Тризуб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тризуб
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Деталі
«Тришула»= «три списа», символ блискавки в індуїзмі та буддизмі, зброя бога Шиви та інших богів
Гедимінові стовпи Литовської династії
Геральдична лілія, герб королів Франції з 496 року
Тризуб на монеті Ярослава Мудрого

Три́зуб (варіант — Тризу́б) — український національний герб, сучасний державний герб України у формі золотого тризубця особливої форми на синьому полі; у минулому — герб князів Рюриковичів і Київської Русі. Про походження і значення українського герба Тризуба існують різні теорії, жодна з них не є загальновизнанною, але можна виділити кілька теорій які є найбільш обгрунтованими — це трактування Тризуба як стилізованого зображення або сокола[1]-«Рарога», або якоря-хреста[2][3], або ж це знак «зброї богів» — птиця-блискавка у синьому небі[4].

В Скандінавії та в Північно-Західній Європі взагалі, звідки ймовірно походить Рюрик, не виявлено[5][6] знаків, подібних київо-руському Тризубу. «Ті Рюриковичі, які перейшли на московські та польські землі, втратили Тризуб безслідно»[7] («Український Тризуб»[3], с. 154).

Треба зазначити, що «нема жодного писемного свідоцтва про цей знак за часів Київської Русі» («Український Тризуб»[3], с. 129). За 25 років незалежності України інститути Академії наук України та університети України не провели жодної наукової конференції з питання Тризуба[3].

Зміст

Різні поняття — Тризуб та тризубець

Поняття «тризубець» є значно ширшим за поняття «Тризуб». Під «Тризубом» розуміється сучасний герб України та герб Київської Русі (герб Рюриковичів), а також «знаки, які з ними генетично пов'язані». А «тризубці» — це поняття графічне. Знаки «тризубці» розповсюджені дуже широко в різних культурах світу, деякі «тризубці» можуть виявитися спорідненими з Тризубом, але в кожному окремому випадку таку спорідненість треба доводити.

Взагалі-то «процес вивчення походження та значення Тризуба» насамперед полягає в тому, щоб віднайти споріднені йому «тризубці» та інші символи, й знайти пояснення їх значення.

Історія Тризуба

В Київській Русі Тризуб був знаком князів Рюриковичів, але точаться суперечки на тему, чи був Тризуб знаком лише Рюриковичів, або ж давнім знаком слов'ян, ширше — індоєвропейців.

«Тризубці» відомі з часів Трипілля та давніх індоєвропейців

Знаки подібні Тризубу (тобто «тризубці») добре відомі у давніх індоєвропейців — ці тризубці означали блискавку у богів грому (таких як хаттський Тару, субарійський Тешуб), у індуїстського бога-руйнівника Шиви. По аналогії з вказаними богами, існує гіпотеза, що в Київській Русі Тризуб був знаком блискавки слов'янського бога грому Перуна.
Найдавнішим «тризубцем богів, який можна пов'язати з Україною» є тризубець накреслений на животі глиняної статуетки богині «Lady Bird»= «Пані птиця; Птах Богоматері»[8], цей тризубець за формою тотожний тризубцям на плитках церкви Успіння Пресвятої Богородиці в місті Володимирі Волинському (церква збудована в 1160 році), а тризубці з цієї церкви, безумовно, є генетично пов'язаними з гербом Тризубом. Згадана статуетка «Lady Bird» походить з археологічної культури Вінча, а культура Вінча споріднена культурі Трипілля — обидві ці культури входять в археологічну культуру «Стара Європа» (VI—IV тис. до н. е.). Населення Трипілля виготовляло глиняні статуетки богинь, які були подібними до статуетки «Lady Bird», але тризубців на них не виявлено.
Двозубець Святослава Великого дуже подібний за формою до двозубців, які були знаками Мінойської культури.
Римський поет Валерій Флакк в книзі «Аргонавтики вісім книг» (I ст.) писав, що скіфи (на теренах сучасної України) зображували на щитах «розділений на три часті вогонь», тобто вогненний тризубець; і, мовляв, саме від скіфів римляни перейняли цей звичай — почали малювати на своїх щитах «тризубець, який складається з трьох блискавок з червоними крилами»([4], с. 9).
В подальші епохи на теренах України постійно зустрічався знак тризубець:
 — «в Луговій Могилі біля Олександрівська [сучасне місто Запоріжжя] на Запорожжі знайдено бронзовий тризуб походження ще з ІІІ−IV століття по Христі… Були тризуби також на печатках Київської княжої держави, зокрема на печаті при акті договору із греками 944 року за правління на київському троні князя Ігоря (912−945). Є тризуб і на намогильній плиті французької королеви Анни Ярославни (1032−1075)»[9]

Київська держава

Особисті знаки князів династії Рюриковичів

Визначити значення Тризуба не просто, хоча б тому, що про нього нема жодних письмових згадок в джерелах Київської Русі, історики навіть не знають його київо-руського імені.
На теперішній час найдавнішими артефактами з київо-руським Тризубом є: двозуб Святослава Великого (його зображено на печатці, яку знайшли в 1912 році при розкопках Десятинної церкви)[10] та тризуб на золотих та срібних монетах Володимира Великого. В болгарському літописі «Хроніка Манасії» (XIV ст.) є зображення війська Святослава під Доростолом з прапорами, на верхів'ях держаків яких зображені тризубці.

Велике враження на сучасників справили Тризуби на цеглинах Десятинної церкви в Києві (986—996); Тризуби відлиті на плитках-кахлях Успенської церкви у Володимирі Волинському (1160); поодинокий Тризуб надряпаний у Софійському соборі (в Києві) на стовпі південній галереї, яка до перебудови була зовнішньої північною стіною собору; вважають, що за формою цей знак належав Брячиславу Изяславичу[10].

В наш час (2016 рік) «відомо більше двох тисяч предметів, що несуть зображення знаків Рюриковичів»[10]: монети, підвіски, печатки, персні-печатки, пломби, прикраси на піхвах мечів та на мечах, знаряддя праці, посуд, рукописи; цегла, кахлі, камені церков, замків, палаців. Особливо багато Тризубів в різних варіантах зображено на києво-руських підвісках, які були «ярликами-посвідченнями чиновників Київської Русі».

Тризуб став спадковим геральдичним знаменом для нащадків Володимира Великого — Святополка І (1015—1019), Ярослава I Мудрого (1019—1054) й інших князів.

Двозуб був знаменом Із'яслава Ярославича (1054—1078), Святополка II Із'яславича (1093—1113), галицького князя Льва І Даниловича (1264—1301).

«Знак Рюриковичів» був поширений по всіх князівствах Київської держави протягом кількох століть, але «знак Рюриковичів» зазнавав змін, у деяких князів навіть перетворювався з тризуба на двозуб; або ж до класичного Володимирового тризуба додавали хрест на одне з рамен чи збоку, півмісяць, орнаментальні прикраси тощо. Історики встановили, що при переході герба від батька до сина, в «батьківській варіант» вносилися невеликі зміни — таким чином виникло чимало різновидів «знака Рюриковичів». Сучасна історіографія знає близько 2 сотень різновидів Тризуба.

Також Тризуб використовували також як символічний і релігійний знак в українському фольклорі і церковній геральдиці.

Загальна кількість відомих науці «знаків Рюриковичів»

Найновіші наукові розробки з класифікації княжого знаку Рюриковичів належать С. В. Белецькому. Згідно його досліджень, для 39 князів V—VII колін роду Рюриковичів, які жили в кінці Х — початку ХІІ ст., зараз відомо трохи більше 14 різновидів знаків, тобто власними гербами користувалися біля З6% князів. Для представників шести наступних поколінь Рюриковичів (близько 280 осіб), які жили в ХІІ-ХІІІ ст. С. В. Белецький наводить більше 250 типів княжих знаків, тобто «особисто-родовими знаками» користувалися більше 90 % князів Рюриковичів (див. «Український Тризуб»[3], с. 132).

Період забуття Тризуба

Згортання вживання Тризуба розпочалося з середини XI ст. — тоді Тризуб перестали карбувати на монетах Київської Русі, бо лише три князі Русі розміщували Тризуб на своїх монетах[10]:

Печатки з зображення «знаку Рюриковичів» використовували в X—XIII ст.[10]

В середині XIII ст. «знаки Рюриковичів» повністю зникли з ужитку як державні або особисті знаки князів[10].

