Сігурімі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сігурімі
Sigurimi.svg
Гасло Për popullin, me popullin
Тип організація
Засновано 14 грудня 1944
Розпущено 15 серпня 1991
Країна Flag of Albania (1946–1992).svg Албанія
Штаб-квартира Тирана
Керівник Хаджі Леші, Кочі Дзодзе, Мехмет Шеху, Kadri Hazbiud, Feçor Shehud і Simon Stefanid
Материнська
організація
Народна Соціалістична Республіка Албанія
Відділи Sigurimi.svg
Штат працівників
  • 1 030 000 осіб

Сігурімі (повна назва: алб. Drejtoria e Sigurimit të Shtetit — Директорат державної безпеки) — таємна політична поліція в Албанії в роки комуністичного режиму.

Сігурімі була створена 20 березня 1943 як партизанська група. У 1945 Енвер Ходжа за підтримки Сігурімі привів до влади Албанську партію праці. Засновником Сігурімі був Кочі Дзодзе, який згодом очолив Міністерство внутрішніх справ.

Основними напрямками діяльності Сігурімі з самого початку стали репресії проти церкви і т. з. «буржуазних елементів». Кочі Дзодзе був заарештований, а потім розстріляний в ході перших чисток партії від агентів Тіто.

Мехмета Шеху, який змінив Кочі Дзодзе, спіткала та ж доля: у 1981 році він був звинувачений у зраді і розстріляний (за іншою версією, Шеху був убитий пострілом в потилицю на засіданні ЦК партії, офіційно було оголошено про його самогубство).

Головним завданням Сігурімі з 1950-х років стало підтримання режиму Енвера Ходжі і винищення будь-якої опозиції, а у зовнішній діяльності — співпраця зі спецслужбами Китаю.

Після смерті Енвера Ходжі у 1985 році, Сігурімі підтримала Раміза Алію, який у результаті внутрішнього перевороту в партії прийшов до влади. Кілька соратників Ходжі були вбиті співробітниками Сігурімі прямо в будівлі ЦК, вдова Ходжі і його сини були заарештовані.

У 1992 році Раміз Алія був повалений Салі Берішею і кинутий до в'язниці. Сігурімі була скасована, замість неї були створені Національна інформаційна служба (НІС) для розвідки і контррозвідки і Міністерство громадського порядку (МОП) як служба безпеки Албанії.

Посилання