Унівська лавра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:43, 17 листопада 2020, створена Halyna13 (обговорення | внесок) (→‎Історія лаври)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свято-Успенська Унівська Лавра Студійського уставу
Univ lavra.jpg
49°43′04″ пн. ш. 24°35′37″ сх. д. / 49.71803500° пн. ш. 24.59369500° сх. д. / 49.71803500; 24.59369500Координати: 49°43′04″ пн. ш. 24°35′37″ сх. д. / 49.71803500° пн. ш. 24.59369500° сх. д. / 49.71803500; 24.59369500
Тип споруди монастир
Розташування Україна Україна, село Унів
Належність УГКЦ
Єпархія Українська греко-католицька церква
Оригінальна назва Свято-Успенська Унівська Лавра
Вебсайт studyty.org.ua
Унівська лавра. Карта розташування: Україна
Унівська лавра
Унівська лавра (Україна)
CMNS: Унівська лавра у Вікісховищі

Свято-Успенська Унівська Лавра Студійського уставу — один із найдавніших монастирських комплексів України, центральний монастир Галицької єпархії впродовж XIVXVIII століть, осередок чернечого життя монахів Студійського уставу. Унікальний архітектурний ансамбль-пам'ятка, розміщений у селі Унів Перемишлянського району Львівської області.

Черне́цтво Студійського уставу митрополит Андрей Шептицький відновив 1898 року, поклав на нього завдання плекати прадавню Східну традицію чернечого життя. Монахи-студити дотримуються Студійського уставу, який в ХІ столітті принесли в Україну з Константинополя та Афону преподобні отці Антоній і Теодосій Печерські.

Історія лаври[ред. | ред. код]

Перша письмова згадка — у привілеї короля Владислава ІІ Яґайла 1395 року.

Монастир заснував наприкінці XIV століття князь Федір Любартович,[1] який також був його «патроном»[2]. У 1401 році король Владислав ІІ Ягайло своїм актом затвердив власність монастиря[1] (раніше монастирю надали Млинів та Якторів[3]), будівництво якого завершили у 1400 році. Дерев'яні храм та монастир пізніше зруйнували татари.

У 1440-х роках щодо права патронату над монастирем мали судові суперечки князь Михайло Гольшанський та Сенько Лопатич, кожен з яких хотів поставити ігуменом свого кандидата.[4] У 1443 році король Владислав III Варненчик надав право опіки над монастирем князеві Миколі Пінському. У XV столітті монастир володів двома селами, млинами, ставками та іншими маєтками.[5] Був випадок, коли унівські монахи намагались позбутися влади Галицького єпископа, подали скарги до митрополита, короля, краківського каштеляна. Митрополит повідомив про це Галицького єпископа, який зумів виправдатись перед місцевою шляхтою та міщанами, а краківському каштеляну вислав 20 волів, щоб той уберіг його від можливої неласки короля.[6]

1539 році монастир, який досі перебував у підпорядкуванні київського митрополита, король Сигізмунд I Старий передав у розпорядження львівському православному єпископові Макарію Тучапському. Це рішення призвело до судових процесів. 30 липня 1542 року Сигізмунд І Старий розглянув суперечку між Львівсько-Галицьким єпископом та архимандритом.

1542 року монастир став архимандрією. Перший архимандрит Анастасій Радиловський; потім Гедеон та Ісая Балабани (усі нез'єдинені). Архимандритом з 1668 року був Варлаам Шептицький, який перейшов на унію у 1681 році. За нього було зроблено високий земляний вал з ровом довкола монастиря.

У 1549 році монастир зруйнували татари під час набігу. Шляхтич (лицар) Олександр Ванько Лагодовський з села Лагодів зцілився водою з місцевого джерела (уві сні вказала на місце джерела сама Богородиця), тому з вдячності почав будувати мурований храм Успіння Пресвятої Богородиці та сприяв відбудові монастиря.

У монастирі 1606 року Іван Вишенський написав «Посланіє до стариці Домнікії».

16481770 рр. при монастирі діяла Унівська друкарня, звідки походить багато відомих стародруків. Тут працювали українські друкарі Андрій Скольський, Дмитро Кульчицький, Симеон Ставницький, а книжки прикрашали гравюрами Іллі, М. Зубрицького, Є. Завадовського, Мини, М. Фуглевича.

16 серпня[7] 1711 року в монастирі пройшов Унівський монаший собор.

1790 року офіційна влада закрила монастир, ченці переїхали до Золочева, Бучача (під час пожежі 29 липня 1865 року згоріли перевезені сюди цінні історичні документи і грамоти[8]). Монастирська церква стала сільською парафіяльною. 1816 року маєтки колишнього монастиря передали Галицькій греко-католицькій митрополії. З 1818 року і до своєї смерті тут постійно мешкав митрополит Михайло Левицький; при ньому було знесено оборонні вали і рови, збудовано митрополичий палац.

