Такшонь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.
Такшонь
угор. Taksony
Такшонь
Великий князь Угорщини
955 — 972
Попередник: Файс
Наступник: Геза
 
Народження: 931
Угорщина
Смерть: 972
Угорщина
Рід: Арпади
Батько: Золта
Діти: Геза і Michael Wegierskid

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Пам'ятник Такшоню

Такшонь (угор. Taksony, лат. Toscus, словен. Takšoň; 931 — пр. 972) — великий князь угорців між 955 та приблизно 972 роками.

Такшонь був сином Жолта (Золтана), четвертого з синів Арпада. 947 року у віці 16 років, він очолював рейд угорців в Італію, змусивши короля Італійського королівства виплатити йому данину. Можливо, він брав участь у битві на річці Лех, в якій угорці зазнали важкої поразки від німецьких військ короля Оттона I Великого. Незабаром після цієї битви Такшонь став великим князем, хоча його контроль над угорськими племенами був ще дуже слабким. За його правління угорці припинили напади на Західну Європу, повернувши напрям рейдів у бік Візантії.

За правління Такшоня на територію угорців переселилося багато печенігів. Такшонь залишався язичником, хоча 963 року Папа Іван XII послав до мадярів місіонера[1].

Після смерті Такшоня титул великого князя успадкував його син Геза.

Примітки

  1. Liutprand of Cremona: Liber de rebus gestis Ottonis magni imperatoris.


Попередник
Файс
Coa Hungary Country History (855-1301).svg Великий князь Угорщини
955-972
Coa Hungary Country History (855-1301).svg Наступник
Геза