Відмінності між версіями «Телугу»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (Проставила наголос і замінила г на ґ у назві мови те́луґу, бо саме так носії мови вимовляють це слово. Звук г в принципі відсутній у мові, є тільки х і ґ.)
Рядок 23: Рядок 23:
 
}}{{Otheruses|Телугу (значення)}}
 
}}{{Otheruses|Телугу (значення)}}
   
'''Телугу, телунгу, тенугу, тенунгу<ref name="УРЕ"/>''' (самоназва: తెలుగు, ''telugu'')&nbsp;— [[дравідійські мови|дравідійська мова]], поширена на півдні півострова [[Індостан]], офіційна мова [[Індія|індійських]] штатів [[Андхра-Прадеш]]у і [[Телангана|Телангани]]. Також мовою розмовляють у сусідніх штатах Індії, [[Шрі-Ланка|Шрі-Ланці]], країнах [[Африка|Африки]], [[Близький Схід|Близького Сходу]] і [[Океанія|Океанії]]. Розрізняють дві форми мови: архаїчну книжну ([[грантхіка|грантхіку]]) і сучасну загальновживану ([[в'явахарика|в'явахарику]])<ref name="УРЕ"/>. Виділяють 4 основні [[діалект|діалекти]]<ref name="УРЕ"/>.
+
'''Те́луґу, телунґу, тенуґу, тенунґу<ref name="УРЕ"/>''' (самоназва: తెలుగు, ''telugu'')&nbsp;— [[дравідійські мови|дравідійська мова]], поширена на півдні півострова [[Індостан]], офіційна мова [[Індія|індійських]] штатів [[Андхра-Прадеш]]у і [[Телангана|Телангани]]. Також мовою розмовляють у сусідніх штатах Індії, [[Шрі-Ланка|Шрі-Ланці]], країнах [[Африка|Африки]], [[Близький Схід|Близького Сходу]] і [[Океанія|Океанії]]. Розрізняють дві форми мови: архаїчну книжну ([[грантхіка|грантхіку]]) і сучасну загальновживану ([[в'явахарика|в'явахарику]])<ref name="УРЕ"/>. Виділяють 4 основні [[діалект|діалекти]]<ref name="УРЕ"/>.
   
 
== Історія ==
 
== Історія ==
Найстаріші пам'ятки датуються кінцем VI&nbsp;— початком VII століття н.&nbsp;е. Література на телугу сформувалася пізніше, ніж іншими дравідійськими мовами. Ранні пам'ятки джайнської літератури IX—XI&nbsp;ст. були знищені після затвердження в Андхра індуїзм, тож початок літературної традиції на телугу поклали поети, що творили в XI (Нанная Бхатта) і XIII століттях (Тікканга, Ерапрагада). Ними був перекладений на телугу класичний давньоіндійський епос [[Махабхарата]] (мовою телугу: Андхра Махабхарата). Андхра&nbsp;— це назва народу, що говорить телугу, і країни, де він проживає; зрідка цей термін використовується і як інша назва самої мови телугу. Оригінальні твори з'явилися в XIV столітті, а норми літературної мови сформувалися в XV—XVI століттях під впливом [[санскрит]]у і [[пракрит]]ів&nbsp;— середньоіндійських літературних мов, що розвинулися під впливом санскриту.
+
Найстаріші пам'ятки датуються кінцем VI&nbsp;— початком VII століття н.&nbsp;е. Література на те́луґу сформувалася пізніше, ніж іншими дравідійськими мовами. Ранні пам'ятки джайнської літератури IX—XI&nbsp;ст. були знищені після затвердження в Андхра індуїзму, тож початок літературної традиції на те́луґу поклали поети, що творили в XI (Нанная Бхатта) і XIII століттях (Тікканга, Ерапрагада). Ними був перекладений на те́луґу класичний давньоіндійський епос [[Махабхарата]] (мовою те́луґу: Андхра Махабхарата). Андхра&nbsp;— це назва народу, що говорить те́луґу, і країни, де він проживає; зрідка цей термін використовується і як інша назва самої мови те́луґу. Оригінальні твори з'явилися в XIV столітті, а норми літературної мови сформувалися в XV—XVI століттях під впливом [[санскрит]]у і [[пракрит]]ів&nbsp;— середньоіндійських літературних мов, що розвинулися під впливом санскриту.
   
