Відмінності між версіями «Сумо»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м
(Цікаві факти)
Рядок 38: Рядок 38:
 
 
 
==Майданчик для боротьби — дохьо==
 
==Майданчик для боротьби — дохьо==
 
 
Майданчик для боротьби сумо — помост у 34 — 60 см заввишки, який називають [[дохьо]]. Його виробляють з глини і покривають зверху тонким шаром піску. Поєдинок проходить в крузі діаметром в 4,55 метра, межі якого прокладені рисовою соломою. У центрі дохьо розташовано дві білі смуги, що позначають стартові позиції борців. Пісок навколо дохьо ретельно розрівнюється перед початком кожного поєдинку, щоб по слідах на піску можна було визначити, чи торкнувся один з суперників землі за межами дохе.
 
Майданчик для боротьби сумо — помост у 34 — 60 см заввишки, який називають [[дохьо]]. Його виробляють з глини і покривають зверху тонким шаром піску. Поєдинок проходить в крузі діаметром в 4,55 метра, межі якого прокладені рисовою соломою. У центрі дохьо розташовано дві білі смуги, що позначають стартові позиції борців. Пісок навколо дохьо ретельно розрівнюється перед початком кожного поєдинку, щоб по слідах на піску можна було визначити, чи торкнувся один з суперників землі за межами дохе.
  +
  +
== Цікаві факти ==
  +
* У деяких прилеглих до Японії країнах, наприклад [[Монголія | Монголії]] і [[Корея | Кореї]], поширені види боротьби, подібні з сумо.
  +
* За однією з версій, до [[XVI]] ст. аналог дохьо розташовувався на підвищенні, а за його межами були гострі кілки. Історичні дані підтверджують наявність такого [[Вид спорту|виду «спорту»]], але не з'ясовано, чи має він відношення до сумо.
  +
* В сумо учнів приймають у віці 10-15 років. Крім того, сумо поповнюється аматорами, як правило, після закінчення ними університету, якщо вони змогли проявити себе. Особливо просунуті любителі починають виступи відразу з третього дивізіону (макусіта). Верхня межа віку - 23 роки для дебютантів і 25 для любителів із студентського сумо.
  +
* Формування тіла борця відбувається винятково в процесі тренувань за рахунок збільшення м'язів і нарощування ваги. Цій меті присвячений сам розпорядок дня. Підйом з першими променями сонця, ранковий туалет, потім натще починається виснажлива п'ятигодинне тренування, що вимагає повної віддачі сил та граничної концентрації. Після тренування борці приймають гарячу ванну і снідають. Нагулявши хороший апетит, рікісі їдять без усяких обмежень, при цьому, на відміну від інших спортсменів, не відмовляють собі і в спиртному. Після сніданку - тригодинний сон, потім короткочасне тренування і легка вечеря.
  +
* Частка жиру в масі середнього сумоїста практично та ж, що у середнього обивателя того ж віку. При великій надлишкової ваги, м'язова маса теж дуже велика.
  +
* Доступність борцю життєвих благ майже повністю визначається його успіхами. Від досягнутого борцем рівня залежить, який одяг і взуття можна носити, чи можна користуватися мобільним телефоном, інтернетом, спати в загальній палаті або своїй кімнаті. Той же рівень визначає вид і обсяг господарських обов'язків - так, раніше за всіх встають, прибирають і готують їжу молодші по званню борці.
  +
* Борцям будь-якого рівня заборонено самостійно водити автомобіль. Порушив це правило чекає покарання, так, викритий в 2007 році сумоїст Кекутенхо був дискваліфікований на один турнір, що означало суттєву втрату в ранзі.
  +
* Існують чи ні договірні зустрічі - до сих пор не ясно. Існуючі підозри найчастіше грунтуються на тому факті, що борці виступають помітно краще, якщо поєдинок для них багато важить (наприклад, при рахунку 7-7). Однак, з тим же успіхом, цей факт можна пояснити підвищеною мотивацією.
  +
   
 
{{Бойові мистецтва}}
 
{{Бойові мистецтва}}

Версія за 22:35, 7 березня 2009

Сумо
Поєдинок Сумо між Кайо Хіроюкі та Таманосіма Арата в травні 2005 р. Суддя знаходиться праворуч.
Поєдинок Сумо між Кайо Хіроюкі та Таманосіма Арата в травні 2005 р. Суддя знаходиться праворуч.
Спеціалізація Захоплення/удари відкритою рукою
Контакт Справжній дотик (повний контакт)
Походження Flag of Japan (bordered).svg Японія
Заснування 4—5 століття
Майстри Коконое Дзінмаку, Хіросіма Рюдзі, Фукузоно Йосіфумі
Сайт Японська федерація сумо

Сумо (яп. 相撲, すもう, «боротьба») — вид єдиноборства, в якому два борці виявляють сильнішого на круглому полі. Цей вид спорту походить з Японії і вважається одним з видів бойових мистецтв. Традиція сумо ведеться з давніх часів, тому кожен поєдинок супроводжується численними ритуалами.

