Тагальська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тагальська мова
Tagalog, Wikang Tagalog
ареал поширення тагальської мови
ареал поширення тагальської мови
Поширена в Філіппіни
Регіон південний і центральний Лусон
Носії Як рідної мови: 22 млн, як другої мови більш ніж 65 млн.
Місце 40
Писемність латинська абетка, Filipino alphabetd, Abakada alphabetd, Philippine Brailled і Байбаїн
Класифікація

Австронезійська сім'я

Малайсько-полінезійська підсім'я
Центрально-филіппінська гілка
Офіційний статус
Офіційна Філіппіни Філіппіни
Регулює Комісія Філіппінської мови (Komisyon sa Wikang Filipino)
Коди мови
ISO 639-1 tl
ISO 639-2 tgl
ISO 639-3 tgl
SIL tgl

Таґальська мова (Wikang Tagalog) — офіційна мова Республіки Філіппіни (поряд з англійською) і одна з найпоширеніших мов на Філіппінських островах. Головна мова ЗМІ та освіти. Таґальська поширена як мова міжнаціонального спілкування як у країні, так і в закордонних філіппінських громадах.

Назва тагальської мови походить від назви tagá-ílog, в котрій слово tagá — означає «мешканець» і ílog означає «річку», таким чином первісне значення цього слова було — «мешканець ріки». На цей час дуже мало відомо про історію мови оскільки до захоплення Філіппін Іспанією не збереглося жодної письмової пам'ятки мови, або тексту. Деякі вчені висувають гіпотезу, що тагальська мова виникла в північно-східних або східних регіонах країни.

Історичний тагальський шрифт — баібаїн (зараз не використовується).

Перша відома книга на тагальській мові — Doctrina Cristiana (Християнська Доктрина), датована 1593 роком. Ця книга була написана іспанською мовою в супроводі двох версій тагальської мови: одна тагальським шрифтом (баібаїн), а інша латиницею. Під час іспанського володіння островами католицькі священики складали граматики і словники тагальської мови.

Поет Франсіско Бальтасар (1788—1862) вважається одним з найкращих авторів на тагальській мові. Його найвідоміша робота 19-го сторіччя, поема «Флоранта і Лаура» — найкращий зразок класичної тагальської мови. За межами Філіппін, тагальська мова також поширена в межах етнічних філіппінських громад.

Класифікація[ред. | ред. код]

Таґальська мова належить до центрально-філіппінських мов, малайсько-полінезійської підсім'ї в межах Австронезійського сімейства мов. Ця мова є спорідненою індонезійській, малайській, мові Фіджі, маорі (Нова Зеландія), гавайській мові, малагасійській мові (Мадагаскар), полінезійській мові, таїтянській (Таїті), чаморській (о. Гуам), тетумській (Східний Тимор), і мові пайван (Східний Тайвань).

Таґальська мова має багато запозичень з іспанської, китайської, англійської, малайської, санскриту, арабської мов, а також з інших мов філіппінських островів.

Офіційний статус[ред. | ред. код]

Статус національної тагальська мова отримала в 1937. Комітет Національного інституту мов після декількох тижнів вивчення та дослідження проголосив її національною мовою Філіппін, оскільки нею розмовляють у різних регіонах країни. Президент республіки Мануель Кесон 30 грудня 1937 проголосив тагальську державною мовою країни. Офіційний статус мови був закріплений після відновлення незалежності Філіппін від Сполучених Штатів 4 липня, 1946. З 1961 по 1987, тагальська мова була також відома як . З 1940 тагальська, єдина з 160 різних мов Філіппін викладається в школах усюди в країні.

Абетки[ред. | ред. код]

До прибуття іспанців до Філіппін в 16-му сторіччі в писемності тагальської мови використовувався власний шрифт — баібаїн. Ця система писемності включала в себе 3 голосні знаки і 14 приголосних. Хоча на момент прибуття іспанців їм користувалась значна кількість носіїв тагальської мови, поступово під впливом іспанської мови латинська абетка витіснила традиційний шрифт.

Зараз тагальська мова передається майже винятково латинською абеткою. До 20 сторіччя тагальська мова передавалась в залежності від іспанської орфографії і існувало декілька варіантів писемності. Із набуттям тагальською мовою національного статусу, науковці ввели нову абетку, яка складалася з 20 літер: A B K D E G H I L M N NG O P R S T U W Y. В 1976 р. щоб уможливити передачу іспанських і англійських запозичень, такі літери як C, CH, F, J, Q, RR, V, X, і Z були додані до абетки. В 1987 р. абетку дещо скоротили з 33 до 28 літер:

A B C D E F G
H I J K L M N
Ñ Ng O P Q R S
T U V W X Y Z

Лексичний склад[ред. | ред. код]

Лексика тагальської мови здебільшого складається зі слів австронезійського походження з деякими запозиченнями з іспанської, китайської, малайської, санскриту, арабської та інших мов.

Деякі запозичення з іспанської та англійської мов:

Тагальська Українська Іспанська Англійська
dasál молитися rezar pray
kabayo кінь caballo horse
nars медсестра enfermera nurse
sabón мило jabón soap
baryo село barrio village
sapatos черевики zapatos shoes
drayber водій chófer driver

Числівники[ред. | ред. код]

Тагальська мова має два варіанти числівників: власне таґальські і запозичені з іспанської мови. Числівники з іспанської мови використовують при позначенні віку, часу, рахунку в іграх, а також для позначення декількох деномінацій валюти разом із стандартними числівниками:

Таґальські Іспанські Таґальські (ісп.)
1 isa uno uno
2 dalawa dos dos
3 tatlo tres tres
4 apat cuatro kwatro
5 lima cinco singko
6 anim seis sais
7 pito siete syete
8 walo ocho otso
9 siyam nueve nwebe
10 sampu diez dyes

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
тагальською мовою
Unang Pahina