Сумо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сумо
Борці сумо на церемонії спільного виходу на дохьо. Жовтень 2005 року.
Борці сумо на церемонії спільного виходу на дохьо. Жовтень 2005 року.
Спеціалізація Захоплення/удари відкритою рукою
Контакт Справжній дотик (повний контакт)
Походження Flag of Japan (bordered).svg Японія
Заснування 4—5 століття
Майстри Тайхо Кокі, Кітаноумі Тосиміцу, Тійонофудзі Міцугу, Таканохана Кодзі, Асасьорю Акинорі
Сайт Японська федерація сумо

Сумо (яп. 相撲, すもう, «боротьба») — вид єдиноборства, в якому два борці виявляють сильнішого на круглому полі. Цей вид спорту походить з Японії і вважається одним з видів бойових мистецтв. Традиція сумо ведеться з давніх часів, тому кожен поєдинок супроводжується численними ритуалами. Легенда пов'язує із сумо саме існування сучасної японської нації на Японських островах. Так, згідно з цією легендою, бог Такамикадзуті вступив у двобій з богом варварів. Завдяки його перемозі японці отримали право оселитися на території острова Хонсю.

Основні правила

Два основних правила використовуються для визначення переможця кожної сутички:

 1. що торкнувся першим землі будь-якою частиною тіла, окрім стоп, вважається таким, що програв.
 2. що торкнувся першим землі за межами круга вважається таким, що програв.

Зрідка суддя оголошує переможцем суперника, який першим торкнувся землі. Це відбувається у тому випадку, коли обидвоє суперників торкнулися землі в один і той же час, і судді вирішили, що у того, хто торкнувся землі другим, не було шансу перемогти; іншими словами, він знаходився у безвихідній позиції.

Часто поєдинок продовжується всього декілька секунд, оскільки один з борців швидко витісняє з круга іншого. Хоча іноді поєдинок може тривати і декілька хвилин. У сумо одним з визначальних чинників є маса борця: майже всі спортсмени важать більше 100 кг.

Майданчик для боротьби — дохьо

Майданчик для боротьби сумо — помост у 34 — 60 см заввишки, який називають дохьо. Його виробляють з глини і покривають зверху тонким шаром піску. Поєдинок проходить в крузі діаметром в 4,55 метра, межі якого прокладені рисовою соломою. У центрі дохьо розташовано дві білі смуги, що позначають стартові позиції борців. Пісок навколо дохьо ретельно розрівнюється перед початком кожного поєдинку, щоб по слідах на піску можна було визначити, чи торкнувся один з суперників землі за межами дохе.

Цікаві факти

 • У деяких прилеглих до Японії країнах, наприклад Монголії і Кореї, поширені види боротьби, подібні з сумо.
 • За однією з версій, до XVI ст. аналог дохьо розташовувався на підвищенні, а за його межами були гострі кілки. Історичні дані підтверджують наявність такого виду «спорту», але не з'ясовано, чи має він відношення до сумо.
 • В сумо учнів приймають у віці 10-15 років. Крім того, сумо поповнюється аматорами, як правило, після закінчення ними університету, якщо вони змогли проявити себе. Особливо просунуті любителі починають виступи відразу з третього дивізіону (макусіта). Верхня межа віку - 23 роки для дебютантів і 25 для любителів із студентського сумо.
 • Формування тіла борця відбувається винятково в процесі тренувань за рахунок збільшення м'язів і нарощування ваги. Цій меті присвячений сам розпорядок дня. Підйом з першими променями сонця, ранковий туалет, потім натще починається виснажлива п'ятигодинне тренування, що вимагає повної віддачі сил та граничної концентрації. Після тренування борці приймають гарячу ванну і снідають. Нагулявши хороший апетит, рікісі їдять без усяких обмежень, при цьому, на відміну від інших спортсменів, не відмовляють собі і в спиртному. Після сніданку - тригодинний сон, потім короткочасне тренування і легка вечеря.
 • Частка жиру в масі середнього сумоїста практично та ж, що у середнього обивателя того ж віку. При великій надлишкової ваги, м'язова маса теж дуже велика.
 • Доступність борцю життєвих благ майже повністю визначається його успіхами. Від досягнутого борцем рівня залежить, який одяг і взуття можна носити, чи можна користуватися мобільним телефоном, інтернетом, спати в загальній палаті або своїй кімнаті. Той же рівень визначає вид і обсяг господарських обов'язків - так, раніше за всіх встають, прибирають і готують їжу молодші по званню борці.
 • Борцям будь-якого рівня заборонено самостійно водити автомобіль. Порушив це правило чекає покарання, так, викритий в 2007 році сумоїст Кекутенхо був дискваліфікований на один турнір, що означало суттєву втрату в ранзі.
 • Існують чи ні договірні зустрічі - до сих пор не ясно. Існуючі підозри найчастіше грунтуються на тому факті, що борці виступають помітно краще, якщо поєдинок для них багато важить (наприклад, при рахунку 7-7). Однак, з тим же успіхом, цей факт можна пояснити підвищеною мотивацією.
 • Найтитулованіший і, можливо, найкращий борець сумо всіх часів Тайхо Кокі є сином українця - уродженця Зачепилівського району Харківської області Маркіяна Боришка і при народженні носив ім'я Іван Боришко.

Шаблон:Link GA