Основні правила

Два основних правила використовуються для визначення переможця кожної сутички:

  • 1. що торкнувся першим землі будь-якою частиною тіла окрім стоп вважається таким, що програв.
  • 2. що торкнувся першим землі за межами круга вважається таким, що програв.

Зрідка суддя оголошує переможцем суперника, першим що торкнувся землі. Це відбувається у тому випадку, коли обох суперника торкнулися землі в один і той же час, і судді порахували, що у того, хто торкнувся землі другим, не було шансу перемогти; іншими словами, він знаходився в безвихідній позиції.

Часто поєдинок продовжується всього декілька секунд, оскільки один з борців швидко витісняється іншим з круга. Хоча іноді поєдинок може тривати і декілька хвилин. У сумо одним з визначальних чинників є маса борця: майже всі спортсмени важать більше 100 кг

Майданчик для боротьби — дохьо

Майданчик для боротьби сумо — помост у 34 — 60 см заввишки, який називають дохьо. Його виробляють з глини і покривають зверху тонким шаром піску. Поєдинок проходить в крузі діаметром в 4,55 метра, межі якого прокладені рисовою соломою. У центрі дохьо розташовано дві білі смуги, що позначають стартові позиції борців. Пісок навколо дохьо ретельно розрівнюється перед початком кожного поєдинку, щоб по слідах на піску можна було визначити, чи торкнувся один з суперників землі за межами дохе.

Цікаві факти

  • У деяких прилеглих до Японії країнах, наприклад Монголії і Кореї, поширені види боротьби, подібні з сумо.
  • За однією з версій, до XVI ст. аналог дохьо розташовувався на підвищенні, а за його межами були гострі кілки. Історичні дані підтверджують наявність такого виду «спорту», але не з'ясовано, чи має він відношення до сумо.
  • В сумо учнів приймають у віці 10-15 років. Крім того, сумо поповнюється аматорами, як правило, після закінчення ними університету, якщо вони змогли проявити себе. Особливо просунуті любителі починають виступи відразу з третього дивізіону (макусіта). Верхня межа віку - 23 роки для дебютантів і 25 для любителів із студентського сумо.
  • Формування тіла борця відбувається винятково в процесі тренувань за рахунок збільшення м'язів і нарощування ваги. Цій меті присвячений сам розпорядок дня. Підйом з першими променями сонця, ранковий туалет, потім натще починається виснажлива п'ятигодинне тренування, що вимагає повної віддачі сил та граничної концентрації. Після тренування борці приймають гарячу ванну і снідають. Нагулявши хороший апетит, рікісі їдять без усяких обмежень, при цьому, на відміну від інших спортсменів, не відмовляють собі і в спиртному. Після сніданку - тригодинний сон, потім короткочасне тренування і легка вечеря.
  • Частка жиру в масі середнього сумоїста практично та ж, що у середнього обивателя того ж віку. При великій надлишкової ваги, м'язова маса теж дуже велика.
  • Доступність борцю життєвих благ майже повністю визначається його успіхами. Від досягнутого борцем рівня залежить, який одяг і взуття можна носити, чи можна користуватися мобільним телефоном, інтернетом, спати в загальній палаті або своїй кімнаті. Той же рівень визначає вид і обсяг господарських обов'язків - так, раніше за всіх встають, прибирають і готують їжу молодші по званню борці.
  • Борцям будь-якого рівня заборонено самостійно водити автомобіль. Порушив це правило чекає покарання, так, викритий в 2007 році сумоїст Кекутенхо був дискваліфікований на один турнір, що означало суттєву втрату в ранзі.
  • Існують чи ні договірні зустрічі - до сих пор не ясно. Існуючі підозри найчастіше грунтуються на тому факті, що борці виступають помітно краще, якщо поєдинок для них багато важить (наприклад, при рахунку 7-7). Однак, з тим же успіхом, цей факт можна пояснити підвищеною мотивацією.