Відмінності між версіями «Фарба»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (→‎Джерела: Етимологічний словник)
м (ланка на сторінку німецької мови)
Рядок 8: Рядок 8:
 
'''Фарби''' — це загальна збірна назва матеріалів для фарбування.
 
'''Фарби''' — це загальна збірна назва матеріалів для фарбування.
   
Слово "фарба" є запозиченням з німецької мови.
+
Слово "фарба" є запозиченням з [[Німецька_мова|німецької мови]].
   
 
== Визначення. Загальна характеристика ==
 
== Визначення. Загальна характеристика ==

Версія за 21:15, 20 серпня 2015

Фарба.
Фарби.
Brush and watercolours.jpg
Watercolor.JPG
Грунтовка (праймер)

Фа́рба (рідше барва[1]) — речовина для забарвлювання предметів у той чи інший колір, для малювання картин, для захисту виробів або будов від дії зовнішнього середовища.
Фарби — це загальна збірна назва матеріалів для фарбування.

Слово "фарба" є запозиченням з німецької мови.

Визначення. Загальна характеристика

За хімічним складом пігменти і виготовлені з них фарби розрізняють на мінеральні (неорганічні солі або оксиди металів) і органічні (складні сполуки, в основному рослинного або тваринного походження). І ті, і інші можуть бути як природного, так і штучного походження.

Матеріали для фарбування класифікують на грунтовки, лаки, шпаклівки і фарби.

Маркування

У марку лакофарбового матеріалу після літерного позначення плівкоутворювача ставиться цифра;

 • 1 — атмосферостійкі (для зовнішніх робіт),
 • 2 — обмежено атмосферостійкі (для внутрішніх. робіт),
 • 3 — для антикорозійних покриттів,
 • 4 — водостійкі,
 • 5 — спеціальні;
 • 6 — маслобензостійкі;
 • 7 — хімічностійкі;
 • 8 — термостійкі;
 • 9 — електроізоляційні;
 • 0 — ґрунтовки;
 • 00 — шпаклівки.

Основний компонент, від якого залежать властивості лакофарбових матеріалів і покриттів, це плівкоутворювач, тому всі лакофарбові матеріали розрізняються по виду плівкоутворювача:

та ін.

Якісне фарбування зазвичай починається з нанесення на поверхню ґрунтовки, а потім для вирівнювання поверхні — шпаклівки. Після зішліфовування нерівностей від шпаклівки, поверхню фарбують для додання їй декоративних і спеціальних властивостей.

Приклади

Олійна фарба

Олійні фарби, які є суспензією пігментів (або пігментів і наповнювачів) в різних видах оліфи із додаванням сикативу, а також добавок (аеросилу, лецитину, т.п.), що дозволяє запобігти утворенню осаду.

Покриття олійними фарбами для зовнішніх робіт (в два шари) по металу зберігають захисні властивості протягом 1 року.

Олійні фарби (МА) — це перетерті пігменти (окис цинку, охра, сурик залізний та ін) з оліфами (натуральною, оксоль, гліфталева, пентафталева тощо) і прискорювачами висихання (сиккативами). Іноді до фарб додають наповнювачі для збільшення фарбувальної сили.

Залежно від виду оліфи, на якій затерта фарба, після першої цифри — літерного позначення плівкоутворювача, стоїть друга: 1 — оліфа натуральна, 2 — оксоль, 3 — гліфталева, 4 — пентафталева, 5 — комбінована.

У зв'язку з тим, що тепер промисловість піддає складній обробці олії, на яких готують фарби, відповідно всі фарби на основі олій називають алкідними. До них відносяться і чисто масляні фарби МА, гліфталеві ГФ і пентафталеві ПФ. Останні два види фарб стійкі проти атмосферних опадів і використовуються для зовнішніх покриттів.

