Відмінності між версіями «Тарновська Олександра Василівна»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Не показані 45 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
{{Пишу}}
 
 
{{Акторка
 
{{Акторка
 
|зображення = Тарновська Олександра Василівна.jpg
 
|зображення = Тарновська Олександра Василівна.jpg
Рядок 6: Рядок 6:
 
|рід діяльності = Заслужена артистка України.
 
|рід діяльності = Заслужена артистка України.
 
Завідуюча трупою Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша,
 
Завідуюча трупою Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша,
|діти =
 
|батьки =
 
 
|imdb id =
 
|imdb id =
  +
|сторінка в інтернеті =
 
|провідні ролі =
 
 
}}
 
}}
   
 
'''Тарновська Олександра Василівна''' ({{н}} [[11 вересня ]] [[1954]] року, [[Херсон]], [[Україна]])&nbsp;— заслужена [[артистка ]] України, завідуюча трупою [[Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша|Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша]]<ref>[https://www.teatrkulisha.org/personal/oleksandra-tarnovska Олександра Тарновська]</ref>.
 
'''Тарновська Олександра Василівна''' ({{н}} [[11 вересня ]] [[1954]] року, [[Херсон]], [[Україна]])&nbsp;— заслужена [[артистка ]] України, завідуюча трупою [[Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша|Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша]] <ref>[https://www.teatrkulisha.org/personal/oleksandra-tarnovska Олександра Тарновська]</ref>.
 
   
 
== Життєпис ==
 
== Життєпис ==
  +
Народилася Олександра Тарновська 11 вересня 1954 року в [[Херсон]]і.
Корінна херсонка, у [[1972]] році закінчила [[Херсонське училище культури ]]&nbsp;— освоїла фах режисера самодіяльних колективів. Через рік була зачислена актрисою Херсонського театру ляльок, де працювала до [[1979]]-го. У [[1978]]-му отримала грамоту та премію Міністерства культури за «Кращу жіночу роль»&nbsp;— Балеринки у виставі «Стійкий олов'яний солдатик» Андерсена (режисер&nbsp;— Н.Бучма).
 
Після працювала актрисою у Київському державному театрі ляльок (нині&nbsp;— [[Київський академічний театр ляльок]]), Чернігівському театрі ляльок (нині&nbsp;— [[Чернігівський обласний театр ляльок імені Олександра Довженка|ім. А.&nbsp;П.&nbsp;Довженка]]), [[Миколаївський обласний театр ляльок|Миколаївському академічному обласному театрі ляльок]].
 
   
  +
* 1972&nbsp;— закінчила [[Херсонське училище культури]] (за фахом режисер самодіяльних колективів).
Була однією із засновників Севастопольського театру-студії «В гостях у Севы» при міському управлінні культури, який працював у Севастополі та об'їздив весь Крим у період із [[1990]] до [[1998]] &nbsp;р. Театр приймав участь у фестивалі «Херсонеські ігри».
 
  +
* 1974&nbsp;— актриса Херсонського театру ляльок<ref>[http://www.teatr-kukol.ks.ua/index.php/home/istoriya Історія Херсонського Академічного обласного театру ляльок]</ref>.
За час існування колектив театру-студії поставив 12 вистав для дітей. Паралельно Олександра Тарновська вела програму на севастопольському телебаченні&nbsp;— вчила дітей правила дорожнього руху, протипожежній безпеці, правилам поведінки на воді в образах Івасика Телесика, Підступного Сірника, Гусеня Дорофея та хлопчиська Севи Севастопольського…
 
 
* З 1979&nbsp;— актриса у [[Київський академічний театр ляльок|Київському державному театрі ляльок]], потім у [[Чернігівський обласний театр ляльок імені Олександра Довженка|Чернігівському театрі ляльок]], згодом у [[Миколаївський обласний театр ляльок|Миколаївському обласному театрі ляльок]].
  +
* 1990—1998&nbsp;— засновниця Севастопольського театру-студії «В гостях у Севы», що діяв при міському управлінні культури. <br/>
  +
За час свого існування колектив театру-студії поставив 12 вистав для дітей, брав участь у фестивалі «Херсонеські ігри».<br/>
 