Період забуття Тризуба тривав з середини XIII сторіччя аж до кінця XVIII сторіччя, коли були знайдені перші монети Київської Русі з цим знаком. Спроби пояснити Тризуб почалися з початку XIX сторіччя — сам термін «Тризуб» вперше вжив історик Микола Карамзін в творі 1815 року.

ХХ століття

Печатки 1918—1920. Музей УНР

По відродженні української держави, 15 (2) листопаду 1917 року на «Підготовчій комісії» Михайло Грушевський запропонував у якості герба України — золотий плуг, а професор Дмитро Антонович запропонував[9] Тризуб, який в грудні 1917 року був прийнятий в якості герба УНР та розміщений на грошах УНР:
 — «Прийнятий в грудні 1917 року Українською Центральною Радою державний герб тризуб зайняв своє перше і почесне місце на першому державному банкноті Української Народної Республіки — 100 карбованців, виданому 24 грудня 1917 року»[9].

Остаточно Володимирів тризуб був прийнятий на пропозицію Михайла Грушевського, як Великий і Малий державний Герб УНР у відповідному орнаментальному обрамуванні — Малою Радою (12 лютого 1918 року у Коростені) та Центральною Радою (22 березня 1918 року). Автором проектів був Василь Кричевський. Тоді ж (22 березня 1918) схвалено велику й малу печатки УНР зі знаком тризуба. Він фігурував на «державних кредитових білетах, банкнотах» (автори проектів Георгій Нарбут, О. Красовський, І. Модзалевський, В. Кричевський й ін.) Української Народної Республіки, згодом — на грошах Української Держави гетьмана Скоропадського та Директорії Української Народної Республіки.

Як герб Української Держави тризуб залишився за гетьманату Скоропадського (1918), а далі й за Директорії УНР. Емблемою Українського Чорноморського флоту (закон від 18 липня 1918) був тризуб з хрестом угорі. 15 березня 1939 року Сейм Карпатської України теж визнав тризуб з хрестом за державний герб. «Організація українських націоналістів» своїм гербом має тризуб, в якому середній зуб замінений мечем. Деякі організації українських католиків мають емблеми у вигляді тризуба з хрестом.

На початку 1990-х років серед істориків точилися дискусії про правомірність використання тризуба як державного герба. Противники тризуба твердили, що це був знак династії Рюриковичів і ніякого стосунку до всього українського народу він не має. Українці ж самі видобули цей герб із глибини тисячоліть, повернувши його із небуття, з непам'яті. У рамках цієї дискусії варто згадати Володимир Шаяна, який назвав тризуб «Великим Таїнством Української Душі».

Після відновлення української національної державності Верховна Рада України своєю постановою «Про державний герб України» від 19 лютого 1992 року затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого герба України. Тризуб став офіційною емблемою нашої держави. Нині за Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (тризуб) — малий Державний Герб України.

«Старі гіпотези» щодо значення Тризуба (від XIX ст. до розпаду СРСР)

Перелік гіпотез від XIX до середини XX ст. щодо значення та походження Тризуба

Відомий дослідник Тризуба В. Січинський навів в своїй книзі перелік трактувань Тризуба по стану на середину XX сторіччя :
 — «1. Схематизоване і стилізоване відображення голуба як символа св. Духа чи іншої птиці (автори: Кене — норманський крук, Кунік, Стасов, Гільдербранд, Арнс).
2. Стилізована квітка, трисвічник чи орнамент (Шодуар, Войєков, Сахаров, І. Толстой, Шуберт, Кондаков, Левшинський, Таубе).
3. Схематичний рисунок лука зі стрілою, згодом під назвою „куша“, уживаний як знак київського магістрату в XVI—XVIII ст. (А. Толстой).
4. Голова (закінчення) булави або князівського скіпетра, або корони як символ влади (Уваров, Самоквасов, Вільчинський), подібно тому, як у XVI—XVII ст. таке значення мала булава, пернач, чи чекан (М. Грушевський).
5. Корогва (прапор), поділений на три частини (Тілезіус, Салєт).
6. Мотив корабельної котви (тобто якоря) (Бартоломей).

Шеврон батальйону „Донбас“
Герб з якорем.
Герб міста Стара Ладога (Ленінградська область), затверджений 2007 року, до того герб не містив сокола

7. Рунічне письмо (Й. Толстой, Кунік, Болсуновський, Орешніков, Чернев).
8. Монограма Володимира (грецькими літерами „ВАСІЛЕУС“, чи „БАЗІЛЄУС“), володаря чи інша монограма (Болсуновський, Соболевський, Скотинський).
9. Слово чи ціле речення (Пачовський, О. Пастернак).
10. Символ блискавки, подібний до „знака зміїв“ індіанських племен Північної Америки (В. Кедровський)»[11]

Предметне трактування

Так звані «предметні гіпотези» намагаються відшукати «тризубці» серед об'єктів навколишньої дійсності. Деякі дослідники вважають Тризуб відтворенням форм верхньої частини скіпетра візантійських монархів, скіпетра скіфських царів, зображенням корони, тобто предметів, що символізують державну владу. Інші вказують на те, що тризуб нагадує обриси птаха, уособлюючи норманського крука, слов'янського сокола або голуба Святого Духа. Також є фахівці, які вважають, що Тризуб є стилізованим символом сокола, який був священним птахом і символом Першобога для слов'ян. Значна частина фахівців припускає, що цей символ — емблема, пов'язана з конкретним предметом людської життєдіяльності — якорем[2], норманським шоломом, сокирою, прапором, рибальським знаряддям, луком зі стрілою, колоском тощо.

Тризуб як атакуючий сокіл-«Рарог»

Популярною є трактовка, що тризуб ніби-то є «соколом який падає на здобич»[12].

Трактовка «сокіл-Рарог» містить в собі дві різні трактовки, тобто:

 • Або Тризуб — це знак «геральдичного сокола» (цю версію висунув Гедеонов, а розвивав О. М. Рапов), найчастіше уявляють «сокола вниз головою» (О. П. Черних); але зображення сокола у вигляді тризубця не має аналогів ані в європейській геральдиці, ані в Азії. Також в Київській Русі не знайдено якихось «проміжних форм» між Тризубом та соколом, тобто «Тризубів чи двозубців, які б мали „риси не стилізованого, а реального зображення сокола“».
 • Або Тризуб — це знак «міфічного сокола, який є втіленням Рарога, бога небесного вогню, тобто блискавки» — цю трактовку висунув донецький дослідник О. П. Черних. До Черних не було тези про «бога вогню Рарога», а Гедеонов казав про «рерика» як про «звичайного сокола» («Український Тризуб»[3], с. 165). Трактовка Тризуба як «вогненого Рарога» є близькою до трактовки Тризуба як «знака блискавки» Перуна чи Великої богині. Одночасно О. П. Черних вважав, що «середній зуб Тризуба» є «зображенням головного атрибута бога Перуна — тобто громової стріли (блискавки) або променя»[13].

На користь трактовки Тризуба як «вогненного бога Рарога» наводять такі аргументи:

Герб Мекленбурга (так по-німецьки називається країна бодричів-ререгів), на якому, можливо, зображено Рарога
Герб поморських слов'ян (середньовічна Померанія, сучасна Північна Польща)

Можна додати, що на гербі Мекленбурга (німецька назва країни бодричів) та на гербі поморян (вони етнічно близькі бодричам, землі поморян в наш час — це Північна Польща) зображено одного й того ж «звіра (грифона) червоного кольору, з крилами та чотирма лапами», який, ймовірно, є зображенням вогненного Рарога. Тобто при вивченні теми сокола-«рарога» виявляється, що назва «Рарог» в міфах західних слов'ян стосувалася передовсім не «реального сокола», а «божества вогню та вітру» — «Рарога».
Також варто додати, що культ «божества блискавки та вітру» є у багатьох народів, є дуже древнім, а зображення «Рарога» нагадує передовсім зображення богині вітру та бурі «Зу» («Анзу») у шумерів та вавилонян; або скифського грифона.