Алкідні фарби бувають густотерті та готові до використання. Готові до використання потрібно просто добре перемішати, а густотерті необхідно розводити до робочої густоти оліфою. Іноді додається не більше 7-10% розчинника (уайт-спіриту). Якщо густотерту фарбу розвести тільки розчинником, після висихання вона може обсипатися, а якщо й не обсиплеться, то захисні функції її різко знижуються. В маркуванні густотертих фарб перед цифрою проставляють нуль, наприклад, «МА-011" — густотерті свинцеві білила.

Емалеві фарби

Емалеві фарби — це фарби на лаках і, в основному, класифікуються за видом лаків. Є алкідні емалі, нітроемалі, поліуретанові, перхлорвінілові, меламінові та ін.

Алкідні емалі

Алкідні емалі — це перш за все гліфталева емаль ГФ-230 (27 кольорів), призначена в основному для внутрішніх робіт по дереву та металу. Пентафталева ПФ-115 та інші стійкі емалі використовуються для зовнішніх покриттів. Емаль ПФ-14 в її природному стані схожа на холодець, але якщо її добре перемішати, і не додавати розчинника (скипидар або уайт-спірит), — фарба стає текучою і добре утримується на вертикальних поверхнях (дверях, віконних рамах та ін.)

Емалі ПФ-258 і ПФ-266 стійкі проти стирання і призначені для фарбування підлог. Для прискорення висихання до них іноді добавляють емаль МЧ-213, яку в чистому вигляді використовують для фарбування холодильників і пральних машин.

Для фарбування кузовів автомобілів застосовують меламіноалкідні емалі МЛ-12, МЛ-197, МЛ-1110, МЛ-152. Всі вони дають високоглянсові атмосферо- і світлостійкі покриття. Сушать при температурі 90-140°С від 20 хв до 1 год. Ці емалі часто називають синтетичними.

Нітроемалі

Нітроемалі (НЦ) швидко висихають — за 0,5-1 год. Плівка зазвичай тонка, тому для отримання достатнього по товщині покриття (для подальшого полірування) потрібно нанести 5-6 шарів.

Промисловість випускає нітрогліфталеві НЦ-132 (22 кольори) і нітропентафталеві емалі, які швидко сохнуть, але дають плівку товстішу, ніж чисті нітроемалі. Нітроемаль НЦ-1 і НЦ-1111 використовують в основному для ремонтного фарбування автомобілів, мотоциклів, холодильників, пральних машин.

Перхлорвінілові емалі

Перхлорвінілові емалі дають барвисту плівку з високою атмосферостійкістю, міцністю і еластичністю. Вони не горять, стійкі проти кислот і лугів. Недоліком цих емалей є недостатнє зчеплення з поверхнею і розм'якшення при температурі понад 60°С, від чого вони забруднюються від прилипання пилу і під них потрібно готувати (ґрунтувати) поверхню. Близькими до перхлорвінілових фарб є полівінілхлоридні та вінілхлоридні емалі.

Поліакрилові емалі

Поліакрилові емалі (АС-150, АС-182) дають барвисту плівку, яка краще за меламіноалкідні по блиску, твердості, світло- і температуростійкості. Вимагають домішки затверджувачів 1-3% сикативу і 1% монобутилуретана.

Кремнеорганічною емалі (КО) мають високу темлературостойкость. Використовуються для фарбування двигунів внутрішнього згоряння (КЗ-813, КО84), печей (КО-822) і будов із силікатних матеріалів (КО-174).

Епоксидні емалі

Епоксидні емалі ОЕЛ-4171-1 (зелена) і ЕОП-4173-1 (кремова) мають відмінне зчеплення з металевими поверхнями, тому використовуються для антикорозійного покриття, а іноді як ґрунтовка під інші емалі. Епоксидно-алкідна емаль ЕП-51, дає міцну водостійку напівглянсова плівку.

Водоемульсивні фарби

Ці фарби знаходять все більше застосування замість клейових фарб для побілки стін і замість звичайних (масляних та ін) фарб для інших покриттів. Вони розчиняються водою, нетоксичні, порівняно атмосферостійкі, вільно пропускають повітря.

Полівінілацетатну фарбу ЕВА-17 використовують як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт по будь-яким матеріалам (метал ґрунтують).

