Відмінності між версіями «Уряд Союзу Радянських Соціалістичних Республік»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 156: Рядок 156:
 
*{{ЕУ}}
 
*{{ЕУ}}
   
[[Категорія:Історія СРСР]]
 
 
[[Категорія:Державний лад СРСР]]
 
[[Категорія:Державний лад СРСР]]
   

Версія за 10:13, 21 квітня 2008

Уряд Союзу Радянських Соціалістичних Республік — найвищий орган виконавчої влади Союзу радянських соціалістичних республік, чотири рази змінював свою назву.

Рада Народних Комісарів РСФРР

Голови Ради Народних Комісарів РСФРР
Голова Роки
Володимир Ленін 19221923 (19171924)

Допоки не був сформований власне уряд СРСР, з 30 грудня 1922 до 6 липня 1923, його функції виконував уряд Російської Соціалістичної Федеративної Радянської РеспублікиРада Народних Комісарів РСФРР, головою якої був Володимир Ленін, фактичний керманич ВКП (б), тодішньої правлячої партії.

Рада Народних Комісарів СРСР

Голови Ради Народних Комісарів СРСР
Голова Роки
Володимир Ленін 19231924
Олексій Риков 19241930
В'ячеслав Молотов 19301941
Йосип Сталін 19411946

Створена 6 липня 1923 року як союзний уряд, підзвітний Центральному Виконавчому Комітетові і його президії, у складі так званних злитих (союзних) та об'єднаних (існували одночасно і РНК республік) народних комісаріатів (наркоматів). Кожним наркоматом керував народний комісар або нарком.

Структура Ради Народних Комісарів СРСР постійно змінювалася з централізацією управління, головним чином після 1934, коли були остаточно розподілені сектори діяльностей між загально-союзними і союзно-республіканськими наркоматами.

Першим головою Раднарокому став Володимир Ленін, фактичний керманич ВКП (б), тодішньої правлячої партії. Таким чином була поєднана влада фактична і влада виконавча. Однак після смерті Володимира Леніна до 1941 року Радою керував не радянський диктатор і через це найвпливовіша людина СРСР Йосип Сталін, а більш дрібні функціонери ВКП (б).

15 березня 1946 року Рада Народних Комісарів СРСР була переформована на Раду Міністрів СРСР.

Рада Міністрів СРСР

Голови Ради Міністрів СРСР
Чільник Роки урядування
Йосип Сталін 19461953
Георгій Маленков 19531955
Микола Булганін 19551958
Микита Хрущов 19581964
Олексій Косигін 19641980
Микола Тихонов 19801985
Микола Рижков 19851990

Створена 15 березня 1946 року радянським парламентом, Верховною Радою СРСР, якій вона і була підзвітна. У період між сесіями Верховної Ради СРСР Рада Міністрів СРСР була підзвітна Президії парламенту, яка могла робити зміни у складі Ради Міністрів.

До складу Pади Міністрів СРСР входили голова Ради Міністрів, його перші заступники та заступники, міністри СРСР, керівники низки інших центральних органів, а також (з 10 травня 1957) голови республіканських Рад Міністрів.

Рада Міністрів СРСР мала право припиняти постанови й розпорядження Ради Міністрів союзних республік з тих галузів державного управління, що вони були віднесені до компетенції СРСР.

Для оперативного вирішування окремих питань існувала внутришня президія Ради Міністрів СРСР, до складу якої входили голова, перші заступники та міністри, яких було особисто призначено правлячою партією. Рада Міністрів СРСР об'єднувала та скеровувала роботу загально-союзних і союзно-республіканських міністерств і інших підвідомчих їй установ.

Для виконування своїх функцій Рада Міністрів СРСР мала апарат, а саме управління справами Ради Міністрів СРСР з відповідними відділами (правничий відділ, референтура, секретаріат, урядовий архів, галузеві групи та відділи, колегії міністерствв тощо). Використовуючи свої широкі повноваження, Рада Міністрів СРСР централізувала в маштабі усього СРСР працю органів державного управління.

