Судова система Греції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Судова система Греції — система правосуддя в Греції, яка включає суди з цивільних та кримінальних справ.

В останні роки система судочинства Греції неодноразово отримувала зауваження від Європейського суду з прав людини у звязку із порушенням права людини на справделивий і швидкий суд. В дійсності затягування із розглядом як адміністративних, так і кримінальних справ досягло загрозливих масштабів для судової системи в цілому. Хоча в цифрах 2006 року судами вищої інстанції Греції зокрема розглянуто 25 391 справ, 2007 року — 27 879 справ; 2008 року — 30 705; 2009 року — 30 708 справ; судовий розгляд позовів, поданих 2010 року у Великих Афінах, вже відкладено на 2014 рік[1].

Основні елементи

Вищою ланкою в системі загальних судів Греції є Ареопаг (верховний суд), що складається з 55 суддів. У Ареопаг включено 6 палат — 4 з цивільних та 2 з кримінальних справ, кожна з яких засідає у складі 5 суддів. Ареопаг виступає головним чином як касаційна інстанція, розглядаючи скарги з питань права, а не факту, на постанови нижчестоящих судів. У деяких випадках питання виносяться на пленум Ареопагу, зокрема коли одна з палат відмовляється слідувати раніше прийнятого Ареопагом або його палатою рішення (для прийняття рішення пленуму достатньо участі 11 суддів). Винесені ними вироки можуть бути оскаржені до апеляційних судів п'яти великих міст (слухають 5 суддів).

Цивільні і кримінальні справи по першій інстанції розглядають близько 60 окружних судів у складі одного судді (з обмеженою компетенцією за сумою позову або тяжкості злочину) або 3 професійних суддів. Справи про тяжкі злочини розглядаються в складі 3 суддів та 5 засідателів, які беруть участь у вирішенні всіх важливих питань процесу, в тому числі і в призначенні покарання. Скарги у такого роду справах розглядаються в апеляційних судах також за участю засідателів. У період з 1834 по 1968 р. у Греції існувала система судів присяжних, які виносили в окремих від суддів колегіях вердикти про винність, коли її замінили, нині функціонують спільні колегії суддів і засідателів. Розгляд скарг на постанови мирових судів також входить до компетенції окружних судів.

Нижча ланка судової системи в Греції — мирові суди (їх близько 300), що розглядають дрібні цивільні, в тому числі земельні спори і справи про малозначнимі злочини. У великих містах частина мирових суддів спеціалізується на розгляді лише кримінальних справ.

Адміністративна юстиція, очолювана Державною радою, є самостійною системою, яка має право скасовувати адміністративні акти, прийняті з порушенням закону або в результаті зловживання владою. На місцях аналогічними функціями володіють адміністративні суди (у багатьох містах вони називаються податковими судами). Оскаржити їх рішення можна в Державній раді. Є також Фінансовий суд, що виконує одночасно функції контролю за витрачанням державних коштів.

Для вирішення конфліктів, які можуть виникнути між Ареопагом, Державною радою та Фінансовим судом з приводу тлумачення будь-якого закону або визнання його неконституційним, створюється Особливий верховний суд. У нього можуть входити разом з суддями, що представляють три названих вище судових органів, і університетські професори.

У разі винесення будь-якими судами або адміністративними органами рішень, що суперечать один одному, особливий верховний трибунал розбирає справи з точки зору відповідності цих рішень конституції країни.

У Греції існують також суди у справах неповнолітніх, що входять в систему загальних судів, і церковні суди, в яких судять священнослужителів Грецької православної церкви. Всі судді (за винятком церковних) призначаються Президентом довічно після консультацій з Судовою радою.

У великих містах розслідування більшості кримінальних справ проводиться поліцією, в невеликих і в сільській місцевостях жандармерією. Слідчі судді розслідують складні кримінальні справи.

Обвинувачення в судах підтримує генеральний прокурор при Ареопазі, прокурори при апеляційних судах і окружні прокурори. Генеральний прокурор дає висновки у цивільних справах; він також має право оскаржити в Ареопазі рішення щодо них, винесені будь-якими судами. Прокурори можуть викликати до суду свідків захисту, виступати на користь обвинуваченого, просити про винесення виправдувального вироку і оскаржувати вироки в інтересах обвинуваченого.

Функції захисника в кримінальному процесі і представника сторін у цивільному процесі виконують тільки особи, що закінчили юридичний факультет університету і після дворічного стажування у досвідченого адвоката і здачі іспитів прийматься до складу однієї з колегій адвокатів.

Примітки

Джерело

Зовнішні посилання