Олександра Тарновська була ведучою програми на севастопольському телебаченні&nbsp;— вчила дітей правилам дорожнього руху, протипожежній безпеці, правилам поведінки на воді в образах Івасика Телесика, Підступного Сірника, Гусеня Дорофея та хлопчиська Севи Севастопольського.
  +
* 1999&nbsp;— почала працювати у [[Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша|Херсонському обласному академічному музично-драматичному театрі ім. Миколи Куліша]] завідувачем трупи, а також артисткою драми.<br/>
 
Брала участь у дитячих виставах в образах Міккі Мауса, тітоньки Тілі-Мілі-Трям, Феї-чарівниці міста. Зокрема, її бачили у казках: «Антошка і гармошка», «Таємниця забутого короля», «Фабрика зірок Діда Мороза», «Баба Яга і компанія» та інші. На святкування Дня міста Херсона очолювала парад-карнавал карапузів.
   
  +
За 21 рік роботи у театрі задіяна у низці вистав театру. Зокрема, «Як стати героєм»&nbsp;— Біль; «За двома зайцями»&nbsp;— Марта; «Моя дорога Сільвія»&nbsp;— Леслі; «Як у нас на Україні…», «Осінній рок-н-рол»<ref> [https://newday.kherson.ua/u-hersoni-pokazali-vistavu-yaka-pahne-osinnju/ У Херсоні показали виставу, яка пахне осінню]</ref>. А також, як артистка розмовного жанру брала участь у театралізованих концертних програмах.
У [[1998]] -му повернулась у [[Херсон]]. Влітку [[1999]]-го почала працювати у [[Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша]].
 
Влаштувалася завідувачем трупи, а також артисткою драми&nbsp;— приймала участь у дитячих виставах в образах Міккі Мауса, тітоньки Тілі-Мілі-Трям, Феї-чарівниці міста<ref>[https://artkavun.kherson.ua/aleksandra_tarnovskaja.htm Александра Тарновская: меджу молотом и наковальней]{{ref-ru}}</ref>. Зокрема, її бачили у казках: «Антошка і гармошка», «Таємниця забутого короля», «Фабрика зірок Діда Мороза», «Баба Яга і компанія» та інші.
 
На святкування Дня міста Херсона очолювала парад-карнавал карапузів.
 
   
  +
Значним доробком актриси є моновистава&nbsp;— «Монолог актриси», яка у вересні 2018 року була показана на благодійних засадах за ініціативою Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю «Велід»<ref>[https://dmsu.gov.ua/news/region/migraczijniki-xersonshhini-doluchilisya-do-blagodijnogo-zaxodu.html Міграційники Херсонщини долучилися до благодійного заходу]</ref><ref>[http://khor.gov.ua/2018/09/26/8694/ В сесійній залі відбулась благодійна моновистава]</ref><ref>[https://pivdenukraine.com.ua/2018/09/26/v-sesijnij-zali-xersonsko%D1%97-oblradi-vidbulas-blagodijna-monovistava/ В сесійній залі Херсонської облради відбулась благодійна моновистава ]</ref>. Також у 2018 року моновистава брала участь у грантовому проєкті «Театральний абонемент у бібліотеці»<ref>[https://visti.ks.ua/novosti/novosti-hersona/28613-teatr-poshel-v-narod.html Театр пошел в народ {{ref-ru}}]</ref><ref>[http://slovoprosvity.org/2018/11/15/teatralnyj-pryvit-iz-hersona/ Театральний привіт із Херсона]</ref>, який був реалізований за підтримки [[Український культурний фонд|Українського культурного фонду]].
За 21 рік роботи у театрі задіяна у низці вистав театру.
 
Зокрема, «Як стати героєм»&nbsp;— Біль;
 
«За двома зайцями»&nbsp;— Марта;
 
«Моя дорога Сільвія»&nbsp;— Леслі;
 
«Як у нас на Україні…» тощо.
 
А також, як артистка розмовного жанру приймала участь у театралізованих концертних програмах.
 
