Так казав Заратустра (симфонічна поема)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Так казав Заратустра
нім. Also sprach Zarathustra
Композитор Ріхард Штраус
Жанр симфонічна поема
Каталог 30
Видано 1896
Інструментування орган[d] і оркестр
Прем'єра
Дата 27 листопада 1896

Так казав Заратустра у Вікісховищі?

«Так казав Заратустра» (нім. Also sprach Zarathustra) — симфонічна поема німецького композитора Ріхарда Штрауса. Написана в 1896 році під враженням однойменної книги Фрідріха Ніцше.

Це — програмний твір, що складається з дев'яти фрагментів, виконуваних без перерви. Назви фрагментів повторюють назви деяких розділів літературного першоджерела. Середня тривалість виконання — близько тридцяти хвилин. Симфонічна поема написана для четверного складу оркестру. В партитурі використовуються також орган і дзвін.

Історія

Прем'єра відбулася у Франкфурті у виконанні оркестру під керуванням автора. З тих пір твір закріпився у світовому симфонічному репертуарі, виконувався кращими колективами під керівництвом таких диригентів, як Герберт фон Караян, Фріц Райнер, Бернард Haitink.

Частини

  1. Передмова, або Схід (Einleitung, oder Sonnenaufgang)
  2. Про людей потойбічного світу (Von den Hinterweltlern )
  3. Про велике томління (Von der großen Sehnsucht )
  4. Про радощі та пристрасті (Von den Freuden- und Leidenschaften)
  5. Похоронна пісня (Das Grablied )
  6. Про науку ( Von der Wissenschaft)
  7. Видужуючий (Der Genesende )
  8. Танцювальна пісня (Das Tanzlied )
  9. Пісня нічного мандрівника ( Nachtwandlerlied)

Характеристика

Симфонічна поема є яскравим прикладом пізнього німецького романтизму з тяжінням до народжуваного модернізму. Автор втілює риси властиві творчості Р. Вагнера, зокрема сусідство надзвичайного педантизму і бурхливого драматизму. Поема захоплює слухача унікальними знахідками у фарбах оркестру[1]. Драматургія твору тісно пов'язана з літературним першоджерелом.

Склад оркестру

Використання початкових тактів в інших творах

Музика з поеми використовувалася в саундтреку фільму Стенлі Кубрика «Космічна одіссея 2001 року» (а також у безлічі менш значущих кінострічок), використовується в оформленні телепередачі «Що? Де? Коли?» (на початку). Елвіс Преслі відкривав свої концерти в готелі «Інтернаціональ» в Лас-Вегасі увертюрою з цієї музичної поеми. Deep Purple використовували фрагменти з неї у своєму другому альбомі. Також, вона використовується в реслінгу. В WWE під цю музику виходить Рік Флер

Література

  • Ганс Мериан. Симфоническая поэма Рихарда Штрауса «Так говорил Заратустра»: Этюд о современной программной симфонии (нем. Richard Strauss' Tondichtung Also sprach Zarathustra: Eine Studie über die moderne Programmsymphonie; 1899, русский перевод 1909)

Примітки

Посилання