Згідно літописів, місцем, в якому найперше висадився варязький князь Рюрик та його брати Синеус та Трувор було село Ладога (сучасне село «Стара Ладога» Ленінградської області). Російські історики інколи називають село «Ладогу» — першою столицею варязької Русі. До 2007 року на гербі Старої Ладоги були зображені «ворота шлюза та море», але 20.11.2007, щоб підкреслити зв'язок з Рюриком (чи з Рарогом) був прийнятий новий герб — «сокіл, який пікірує» (обриси сокола близькі до українського герба Тризуба; сокіл — золотий, тло — червоне)[14].

В 2008 році в селищі Стара Ладога (Ленінградська область) було знайдено уламок глиняної ливарної форми з зображенням птиці[15]. Знахідку віднесли до приблизно 925—950 років, а за формою та «птиця» дуже нагадувала «сокола на монетах датського конунга Анлафа Гутфрітссона», 939—941 рр. (графство Йорк, Коппергейт, Англія)[16]. Цей уламок формочки намагалися об'явити як «найдавніший прототип герба Тризуба», але насправді цю формочку можна пов'язати лише з монетами Анлафа Гутфрітссона, але для зв'язку з Тризубом підстав нема.

Тризуб як ворон бога Одіна

В XIX сторіччі скандинавський дослідник Кене висловив думку, що Тризуб означає скандинавського крука (ворона), якого досить часто вікінги зображували на своїх прапорах. Для вікінгів цей крук символізував «крука бога Одіна»[17].

Філософське трактування

Існують трактування Тризуба як символічне зображення ідеї, поняття або явища. Є думка, що тризуб Володимира — це символ ідеї державної влади. За іншими версіями — символ влади над трьома світами — небесним, земним і підземним, або ж символ-ключ до розуміння алфавітів земної писемності.

Але ці трактовки про «три сфери — небесну, земну, підземну» (або про три царства — неба, землі, пекла; або про три стихії — сонця, повітря, води; або, що це знак Святої Трійці — перелік див. в книзі «Український Тризуб»[3], с. 125—128) не витримують критики, оскільки це лише короткі гіпотези без будь-якої вагомої аргументації; гіпотези, які не спираються на якісь джерела; які не є результатом системного вивчення проблеми.

Графічне трактування

Тризуб у формі монограми ВОЛЯ на монеті Володимира (Великого) Святославовича
Монети «деньє», карбовані в Ахейському князівстві хрестоносців княгинею Ізабеллою в 1297—1301 роках, Східна Греція

«Графічними трактуваннями» ми умовно називаємо трактування, які вбачають в Тризубі набір літер чи візерунків:
1) Одні науковці вбачають у цьому символі слово, монограму, тобто сплетіння кількох початкових літер у вигляді вензеля для позначення імені, слова. Авторство цих слів приписують не тільки власне українцям, а й візантійцям, грекам. Наприклад: 
— історик Карл Болсуновський вбачав у тризубі в'язь з літер слова грець. «басилевс»="цар"; 
— українські націоналісти умовно вважають Тризуб зашифрованим словом «ВОЛЯ».
2) Інші вважають, що Тризуб являє собою один зі знаків писемності:
 — або походить від букви глаголиці «Шта», нащадком якої є українська «Щ»; буква «Шта» також позначало число «800»;
 — або походить від скандинавської руни «Альґіз», яка означає «захист»;
 — або від грецької літери «псі», яка означає «дух, душа»; 
— або від давньоєврейської літери «шин», яка в іудаїзмі є знаком єдиного Бога;
 — або це кирилична літера «Ш», яка раніше означала цифру 3.
3) Інші дослідники пов'язують зображення тризуба з орнаментом, тобто візерунком, побудованим на ритмічному чергуванні та поєднанні геометричних елементів або стилізованих зображень живих і неживих предметів. Вважається, що цей орнамент міг мати візантійське, східне, слов'янське або ж варязьке походження.

Спекулятивні та компрометуючі гіпотези щодо значення та походження Тризуба

Цеглини з Саркелу з тюркськими тамгами (тризубцями). Саркел побудовано в 834—837 рр., зруйновано Святославом в 965 р.

Серед трактувань Тризуба є й такі, які намагаються довести, що цей знак Київська Русь сприйняла від своїх ворогів: хазар чи монголів.

Про тризубець Чингизхана

Запозичення Тризуба від монголів Чингизхана неможливе, бо «Тризуб Чингизхана» (тобто знак «Сульде») з'явився на теренах Київської Русі через кілька століть після появи на Русі «Тризуба Володимира»[10].

Про тризубець хазар

В інтернеті широко розповсюджена так звана «хазарська тамга[18], на якій зображений явний аналог Тризуба», але насправді ця «тамга» знайдена біля Новгорода (а зовсім не в хазарських поселеннях)[10], і це взагалі не «тамга», а «ярлик-посвідчення чиновника київського князя» — таких «ярликів-посвідчень київо-руської доби» знайдено понад сотню на землях Київської Русі, а у хазар їх не було. Та й не міг Святослав Великий узяти герб від розбитих ним хазар, бо переможці (Святослав) не беруть своїми гербами «герби переможених» (хазари).

Але ж таки на цеглинах хазарської фортеці Саркел дійсно були начертані десятки різних «тюркських тамг», серед яких є тризубці та двозубці. На цій підставі С. Б. Белецький (найвідоміший представник «російської школи з дослідження Тризуба») заявив, що «не виключає», що можливо «двозуб Рюрика» походить з Хазарії:

 • «Серед графіті Хазарії VIII—IX ст. серійно представлені прості двозубці, подібні до найдавніших руських княжих знаків (Флерова 1997: 155, табл. XXI). Тому я не виключаю, що соціально престижний символ у формі двозубця був запозичений Рюриком саме від Хазарського каганату. У світлі давно зазначеного (Коновалова 2001: 108—135; тут же основна історіографія) запозичення Руссю від хозар титулу правителя („хакан“)… Правда, титул „хакан“ відомий у „росів“ з кінця 830-х рр. (Давня Русь 1999: 288—290)»[10].

Водночас С. Б. Белецький справедливо зауважив, що аналогів Тризуба (чи двозубця) нема в Скандинавії, з «Боспорськими тризубцями» Тризуб не можна пов'язувати із-за розриву в часі між Руссю та Боспором в кілька сторічь. Тому перший висновок С. В. Белецького: «двозуб Рюрика та Святослава» виник саме у Східній Європі.

«Хазарську гіпотезу» С. В. Белецький будує на тезі про те, що двозуб був «соціально значимий у хазар, й тому Рюрик запозичив його», але цю гіпотезу він не аргументує, бо її аргументувати нема чим:

 • В артефактах Хазарії нема жодної монети, підвіски, ювелірного виробу з накресленим на ньому двозубцем чи тризубцем. Тобто правителі-хакани не мали своїм гербом двозубець чи тризубець, і тому він не міг бути «соціально почесним для князя Русі», бо для «князя Русі» не було почесно перейняти символ будь-якого роду окрім царського. Більше того, в часи Рюрика навряд чи руси стали б переймати навіть герб-тамгу хакана Хазарії.
 • «Значки Саркела» мають десяток варіантів, фактично нема навіть кількох однотипних, це «зібрання тамг різних родів», тобто для самих хазар двозубець чи тризубець не був «більш почесним», аніж тамги у вигляді квадратиків та візерунків. Руси не могли перейняти у хазар «виключну повагу до тризубця, двозубця», бо у самих хазар такої поваги не було.
 • «Соціально значимий» — це або «належний верховному правителю», або «належний богам». Дійсно, «двозубці та тризубці Саркела» могли бути знаками тюркських богів (бо в часи будівництва Саркелу хазарський хакан ще не прийняв іудазм, та й вказані значки не є знаками іудаїзму), такими як «лучок богині Умай» у вигляді тризубця; або як тризубець-«знак Сульде», який був гербом Чингизхана. Але це вже релігійні знаки, а руси (тим більш варяг Рюрик) не вклонялися тюркським богам та їх символам.