   
 
Тарновська Олександра була на гастролях по різним областям України та державам близького зарубіжжя (зокрема, Алтай, Молдова, Грузія, Абхазія, Чечено-Інгушетія (нині-Чечня), Осетія та ін.).
У виставі «Осінній рок-н-рол» виконала роль жінки. «Осінній рок-н-рол» за п'єсою Міхаїла Хейфеца «Рок-н-рол на заході»&nbsp;— унікальний спільний проєкт Херсонського обласного музично-драматичного театру ім. Миколи Куліша та Херсонського державного університету<ref>[ https://kavun.city/read/misto/60972/osinnij-rok-n-rol-vid-hersonskogo-teatru «Осінній рок-н-рол» від херсонського театру]</ref>. Ініціатори проекту&nbsp;— ректор ХДУ, професор, заслужений працівник освіти України Олександр Співаковський, генеральний директор-художній керівник ХОАМДТ ім. Миколи Куліша, народний артист України Олександр Книга.
 
   
 
Більше 20 років очолює Національну спілку театральних діячів України у Херсонській області та опікується акторами, які знаходяться на почесному відпочинку
Має у доробку моновиставу&nbsp;— «Монолог актриси». У [[2017]] році Олександра Тарновська возила її у Німеччину (м. Дюссельдорф, Бохум). У серпні [[2018]]-го представляла Україну з моновиставою на театральному фестивалі «Перехрестя» у Литві (м. Друскінінкай)<ref> [https://www.delfi.lt/ru/misc/culture/v-druskininkaj-prohodit-iv-mezhdunarodnyj-teatralnyj-festival.d?id=78728399В Друскининкай проходит IV Международный театральный фестиваль ]</ref>.
 
  +
<ref>[http://www.vtvplus.com.ua/lang/ua/projects/ranok-z-vtv-plyus/55494-oleksandra-tarnovska.html Олександра Тарновська, заслужена артистка України, голова Національної спілки театральних діячів м. Херсона в ефірі телеканалу ВТВ плюс Ти]</ref>.
 
У вересні [[2018]]-го «Монолог актриси» було показано на благодійних засадах за ініціативою Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю «Велід» у приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації (до того моменту у сесійні залі вистави не показували). Того ж року моновистава взяла участь у грантовому проєкті «Театральний абонемент у бібліотеці» <ref>[https://visti.ks.ua/novosti/novosti-hersona/28613-teatr-poshel-v-narod.html Театр пошел в народ {{ref-ru}}]</ref>. Проєкт було реалізовано за підтримки Українського культурного фонду. Вистава об'їздила Херсонщину.
 
 
У [[2019]]-му артистка гастролювала з «Монологом актриси» в Ізраїлі (Ашкелон). Цього ж року презентувала моновиставу на XVI-му міжнародному театральному фестивалі жіночих монодрам «Марія» (м. Київ, театр ім. І.Франка).
 
 
За роки сценічної діяльності гастролювала областями України та державами близького зарубіжжя. Зокрема, Алтай, Молдовія, Грузія, Абхазія, Чечено-Інгушетія (нині-Чечня), Осетія, Краснодарський край тощо.
 
 
Понад 20 років очолює Національну спілку театральних діячів України у Херсонській області та опікується акторами, які знаходяться на почесному відпочинку<ref>[http://www.vtvplus.com.ua/lang/ua/projects/ranok-z-vtv-plyus/55494-oleksandra-tarnovska.html Олександра Тарновська, заслужена артистка України, голова Національної спілки театральних діячів м. Херсона в ефірі телеканалу ВТВ плюс Ти]</ref>.
 
   
 
== Нагороди ==
 
== Нагороди ==
  +
* Почесна грамота обласної ради за вагомий внесок у розвиток мистецтва Херсонщини та з нагоди відзначення Міжнародного дня театру (березень, 2005).
 
* Почесна грамота обласної ради за вагомий внесок у розвиток мистецтва Херсонщини та з нагоди відзначення Міжнародного дня театру (березень, [[2005]]&nbsp;р.).
+
* Почесна грамота міського голови за активну життєву позицію, високопрофесійну виконавську майстерність, особистий внесок у розвиток театрального мистецтва Херсонщини та з нагоди 70-річчя Херсонського театру ім. М.Куліша (2006).
 
* Премія «Успіх». Подяка з нагоди Міжнародного дня театру (2010).
* Почесна грамота міського голови за активну життєву позицію, високопрофесійну виконавську майстерність, особистий внесок у розвиток театрального мистецтва Херсонщини та з нагоди 70-річчя Херсонського театру ім. М.Куліша ([[2006]]&nbsp;р.).
 
