Відмінності між версіями «Товариство філоматів»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Створена сторінка: '''"Товари́ство філома́тів"''' (1816-1823 рр.) - нелегальна польська організація, члени якої …)
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''"Товари́ство філома́тів"''' ([[1816]]-[[1823]] рр.) - нелегальна польська організація, члени якої прагнули домогтися незалежності Польщі та скасування кріпацтва. Дехто з філоматів виступав за незалежність України, зокрема уродженці [[Підляшшя]] професори М. [[Бобровський]] та І. [[Данилович]]. Очолював товариство українець [[Йосип Єжовський]]. Активну роль у діяльності товариства відіграв польський поет [[Адам Міцкевич]], громадсько-політичні діячі [[Томаш Зан]] та [[Ігнатій Домейко]]. Щоб посилити вплив на молодь, філомати створили "Спілку променистих" та [["Союз філаретів"]], які велику увагу приділяли просвітницькій діяльності. У [[1823]] р. філоматів та створені ними організації було розгромлено, а їхні члени потрапили до в"язниць. Ті, хто вижив, почали співпрацю з декабристами.
'''"Товари́ство філома́тів"''' ([[1816]]-[[1823]] рр.) - нелегальна польська організація, члени якої прагнули домогтися незалежності Польщі та скасування кріпацтва. Дехто з філоматів виступав за незалежність України, зокрема уродженці [[Підляшшя]] професори М. [[Бобровський]] та [[І. Данилович]]. Очолював товариство українець [[Йосип Єжовський]]. Активну роль у діяльності товариства відіграв польський поет [[Адам Міцкевич]], громадсько-політичні діячі [[Томаш Зан]] та [[Ігнатій Домейко]]. Щоб посилити вплив на молодь, філомати створили "Спілку променистих" та [["Союз філаретів"]], які велику увагу приділяли просвітницькій діяльності. У [[1823]] р. філоматів та створені ними організації було розгромлено, а їхні члени потрапили до в"язниць. Ті, хто вижив, почали співпрацю з декабристами.

Версія за 17:02, 3 березня 2009

"Товари́ство філома́тів" (1816-1823 рр.) - нелегальна польська організація, члени якої прагнули домогтися незалежності Польщі та скасування кріпацтва. Дехто з філоматів виступав за незалежність України, зокрема уродженці Підляшшя професори М. Бобровський та І. Данилович. Очолював товариство українець Йосип Єжовський. Активну роль у діяльності товариства відіграв польський поет Адам Міцкевич, громадсько-політичні діячі Томаш Зан та Ігнатій Домейко. Щоб посилити вплив на молодь, філомати створили "Спілку променистих" та "Союз філаретів", які велику увагу приділяли просвітницькій діяльності. У 1823 р. філоматів та створені ними організації було розгромлено, а їхні члени потрапили до в"язниць. Ті, хто вижив, почали співпрацю з декабристами.