Ця проблема, вочевидь, має таку відповідь: теза про пряме запозичення Тризуба від хазар протирічить існуючим фактам; тризубці різних народів (зокрема слов'ян та тюрків-хазар) можливо мали спільне коріння, бо походили з міфів, які існували в дуже древні часи (можливо ще в часи «Старої Європи») або в часи скіфів[4]; «тризубець Київської Русі» більш доречно пов'язувати з аналогічними знаками у древніх індоєвропейців, аніж з тризубцями хазар.

У хазар практично не існувало іудаїстської символіки, а існувала лише тюркська

Варто також уточнити, що у хазар практично не існувало іудейської символіки, а була присутня майже виключно тюркська релігійно-побутова символіка:

 • «Що ж стосується поточних археологічних досліджень, то справа не в тому, що ми не знаходимо слідів іудаїзму, а в тому, що розкопки постійно, повсюдно і в усіх типах пам'яток Салтівської культури VII—X ст. виявляють абсолютне панування язицтва»[19].

Гіпотези, які не мають обгрунтування

Подекуди в пресі з'являються твердження (які видають за науковий факт), що посли князя Ігоря Старого в Константинополі підписували договір з греками та поставили на цьому договорі печатки з Тризубом. Але, як пояснюють О. Бєлов та Г. Шаповалов, це лише гіпотеза, яку висловив дослідник А. А. Молчанов, насправді ж ніяких відомостей про такі «печатки Ігоря» не існує (див. «Український Тризуб»[3], с. 127).

В пресі подекуди зустрічається твердження, що Тризуб походить з Атлантиди. Але кожен може пересвідчитись, що у Платона в діалогах «Тімей» та «Критій» (з яких світ вперше почув про Атлантиду) нема взагалі слова «тризубець», нема згадок про синьо-жовті герби або прапори. Замість незнайденої Атлантиди, українцям краще було б дослідити знаки давніх цивілізацій «Старої Європи», Трипілля та індоєвропейців.

Не має поки що ніяких підстав гіпотеза про зв'язок Тризуба з гербом Барбадоса — чорний тризубець на синьо-жовтому прапорі.

Методологія дослідження

Методологічна вимога: показати «генетичні зв'язки» та «безперервність традиції»

Будь-яке твердження про зв'язок Тризуба з іншим тризубцем (або з «не тризубим» знаком чи божеством) потребує, щоб було доведено їх походження зі спільної традиції (генетичні зв'язки), та щоб був продемонстрований безперервний зв'язок між Тризубом та його «предками» (вимога безперервності традиції).
Наприклад, якщо вважати Тризуб «не релігійним знаком, а виключно знаком власності Рюриковичів», то Тризуб не можна зв'язувати з «тризубцем Шиви» та з будь-якими іншими тризубцями за межами роду Рюриковичів. Але якщо вважати, що Тризуб був «знаком культурно-релігійної традиції», то тоді Тризуб можна зв'язати з «тризубцями» тих релігій та культур, які близькі до «релігії та культури Київської Русі» («близькі», тобто мають або генетичні зв'язки, або мали спільну історичну долю з Київською Руссю).

Потреба широкого, системного вивчення Тризуба

Майже усі запропоновані «гіпотези про значення Тризуба» не витримують критики. Їх спільним недоліком є відсутність системного вивчення питання. А по-друге, майже усі трактовки Тризуба шукають його витоки виключно в Скандинавії або в Греції. Зокрема:
 — гіпотеза про сокола-рарога орієнтується на вплив зі Скандинавії в IX сторіччі;
 — гіпотеза про якір-хрест орієнтується на вплив з Греції та з грецького християнства в IX сторіччі.
Але такі грецько-скандинавські рамки дуже звужують межі пошуку значення Тризуба.

Володимир Січинський писав щодо методології вивчення Тризуба:
 — «У вивченні знаків (гербів) та старих символічних, емблематичних рисунків потрібна ширша база, треба брати під увагу весь комплекс культурного процесу даної території. Зокрема, необхідна глибока історично-порівняльна метода, де мусимо йти у відворотному часовому напрямку. В старі часи жодна емблема, чи знак не були випадково придумані,…лише прив'язувалися до якоїсь давнішої традиції, до глибшого символічного значення та виконували функцію емблеми саме тому, що були уже раніше відомими, що були освячені віками»[20].

Тобто для правильного трактування Тризуба потрібно вивчати «тризубці» та міфи народів, які споріднені з українцями (слов'яни, скіфи), древніх індоєвропейців (традиція Вед, індуїзм, буддизм, традиція іранців), сусідніх народів (греків, кельтів, скандинавів, фіно-угрів, тюрків); а також треба вивчати значення «тризубців» у великих світових цивілізаціях.

Факти, які треба брати до уваги при вивченні Тризуба

Київо-руський Тризуб відсутній в Скандинавії

Парадоксом є той факт, що в Скандинавії (батьківщина Рюрика) не знайдено аналогів Тризуба:

 • «Треба підкреслити, що досі не було знайдено жодного тризуба в Скандинавії, не тільки українського (київського) типу, але й взагалі знака, про котрий можна було б сказати, що він міг би бути прототипом українського тризуба… Таубе вказує на примітивну різьбу Рогувальда в храмі Скара (Середня Швеція), де є мініатюрний і зовсім неясний знак із трьома кінцями, що ніби нагадує тризуб. Далі Таубе покликається на рунічний камінь із хрестом в Єлінге (Ютляндія). На цьому камені можна розпізнати лише одну-єдину петлю плетінки, але Таубе „ничтоже сумяшеся“ просто додає в своїй фантазії два „крила“ та всі інші елементи українського тризуба… Такою „методою“, очевидно, можна довести існування тризуба в кожному орнаменті!»[5]

Також С. В. Белецький (найбільш відомий дослідник «знаків Рюриковичів» в сучасній Росії) заявляє про відсутність в Скандинавії аналогів «Двозуба Святослава Великого» чи Тризуба:

 • «ни в Скандинавии, ни в Западной Европе знаковые системы VIII—IX вв., в основе которых находилась бы фигура двузубца [Рюриковичей], мне неизвестны. Таким образом, социально престижный изобразительный символ в виде двузубца не был принесен первым династом [Рюриком] из-за моря, а появился уже в Восточной Европе»[6].

Пам'ять про Тризуб зникла одночасно зі зникненням двоєвіри

Окрім того, існує кілька «загадок Тризуба», на які вказані інтерпретації не відповідають.
1) Абсолютно незрозуміло, чому в письмових джерелах Київської Русі та Московії відсутня згадка про «знак Рюриковичів»; немає його опису і зображення. Не вдалося знайти навіть «київо-руської назви Тризуба». За часів Богдана Хмельницького про Тризуб нічого не знали. Тризуб відкрили лише в XIX сторіччі — нумізмати і археологи побачили його на монетах Київської Русі.
Це «забуття знака Рюриковичів» тим більше дивно, що самих Рюриковичів дуже добре пам'ятали і надзвичайно шанували. Наприклад, після смерті Бориса Годунова на престол був покликаний Василь Шуйський з віддаленої «суздальської гілки Рюриковичів», цей останній цар-Рюрикович був царем до 1610 року, а про «знак Рюриковичів» в ті часи давно забули.
2) Характерно і те, що «забування Тризуба» відбулося в період XIII столітті, тобто в період, коли закінчилася епоха двовір'я, тобто правлячий клас забув залишки язичництва. І в цю ж епоху зникає вживання Тризуба як «знака Рюриковичів».
Ці «загадки Тризуба» можна пояснити тим, що Тризуб був «язицьким знаком» і тому монахи-літописці не згадували про нього в джерелах Київської Русі, а Рюриковичі з тієї ж причини відмовилися від цього «знаку Рюриковичів».

На цьому тлі виглядає сумнівною гіпотеза про походження Тризуба від християнського знаку якір-хрест.

Тризуб як оберіг на Західній Україні

«С. Шелу­хін ще у 1934 р. писав про пошире­ну здавна серед українців і зафіксо­вану етнографічно на початку ХХ ст. народну традицію використан­ня знаків-оберігів у вигляді тризу­бів» («Український Тризуб»[3], с. 169).