На території монастиря відбувалися щорічні ярмарки.

Після повернення з ув'язнення в Росії митрополит Андрей Шептицький 30 вересня 1917 року в Унівській монастирі висвятив Йосифа Сліпого на священника.

У 1919—1939 роках монастир діяв як лавра греко-католицького чернечого чину Студитів[9].

1919 року після пожежі в Студитській Лаврі Святих Антонія і Теодосія Печерських у Скнилові під Львовом митрополит Андрей Шептицький перевів монахів-студитів до Унева, відновивши діяльність монастиря.

Із приходом совітів у 1944 році у Свято-Успенській Лаврі в Уневі було влаштовано концентраційний табір для духовенства, яке не визнало російське православ'я. Розписи в храмі були забілені, в храмі влаштовували багаття, на яких спалювали церковні та богослужбові книги. Були сплюндровані і знищені:

 • надгробки (зокрема, Олександра Ванька Лагодовського 1574 р.);
 • поховання Михайла Левицького;
 • іконостас 1731 р.

Сучасність[ред. | ред. код]

Унівська лавра

1991 рік — повернення монахів-студитів до монастиря. Монахи Унівської Лаври опікуються дітьми-сиротами шкільного віку, катехизують дітей у місцевій школі, займаються рослинництвом, тваринництвом, городництвом, бджільництвом. У монастирській майстерні виготовляють предмети церковного вжитку (свічки, офірки та вугілля до кадила).
Ченці, які вчаться у Львівській духовній семінарії, катехизують при церкві св. Михаїла у Львові дітей різних вікових груп. Загалом на катехизації є 150 осіб.

При лаврі є реколекційний будинок на 40 місць. Тут провадять реколекції ченці, черниці, священники, миряни УГКЦ. Український католицький університет організовує в монастирі літню богословську школу.

У лаврі діє Музей старовинних ікон розташований (його фонди та реставраційний цех — у монастирі св. Михаїла (Львів).

Монастирський храм виконує парохіяльні функції. Унівська лавра також опікується парохією в сусідньому селі Сивороги.

Загалом у Лаврі є 84 члени спільноти, а саме: єромонахів — 23, єродияконів — 4, схимонахів — 22, архаріїв-рясофорів — 20, архаріїв — 5, новиків та послушників — 10.

За кордоном, у місійній станиці (Перемишльсько-Варшавська митрополія, Польща), в Полоцькому монастирі (Білорусь) та на навчанні (у Греції, Німеччині, Римі) перебуває 9 осіб.

Лавра має 7 дочірніх монастирів (зокрема, 1 монастир у Білорусі, 1 скит, 1 студійний дім, 1 місійну станицю у Польщі і станицю в м. Києві).

Свято-Успенська Унівська Лавра на сьогодні знову стала одним із найбільших паломницьких центрів Західної України. Починаючи з 1994 року, кожного травня до Унева йде дводенна молодіжна проща, організована студентським товариством «Обнова», Мальтійською службою допомоги і монастирем студитів.

Щороку двічі на рік, із монастиря св. Обручника Йосифа вирушає піша проща до Унівської Лаври, яка з кожним роком збирає щораз більше паломників, переважно молодь. Проща починається св. Літургією в храмі св. Михаїла, триває 3 дні і закінчується всенічною молитвою та архиєрейською св. Літургією в Унівській Лаврі.

Короткий опис[ред. | ред. код]

Зведено монастир, ймовірно, в XV столітті. Він оточений високими стінами з бійницями й оборонними вежами. Храм на території виглядає з-за стін витонченим та легким, а при огляді його зі середини монастирських стін вражає міцними, справді фортечними мурами, бійницями та оригінальністю архітектури. На його контрфорсі зберігся герб Шептицьких.

Усипальниця[ред. | ред. код]

Тут були поховані, зокрема:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Uniów… — S. 807.
 2. Папа І. «ЖИДАЧІВСЬКІ грамоти» князя Федора Любартовича: проблема автентичності. — С. 291.
 3. Вечерський В. Українські монастирі… — С. 350.
 4. Грушевський М. Історія України-Руси. — Т. V. — С. 483.
 5. Грушевський М. Історія України-Руси. — Т. V. — С. 481.
 6. Грушевський М. Історія України-Руси. — Т. V. — С. 464.
 7. [1] — С. 50.
 8. Святоуспенська Унівська Лавра / Перемишлянська районна державна адміністрація, офіційний веб-сайт
 9. Ісаєвич, Ясіновський, с. 236.
 10. Boniecki A. Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. Cz. 1. — T. 15. — 1912. — S. 163. (пол.)
 11. Головата Н. А. Балабан Гедеон // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 170. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]