Тобілевич-Кресан Марія Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марія Тобілевич-Кресан
Тобілевич М.jpg
Ім'я при народженні Марія Іванівна Тобілевич-Кресан
Псевдо Марія Іванівна Прохорова
Народилася 19 грудня 1883(1883-12-19)
Російська імперія
Померла 1 жовтня 1957(1957-10-01) (73 роки)
Київ
Поховання Байкове кладовище
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Національність українка
Діяльність письменниця-перекладач, педагог і театральний діяч
Батько Іван Карпенко-Карий
Мати Софія Тобілевич
Родичі Тобілевичі
У шлюбі з Прохоров Борис Миколайович

Марі́я Іва́нівна Тобіле́вич-Кресан (Прохорова; * 19 грудня 1883 — † 1 жовтня 1957) — українська письменниця-перекладачка, театральна діячка, викладачка іноземних мов.

Життєпис[ред. | ред. код]

Донька Івана Карпенка-Карого. Закінчила ліцей у Парижі, досконало знала кілька іноземних мов. Організаторка та драматург лялькового театру в Києві. Допомагала Панасові Саксаганському в літературній праці. Підготувала до друку спогади своєї матері Софії Тобілевич «Мої стежки і зустрічі» (1957).

1917 року викладала французьку мову у Другій київській гімназії, також викладала у Київської гімназії Конопацької. Згодом працювала завідувачем педагогічною частиною Першої української трудової школи Дурдуківського.[1]

На початку 1930-х років її заарештували. Юрій Хорунжий у статті «Останній лоцман» (2005) писав: «Заарештували зовсім несподівано Марію Тобілевич-Кресан, доньку Івана Карпенка-Карого і Софії Віталіївни, небогу братів Тобілевичів, до того ж секретарку Панаса Карповича, яка приходила до нього допомагати записувати театральні спогади та звіряти переклади Шекспіра з оригіналом, знала-бо досконало кілька іноземних мов, скінчивши ліцей у Парижі…». Марія Іванівна у «справі СВУ» була заслана до Сибіру, звідки її визволив дядько — славнозвісний актор Панас Саксаганський.[2]

Могила Марії і Софії Тобілевич

Під час німецької окупації Києва організувала в місті «Будинок дитини», залучила до роботи в ньому відомих митців. Серед них співачка Олена Петляш, актриси Є. Ожеговська, М. Склярова, хореограф О. Манасевич, режисер М. Ізапольська, художник Охрім Судомора.

Похована в Києві на Байковому кладовищі. На могилах Марії Іванівни та її матері Софії Віталіївни спільний пам'ятник: велика квадратна стела з чорного граніту з українським орнаментом. Є напис «Тобілевич Софія Віталіївна, 1858—1953. Марія Іванівна Тобілевич-Кресан, 1883—1957».

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Про крутян-гімназистів
  2. Юрій Хорунжий. Мужі чину. — К.: В-во Олени Теліги, 2005. — С. 244.

Електронні джерела[ред. | ред. код]