Парадокс — «підвіски з Тризубом» як оберіг у фіно-угрів в Латвії

Починаючи з XIX ст. на території Київської Русі та Прибалтики археологи виявили понад сто «підвісок зі знаками Рюриковичів». Їх поділяються на ранні (X—XI ст.), пізні (XII—XIV ст.), сумнівні[10]. Також їх поділяють на металеві (срібні, мідні), які вважають «знаками княжих чиновників X—XI ст.»; та «кістяні підвіски», які вважають прикрасами або іграшками.

На цих підвісках з великою майстерністю відображені Тризуби Ярослава Мудрого та інших князів Русі. Здебільше ці підвіски знаходять побіля Києва, Новгорода, на шляху з варяг в греки; але є й такий парадокс — стосовно металевих «ранніх підвісок», то 27 було знайдено в землях фіно-угорського народу «ліви» (Латвія), 19 — на Русі, 4 — у басейні верхньої Волги та в басейні Ками; і 1 — в басейні Немана[21]. «В Латвії такі підвіски носили з кінця XI до XIII століття. Тільки чотири з них знайшли при розкопках городищ (Турайде, Даугмале, Кокнесе), всі інші в могилах. При цьому десять підвісок були виявлені в жіночих, а шість в дитячих похованнях {Знаки Рюриковичей или подвески знатных ливских женщин//Восточный путь. Austwegr. 1996. № 2. С. 31.}… З'ясувалося, що жителі Прибалтики копіювали спочатку підвіску з тризубом Ярослава Мудрого, а після перерви — підвіску зі знаком якогось руського князя, який жив не раніше XII ст.»[21]

Дослідники підкреслюють, що знайдені в Латвії «підвіски зі знаком Рюриковичів» (а також два накінечника піхов меча з тим же знаком з Турайдас Путелі і Крімулдас Ліепенес) були місцевим виробом; але в районах де були знайдені ці підвіски, компактно проживали «венди» (так фіно-угорці «ліви» називали русів)[22]. «Причому, оскільки підвіски зі знаком Рюриковичів на території Латвії в основному знайдені в багатих жіночих похованнях,… то вони цілком ймовірно служили особливим знаком жінок зі знатних родин»[22].

З цієї інформації можно зробити висновок, що фіно-угорці «ліви» вбачали у «підвісках з тризубцями Рюриковичів» релігійний знак, який повинен був забезпечити небіжчику «сприяння богів» в потойбічному світі. А оскільки ці підвіски клали переважно в могили жінок, то божество з яким вони асоціювалися, було, певно, «покровителем жінок; Великою богинею, яка опікувалася і сім'єю-коханням, і війною». Вказані «підвіски з Тризубом» за розміром та за використанням — нагадують традиційні для фіно-угрів амулети (шаманські бляшки) з зображенням бога «Сульде», які мали вигляд бляшки у вигляді птиці з людським обличчям на груді. Зазначу, що «Сульде» був, серед іншого, божеством влади, перемоги, і проявляв себе у вигляді блискавки.

«Нові гіпотези», які виникли в часи після розпаду СРСР. Міфологічні паралелі

Після розпаду СРСР історичні дослідження в Україні та Росії активізувалися на усіх напрямках, зокрема, на напрямку трактування Тризуба. «Новими» можна вважати трактовки Тризуба, які вважають його язицьким знаком, який має аналоги в багатьох древніх культурах.

Тризубці, як знаки верховних богів

Тризубці є одними з найдавніших знаків на землі. Вони трапляються на наскельних малюнках, на древніх гончарних виробах, монетах, прикрасах. Так, на Поділлі знайдені наскельні рельєфи з тризубцями, які зроблені у IV—III тис. до н. ч., в Ольвії — тризубці першого тисячоліття до н. ч., на монетах Босфорського царства карбувалися тризубці з V ст. до н. ч. Тризубцем був увінчаний шолом Урартського царя в VII ст. до н. е. Відомо також, що сармати використовували тризубці у своїх тамгах. Форму перевернутого тризубця має герб кримських татар — «тарак тамга» (крим. taraq tamga). Форму тризубця має також герб Литви — «Гедимінові стовпи», «Колюмни».

З тризубцем зображували таких божеств, як: грецький Посейдон, етруський (а пізніше римський) Нептун, скіфський Тагімасад, слов'янський Перун. В Індії носіями тризубця є божества Шіва, Махакалі, Аді Шакті, Дурга, Ганеша[23]. В індійському пантеоні богів тризубець — це блискавка бога Шиви, з допомогою якого він відправляє світ у хаос, а потім із хаосу створює новий світ, і так повторюється без кінця.

Тризуб як «зброя богів», як знак птиці-блискавки, Великої богині перемоги

Ряд дослідників висловили думку, що Тризуб є «релігійним знаком, подібним до хреста або свастики» (А. Портнов, Н. А. Соболєва, А. Л. Карнаух[4]), або «релігійним знаком Великої богині» (Ф. Є. Фльорова, Н. А. Соболєва, А. Железний[24], А. Л. Карнаух) (див. «Український Тризуб»[3], с. 130, с. 137).

Дослідження Н. А. Соболєвої та «тюрсько-болгарські тризубці та двозубці»

Спеціаліст з геральдики Н. А. Соболєва (Росія) розглядала Тризуб з точки зору Євразійської єдності, і зібрала інформацію про «тризубці, як знаки верховної влади» в період ранього середньовіччя у народів Євразії, від монголів до болгар, хазарів, русів. Н. А. Соболєва звернула увагу на роботи болгарських істориків:

 • В. Бешевлієва, який в середньовічній Болгарії фіксує використання грецької літера «Υ» (іпсілон) як «охоронного язицького знаку верховного тюркського бога Тенгрі», зі значенням «боже поможи» (див. «Український Тризуб»[3], с. 137—138).
 • Болгарська дослідниця П. Петрова зазначає, що знак «Υ» («іпсілон», двозубець та тризубець) можна бачити на мідних монетах болгарських царів Шишманів (XIV—XV ст.); на монеті ми бачимо зображення царя, який у лівій руці тримає хрест, а у правій — тризубець (див. «Український Тризуб»[3], с. 139).

Дослідниця Болгарії та Хазарії Ф. Є. Фльорова (її висновки цілковито поділяє Н. А. Соболєва) звертає увагу на те, що серед графічних малюнків в Першому Болгарському царстві (681—1018 рр.) існує «антропоморфна фігура з піднятими руками» — цю фігуру Ф. Є. Фльорова вважає зображенням Великої богині, та прообразом двозубця та Тризуба. Причому вона зазначає, що у хазар та болгар — двозубці та тризубці мали практично однакове значення (див. «Український Тризуб»[3], с. 136—137). Фльорова «наводить також свід­чення щодо того, що емблемою Ве­ликої богині у контексті індоєвро­пейської традиції міг бути і знак тризубця»[25].

Н. А. Соболєва вважає, що «у якості знаків Рюри­ковичів були прийняті язичеські культові символи, магічна природа яких безумовна (Стависький)… Дослідники золотоординських старожитностей доводять, що у татаро-монголів, як у деяких народів Євразії, двозубець і тризубець були тамгами роду, який царював… Однак, вважає Соболева, найбільш близькі аналогії двозубцям і тризубцям простежуються в Хазарії, Волзькій і Дунайській Болгаріях» (див. «Український Тризуб»[3], с. 134).

У ви­сновках Н. А. Соболєва характеризує Тризуб як «сакральний, магічний символ, релікт колишніх вірувань… Піз­ніше відбулася його трансформація у знак княжої власності, „знак Рю­риковичів“, як він і кваліфікується в історіографії»[26]

Дослідники, які вказують на «тюрсько-болгарські тризубці та двозубці»

В. Кір'язов виводить Тризуб від «зброї та знаку бога Тенгрі» у булгар, мовляв, «згідно прадавнім міфам булгар, тризубець був найстрашнішою і найголовнішою зброєю Тенгрі» (див. «Український Тризуб»[3], с. 141) — як можна розуміти, «найстрашніша зброя Тенгрі» це блискавка.

Тюрколог А. Железний висловив гіпотезу (в 2006 році), що Тризуб генетично пов'язаний з літерою «ма» «Крито-мікенського лінійного письма Б», а ця літера означала ім'я Великої богині «Ма» (в Малій Азії), яка у тюрків називалася «Умай»[24][3].

