Відмінності між версіями «Фатіміди»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 17: Рядок 17:
 
[[Категорія:Мусульманські династії]]
 
[[Категорія:Мусульманські династії]]
 
[[Категорія:Арабські династії]]
 
[[Категорія:Арабські династії]]
[[Категорія:Історія Єгипту]]
+
[[Категорія:Середньовічний Єгипет]]
 
[[Категорія:Ісмаїлізм]]
 
[[Категорія:Ісмаїлізм]]

Версія за 11:18, 13 лютого 2018

Держава Фатімідів

Фатімі́ди (9091171) — династія ісмаїлітських халіфів, що зводили своє походження до Алі і Фатіми через Ісмаїла, сина Джафара ас-Садика.

Суніти заперечували алідське походження Фатімідів і називали їх Убайдитами, тобто нащадками ісмаїлітського імама Убайдаллаха аль-Махді, засновника династії Фатімідів.

У результаті прямих завоювань і пропаганди Фатімідам вдалось захопити Сицилію, Марокко, Єгипет, Палестину і частину Сирії.

971 року вони заснували нову столицю Єгипту — Каїр. Підкоривши собі Мекку і Медину, Фатіміди мали наміри захопити Багдад, скинути Аббасидів і встановити єдиний Халіфат під своєю владою. У Каїрі був створений центр, в розпорядженні якого знаходилась розгалужена мережа проповідників.

До середини 11 століття в Ємені закріплюється ісмаїлістична династія Сулайхідів. Поступово фатімідський вплив починає падати, що було зумовлене не стільки появою могутнього суперника в особі Сельджукідів, скільки кризою ідеології ісмаїлістичного руху. Фатімідам не вдалося втілити в життя ні свою езотеритичну доктрину, ні соціальну програму, віссю якої була обіцянка встановити соціальну справедливість. Виснажена війнами з Візантією і особливо з хрестоносцями, підірвана економічно інтенсивною експлуатацією селянства, держава Фатімідів розвалилася під владою найманої гвардії. Курдський емір Салах ад-Дін став господарем країни, визнав владу аббасидського халіфа, і ісмаїліська держава безболісно перетворилась в сунітську.

Література

  • Ислам. Словарь атеиста. Москва. Видавництво політичної літератури. 1988. стор. 225.(рос.)