Тит Лівій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тит Лівій
Titus Livius.png
Народився 59 до н. е.(-059)
Падуя[1]
Помер 17(0017)
Падуя[1]
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Національність Ancient Romans[d]
Діяльність філософ, історик
Мова творів латинська
Magnum opus Історія від заснування міста

Тит Лі́вій (лат. Titus Livius) (59 до н. е. — 17 н. е.) — один з найвідоміших римських істориків, автор часто цитованої «Історії від заснування міста» (лат. «Ab urbe condita»), а також історико-філософських діалогів та риторичного твору епістолярної форми до сина, які не збереглися.

Став засновником жанру альтернативної історії, описавши можливу боротьбу Риму з Александром Македонським, якби останній прожив довше[2]. Зразками досконалого стилю Лівій називав Демосфена та Цицерона.

Лівій походив із заможної родини, в ранній молодості приїхав до Рима, де здобув добру освіту, після чого зайнявся філософією, історією та риторикою. Хоча його пов'язували близькі стосунки з Октавіаном Августом, Лівій не брав активної участі в політичному житті. Після 27 до н. е. Лівій почав працювати над фундаментальною працею з історії Риму в 142 книгах. Він вірив у моральні цінності, в яких бачив запоруку відродження Риму, і водночас, поділяючи погляди стоїків, вірив у фатум. У книгах, що збереглися, розміщено близько 40 промов історичних та напівлегендарних фігур. Хронологічно стиль Лівія являє собою проміжний етап між класичним і так званою латиною срібного віку Імперії. Про Лівія з повагою відгукувалися старший та молодший Сенеки, Квінтиліан і Тацит, а його праці використовували Валерій Максім, Анней Флор, Лукан та Сілій Італік; скорочення (епітомії) праці Лівія робили Граній Ліциніан, Флавій Євтропій, Фест і Павло Орозій.

Нікколо Макіавеллі написав «Міркування про першу декаду Тіта Лівія»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]