Стилобат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Традиційний триступінчастий цоколь-стилобат доричного храму в Сегесті

Стилобат — верхня частина східчастого цоколю будинку, постаменту, скульптури тощо.

Історія

Слово стилобат пішло з античної Греції і спочатку означало верхні плити триступеневого стереобату, кам'яних плит, викладених шарами між фундаментом і колонами.

Іншими словами, стилобатом (давньогрецьке στυλοβάτης) у давній Греції спершу звано кам'яні плити під колонами, пізніше так почали називати характерні триступінчасті цоколі давньогрецьких храмів (себто, увесь стереобат) [1].

Сучасність

Стилобат житлового комплексу на 6 секцій

В українській архітектурі такий елемент як стилобат використовується досить давно. Скажімо, Андріївська церква на Андріївському узвозі в Києві. Її перший фундаментальний поверх є стилобатом.

Нині стилобатом називають ступінчасті цоколі будівель. Або ж цокольний поверх, чи кілька поверхів, як правило, три, що є спільним для кількох будівель. Поверхи стилобату виконуються в єдиному архітектурному (дизайнерському) стилі, який є відмінним від стилю типових поверхів. Себто, суть поняття з античних часів не змінилася. І сьогодні стилобат — це потужна опора, основа усього будівельного комплексу чи споруди. Використовуючи особливості рельєфу, в стилобат "врізають" окрім торгівельно-розважальних закладів, офісних чи житлових приміщень криті паркінги, пункти теплопостачання, водопідготовки, проводять спільні для всіх споруд, що розміщуються над стилобатом лінії комунікацій, інші інженерно-технічні споруди, без яких неможлива експлуатація сучасного архітектурного коплексу.

Стилобати популярні під час будівництва комплексів із висотних будівель («свічок»).

Джерела

Примітки

  1. Стилобат - (грец. Stylobбtes), в античній архітектурі кам'яні плити під колонами (верхня ступінь стереобата), в більш пізньому слововживанні триступеневий цоколь давньогрецького храму. Джерело: «Популярна художня енциклопедія.» https://dic.academic.ru/dic.nsf/ushakov/1043334