Суродженці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сестри Анна, Емілі та Шарлотта Бронте, на полотні свого брата Бранвелла.

Суродже́ник, суродже́нець або сиб, си́блінг (англ. sibling, sib) — одноюрідні брат або сестра, найближча спорідненість. У вужчому сенсі — діти, що мають спільних батьків.[1] Суродженик жіночої статі — це сестра, чоловічої — брат. У більшості суспільств у всьому світі, брати і сестри, як правило, росли разом, сприяли розвитку сильних емоційних зв'язків, таких як любов, ворожість або задумливість. Такий зв'язок часто визначається такими чинниками як виховання, порядок народження, риси характеру та особистий досвід співродженця поза родиною. Термін доцільно вживати в генетиці як тварин так і людей.[2]

Монозиготні близнята мають 100 % спільної ДНК.[3] Рідні суродженики зазвичай мають половину спільного геному з 0,1 %, що відрізняють людей(англ.)[3]. Напівсиби — це родичі другого порядку та мають, у середньому, чверть збіжності.

Види суроджеників

Два брати
 • Повні рідні суродженики (рідні брати чи сестри) мають однакових біологічних батьків та 50 % ідентичного геному з відмінного поміж людей (біохімічно люди мають на 99,9 % однакові).[4]
 • Напівсуродженики мають лише одного спільного батька та споріднені на 25 %. Нерідний вихователь жіночої статі — це мачуха, чоловічої — вітчим. Міжособистісні стосунки між напівбратами та напівсестрами дуже варіюють: від дуже близьких до цілковито відчужених.
 • Зведені співродженики — це діти від колишніх шлюбів батьків. Вони не споріденені кровно.
 • Суродженики за приймами — діти, що виростають разом в одній прийомній родині: годованець родини або біологічні діти опікуна.
 • За всиновленням — двоє дітей, неспоріднених за кров'ю, які вважають одне одного своїми співроджениками.
 • Суродженики на 3/4 мають одного спільного батька, тоді коли неспільні родичі споріднені між собою. Це включає випадки братів і сестер чи батьків і дітей. (Така сама термінологія вживається при розведенні коней, де такі випадки не є нетипові). Такі діти мають більше спільного за напівбратів, але більше за повних рідних співроджеників. Існує два генетичних сценарії для спорідненості на 3/4:
  • Горизонтальний: У цьому випадки суродженики — мають спільного тата чи мати, при чому різні батьки — це рідні або двоюрідні сестри чи брати. Тобто вони водночас є і кузени. У випадку, якщо неспільні родичі — ідентичні близнюки, то співродженці-кузени можуть мати таку ж споріденість як і повні брат або сестра.
  • Вертикальний: У такому разі неспільні батьки — батько та син або мати й донька.
 • Свояки́ — родичі партнера в подружжі. Жіночого роду — шваґро́ва, сві́сть, зови́ця або своя́киня — братова дружина, сестра жінки чи чоловіка, жінка брата чоловіка чи дружини. Чоловічого роду — шва́ґер або своя́к — сестрин чоловік, жінчин брат, чоловік жінчиної або чоловікової сестри.

Див. також

Примітки

 1. http://mediclab.com.ua/index.php?newsid=27490 Медичний словник на MedicLab
 2. http://medterms.com.ua/publ/medichni_termini_na_literu_s/sibsi/20-1-0-622 Медичний словник та медична термінологія
 3. а б Dr. Shafer, Aaron. Understanding genetics. The Tech. Stanford University. Процитовано 13 грудня 2013. 
 4. Dr. Shafer, Aaron. Understanding genetics. The Tech. Stanford University. Процитовано 13 грудня 2013. 

Зовнічні посилання