Таун-гаус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Leinster House, 18 сторіччя, Дублін

Та́ун-ха́ус (англ. town house) — цим терміном називали міську резиденцію представника аристократії. Будинки могли стояти окремо, але в більшості випадків вони будувались в ряд і примикали один до одного. Тому в США цей термін почав застосовуватись в архітектурі та містобудуванні для будь-якої малоповерхової забудови невисокої щільності, зокрема і для стилю, що виник в Європі в 16-му столітті, де ряд ідентичних або дзеркальних будинків мали спільні бічні стіни (терраседхаус у Великій Британії). У сучасному значенні це — будинки-квартири на декілька сімей, сполучені в один корпус.

Історія

Історично таунгаус був міською резиденцією шляхетної багатої родини, яка володіла одним або кількома заміськими маєтками або будинками, в яких вони жили протягом більшої частини року. Землевласники зі слугами переїздили в міський будинок (таунхаус) на час соціального сезону (коли відбувались великі бали)[1]. Пізніше такий формат житла поширився у Північній Америці. Також поширені таунгауси в країнах Азії, в Австралії та Південній Африці.

Пізніше в Америці термін таунгаус або таунгоум почав використовуватись для опису неотднотипних будинків в приміських районах, що проектувались з імітацією відокремленої або напіввідокремленої (будинок на дві квартири) забудови. Сьогодні термін таунхаус іноді використовується також для опису житла, що імітує окремий будинок але об'єднаний в багатоквартирний комплекс (роухаус в Північній Америці, терраседхаус у Великій Британії). Різниця між житловим помешканням, яке називають квартирою і тим яке називають таунхаус полягає в тому, що таунхаус зазвичай кількаповерховий і має власний вхід з вулиці в протилежність квартири, що займає зазвичай тільки один рівень і має вхід через внутрішні сходи і коридори загального користування.

Таун-хауси в Україні

Формат житла прийшов в Україну порівняно нещодавно. Здебільшого таун-хауси будуються поруч з великими містами (переважна більшість таких збудована в передмісті Києва), являють собою невеликі містечка з міською інфраструктурою. Приклади комплексів з таун-хаусами вже є в містах і селах біля Києва, таких як Ірпінь[2], Вишневе, Буча, Софіївська Борщагівка, Славутич тощо.

Примітки