Пошук аналогів Тризуба в древніх цивілізаціях

 • Б. І. Яценко (2000 рік) вказував на спорідненість Тризуба з китайським ієрогліфом («шань»= «гора»), з фінікійською літерою Финикийская буква «Син» («сін»), з іудейською літерою ש («шин», яка в іудаїзмі означає «єдиного бога; вогонь; жару»)[27].
 • А. Портнов (2001 рік)[28] — писав про Тризуб як про «релігійним знак, подібний до хреста чи свастіки».
 • Андрій Леонов (2010—2012 роки) в статті «Трезубець: від Посейдона до Чингізхана»[23] зібрав прекрасні історичні зображення богів різних цивілізацій з тризубцями.
 • А. Л. Карнаух в 1992 році висловив гіпотезу, що Тризуб є знаком богині перемоги та блискавки «Матері Слави» («Український Тризуб»[3], с. 137); а в 2010, 2014, 2015 роках видав книжки з доказами цієї тези[4].
 • Володимир Орлов (2015 рік, Росія) в статті «Разорвавший небо» шукав корені «російського двоголового герба» й дійшов висновку, що він походить від двоголового герба Візантії, який походить від герба хеттів, а «двоголовий герб хеттів» походить від шумерського птаха «Анзу» (або «Зу»), якого іноді зображували двоголовим. Також В. Орлов стверджує, що й український Тризуб походить від того ж самого бога Анзу[29].

Тризуб, як релігійний знак, знак богині перемоги

Ідея про Тризуб як «релігійний знак Великої богині» найбільш докладно викладена в книзі А. Карнауха[4]. Ця гіпотеза базується на таких фактах:
1) В індуїзмі та буддизм (які зберігають риси давніх вірувань індоєвропейців): тризубець — це знак блискавки, а свастика — знак сонця. В Ведах «подвійний тризубець» (ваджра) — це блискавка бога Індри. Тризубець-блискавку тримають боги грому: хаттський Тару, хеттский Тархун, субарійський Тешуб, вавілонський Адад. Подвійний тризубець (ваджру) тримають грецький Зевс, скандинавський Одін, Шива, вавілонський Мардук[23].
2) В останні десятиріччя важливим відкриттям в галузі давньої міфології стало визнання того факту, що «боги грому» в ряді дуже віддалених релігій мали подібні імена, що вказує на їх генетичний зв'язок: хаттський Тару, скандинавський Тор, тюркський Тенгрі, шумерське «дінгір»= «бог», монгольське «тенгер»= «божество»; малоазійський Тангароа, боги десятку фінно-угорських народів (які розповсюджені від Скандинавії до Східного Сибіру) з іменами близькими до естонського Таара[23]. Визнання генетичних зв'язків між вказаними «богами грому» є однією з підстав для гіпотези про такі ж зв'язки між «богинями блискавки», які в багатьох релігіях були дружинами або сестрами «бога грому».
3) Дуже важливим є той факт, що ці «божества блискавки» часто мали співзвучні імена. А «співзвучність імен» вказує, що в глибокій древності ці культи вийшли з одного кореня, отож і між їх «схематичними зображеннями» існує генетичний зв'язок (блискавку зображували у вигляді тризубця, але «богині блискавки» мали вигляд жінок-птиць): шумерська богиня грози-блискавки «Зу»; єгипетський бог повітря та блискавки, творець землі та неба «Шу»; ведійська МатаріШва (МатаріШван) (тобто «Матір „Шва“»); субарійська войовнича «Шавушка»-Іштар, іранська «Саена»; китайська войовнича праматір «Сюань»-птиця. Подібні імена мали також ті Великі богині, які вже втратили рису «богині блискавки», але мали рису «богині світла», «Білої богині»: тюркська «Сафет Деу»= «Біла богиня»; західно-слов'янський латин. «ZuanTewith»-Святовид (Білобог); гунно-булгарська «Шан-діва», китайський «Шан-ді», іудейський Бог «Шаддай» (знаком якого була літера-тризубець «шин»).
4) На теренах України богиня «птиця блискавки та світла» проявилася в таких образах:
 — головне свято року — Новий рік — в українській народній традиції називають «Маланка» (або «Щедрий вечір»), по-білоруськи «маланка»= «блискавка», старо-українське «молоння»= «блискавка»; рос. «молнія»; скандинавське «Мйольнір»= «блискавка-молот бога Тора»;
 — головний день тижня — неділя — в дохристиянські часи в Київській Русі була присвячена Богині «Неділі». Існує 11 фрагментів та творів (XI—XV ст.), в яких християнські літописці пишуть, що дуже популярним божеством язичників Київської Русі та Московії була богиня «Неділя», яка була божеством світла, творцем усього живого на світі ([4], с. 55-60); ця «Неділя» описується дуже подібно до головного божества Влес-Книги «Матері Слави»;
 — на думку автора гіпотези, сліди Великої богині простежуються в казках про жар-птицю, фенікса, автор наводить цитату з Валерія Флакка (I ст.), що ще скіфи на теренах України мали своїм гербом (на щитах) «вогненний тризубець», який вважали атрибутом бога грому ([4], с. 9).

Тризубець-блискавка Шиви

1) Індуїстська традиція та традиція слов'ян генетично пов'язані, бо походять від релігії давніх індоєвропейців, тож образ Шиви міг мати аналог в релігії слов'ян, скандинавів, хеттів, субарейців.
2) Індуїстський Шива має чимало архаїчних жіночих рис — інколи його зображують як Ардханарі (половина його тіла є жіночою, половина — чоловічою).
3) Гіпотеза про «Тризуб як знак блискавки» розглядає чимало «знаків блискавки у різних народів». Зокрема ця гіпотеза стверджує ([4], с. 30-37), що «Шива з його тризубцем» первинно був богинею з іменем близьким до слов'янської «Живи», скандинавської «Сів», субарійської та хеттської «Шавушки»; тому «тризубець Шиви» у слов'ян, мовляв, мав аналог у вигляді «тризубця Великої богині». Вочевидь Шива в часи переходу від матріархату до патріархату перетворився з Великої богині на Бога (а «дружини Шиви» зазнали перетворення з богів-чоловіків на богинь), адже:

 • подружня пара «Шива, Тара» є дзеркальним аналогом для подружніх пар богів «Сів, Тор» (скандинавська традиція), «Шавушка, Тару» (у хаттів та хеттів);
 • інше ім'я дружини Шиви — «Парваті», і пара «Шива, Парваті» є дзеркальним аналогом для пар «Шавушка, Piruna» у хеттів, «Жива, Перун» у слов'ян, хоча тут треба сказати, що про вказаних богів (Шавушка та Piruna; Жива та Перун) нема відомостей як про «подружні пари», вони лише «існують в одних міфологіях» (Шавушка та Жива є Великими богинями, а «Piruna» та Перун є богами-войовниками); вони лише «могли б бути парами» за зразком інших міфологій, де Велика богиня є дружиною «бога війни».

Гіпотези, які є найбільш вірогідними

1) Найбільш популярною в народі наразі є гіпотеза про «атакуючого сокола» — цей образ зрозумілий широким масам, почесний та має певні пояснення. Але в середовищі науковців ця трактовка не користується популярністю.
2) Книжка О. Бєлова та Г. Шаповалова[3], в якій автори розвинули гіпотезу, що Тризуб це якір-хрест, затверджена до друку Вченою радою Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. Тобто гіпотеза має певне наукове визнання, хоча й не є загальновизнанною в наукових колах. Дійсно, герби середньовічних українських родів (наприклад герб Хмельницького, Мазепи) певно є саме якорями-хрестами й мають три вершини, як і Тризуб; але «первинні Тризуби та двозубці» були язицькими символами, які не могли бути «християнським якорем-хрестом»; та й за формою «первинні Тризуби та двозубці» не нагадують якорі.
Слабким місцем теорії О. Бєлова та Г. Шаповалова є те, що вони не звертають увагу на існування тризубців у інших народів (зокрема, у індоєвропейців); тобто не досліджуються можливі генетичні зв'язки «знаків Рюриковичів». Сильною стороною дослідження Бєлова та Шаповалова є те, що в своїй книзі вони навели перелік «гіпотез щодо Тризуба, які були висунуті з 1991 року, в період незалежності України».
3) Гіпотеза про Тризуб як знак «Великої богині перемоги, птиці-блискавки»[4] вивчає Тризуб найбільш широко, як частину світової міфології. Ця гіпотеза з'явилася нещодавно, і вже має певне наукове визнання[30], але її обговорення в наукових колах лише починається.
4) Близькою до гіпотези про Тризуб як «знак-блискавку богині перемоги» є гіпотеза про Тризуб як «знак блискавки Перуна»[31].

