Федір (ім'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:26, 6 травня 2013, створена Sir-nik (обговорення | внесок) (доповнення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фе́дір або Теодо́р (також Феодо́р та Тодо́р)[1] (грец. Θεόδωρος) — чоловіче ім'я, що походить від грецького Θεόδωρος, що перекладається як «подарований Богом», «Божий дар». Церковна форма імені — Фео́дор

Історія імені

Федір є теофорним іменем (тобто таким, що містить означення Бога або божественний епітет). Тому воно було досить популярним серед перших християн. Тим не менше, ім'я Феодор виникло ще за античних часів. Відомим носієм імені є давньогрецький математик Феодор Кіренський (V – початок IV ст. до н.е.), вчитель Платона. На Русі отримало велику популярність після хрещення держави. У святцях було багато днів для поминання святих з іменем Феодор, що передбачало широку його популярність. Поруч із візантійськими та ранньохристиянськими святими поминалося і деякі князі із роду Рюриковичів. У Московській державі ім'я Федір було царським. Його носили син Івана Грозного Федір Іванович; син Бориса Годунова Федір II Борисович (який правив всього місяць), а також син Олексія Михайловича Федір Олексійович.

У XIX столітті ім'я було одним із найпопулярніших у Російській імперії, але в XX столітті його популярність знизилася. В Україні є досить рідковживаним [2].

Іншомовні аналоги

У інших мовах імені Федір відповідають імена:

Відомі особи на ім'я Федір

Федір Шаляпін,російський оперний співак.

Див. також

Примітки

  1. а б Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. Словник-довідник «Власні імена людей», видання 3-тє, виправлене. Київ, 2005 (перевидання книги 1996 року)
  2. http://database.ukrcensus.gov.ua/dw_name/main.asp