Фарби ЕВА-27 і ЕВА-27А використовують тільки для внутрішніх робіт, а ЕВА-27ПГ для обробки приміщень з підвищеною пожежонебезпекою.

Фарба ґрунтова

В живописі Фа́рба ґрунтова — розведена або неоднорідна фарба для ґрунтованих полотен або інших основ, що використовується для послаблення блиску поверхні і для створення приємнішого колірного тону в живописі.

В господарстві Ґрунтовки є першим фарбовим шаром і служать для поліпшення зчеплення (адгезії) наступного шару фарби з поверхнею, що фарбується. Більшість фарб, нанесених на поверхню без ґрунтовки, з часом осипається. Існують ґрунтовки, які мають хороші антикорозійні властивості і ними покривають метали для захисту від корозії.

Ґрунтовки по металу

Розрізняють чотири види; ізолюючі, пасивуючі, протекторні і фосфатуючі.

 • Ізолюючі ґрунтовки. Ґрунтовка гліфталева ГФ-020 сохне при кімнатній температурі дві доби, а при 100°С — 0,5 год. Подібна їй ґрунтовка ПФ-020, висихаюча при кімнатній температурі за 15 хв. Застосовують їх під масляні, гліфталеві фарби і нітрофарби.

Ґрунтовки ФЛ-03-К(К), ФО-03-Ж, ФО-013 використовують під різні емалі; ґрунтовку ХС-010 — під хімічно стійкі перхлорвінілові емалі; олійно-лакову № 160 під алкідні і емалеві фарби; НЦ-097 — під нітрофарби; ЕФ-065 під всі фарби (підвищує їх блиск). Грунтовки ГФ-017, ГФ-073 і ГФ-571 — антикорозійні, а меламіноалкідні МЛ-029 — бензостійкі.

 • Пасивуючі ґрунтовки надійніші, ніж ізолюючі. До них відносяться ГФ-0З1 і ФЛ-086 для чорних металів і АПК-1 (жовтого кольору), АПГ (зеленого кольору), АК-070 для алюмінію і його сплавів.
 • Протекторні ґрунтовки типу ПС-1 використовують для захисту сталевих конструкцій в морській воді. Вони містять до 80-95% цинку.
 • Фосфатуючі ґрунтовки ВЛ-02, ВЛ-03, ВЛ-05, ВЛ-023 — вид грунтовок, які фосфатують поверхню металу і таким чином покращують його захист. Ґрунтовки двокомпонентні. До них треба додавати кислотний розріджувач (від 1/10 до 1/4 частини).

Наносять ґрунтовку на металеву поверхню пензлем, або фарборозпилювачем. Пензель «втирає» ґрунтовку в пори металу.

Ґрунтовки по дереву

Розрізняють два види: під непрозору обробку і під прозору.

Під непрозору обробку застосовують ґрунтовки для металу, які не вимагають прогрівання: ГФ-020, ФО-03-К та ін.

Існують столярні ґрунтовки різних кольорів під олійні і емалеві фарби, казеїново-каніфольні — під нітрофарби; полістирольні — під полістирольні фарби.

Виготовлення фарб

Примітки

 1. Словник української мови: Том десятий Т-Ф / Редкол. І. К. Білодід та ін., редактори тому: А. А. Бурячок, Г. М. Гнатюк — К.:"Наукова думка", 1979

Джерела

 • Советы по ведению приусадебного хозяйства / Ф. Я. Попович, Б. К. Гапоненко, Н. М. Коваль и др.; Под ред. Ф. Я. Поповича. — Киев: Урожай, 1985. — с.664, ил. Тираж 120 000 екз.
 • Етимологічний словник української мови, шостий том (У-Я)/Г.П. Півторак, О.Д.Пономарів, І.А. Стоянов, О.Б. Ткаченко, А.М. Шамота — НВП "Видавництво "Наукова Думка" НАН України", Київ 2012 р., 568 с. ISBN 978-966-00-0197-8(6)

Див. також