Відмінності між версіями «Супутник-2»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(правопис)
(Не показані 5 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 55: Рядок 55:
   
 
== Супутник-2 і випромінювання пояса Ван Аллена ==
 
== Супутник-2 і випромінювання пояса Ван Аллена ==
Супутник-2 виявив у [[Земля|Землі]] зовнішні [[радіаційні пояси]] у високих північних [[широта]]х, але не виміряв максимум їхньої інтенсивності. Професор [[Месель Григорій|Геррі Мессель]] (Harry Messel) в [[Австралійський Союз|Австралії]] перехоплював сигнали, але Радянський Союз не надав код і австралійці не змогли розшифрувати дані. [[1958]] року [[Супутник-3]] підтвердив висновки, здійснені за результатами польоту американських [[супутник]]ів [[Експлорер-1]], [[Експлорер-3|-3]] і [[Експлорер-4|-4]].
+
Супутник-2 виявив у [[Земля|Землі]] зовнішні [[радіаційні пояси]] у високих північних [[широта]]х, але не виміряв максимум їхньої інтенсивності. Професор [[Месель Григорій|Геррі Мессель]] (Harry Messel) в [[Австралія|Австралії]] перехоплював сигнали, але Радянський Союз не надав код і австралійці не змогли розшифрувати дані. [[1958]] року [[Супутник-3]] підтвердив висновки, здійснені за результатами польоту американських [[супутник]]ів [[Експлорер-1]], [[Експлорер-3|-3]] і [[Експлорер-4|-4]].
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
  +
{{Портал|Космонавтика}}
 
* [[Список космічних запусків]]
 
* [[Список космічних запусків]]
   
Рядок 63: Рядок 64:
 
{{Космічні запуски 1957 року}}
 
{{Космічні запуски 1957 року}}
   
[[Категорія:Космонавтика]]
+
[[Категорія:Космонавтика 1957]]
  +
[[Категорія:Програма «Супутник»]]
 
[[Категорія:Історія космонавтики]]
 
[[Категорія:Історія космонавтики]]
  +
[[Категорія:Штучні супутники Землі]]
 
[[Категорія:Тварини в космосі]]
 
[[Категорія:Тварини в космосі]]
  +
[[Категорія:1957 в СРСР]]
  +
[[Категорія:Події 3 листопада]]
  +
[[Категорія:Листопад 1957]]

Версія за 16:18, 20 серпня 2018

Супутник-2
Sputnik2 vsm.jpg
Модель Супутника-2 в Політехнічному музеї РФ
Основні параметри
COSPAR ID 1957-002A
NORAD ID 00003
Організація СРСР
Виготівник ОКБ-1
Тип апарата орбітальний
Штучний супутник Землі
Дата запуску 3 листопада 1957
Ракета-носій Супутник 8К71-ПС
Номер запуску 2ПС
Космодром Байконур
Тривалість польоту 162 доби
Схід з орбіти 14 квітня 1958
Технічні параметри
Маса 508 кг
Розміри висока конусоподібна капсула висотою 4 м, діаметр основи 2 м
Орбітальні дані
Тип орбіти еліптична
Велика піввісь 7314,2 км
Ексцентриситет 0,09892
Нахил орбіти 65,33°
Період обертання 103,7 хвилини
Прилади
Прилади два фотометри

Супутник-2 (рос. Спутник-2) — другий космічний апарат, запущений на орбіту Землі 3 листопада 1957 року, і перший апарат з живою істотою на борту, собакою Лайкою.

Констирукція

Супутник-2 був 4 метровою високою конусоподібною капсулою з діаметром основи 2 метри. Він мав відсіки для радіопередавачів, телеметричної системи, блоку управління, систем регенерації повітря і регулювання температури в кабіні, і наукові прилади.

В окремій герметичній кабіні перебувала собака Лайка.

Робота на орбіті

Інженерно-біологічні дані кожен оберт передавались на Землю телеметричними приладами системи Трал-Д впродовж 15 хвилин. Два фотометри на борту вимірювали сонячну радіацію (ультрафіолетове і рентгенівське випромінювання) і космічні промені. Супутник-2 не мав телевізійної камери; іноді телевізійне зображення собак з Супутника-5 помилково сприймається як зображення Лайки.

Політ

Супутник-2 було запущено на орбіту з параметрами 212 х 1660 км, з періодом обертання 103,7 хвилин міжконтинентальною балістичною ракетою Р-7 (Супутник 8К71-ПС), цією ж модифікацією виведено на орбіту Супутник-1. Після виходу на орбіту носовий конус успішно від'єднався, а основний блок ні. Це гальмувало роботу системи терморегулювання. До того ж через втрату частини теплоізоляції температура в кабіні підвищилась до 40 °C. Вважається, що Лайка прожила всього кілька годин замість запланованих десяти днів через спеку. Супутник-2 згорів у атмосфері Землі 14 квітня 1958 року після 162 діб на орбіті.

Супутник-2 і випромінювання пояса Ван Аллена

Супутник-2 виявив у Землі зовнішні радіаційні пояси у високих північних широтах, але не виміряв максимум їхньої інтенсивності. Професор Геррі Мессель (Harry Messel) в Австралії перехоплював сигнали, але Радянський Союз не надав код і австралійці не змогли розшифрувати дані. 1958 року Супутник-3 підтвердив висновки, здійснені за результатами польоту американських супутників Експлорер-1, -3 і -4.

Див. також