26 грудня 1990 Рада Міністрів СРСР була переформована на Кабінет Міністрів СРСР.

Кабінет Міністрів СРСР

Прем'єр-Міністри СРСР
Чільник Роки урядування
Валентин Павлов 19901991

Створений 26 грудня 1990 на підставі Закону СРСР № 1861-I. Крім назви радянського уряду змінвся також і титул його голови, який від тепер звався Прем'єр-Міністром СРСР. Першим і останнім Прем'єр-Міністром СРСР став фінансіст Валентин Павлов.

24 серпня 1991 Президент СРСР Михайло Горбачов оприлюднив Указ № УП-2461, яким Верховній Раді СРСР було вказано підняти питання щодо (не)довіри Кабінетові Міністрів СРСР та його чільникові, який був одним із орґанізаторів спроби державного перевороту 19 серпня. 28 серпня Верховна Рада СРСР своєю Постановою № 2367-I висловила вотум недовіри всьому складові Кабінету Міністрів СРСР і відправила його у відставку.

На час формування нового складу Кабінету Міністрів Президент СРСР передав урядові функції Комітетові по оперативному керуванню народним господарством СРСР. Однак нового складу уряду ніколи призначено не було, бо вже 5 вересня 1991 Кабінет Міністрів СРСР був ліквідований.

Комітет по оперативному керуванню народним господарством СРСР

Голови Комітету по оперативному

керуванню народним господарством СРСР

Чільник Роки урядування
Іван Сілаєв 19911991

Створений 24 серпня 1991 задля тимчасового виконання функцій несформованого Кабінету Міністрів СРСР. Першим і останнім головою цього Комітету став радянський урядовий діяч Іван Сілаєв. Його заступниками були призначені Аркадій Вольський, Юрій Лужков та Григор Явлинський.

Комітетові довелось виконувати свої обов'язки значно більше запланованого строку. Це було пов'язано з ліквідацією Кабінету Міністрів СРСР 5 вересня 1991 і створення замість нього Міжреспубліканського економічного комітету СРСР, який ще треба було сформувати. Але й після призначення членів останнього Комітет по оперативному керуванню народним господарством СРСР продовжував існувати як економічний орган.

19 грудня 1991 Президент РРФСР Борис Єльцин своїм Указом № 299 ліквідував Комітет по оперативному керуванню народним господарством СРСР.

Міжреспубліканський економічний комітет СРСР

Голови Міжреспубліканського

економічного комітету СРСР

Чільник Роки урядування
Іван Сілаєв 19911991

Створений 5 вересня 1991 року, сформований 20 вересня 1991 року. Першим і останнім головою цього Комітету став Іван Сілаєв, який паралельно очолював Комітет по оперативному керуванню народним господарством СРСР.

Міжреспубліканський економічний комітет СРСР вважався тимчасовим органом, бо був сторенний на підставі Закону СРСР «Про органи державної влади і керування Союзом РСР у перехідний період».

14 листопада 1991 був перейменований на «Міждержавний економічний комітет СРСР».

Міждержавний економічний комітет СРСР

Голови Міждержавного

економічного комітету СРСР

Чільник Роки урядування
Іван Сілаєв 19911991

Створений 14 листопада 1991 року шляхом перейменування Міжреспубліканського економічного комітету СРСР. Як і його попередник залишався лише тимчасовим органом виконачої влади СРСР. Але ніякої постійної інституції замість нього створено не було, бо Радянський Союз знаходився в стані важкої політичної кризи, яка привела до його розвалу.

26 грудня 1991 Рада Республік, одна з палат радянського парламенту, офіційно припинила існування Союзу Радянскьких Соціалістичних Республік. Через це Міждержавний економічний комітет фактично припинив і своє існування, хоча офіційно його ліквідовано ніколи не було.

Література