Федерація Боснія і Герцеговина
|
Федерація Боснія і Герцеговина (Боснійська, Хорватська, Сербська, Сербо-хорватська: Federacija Bosne i Hercegovine, Сербська кирилична абетка: Федерација Босне и Херцеговине) — одна з двох складових Боснії і Герцеговини (інша складова — Республіка Сербська) .
Федерація Боснія і Герцеговина, населена головним чином боснійцями і боснійськими хорватами і саме тому вона неофіційно має назву Боснійсько-Хорватської федерації. Але за рішенням Конституційного суду 2001 серби були оголошені третьою нацією-засновницею Федерації. Таке ж рішення прийнято щодо боснійців і боснійських хорватів в Республіці Сербській.
Федерація була створена згідно з Вашингтонською угодою 18 березня 1994 р. За цією угодою скликалися Установчі збори (Ustavotvorna skupština/Ustavotvorbeni Sabor ), які продовжували свою роботу до жовтня 1996 р.
Нині Федерація має свою власну столицю, уряд, президента, парламент, митний і поліційний департаменти, поштову систему (фактично дві), і авіакомпанію (BH Airlines). До 2006 р. обидві складові держави мали власні збройні сили (Збройні сили Республіки Сербської та Збройні сили Федерації Боснії і Герцеговини), але з 6 червня 2006 р. вони інтегровані у Збройні сили Боснії і Герцеговини.
Зміст
Історія[ред. | ред. код]
Федерація Боснія і Герцеговина була створена згідно з Вашингтонськими угодами 18 березня 1994 року. Відповідно до угоди, об'єднана територія підконтрольна хорватським і БіГ військовим, була розділена на десять автономних кантонів. Система кантонів була обрана для запобігання панування однієї етнічної групи над іншою.
У 1995 р. військові сили боснійського уряду і боснійських хорватів перемогли війська автономної провінції Західна Боснія, і ця територія була включена у федерацію.
Згідно з Дейтонськими угодами 1995 року, Федерація Боснія і Герцеговина була визначена як один із двох засновників Боснії і Герцеговини та включала 51% території Боснії і Герцеговини (інший суб'єкт, Республіка Сербська мала 49%)[1].
8 березня 2000 року округ Брчко було створено як самостійну одиницю в складі Боснії і Герцеговини, його було утворено на частині території обох Боснійських держав-засновниць. Округ Брчко наразі є спільною територією, яка підпорядковується обом державам.
Дискусії про інституційне майбутнє Боснії та Герцеговини включає в себе кілька варіантів, один з них, підтримуваний багатьма хорватами, — можливість створення третьої, хорватської частини в рамках БіГ.
Адміністративний поділ Боснії і Герцеговини[ред. | ред. код]
Розділена на 10 кантонів (босн. kantoni).
- Унсько-Санський
- Посавський
- Тузланський
- Зеніцько-Добойський
- Боснійсько-Подрінський
- Середньобоснійський
- Герцеговинсько-Неретванський
- Західногерцеговинський
- Сараєвський
- Герцег-Босанський
Кантони діляться на 79 громад (хорв. općine).
Примітки[ред. | ред. код]
Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Федерація Боснія і Герцеговина |
Див. також[ред. | ред. код]
- Республіка Західна Боснія
- Республіка Боснія і Герцеговина
- Боснія і Герцеговина
- Боснійська війна
- Республіка Сербська
- Хорватська Республіка Герцег-Босна
- Республіка Сербська Країна
- округ Брчко
![]() |
Це незавершена стаття з географії Боснії і Герцеговини. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |
Ця стаття не містить посилань на джерела. (вересень 2011) |