Відмінності між версіями «Урбанізація»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (Відкинуто редагування 37.229.49.234 до зробленого Dim Grits)
м (Вилучення посилання на плагіат за результатами обговорення)
 
(Не показані 5 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 13: Рядок 13:
 
}}
 
}}
   
'''Урбаніза́ція'''  (від {{lang-la|urbanus}} — міський) — зростання значення [[місто|міст]] в розвитку [[суспільство|суспільства]], яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського [[населення]], поширенням міського способу життя в певній області, країні, світі.
+
'''Урбаніза́ція'''  (від {{lang-la|urbanus}} — міський) — зростання значення [[місто|міст]] в розвитку [[суспільство|суспільства]], яке супроводжується ростом і розвитком міських [[поселення|поселень]], зростанням [[питома вага|питомої ваги]] міського [[населення]], поширенням міського способу життя в певному регіоні, країні, світі.
   
За підрахунками вчених господарські втрати від хвороб урбанізації (перш за все [[шум]]у, [[стрес (медицина)|стресу]], [[забруднення]]) перевищують втрати від [[страйк]]ів.
+
За підрахунками вчених господарські втрати від ''хвороб урбанізації'' (перш за все [[шум]]у, [[стрес (медицина)|стресу]], [[забруднення]]) перевищують втрати від [[страйк]]ів.
   
 
== Характерні риси ==
 
== Характерні риси ==
 
 
''Сучасна урбанізація як всесвітнє явище має три спільні риси, притаманні для більшості країн.''
 
''Сучасна урбанізація як всесвітнє явище має три спільні риси, притаманні для більшості країн.''
   
'''Перша риса''' — швидкі темпи зростання кількості міського населення.
+
'''Перша риса''' — швидкі темпи зростання кількості міського населення(людяності?)
   
 
''приклад: У 1800 р. в містах проживало близько 14 % населення світу, у 1950 р.— 29%, а в 1990 р.— 46%. У середньому міське населення щороку збільшується приблизно на 50 млн осіб.''
 
''приклад: У 1800 р. в містах проживало близько 14 % населення світу, у 1950 р.— 29%, а в 1990 р.— 46%. У середньому міське населення щороку збільшується приблизно на 50 млн осіб.''
Рядок 53: Рядок 52:
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
 
* [[Урбанізаційні процеси в Україні]]
 
* [[Урбанізаційні процеси в Україні]]
  +
* [[Всесвітній день Хабітат]]
  +
* [[Всесвітній день міст]]
   
 
== Література ==
 
== Література ==
Рядок 67: Рядок 68:
 
* {{ref-en}} [http://www.thingsmadethinkable.com/item/top_ten_cities_through_history.php Top Ten Cities Through History] — 10 найбільших міст планети у різні історичні епохи.
 
* {{ref-en}} [http://www.thingsmadethinkable.com/item/top_ten_cities_through_history.php Top Ten Cities Through History] — 10 найбільших міст планети у різні історичні епохи.
 
* {{ref-en}} [http://openhistory.net/ Open History] — розміри міст світу від 3000 до н. е. до сьогодення на інтерактивній карті.
 
* {{ref-en}} [http://openhistory.net/ Open History] — розміри міст світу від 3000 до н. е. до сьогодення на інтерактивній карті.
  +
{{Бібліоінформація}}
   
[[Категорія:Містобудування]]
+
[[Категорія:Урбанізація| ]]
[[Категорія:Соціологія культури]]
 
[[Категорія:Демографія]]
 
 
[[Категорія:Міська географія]]
 
[[Категорія:Міська географія]]
  +
[[Категорія:Демографія]]
  +
[[Категорія:Місто]]
  +
[[Категорія:Соціологія культури]]
 
[[Категорія:Соціальна еволюція]]
 
[[Категорія:Соціальна еволюція]]
 
[[Категорія:Міграція]]
 
[[Категорія:Міграція]]
[[Категорія:Урбанізація]]
 

Поточна версія на 01:19, 18 листопада 2017

Гуанчжоу, місто з населенням 12 млн осіб, є одним з восьми сусідніх мегаполісів, які перебувають у найбільшій агломерації на Землі.
Мумбаї є найбільш густонаселеним містом в Індії, і четвертим найбільш густонаселеним містом у світі із загальною кількістю населення 20 500 000 ос.

Урбаніза́ція  (від лат. urbanus — міський) — зростання значення міст в розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського населення, поширенням міського способу життя в певному регіоні, країні, світі.

За підрахунками вчених господарські втрати від хвороб урбанізації (перш за все шуму, стресу, забруднення) перевищують втрати від страйків.

Характерні риси[ред.ред. код]

Сучасна урбанізація як всесвітнє явище має три спільні риси, притаманні для більшості країн.

