися на нерівності в правах, а буде досягати поставлених перед собою цілей[7].

У політично-історичному трактаті «Демократія в Америці» французький гуманіст і мислитель XIX століття Алексіс де Токвіль стверджував:

Є люди, які прагнуть не тільки до рівності, але й тотожності чоловіків і жінок. Наділяючи обох одними і тими ж правами, вони покладають на них одні й ті ж обов'язки. Вони хочуть, щоб чоловіки і жінки разом однаково і працювали, і розважалися. Ясно, що з подібної «зрівнялівки» нічого доброго не вийде, а призведе все це до обопільної деградації, до «слабких чоловіків і непристойних жінок»[8].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Калабіхіна Ірина Євгеніївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри народонаселення економічного факультету МДУ.
 2. Калабіхіна И. Е. Короткий словник понять з гендерних досліджень / / Соціальна стать: економічна і демографічна поведінка. Навчально-методичні матеріали з курсу. М., 1998.

  Можна припустити, що перехід від патріархальної системи соціально-статевих відносин до егалітарної почне здійснюватися в недалекому майбутньому, бо соціально-статева егалітарність, що асоціюється зі свободою розвитку особистості є більш «раціональною» і «вигідною» всьому людству.

 3. а б в Тюгашев Е. А., Попкова Т. В.Семьеведение // Російський гуманітарний інтернет-університет, 2002
 4. Жіноче питання Велика Радянська енциклопедія
 5. Савельєв С. В. Інтерв'ю: від ваги мозку залежить вагу в суспільстві
 6. Алефтина Постернак Рівність чоловіків і жінок. Ще одна утопія? // Інтернет-газета «Єдиний світ», 08.03.2010
 7. Песоцкая Т. И. Рівність чоловіків і жінок — один з принципів гуманізму / / Сайт «Розум чи віра?»
 8. Алексіс де Токвіль. Демократія в Америці: Пер. с франц. // М.: Весь світ, 2000.

Література[ред.ред. код]

 • Антонов А. И., Медков В. М. Соціологія сім'ї. — М., 1996.
 • Волков А. Г. Сім'я — об'єкт демографії. — М., 1986.
 • Зидер Р. И. Соціальна історія сім'ї в Західній і Центральній Європі (кінець XVIII—XX ст.). — М., 1997.
 • Ковалев С. В. Психологія сучасної сім'ї: Інформаційно-методичні матеріали до курсу «Етика і психологія сімейного життя»: Книга для вчителя. — М., 1988.
 • Тюгашев Е. А., Попкова Т. В. Семьеведение. — М., 2002.