Як і в інших дравідійських мовах класичний літературний і розмовний варіанти телугу доволі розрізняються. Проте вже в поезії проповідників руху бхакті (в XII—XIII століттях, а потім в XV столітті) використовувалася розмовна мова, а в XIX столітті виник рух, лідером якого був письменник [[Гуразада Аппарао|Г. Аппарао]], що ставив за мету створення нової літературної мови, наближеної до розмовної. Багато в цьому напрямку зробили [[Кандукурі Вірешалінгам]] та [[Уннава Лакшмінараяна]].
+
Як і в інших дравідійських мовах, класичний літературний і розмовний варіанти те́луґу доволі розрізняються. Проте вже в поезії проповідників руху бхакті (в XII—XIII століттях, а потім в XV столітті) використовувалася розмовна мова, а в XIX столітті виник рух, лідером якого був письменник [[Гуразада Аппарао|Г. Аппарао]], що ставив за мету створення нової літературної мови, наближеної до розмовної. Багато в цьому напрямку зробили [[Кандукурі Вірешалінгам]] та [[Уннава Лакшмінараяна]].
   
У XX столітті нова літературна мова зайняла домінуючі позиції в художній літературі та засобах масової інформації. З 1968 року функціонує «Академія телугу», що розробляє нормативну граматику нової літературної мови («вьявахарика»); тоді як стара книжна мова («грантхіка») застосовується лише в обмежених сферах&nbsp;— зокрема, в поезії.
+
У XX столітті нова літературна мова зайняла домінуючі позиції в художній літературі та засобах масової інформації. З 1968 року функціонує «Академія те́луґу», що розробляє нормативну граматику нової літературної мови («в'явахарика»); тоді як стара книжна мова («грантхіка») застосовується лише в обмежених сферах&nbsp;— зокрема, в поезії.
   
Перша граматика телугу Шабдачінтамані («Талісман слів») була складена Наннайєю Бхаттою в XI столітті; сучасний етап у вивченні телугу почався в XIX столітті (граматика Ч.&nbsp;П.&nbsp;Брауна та інші роботи). Крім європейських фахівців, телугу активно вивчається індійськими вченими в університетах [[Гайдарабад (місто, Індія)|Гайдарабада]], [[Тірупаті]], [[Вішакхапатнам]]а.
+
Перша граматика те́луґу Шабдачінтамані («Талісман слів») була складена Наннайєю Бхаттою в XI столітті; сучасний етап у вивченні те́луґу почався в XIX столітті (граматика Ч.&nbsp;П.&nbsp;Брауна та інші роботи). Крім європейських фахівців, те́луґу активно вивчається індійськими вченими в університетах [[Гайдарабад (місто, Індія)|Гайдарабада]], [[Тірупаті]], [[Вішакхапатнам]]а.
   
 
== Характерні риси ==
 
== Характерні риси ==
Характерні риси мови телугу: втрата давніх [[Альвеолярний приголосний|альвеолярних]] шумних і [[Ретрофлексні приголосні|ретрофлексного]] [[сонант]]а, часте випадання кореневого голосного; розрізнювання в однині двох [[Рід (мовознавство)|родів]]: чоловічого й нечоловічого<ref name="УРЕ"/>.
+
Характерні риси мови те́луґу: втрата давніх [[Альвеолярний приголосний|альвеолярних]] шумних і [[Ретрофлексні приголосні|ретрофлексного]] [[сонант]]а, часте випадання кореневого голосного; розрізнювання в однині двох [[Рід (мовознавство)|родів]]: чоловічого й нечоловічого<ref name="УРЕ"/>.
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==