 
* Подяка голови обласної державної адміністрації (жовтень, 2011).
* Премія «Успіх». Подяка з нагоди Міжнародного дня театру ([[2010]]&nbsp;р.).
 
 
* Присвоєно почесне звання «Заслужений артист України» (24 серпня 2013).
* Подяка голови обласної державної адміністрації (жовтень, [[2011]]&nbsp;р.).
 
* 24-го серпня 2013-го&nbsp;— присвоєно почесне звання «Заслужений артист України».
 
 
* Подяка директора Херсонського державного будинку художньої творчості за пропаганду та популяризацію театрального мистецтва, плідну співпрацю, творчий підхід та професійність під час показу моновистави «Монолог актриси» на обласному семінарі-практикумі для керівників театральних колективів закладів освіти області.
 
* Подяка директора Херсонського державного будинку художньої творчості за пропаганду та популяризацію театрального мистецтва, плідну співпрацю, творчий підхід та професійність під час показу моновистави «Монолог актриси» на обласному семінарі-практикумі для керівників театральних колективів закладів освіти області.
 
* Премія «Майстерність» від творчої майстерні Сергія Павлюка у номінації «Краща актриса» за виконання ролі у моновиставі «Монолог актриси».
 
* Премія «Майстерність» від творчої майстерні Сергія Павлюка у номінації «Краща актриса» за виконання ролі у моновиставі «Монолог актриси».
* Подяка голови Херсонської обласної ради за сумлінну працю, професіоналізм, активну громадську позицію та з нагоди відзначення Дня незалежності України та інші.
+
* Подяка голови Херсонської обласної ради за сумлінну працю, професіоналізм, активну громадську позицію та з нагоди відзначення Дня незалежності України та інші<ref>https://www.teatrkulisha.org/personal/oleksandra-tarnovska</ref>.
   
 
== Сім'я ==
 
== Сім'я ==
Батько&nbsp;— Тарновський Василь Степанович&nbsp;— 15.11.[[1921]]&nbsp;р. Працював техніком холодильних установок на фабриці ХБК (м. Херсон).
+
Батько&nbsp;— Тарновський Василь Степанович&nbsp;— 15.11.[[1921]]&nbsp;р. Працював техніком холодильних установок на фабриці ХБК (м. Херсон){{Немає АД|14|2|2021}}.
Мати&nbsp;— Тарновська Марія Іванівна&nbsp;— 27.10.[[1924]]&nbsp;р. Була робітником складу на консервному комбінаті ім. Леніна (м. Херсон).
+
Мати&nbsp;— Тарновська Марія Іванівна&nbsp;— 27.10.[[1924]]&nbsp;р. Була робітником складу на консервному комбінаті ім. Леніна (м. Херсон){{Немає АД|14|2|2021}}.
   
Мати двох дітей: Син&nbsp;— Половко Євген Володимирович&nbsp;— 05.01.[[1983]]&nbsp;р.
+
Мати двох дітей: Син&nbsp;— Половко Євген Володимирович&nbsp;— 05.01.[[1983]]&nbsp;р.{{Немає АД|14|2|2021}}
Донька&nbsp;— Половко Олена Володимирівна&nbsp;— 03.10.[[1994]]&nbsp;р.
+
Донька&nbsp;— Половко Олена Володимирівна&nbsp;— 03.10.[[1994]]&nbsp;р.{{Немає АД|14|2|2021}}
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
* {{YouTube|id=iKd3K4aj_nA|title= Херсонська лялькарка. Заслужена артистка України у програмі "Вільний діалог". Олександра Тарновська}}
 
* {{YouTube|id=iKd3K4aj_nA|title= Херсонська лялькарка. Заслужена артистка України у програмі "Вільний діалог". Олександра Тарновська}}
  +
* {{YouTube|id=MzpIREcDK8o|title= Олександра Тарновська, засл. артистка України, голова Нац. спілки театральних діячів м. Херсона}}
*
 
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
Рядок 74: Рядок 60:
 
[[Категорія:Персоналії:Херсон]]
 
[[Категорія:Персоналії:Херсон]]
 
[[Категорія:Заслужені артисти за країною|України]]
 
[[Категорія:Заслужені артисти за країною|України]]
[[Категорія:Театри Херсона]]
 

Версія за 19:08, 17 лютого 2021

Тарновська Олександра Василівна
Національність українка
Діяльність

Заслужена артистка України.