Перша риса — швидкі темпи зростання кількості міського населення(людяності?)

приклад: У 1800 р. в містах проживало близько 14 % населення світу, у 1950 р.— 29%, а в 1990 р.— 46%. У середньому міське населення щороку збільшується приблизно на 50 млн осіб.

Друга риса — зосередження населення і господарства переважно у великих містах. Це пояснюється насамперед характером виробництва, ускладненням його зв'язків з наукою, освітою. Крім того, великі міста зазвичай повніше задовольняють духовні потреби людей, краще забезпечують достаток і різноманітність товарів і послуг, доступ до даних.

Приклад: На початку XX сторіччя у світі налічувалося 360 великих міст (із населенням понад 100 тис. мешканців), у яких проживало тільки 5% усього населення. Наприкінці 80-х рр. таких міст було вже 2,5 тис., а частка їх у світовому населенні перевищила ¼. У Радянському Союзі, за переписом 1959 р., великих міст було 148, а за переписом 1989 р.— близько 300. 3-поміж великих міст прийнято окремо виділяти найбільші міста-«мільйонери» з населенням понад 1 млн мешканців. На початку XX ст. їх було всього 10, на початку 80-х рр.— понад 200.

Третя риса — «розповзання» міст, розширення їхньої території. Для сучасної урбанізації особливо властивим є перехід від простих до групових форм міського розселення — від звичайного «точкового» міста до міських агломерацій — компактних територіальних угруповань міських і сільських поселень. Ядрами найбільших міських агломерацій стають переважно столиці, найважливіші промислові і портові центри.

Рівні і темпи урбанізації[ред.ред. код]

Незважаючи на спільні риси, урбанізація в різних країнах і регіонах має певні відмінності, зокрема неоднакові рівні і темпи. За рівнем урбанізації всі країни світу можна поділити на три великі групи. Але основний вододіл проходить між більше і менше розвинутими країнами. У розвинутих країнах рівень урбанізації в середньому становить 71%, а в країнах, що розвиваються,— 33%. Темпи урбанізації багато в чому залежать від її рівня. У наші дні міське населення в країнах, що розвиваються, зростає в 3 рази швидше, ніж у розвинутих. На них тепер припадає 1/6 усього щорічного приросту міських мешканців.

Стадії урбанізації[ред.ред. код]

Вважається, що процес урбанізації пройшов три стадії:

 1. Від виникнення міст до XVIII ст.;
 2. Кінець XVIII — початок XX ст., коли відбувалося швидке зростання розмірів і чисельності міст;
 3. Метрополізація, яка характеризується зосередженням людей, багатств, політичних, економічних, культурних установ у містах у XX ст.

Іноді виділяють четверту стадію — дезурбанізацію, тобто зростання передмість, міграцію у сільські райони, планування нових міст тощо.

Стан на кінець XX ст[ред.ред. код]

У 1990 р. у містах світу мешкало близько 45% населення світу. У середньому міське населення щорічно збільшувалося приблизно на 50 млн осіб. Наприкінці 1980-х рр. у світі було 2,5 тис. великих міст, а частка їх у світовому населенні перевищувала 1/3. Більше 200 з них мали населення понад 1 млн осіб. Відбувався перехід від компактного міста до міських агломерацій — територіальних угруповань міських і сільських поселень. Ядрами найбільших міських агломерацій найчастіше ставали столиці, найбільш важливі промислові і портові центри. Найбільші міські агломерації склалися навколо Мехіко, Токіо, Сан-Пауло та Нью-Йорку, з чисельністю населення по 16-20 млн осіб.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 1. Голіков А. П. та ін. Вступ до економічної і соціальної географії. — К.: Либідь, 1996.
 2. (рос.) Лаппо Г. М. География городов. — М.: Мысль, 1971.
 3. (рос.) Пивоваров Ю. Современная урбанизация. М. 1976.
 4. (рос.) Ковалев С. О., Ковальская Н. Я. География населения СССР. — М.: Издательство МГУ, 1990.
 5. (рос.) Копылов В. А. География населения: учебное пособие — М., 2005.
 6. (рос.) Население и трудовые ресурсы: Справочник. — М.: Мысль, 1990.
 7. Паламарчук М. М., Паламарчук О. М. Економічна і соціальна географія України з основами теорії. — К.: Знання, 1998.
 8. Топчієв О. Г. Основи суспільної географії — Одеса: Астропринт, 2001.

Посилання[ред.ред. код]

 • (англ.) Top Ten Cities Through History — 10 найбільших міст планети у різні історичні епохи.
 • (англ.) Open History — розміри міст світу від 3000 до н. е. до сьогодення на інтерактивній карті.