Уляна Іванівна Гольшанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 08:19, 10 грудня 2018, створена Леонід Панасюк (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уляна Іванівна Гольшанська
Померла 1448
Титул Велика княгиня Литовська[d] і герцогиня[d]
Рід Гольшанські
Батько Іван Ольгимонтович Гольшанський
Родичі Софія Гольшанська
Брати, сестри  • Михайло Іванович Гольшанський, Андрій Іванович Гольшанський і Семен Лютий
У шлюбі з Вітовт

Уляна Іванівна Гольшанська (біл. Юліянія Іванаўна Гальшанская) (? — близько 1448) — велика княгиня литовська, дружина (з 1418 року) великого князя литовського Вітовта Кейстутовича. Походила з старовинного литовського княжого роду Гольшанських, дочка київського князя Івана Ольгимунтовича Гольшанського.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про Уляну Іванівну збереглось мало відомостей в джерелах. Про її народження і дитинство невідомо нічого. Першим чоловіком Уляни був Карачевський князь Іван. Про дати цього шлюбу також нічого не відомо. За хронікою Посільге та Длугошем, Іван був вбитий і Уляна залишилась вдовою.

Після смерті своєї другої дружини, княгині Анни, 31 липня 1418 року Вітовт також залишився вдівцем та вирішив знову одружитися. Його вибір впав на Уляну, яка була дочкою його найближчого соратника, Івана Гольшанського. Тим не менше Вітовт приходився Уляні родичем через що віленський архієпископ, Петро Краковчик відмовився укладати монарший шлюб. Та все ж молодята були повінчані влоцлавськи єпископом, Яном Кропідло напередодні Різдва 1418 року.

У 1429 Вітовт записав Уляні Новогрудок як віно. Шлюб з великим князем був бездітним. Доля княгині після смерті Вітовта у 1430 році невідома.

Література[ред. | ред. код]

  • Wolff, J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku. — Warszawa, 1895. S. 95-96.
  • Rowell, S. C. (Spring 1994). "Pious Princesses or Daughters of Belial: Pagan Lithuanian Dynastic Diplomacy, 1279–1423". Medieval Prosopography. 15 (1): 33. ISSN 0198-9405.