Критика вказаних гіпотез

Гіпотези локальні та системні

«Локальні гіпотези» висуваються на дуже обмеженому матеріалі, без системного вивчення питання, і тому не можуть бути визнані науковими в повній мірі. В методології «локальних гіпотез» не передбачено порівняння їх з аналогами:

 • наприклад гіпотеза про «Тризуб як зображення сокола» не повідомляє про аналоги в інших культурах, а це й неможливо зробити, бо в «європейській середньовічній геральдиці» сокола зображують у вигляді сокола, а не у вигляді тризубця;
 • наприклад, гіпотеза про Тризуб як напис «Басілевс» не бере до уваги факт, що спочатку «знак Рюриковичів» мав форму «двозубця Святослава Великого», також «знак Рюриковичів» у кожного князя був трохи інший, тож неможливо було зберегти літери слова «Басілевс».

Тобто «локальні гіпотези» є методологічно хибними, бо вони не розглядають об'єкт системно.

Гіпотези про сокола та якір-хрест є локальними — вони шукають пояснення Тризуба виключно в Скандинавії та в грецькому світі, причому й там не знаходять хоча б приблизних аналогів Тризуба. Ці гіпотези трактують «Тризуб та двозубці», як «придумані Рюриковичами, причому без зв'язків з будь-якою традицією до Рюриковичів».

Гіпотези дохристиянські, християнські, геральдичні

Тризуб не є «геральдичний знаком середньовічної Європи», бо його форма не зустрічається в канонах середньовічної європейської геральдики.

Тризуб не є «християнським символом», бо його забули саме в часи коли в Київській Русі християнство перемогло язицтво. Двозубець Святослава та тризубець Володимира були прийняті в часи язицтва, тож і значення цього знаку могло бути лише язицьким.

«Знак Рюриковичів» повинен був мати якесь пояснення-легенду для населення Русі; цей знак (як і усі інші герби країн) повинен був мати ясне значення для усього народу. Навіть якщо «знак Рюриковичів» був взятий князями Рюриковичами довільно, цей знак все рівно повинен був мати підгрунтя в «дохристиянських міфах Русі» та в древніх традиціях.

Бог Одін з тризубцем на шляпі та з подвійним тризубцем (ваджрою) в руці. З ісландського рукопису 18 століття.

Якір-хрест

Книга «Український Тризуб»[3], яку написали генерал-лейтенант, доктор соціологічних наук О. Ф. Бєлов та д. і. н. Г. І. Шаповалов, найбільш докладно викладає трактовку Тризуба як «якоря-хреста». Ця книга була затверджена до друку Вченою радою Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, рецензентами виступили два доктора історичних наук, а передмову написав академік (голова Верховної Ради України в 2008 році коли була надрукована ця книга) В. М. Литвин, але ця трактовка, як і інші трактовки Тризуба, не є загальновизнаною.

Гіпотеза про якір-хрест (який був знаком папи римського Святого Климента) не узгоджується з деякими важливими фактами, зокрема:

 • «християнські літописці» жодного слова не написали про «знак Рюриковичів»; самі Рюриковичі забули свій знак в часи утвердження християнства, хоча інші атрибути (наприклад, шапку Мономаха) зберігали з великою повагою;
 • якби «знак Рюриковичів» був «християнським знаком якір-хрест», то «підвіски з києво-руським тризубом», певно, не клали б в могили язичників лівів.

Скоріше Святий Климент узяв собі знак якір-хрест, бо бачив шанування подібного знаку (тризубця) в Скіфії (в Криму), куди його заслали. Хоча можна погодитися, що в часи християнства «язицький Тризуб» трансформувався у «християнський якір-хрест», зокрема якір-хрест є центральною фігурою в гербах Богдана Хмельницького та Івана Мазепи.

Тризуб як Велика богиня перемоги та «зброя богів» — птиця-блискавка

Трактовка Тризуба від А. Л. Карнауха висловлена в січні 1992 року була красивою, але мала той принциповий недолік, що спиралася на невизнане джерело «Велесову книгу». А. Л. Карнаух запропонував таку трактовку Тризуба:

 • «наш національний символ Тризуб — це символічне зо­браження божественної вогненної птиці (слов'янський аналог Фенікса) Матір-Слави з Влес-Книги. Вона — богиня перемоги, вогненна птиця, яка кличе у переможний бій; матір слов'ян, в яку втілюються душі загиблих ге­роїв. Сонячний колір Тризуба на блакит­ному тлі — це вогненний Фенікс у сте­повому небі» («Український Тризуб»[3], с. 159—160).

Але в наступних працях А. Л. Карнауха Влес-Книга майже не згадується, а трактовка Тризуба побудована на вивченні релігії та міфів давніх та середньовічних країн. Але і проти такого «широкого вивчення Тризуба» є принципові застереження, бо традиційно вважається, що релігії давніх країн були ізольованими одна від одної — «хоч у цивілізаціях Давнього Сходу, хоч у культурі Давньої Греції (тризубець) символі­зує владу, частіше божественну, але ще нікому ні в одній науковій, під­креслюємо і повторимо це, науковій праці не вдалося довести тотожність цього символу влади українсько­му тризубу» («Український Тризуб»[3], с. 170). Але в другому виданні книжки А. Л. Карнауха «Тризуб как знак Великой богини Киевской Руси»[4] зібрано чимало наукових фактів, які доводять наявність «світових культів богів грому, блискавки, війни» та широких зв'язків між релігіями давніх країн, зокрема висловлені такі тези:

 • Велика богиня з умовним іменем «Неділя» (яку описує 11 загальновизнаних джерел Київської Русі) описана як «втілене світло, творець усього живого; шанована в народі богиня, якій присвячений головний день тижня — неділя» — ці риси співпадають з рисами влес-книгової Матір Слави. Знак Матері Слави на прапорах русів має назву «Ясуня» (це зменшувальна форма від «Ясна, Яса»). Аналогічно «подвійний тризубець, ваджра—блискавка» царя богів Індри в Ведах найчастіше має назву «аяса». Тобто києво-руська назва Тризубця — «Ясуня, Ясна, Яса».
 • Подібна до Матір Слави «Велика богиня вітру, бурі, блискавки, небесного вогню, війни» існувала в десятку древніх цивілізацій, починаючи з богині «Lady Bird» зі «Старої Європи» (в яку входило й Трипілля), МатаріШви, шумерської Зу; і в ряді випадків знаком цієї богині були тризубці або «птиці з розгорнутими чи піднятими догори крилами, які нагадують тризубець».
 • Книга А. Л. Карнауха здебільше присвячена дослідженню культів богів з різних країн у яких були «подібні риси та, головне, співзвучні імена». «Співзвучність імен богів» автор вважає «ключовим доказом того, що ці культи розвинулися з єдиного кореня в глибокій древності». Тобто автор шукає генетичні зв'язки не лише між знаками-тризубцями, а насамперед між «культами богів з тризубцями» — такий підхід значно збільшує кількість «ознак, які використовуються для порівняння» й полегшує пошук.

Як стверджує автор, на цю трактовку Тризуба є декілька позитивних рецензій від істориків з провідних університетів України, але інститути Академії наук України надали одну коротеньку рецензію (в якій ця трактовка визнається як один з можливих варіантів) та відповіді, що не мають спеціалістів з древніх міфологій на яких побудовані докази в книзі.

Пасивність Національної Академії наук України в питанні дослідження Тризуба

За 25 років незалежності України інститути Академії наук України та університети Міносвіти не провели жодної наукової конференції з питання Тризуба. В часи незалежності переважна більшість «статей та книг по Тризубу» написана дослідниками-аматорами та істориками-ентузіастами, а не істориками з інститутів Академії наук України.