Версія за 17:14, 19 квітня 2018

Телугу
తెలుగు
Teluguspeakers.png
Поширена в Індія (штати Андхра-Прадеш, Телангана, менші групи: Орісса, Карнатака, Таміл-Наду, Чхаттісґарх, Пудучеррі, Андаманські і Нікобарські острови)
Носії 74 млн. (2001)
Писемність Телугу
Класифікація

Дравідійська сім'я

Південно-центральна група
Телугу
Офіційний статус
Офіційна Індія Індія
Коди мови
ISO 639-1 te
ISO 639-2 tel
ISO 639-3 tel

Те́луґу, телунґу, тенуґу, тенунґу[1] (самоназва: తెలుగు, telugu) — дравідійська мова, поширена на півдні півострова Індостан, офіційна мова індійських штатів Андхра-Прадешу і Телангани. Також мовою розмовляють у сусідніх штатах Індії, Шрі-Ланці, країнах Африки, Близького Сходу і Океанії. Розрізняють дві форми мови: архаїчну книжну (грантхіку) і сучасну загальновживану (в'явахарику)[1]. Виділяють 4 основні діалекти[1].

Історія

Найстаріші пам'ятки датуються кінцем VI — початком VII століття н. е. Література на те́луґу сформувалася пізніше, ніж іншими дравідійськими мовами. Ранні пам'ятки джайнської літератури IX—XI ст. були знищені після затвердження в Андхра індуїзму, тож початок літературної традиції на те́луґу поклали поети, що творили в XI (Нанная Бхатта) і XIII століттях (Тікканга, Ерапрагада). Ними був перекладений на те́луґу класичний давньоіндійський епос Махабхарата (мовою те́луґу: Андхра Махабхарата). Андхра — це назва народу, що говорить те́луґу, і країни, де він проживає; зрідка цей термін використовується і як інша назва самої мови те́луґу. Оригінальні твори з'явилися в XIV столітті, а норми літературної мови сформувалися в XV—XVI століттях під впливом санскриту і пракритів — середньоіндійських літературних мов, що розвинулися під впливом санскриту.

Як і в інших дравідійських мовах, класичний літературний і розмовний варіанти те́луґу доволі розрізняються. Проте вже в поезії проповідників руху бхакті (в XII—XIII століттях, а потім в XV столітті) використовувалася розмовна мова, а в XIX столітті виник рух, лідером якого був письменник Г. Аппарао, що ставив за мету створення нової літературної мови, наближеної до розмовної. Багато в цьому напрямку зробили Кандукурі Вірешалінгам та Уннава Лакшмінараяна.

У XX столітті нова літературна мова зайняла домінуючі позиції в художній літературі та засобах масової інформації. З 1968 року функціонує «Академія те́луґу», що розробляє нормативну граматику нової літературної мови («в'явахарика»); тоді як стара книжна мова («грантхіка») застосовується лише в обмежених сферах — зокрема, в поезії.

Перша граматика те́луґу Шабдачінтамані («Талісман слів») була складена Наннайєю Бхаттою в XI столітті; сучасний етап у вивченні те́луґу почався в XIX столітті (граматика Ч. П. Брауна та інші роботи). Крім європейських фахівців, те́луґу активно вивчається індійськими вченими в університетах Гайдарабада, Тірупаті, Вішакхапатнама.

Характерні риси

Характерні риси мови те́луґу: втрата давніх альвеолярних шумних і ретрофлексного сонанта, часте випадання кореневого голосного; розрізнювання в однині двох родів: чоловічого й нечоловічого[1].

Див. також

Примітки

  1. а б в г Андронов М. С. Телугу // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Література

  • (рос.) Петруничева 3. Н. Язык телугу. — М. : Наука (видавництво), 1960. — 111 с. — (Языки народов Азии и Африки) — 1200 прим.

Посилання

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мовою телугу
మొదటి పేజీ