Завідуюча трупою Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша,
Нагороди та премії

Тарновська Олександра Василівна (нар. 11 вересня 1954 року, Херсон, Україна) — заслужена артистка України, завідуюча трупою Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша[1].

Життєпис

Народилася Олександра Тарновська 11 вересня 1954 року в Херсоні.

За час свого існування колектив театру-студії поставив 12 вистав для дітей, брав участь у фестивалі «Херсонеські ігри».
Олександра Тарновська була ведучою програми на севастопольському телебаченні — вчила дітей правилам дорожнього руху, протипожежній безпеці, правилам поведінки на воді в образах Івасика Телесика, Підступного Сірника, Гусеня Дорофея та хлопчиська Севи Севастопольського.

Брала участь у дитячих виставах в образах Міккі Мауса, тітоньки Тілі-Мілі-Трям, Феї-чарівниці міста. Зокрема, її бачили у казках: «Антошка і гармошка», «Таємниця забутого короля», «Фабрика зірок Діда Мороза», «Баба Яга і компанія» та інші. На святкування Дня міста Херсона очолювала парад-карнавал карапузів.

За 21 рік роботи у театрі задіяна у низці вистав театру. Зокрема, «Як стати героєм» — Біль; «За двома зайцями» — Марта; «Моя дорога Сільвія» — Леслі; «Як у нас на Україні…», «Осінній рок-н-рол»[3]. А також, як артистка розмовного жанру брала участь у театралізованих концертних програмах.

Значним доробком актриси є моновистава — «Монолог актриси», яка у вересні 2018 року була показана на благодійних засадах за ініціативою Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю «Велід»[4][5][6]. Також у 2018 року моновистава брала участь у грантовому проєкті «Театральний абонемент у бібліотеці»[7][8], який був реалізований за підтримки Українського культурного фонду.

Тарновська Олександра була на гастролях по різним областям України та державам близького зарубіжжя (зокрема, Алтай, Молдова, Грузія, Абхазія, Чечено-Інгушетія (нині-Чечня), Осетія та ін.).

Більше 20 років очолює Національну спілку театральних діячів України у Херсонській області та опікується акторами, які знаходяться на почесному відпочинку [9].

Нагороди

  • Почесна грамота обласної ради за вагомий внесок у розвиток мистецтва Херсонщини та з нагоди відзначення Міжнародного дня театру (березень, 2005).
  • Почесна грамота міського голови за активну життєву позицію, високопрофесійну виконавську майстерність, особистий внесок у розвиток театрального мистецтва Херсонщини та з нагоди 70-річчя Херсонського театру ім. М.Куліша (2006).
  • Премія «Успіх». Подяка з нагоди Міжнародного дня театру (2010).
  • Подяка голови обласної державної адміністрації (жовтень, 2011).
  • Присвоєно почесне звання «Заслужений артист України» (24 серпня 2013).
  • Подяка директора Херсонського державного будинку художньої творчості за пропаганду та популяризацію театрального мистецтва, плідну співпрацю, творчий підхід та професійність під час показу моновистави «Монолог актриси» на обласному семінарі-практикумі для керівників театральних колективів закладів освіти області.
  • Премія «Майстерність» від творчої майстерні Сергія Павлюка у номінації «Краща актриса» за виконання ролі у моновиставі «Монолог актриси».
  • Подяка голови Херсонської обласної ради за сумлінну працю, професіоналізм, активну громадську позицію та з нагоди відзначення Дня незалежності України та інші[10].

Сім'я

Батько — Тарновський Василь Степанович — 15.11.1921 р. Працював техніком холодильних установок на фабриці ХБК (м. Херсон)[джерело не вказане 59 днів]. Мати — Тарновська Марія Іванівна — 27.10.1924 р. Була робітником складу на консервному комбінаті ім. Леніна (м. Херсон)[джерело не вказане 59 днів].

Мати двох дітей: Син — Половко Євген Володимирович — 05.01.1983 р.[джерело не вказане 59 днів] Донька — Половко Олена Володимирівна — 03.10.1994 р.[джерело не вказане 59 днів]

Посилання

Примітки