Фільми стосовно Тризуба коментують, за звичай, або самі автори-журналісти, або вчені зі скромним статусом, які не спеціалізуються на питанні Тризуба, а провідні історики Академії наук України ухиляються від дослідження цього питання. В книзі «Український Тризуб» О. Бєлов та Г. Шаповалов роблять огляд досліджень Тризуба в часи після розпаду СРСР, і їм доводиться розглядати майже виключно гіпотези аматорів з причини «по­зиції невтручання офіційної акаде­мічної української історичної науки у розробку дуже важливої наукової проблеми у гуманітарній сфері» («Український Тризуб»[3], с. 168).

Проблема ще в тому, що історичні інститути Академії наук України фактично не досліджують древні міфологічні системи та релігії, а Тризуб (на думку багатьох сучасних дослідників) є знаком сакральним, який має пояснення в древніх міфах. Тому для вірної інтерпретації Тризуба потрібне системне вивчення міфів, культури країн Європи, Азії.

Галерея

Родові герби та символи

Герби держав

Сучасні регіональні та муніципальні герби

Символи політичних партій та організацій

Використання в італійській армії

Геральдика італійської армії дозволяє підрозділам додавати символи до їхніх гербів за кожну Медаль за військову доблесть, якою нагороджено підрозділ. Ці символи відносяться до країн/територій, де ця медаль була отримана. Протягом Другої світової війни 8-ма Армія (Італії) була направлена на східний фронт. Ця армія була практично повністю знищена протягом Операції «Малий Сатурн». Підрозділам, які добралися назад до ліній країн Осі та були сформовані знову після війни, було дозволено додати Український Тризуб до своїх гербів, якщо вони були нагороджені медаллю «За військову доблесть» протягом італійської кампанії в Радянському Союзі.

Тризуб на своїх гербах мають:

Тризуб у Росії

В добу Київської Русі так званий «чернігівський» різновид тризубу був дуже поширений на значній території Чернігівського князівства, в тому числі й на тих землях, що перебувають зараз у складі Росії. Після вбивства у 1246-му році в Золотій Орді чернігівського князя Михайла Святого, центр політичного життя Чернігівського князівства перемістився на деякий період на північ, до Брянська, подалі від татарських набігів. Символом місцевих чернігівських князів став так званий «розквітлий тризуб», або «тризуб розквітлий хрест» — тризуб з елементами рослинного декору. В наш час «розквітлий тризуб» можна побачити на неофіційному гербі Брянської області, відомому з 1998-го року[32]. Також цей тризуб є офіційним символом Брянсько-Сівської єпархії Російської православної церкви[33].

Гончарні клейма

Див. також

Мультимедійні матеріали

Примітки

 1. М. Рапов. Знаки Рюриковичей и символ сокола. Советская археология 1968, вып. 3, стр. 62.
 2. а б Шаповалов Г. И. «О символе „якорь-крест“ и значении знака Рюриковичей» (рос.)
 3. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш Бєлов О. Ф., Шаповалов Г. І. Український Тризуб. Історія дослідження та історичний реконструкт. Запоріжжя: Дике поле, 2008. — 264 с.
 4. а б в г д е ж и к л м Карнаух А. Л. Тризуб как знак Великой богини Киевской Руси. Издание второе, исправленное и доп. — Днепропетровск: Академия истории, 2015.  — 80 с.
 5. а б Січинський В. Український тризуб і прапор. Вінніпеґ 1953. — C. 27.
 6. а б Белецкий С. В. Древнейшая геральдика Руси//В книге «Повесть временных лет». СПб.: Вита Нова, 2012. — 512 с. — С. 458.
 7. Братко-Кутинський О. Феномен України. — К: Вечірній Київ, 1996. — 351 с.
 8. Видейко М. Ю. Путешествие в Трипольский мир. — Киев, 2005.- 194 с. — С.152.
 9. а б в Трембіцький Володимир. Український Національний та Державний Герб//Календар-альманах Українського Народного Союзу на 1967 рік. — Джерзі Ситі, Нью-Йорк. — C. 168—174.
 10. а б в г д е ж и к л Сергей Белецкий. Древнейшая геральдика Руси // «Повесть временных лет». СПб., Вита Нова, 2012. стр. 431—463.
 11. Січинський В. Український тризуб і прапор. Вінніпеґ, 1953. — C. 24.
 12. О. М. Рапов. Знаки Рюриковичей и символ сокола.// Советская археология, 1968, № 3. С.62-69.// Сборник Русского исторического общества. Том 8 (126). Антинорманизм. М.: «Русская панорама», 2003. — 320 с. — С. 128—135. (рос.)
 13. Черных А. П. Древний мир сквозь призму звукосмысла: Трилогия. — Донецк: Донбасс, 2003. — 434 с. — С. 223.
 14. Сайт «heraldicum.ru». Староладожское сельское поселение, Волховского муниципального района (Ленинградская область)
 15. А. Н. Кирпичников, В. Д. Сарабьянов. Старая Ладога. Древняя столица Руси. СПб. 2010. С. 79.
 16. Чернов Ю. В Старой Ладоге найден герб Рюрика?, 2009
 17. Бєлов О. Ф., Шаповалов Г. І. Український Тризуб. Історія дослідження та історичний реконструкт. Запоріжжя: Дике поле. — 264 с. — С. 14.
 18. Хазарская Тамга (рос.)
 19. В. С. Флёров, В. Е. Флёрова. Иудаизм в степной и лесостепной Хазарии: проблема идентификации археологических источников// Хазары. Серия «Евреи и славяне». Том 16. Издательство «Гешарим»: Иерусалим, издательство «Мосты культуры»: Москва, 2005. С. 185—207.
 20. Січинський В. Український тризуб і прапор. Вінніпеґ 1953. — C. 7.
 21. а б Серяков М. Л. Одиссея варяжской Руси. Москва: Вече. 2015.
 22. а б Спиргис, Роберт. Овальные фибулы ливов//Балтия в контексте Северного пространства. От Средневековья до 40-х годов XX века / отв. ред.: Е. Л. Назарова ; РАН, Ин-т всеобщей истории. — М., 2009 . — С. 11-54.
 23. а б в г Андрей Леонов. Трезубец: от Посейдона до Чингисхана. 2010—2012.
 24. а б Железный А. Происхождение знака трезубца с точки зрения тюрко­лога// 2000-Аспекты.- 2006.- N18-19 (317).- 12-18 мая.- С. 4-5.
 25. Соболева Н. А. Знак Рюрикови­чей в контексте проблемы «Русь и ев­разийская идея»//Хранитель, иссле­дователь, учитель. К 85-летию В. М. По­тина. Сб. науч. ст. — СПб.: Изд-во Гос. Эрмитажа, 2005. — С. 33-68.— С. 54.
 26. Соболева Н. А. Знак Рюрикови­чей в контексте проблемы «Русь и ев­разийская идея»//Хранитель, иссле­дователь, учитель. К 85-летию В. М. По­тина. Сб. науч. ст. — СПб.: Изд-во Гос. Зрмитажа, 2005. — С. 33-68.
 27. Яценко Б. «Слово о полку Ігоревім» та його доба (комплексне дослідження). — К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2000. — 256 с. — С. 51.
 28. Портнов А. Феномен тризубу в історії України// Спеціальні історичні дисципліни: Питання теорії та методики. Число 6-7. Збірка наук. праць та спогадів пам'яті проф. В. О. Замлинського (у 2—х частях. — Ч.1.) — Київ, 2001. — С. 127—129.
 29. Владимир Орлов. Разорвавший небо. Часть VI—VII. 2.03.2015.
 30. Укринформ. Состоялась пресс-конференция: Презентация книги Андрея Карнауха «Тризуб как знак Великой богини Киевской Руси».
 31. Олександр Зінченко. Таємниця княжого тризуба. Що символізує наш герб? 18.10.2010
 32. Брянская область. // Геральдикум.(рос.)
 33. Официальный сайт Брянской и Севской епархии РПЦ.(рос.)

Джерела

Посилання