Тюштя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тюштя
ерз. Тюштя, мокш. Тюштень
Tyushtya the Great.jpg
Тюштя, малюнок художника Андрія Альошкіна
Стать чоловіча
Міфологія ерзянська, мокшанська

Тюштя (ерз. Тюштя, Тюштян, мокш. Тюштень) — культурний герой ерзянської та мокшанської міфології, легендарний інязор (володар), засновник світської влади. Був сином бога Пурьгінепаза і земної дівчини-ерзянки Литови.

Тюштя в ерзянській міфології

За ерзянськими переказами, коли бог Нішке створив землю і народ ерзю, ерзяни сильно помножились і серед них розпочалися суперечки за землю. Тоді з'явився Тюштя — орач-богатир. Рада семи ерзянських старійшин обирає його ерзянь-кирді («правителем ерзі»), або інязором (ерз.: інє — великий, азор — хазяїн). Часи правління Тюшті вважаються ерзянами їх Золотим віком («віком Тюшті»), тоді народжувались лише хлопчики. Тюштя справедливо поділив землі між людьми, чим припинив суперечки. За допомогою чарів і богатирської сили він зміг побороти ворогів свого народу.

Тюштя наділений волею, силою, здібностями, притаманними богам. Він може викликати грім і блискавку, зупиняти течію річок, не тоне у воді. Протягом місяця Тюштю тричі міняє свій вік: на молодик він парубок, коли місяць у повні — стає зрілим чоловіком, а на кінець місяця перетворюється на мудрого старого.

Часи Тюшті припадають на період експансії Володимирського князівства і Московського царства, коли ерзянам доводилось відстоювати свою незалежність.

Існує дві версії фінального розвитку подій. За однією з них, на старість Тюштя підноситься на небо, до своїх батьків, залишаючи ерзянському народу тораму, мідну трубу, яка має здатність віщати його волю і може допомогти людям у тяжкі часи. Інша версія, говорить, що під тиском росіян Тюштя перевів частину свого народу на захід від Оки.

Мокшанський Тюштєнь

У мокшень кой, традиційній релігії мокшан, Тюштень — це образ священного царя на світовій горі. Він мешкає у срібних палатах на вершині гори, що на схід сонця, і носить золотий одяг. Його називають оцязор (мокш.: оцю — великий, азор — хазяїн) або каназор (від тюркського хан). Тюштєнь керує зборами народу, будує міста.

За мордовськими повір'ями, Тюштень або Тюштя (Тюштян) може наслати неврожай і стихійне лихо, а коли він знову виступить проти своїх ворогів, почнеться остання війна, яка погубить світ.

Див. також

Джерела